Call for papers 4/2025
„Wielogłos. Pismo Wydziału Polonistyki UJ” zaprasza do nadsyłania artykułów do nowego numeru monograficznego: „Literaturoznawcze studia o niepełnosprawności”
Zobacz więcej„Wielogłos. Pismo Wydziału Polonistyki UJ” zaprasza do nadsyłania artykułów do nowego numeru monograficznego: „Literaturoznawcze studia o niepełnosprawności”
Zobacz więcejZgodnie z intencją zawartą w tytule, „Wielogłos" chce być miejscem ścierania się rozmaitych poglądów i wizji literatury i sztuki, przenikania się różnorakich idei i nurtów badawczych, konfrontowania odmiennych sposobów czytania i interpretowania zjawisk artystycznych.
Zobacz numeryPismo Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Opis
Wielogłos – Pismo Wydziału Polonistyki UJ jest kwartalnikiem poświęconym zagadnieniom nauki o literaturze, teatrologii i kulturoznawstwa. Pismo powstało w roku 2007, a jego pomysłodawcą jest Teresa Walas.
Zgodnie z intencją zawartą w tytule „Wielogłos" chce być miejscem ścierania się rozmaitych poglądów i wizji literatury i sztuki, przenikania się różnorakich idei i nurtów badawczych, konfrontowania odmiennych sposobów czytania i interpretowania zjawisk artystycznych. Pismo posiada stałe działy: „Rozprawy i szkice" (publikujemy tam artykuły i eseje z zakresu teorii, historii i krytyki literatury) oraz „Recenzje i omówienia" (zamieszczamy tam m.in. krytyczne omówienia wybranych polskich i zagranicznych książek naukowych). Oprócz tego w „Wielogłosie" można od czasu do czasu znaleźć dyskusje poświęcone szczególnie istotnym dla środowiska polonistycznego problemom i wyróżniającym się publikacjom książkowym, a także tłumaczenia prac zagranicznych badaczy i krytyków reprezentujących nowe nurty w literaturoznawstwie i pokrewnych mu dziedzinach humanistyki.
ISSN: 1897-1962
eISSN: 2084-395X
Punkty MNiSW: 70
UIC ID: 485869
DOI: 10.4467/2084395XWI
Redakcja
Afiliacja
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Redaktor naczelny: Monika Świerkosz
Zastępca redaktora naczelnego:
Sekretarz redakcji: Tomasz Kunz
Publikacja dofinansowana przez Uniwersytet Jagielloński ze środków Wydziału Polonistyki.
Projekt Okładki: Maciej Godawa
Małgorzata Tarnowska
Wielogłos, Numer 4 (62) 2024, Early Access
Destabilizacja porządku geopolitycznego, gospodarczego i społeczno-kulturowego w ramach socjalistycznej modernizacji w Polsce Ludowej stanowi jeden z najważniejszych wątków prozy nurtu chłopskiego. Pytania, jakie chciałabym postawić w niniejszym artykule, dotyczą tego, jaki był stosunek tej prozy do tak rozumianej nowoczesności oraz jak postrzegała ona wpływ tej zmiany na chłopską podmiotowość – indywidualną i kolektywną. Aby na nie odpowiedzieć, w artykule scharakteryzowano prozę nurtu chłopskiego jako zjawisko stricte związane ze „skokiem w nowoczesność” oraz przywołano powojenne spory o chłopskość w polskiej kulturze, aby pokazać, że podstawowym modelem organizującym myślenie o „skoku w nowoczesność” w okresie PRL było przeciwstawienie „tradycji” i „nowoczesności”. Jako przykład tekstu, który dekonstruuje to przedstawienie i diagnozuje wpływ socjalistycznej modernizacji na chłopskość, analizuję powieść Edwarda Redlińskiego Konopielka z 1973 roku.
Paulina Żarnecka
Wielogłos, Numer 4 (62) 2024, Early Access
Tematem artykułu jest interpretacja książki Artura Domosławskiego Kapuściński non-fiction jako aktu perlokucyjnego: działania za pomocą słów, mającego na celu krytykę istniejących schematów opowiadania o polskim komunizmie oraz rozpoczęcie procesu rekonsolidacji pamięci o PRL. W pierwszej części artykułu przedmiotem analizy są schematy narracyjne, które autor przywołuje w narracji biograficznej, po to, by je następnie zakwestionować, ujawniając ich nieadekwatność w zestawieniu z doświadczeniami większości obywateli PRL. W części drugiej mowa jest o postulowanej przez Domosławskiego rekonsolidacji pamięci o PRL – jej radykalnym przemodelowaniu w taki sposób, by mogła pomieścić pomijaną dotąd kwestię współpracy krajów satelickich ZSRR z tak zwanymi krajami Trzeciego Świata. Wiąże się z tym zmiana sposobu opowiadania o PRL: nie jako o czasach braku suwerenności, ale jako o tym okresie polskiej historii, w którym dokonała się modernizacja gospodarki oraz radykalna zmiana struktury społecznej.
Tomasz Cieślak-Sokołowski
Wielogłos, Numer 4 (62) 2024, Early Access
Artykuł jest poświęcony przede wszystkim analizie kilku wierszy polskich poetów współczesnych (Marcina Świetlickiego i Roberta Tekielego), które wyraźnie nawiązują do awangardowych i neoawangardowych technik poetyckich. Autor tekstu mierzy się z nazbyt pochopnym kojarzeniem koncepcji wierszy autorów pokolenia „brulionu” (tzw. roczników sześćdziesiątych) z paradygmatem poezji ekspresji lirycznej, a także obciążaniem artystycznych projektów rewolucyjnymi presjami, jakie zwykło się nakładać na literackie próby odnowienia awangardy w polskiej poezji najnowszej. Świetlicki Tekieli są ostatecznie przedstawiani jako autorzy tak zwanej poezji zaangażowanej.
Katarzyna Lisowska
Wielogłos, Numer 4 (62) 2024, Early Access
W artykule przedstawione zostały teoretyczne założenia, a zarazem dylematy towarzyszące analizowaniu retoryki przemocy seksualnej w literaturze, a konkretnie we współczesnej polskiej prozie. Aby stworzyć metodologiczną podstawę do omawiania konkretnych utworów fikcjonalnych, autorka sięga zarówno do kontekstów spoza literaturoznawstwa, jak i do ujęć powstałych w badaniach literackich. W drugiej części teksu znalazło się przykładowe odczytanie sposobu przedstawienia nadużyć seksualnych w dwóch powieściach Andrzeja Stasiuka.
Wojciech Mazurek
Wielogłos, Numer 4 (62) 2024, Early Access
Sonety krymskie Adama Mickiewicza (1826) wielokrotnie były interpretowane z pespektywy studiów postkolonialnych. W ujęciu badaczy (Roman Koropeckyj, Dariusz Skórczewski, Danuta Zawadzka, Magdalena Siwiec) cykl całościowo wpisuje się w rosyjski dyskurs kolonialny. Artykuł rekonstruuje imperialny logos wytwarzania wiedzy o Krymie w latach 1783–1825 i na przykładzie jednego sonetu (Widoku gór ze stepów Kozłowa) pokazuje, w jaki sposób Mickiewiczowi udaje się go pominąć. Analiza poetologiczna, somatyczna i intertekstualna wiersza ujawniają – wpisane w tekst – strategie konfrontacji z dyskursem władzy. Głos autorskiego l’énonciateur-scripteur został odczytany jako phonen – ponadprawny detonator narzuconego logosu, sposób protestu unieważniający uwarunkowania prawne, formę buntu przeciwko zastanemu porządkowi – znosząca na poziomie języka podporządkowujące dyskursywne reguły władzy.
Edyta Żyrek-Horodyska
Wielogłos, Numer 4 (62) 2024, Early Access
Celem artykułu jest omówienie książek reportażowych: Podróży z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki Johna Steinbecka oraz Śladami Steinbecka. W poszukiwaniu Ameryki Geerta Maka. Do badania intertekstualnych związków między dziełami zastosowano metodę analizy komparatystycznej, która pozwoliła wyeksponować podobieństwa i odmienności, stosowane przez obu reporterów w celu udokumentowania przebiegu ich podróży po Stanach Zjednoczonych. Badania pokazały, że pojawiające się w obu tekstach nawiązania intertekstualne prowadzą do rozmycia ram gatunkowych, bywają narzędziem ustanawiania kontaktu z przeszłością oraz sposobem rozluźniania paktu faktograficznego.
Jan Balbierz
Wielogłos, Numer 4 (62) 2024, Early Access
Artykuł poświęcony jest tematyce czytania w Dziennikach Kafki, a także tematom korporalności oraz kanonu literackiego. Dzienniki są jednym z najważniejszych paratekstów do opowiadań i powieści praskiego autora. Wątek korporalności i powiązanie doświadczeń cielesnych – przede wszystkim choroby – z twórczością literacką przewija się przez całość Dzienników. W artykule argumentuję, że mówiąc o bólu i chorobie, Kafka z jednej strony wpisuje się w konwencjonalny, typowy dla przełomu wieków obraz nerwowego, nadwrażliwego piszącego mężczyzny z klasy średniej, z drugiej zaś strony nieustannie doświadcza autentycznego bólu i cierpienia związanego przede wszystkim z trapiącą go gruźlicą. W artykule ukazuję różne tryby czytania pojawiające się w Dziennikach (czytanie na głos, współ-czytanie) i przedstawia, w jaki sposób Kafka formował swój prywatny, ekscentryczny kanon literacki.
Ewa Kraskowska
Wielogłos, Numer 4 (62) 2024, Early Access
Artykuł jest recenzją monografii Agnieszki Mrozik Architektki PRL-u. Komunistki, literatura i emancypacja kobiet w powojennej Polsce, która ukazała się w roku 2023. Książka składa się ze wstępu oraz siedmiu rozdziałów stanowiących samodzielne całości połączone wspólnym tematem. Jest nim udział polskich kobiet o lewicowym rodowodzie i światopoglądzie w kształtowaniu rzeczywistości polityczno-społecznej Polski Ludowej wraz z przemilczaniem bądź deprecjonowaniem ich działalności i dokonań w dzisiejszym rodzimym dyskursie o historii kobiet. Recenzentka konfrontuje tematykę monografii z doświadczeniami pokolenia własnego i pokolenia jej rodziców, nawiązując w ten sposób do projektu krytyki nostalgicznej autorstwa Stuarta Tannocka.
Łukasz Tischner
Wielogłos, Numer 4 (62) 2024, Early Access
Tekst jest polemiczną odpowiedzią na artykuł recenzyjny na temat książki Pau Freixy Terradasa Witoldo wyobrażony. Recepcja twórczości Witolda Gombrowicza w Argentynie i obraz pisarza w argentyńskim imaginarium kulturowym, który napisał Marian Bielecki. Tischner dowodzi, iż najważniejsze zarzuty stawiane Terradasowi nie mają uzasadnienia, i twierdzi, że książka Katalończyka pozostaje wiarygodnym i nieodzownym źródłem informacji na temat recepcji Gombrowicza w Argentynie.
Małgorzata Tarnowska
Wielogłos, Numer 4 (62) 2024, Early Access
Destabilizacja porządku geopolitycznego, gospodarczego i społeczno-kulturowego w ramach socjalistycznej modernizacji w Polsce Ludowej stanowi jeden z najważniejszych wątków prozy nurtu chłopskiego. Pytania, jakie chciałabym postawić w niniejszym artykule, dotyczą tego, jaki był stosunek tej prozy do tak rozumianej nowoczesności oraz jak postrzegała ona wpływ tej zmiany na chłopską podmiotowość – indywidualną i kolektywną. Aby na nie odpowiedzieć, w artykule scharakteryzowano prozę nurtu chłopskiego jako zjawisko stricte związane ze „skokiem w nowoczesność” oraz przywołano powojenne spory o chłopskość w polskiej kulturze, aby pokazać, że podstawowym modelem organizującym myślenie o „skoku w nowoczesność” w okresie PRL było przeciwstawienie „tradycji” i „nowoczesności”. Jako przykład tekstu, który dekonstruuje to przedstawienie i diagnozuje wpływ socjalistycznej modernizacji na chłopskość, analizuję powieść Edwarda Redlińskiego Konopielka z 1973 roku.
Paulina Żarnecka
Wielogłos, Numer 4 (62) 2024, Early Access
Tematem artykułu jest interpretacja książki Artura Domosławskiego Kapuściński non-fiction jako aktu perlokucyjnego: działania za pomocą słów, mającego na celu krytykę istniejących schematów opowiadania o polskim komunizmie oraz rozpoczęcie procesu rekonsolidacji pamięci o PRL. W pierwszej części artykułu przedmiotem analizy są schematy narracyjne, które autor przywołuje w narracji biograficznej, po to, by je następnie zakwestionować, ujawniając ich nieadekwatność w zestawieniu z doświadczeniami większości obywateli PRL. W części drugiej mowa jest o postulowanej przez Domosławskiego rekonsolidacji pamięci o PRL – jej radykalnym przemodelowaniu w taki sposób, by mogła pomieścić pomijaną dotąd kwestię współpracy krajów satelickich ZSRR z tak zwanymi krajami Trzeciego Świata. Wiąże się z tym zmiana sposobu opowiadania o PRL: nie jako o czasach braku suwerenności, ale jako o tym okresie polskiej historii, w którym dokonała się modernizacja gospodarki oraz radykalna zmiana struktury społecznej.
Tomasz Cieślak-Sokołowski
Wielogłos, Numer 4 (62) 2024, Early Access
Artykuł jest poświęcony przede wszystkim analizie kilku wierszy polskich poetów współczesnych (Marcina Świetlickiego i Roberta Tekielego), które wyraźnie nawiązują do awangardowych i neoawangardowych technik poetyckich. Autor tekstu mierzy się z nazbyt pochopnym kojarzeniem koncepcji wierszy autorów pokolenia „brulionu” (tzw. roczników sześćdziesiątych) z paradygmatem poezji ekspresji lirycznej, a także obciążaniem artystycznych projektów rewolucyjnymi presjami, jakie zwykło się nakładać na literackie próby odnowienia awangardy w polskiej poezji najnowszej. Świetlicki Tekieli są ostatecznie przedstawiani jako autorzy tak zwanej poezji zaangażowanej.
Katarzyna Lisowska
Wielogłos, Numer 4 (62) 2024, Early Access
W artykule przedstawione zostały teoretyczne założenia, a zarazem dylematy towarzyszące analizowaniu retoryki przemocy seksualnej w literaturze, a konkretnie we współczesnej polskiej prozie. Aby stworzyć metodologiczną podstawę do omawiania konkretnych utworów fikcjonalnych, autorka sięga zarówno do kontekstów spoza literaturoznawstwa, jak i do ujęć powstałych w badaniach literackich. W drugiej części teksu znalazło się przykładowe odczytanie sposobu przedstawienia nadużyć seksualnych w dwóch powieściach Andrzeja Stasiuka.
Wojciech Mazurek
Wielogłos, Numer 4 (62) 2024, Early Access
Sonety krymskie Adama Mickiewicza (1826) wielokrotnie były interpretowane z pespektywy studiów postkolonialnych. W ujęciu badaczy (Roman Koropeckyj, Dariusz Skórczewski, Danuta Zawadzka, Magdalena Siwiec) cykl całościowo wpisuje się w rosyjski dyskurs kolonialny. Artykuł rekonstruuje imperialny logos wytwarzania wiedzy o Krymie w latach 1783–1825 i na przykładzie jednego sonetu (Widoku gór ze stepów Kozłowa) pokazuje, w jaki sposób Mickiewiczowi udaje się go pominąć. Analiza poetologiczna, somatyczna i intertekstualna wiersza ujawniają – wpisane w tekst – strategie konfrontacji z dyskursem władzy. Głos autorskiego l’énonciateur-scripteur został odczytany jako phonen – ponadprawny detonator narzuconego logosu, sposób protestu unieważniający uwarunkowania prawne, formę buntu przeciwko zastanemu porządkowi – znosząca na poziomie języka podporządkowujące dyskursywne reguły władzy.
Edyta Żyrek-Horodyska
Wielogłos, Numer 4 (62) 2024, Early Access
Celem artykułu jest omówienie książek reportażowych: Podróży z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki Johna Steinbecka oraz Śladami Steinbecka. W poszukiwaniu Ameryki Geerta Maka. Do badania intertekstualnych związków między dziełami zastosowano metodę analizy komparatystycznej, która pozwoliła wyeksponować podobieństwa i odmienności, stosowane przez obu reporterów w celu udokumentowania przebiegu ich podróży po Stanach Zjednoczonych. Badania pokazały, że pojawiające się w obu tekstach nawiązania intertekstualne prowadzą do rozmycia ram gatunkowych, bywają narzędziem ustanawiania kontaktu z przeszłością oraz sposobem rozluźniania paktu faktograficznego.
Jan Balbierz
Wielogłos, Numer 4 (62) 2024, Early Access
Artykuł poświęcony jest tematyce czytania w Dziennikach Kafki, a także tematom korporalności oraz kanonu literackiego. Dzienniki są jednym z najważniejszych paratekstów do opowiadań i powieści praskiego autora. Wątek korporalności i powiązanie doświadczeń cielesnych – przede wszystkim choroby – z twórczością literacką przewija się przez całość Dzienników. W artykule argumentuję, że mówiąc o bólu i chorobie, Kafka z jednej strony wpisuje się w konwencjonalny, typowy dla przełomu wieków obraz nerwowego, nadwrażliwego piszącego mężczyzny z klasy średniej, z drugiej zaś strony nieustannie doświadcza autentycznego bólu i cierpienia związanego przede wszystkim z trapiącą go gruźlicą. W artykule ukazuję różne tryby czytania pojawiające się w Dziennikach (czytanie na głos, współ-czytanie) i przedstawia, w jaki sposób Kafka formował swój prywatny, ekscentryczny kanon literacki.
Ewa Kraskowska
Wielogłos, Numer 4 (62) 2024, Early Access
Artykuł jest recenzją monografii Agnieszki Mrozik Architektki PRL-u. Komunistki, literatura i emancypacja kobiet w powojennej Polsce, która ukazała się w roku 2023. Książka składa się ze wstępu oraz siedmiu rozdziałów stanowiących samodzielne całości połączone wspólnym tematem. Jest nim udział polskich kobiet o lewicowym rodowodzie i światopoglądzie w kształtowaniu rzeczywistości polityczno-społecznej Polski Ludowej wraz z przemilczaniem bądź deprecjonowaniem ich działalności i dokonań w dzisiejszym rodzimym dyskursie o historii kobiet. Recenzentka konfrontuje tematykę monografii z doświadczeniami pokolenia własnego i pokolenia jej rodziców, nawiązując w ten sposób do projektu krytyki nostalgicznej autorstwa Stuarta Tannocka.
Łukasz Tischner
Wielogłos, Numer 4 (62) 2024, Early Access
Tekst jest polemiczną odpowiedzią na artykuł recenzyjny na temat książki Pau Freixy Terradasa Witoldo wyobrażony. Recepcja twórczości Witolda Gombrowicza w Argentynie i obraz pisarza w argentyńskim imaginarium kulturowym, który napisał Marian Bielecki. Tischner dowodzi, iż najważniejsze zarzuty stawiane Terradasowi nie mają uzasadnienia, i twierdzi, że książka Katalończyka pozostaje wiarygodnym i nieodzownym źródłem informacji na temat recepcji Gombrowicza w Argentynie.
Data publikacji: 03.09.2024
Redakcja naukowa numeru: Paweł Bukowiec, Iwona Węgrzyn
Redaktor naczelny: Monika Świerkosz
Zastępca redaktora naczelnego:
Publikacja dofinansowana przez Uniwersytet Jagielloński ze środków Wydziału Polonistyki.
Projekt Okładki: Maciej Godawa
Magdalena Siwiec
Wielogłos, Numer 3 (61) 2024, 2024, s. 1-24
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.018.20083Artykuł dotyczy bohaterów Słowackiego – Lambra i Kordiana, których sam autor ściśle ze sobą złączył za sprawą nawiązań intertekstualnych – jako bohaterów „nieudanych”. „Nieudanych” oznacza tu: celowo skonstruowanych jako bohaterowie zwichnięci, niezdolni do czynu, podmioty słabe. Także dlatego, że są ludźmi swoich czasów urodzonymi do wielkości, ale niemogącymi wykorzystać swego potencjału. Przywołany zostaje kontekst romantycznych dzieci wieku. Najważniejszym jednak kontekstem lektury obu bohaterów jest kontekst stadiów egzystencji Sørena Kierkegaarda przedstawionych w Albo-albo i zasadnicza dla filozofa kwestia wyboru. Autorka stawia tezę, że Lambro i Kordian reprezentują stadium estetyczne, które związane jest z poczuciem czczości, nudy, niespełnienia, bezużyteczności, braku celu, marzycielstwem, ucieczką w iluzję, przymierzaniem potencjalnych ról, ironią, zwłaszcza zaś – z melancholią i pozornymi wyborami. Analizując postawę bohaterów, Autorka dowodzi, że ich wybory są wyborami skazującymi jednostkę na pustkę egzystencjalną, na puste „ja” pozbawione treści, które otwarte jest na bezmiar możliwości.
Iwona Węgrzyn
Wielogłos, Numer 3 (61) 2024, 2024, s. 25-41
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.019.20084Artykuł podejmuje próbę alternatywnego odczytania Lambra Juliusza Słowackiego jako poematu politycznego, którego rzeczywistym tematem jest nie tyle rozpacz powodowana przeszłością, ile możliwość odwetu po klęsce. Twierdzę, że nawet jeśli Lambro nie jest do końca uwikłany w politykę polskiej emigracji, to jest utworem nią inspirowanym, a „grecki kostium” maskuje aktualne odniesienia do partyzantki Józefa Zaliwskiego.
Michał Kuziak
Wielogłos, Numer 3 (61) 2024, 2024, s. 43-57
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.020.20085Artykuł Konstelacyjna lektura „Kordiana”. I co z tego dziś wynika… ukazuje dwa sprzeczne sposoby odczytania dramatu Juliusza Słowackiego. Zgodnie z pierwszym utwór okazuje się wyrazem przemiany poety, odnajdywania przez niego sensu historii i własnego pisarstwa; zgodnie z drugim – ironicznym odkryciem braku sensu. Odczytania te weryfikuje ujęcie dramatu Słowackiego w kontekście konstelacji innych utworów poety – bliskich Kordianowi pod względem czasowym i problemowym.
Agnieszka Pałucka
Wielogłos, Numer 3 (61) 2024, 2024, s. 59-79
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.021.20086Celem artykułu jest przyjrzenie się niepokojącym aspektom wizualności w Lambrze i Kordianie Juliusza Słowackiego. Proponowany namysł nad rolą widzenia i bycia widzianym w romantycznych kreacjach bohaterów naznaczonych przez poetę ideowymi problemami swojego czasu prowadzi do pytania o aspiracje romantycznego podmiotu wizualnego. Zarówno dla Lambra, jak i dla Kordiana oko – własne i cudze – staje się źródłem niepokoju, a dążenia bohaterów, aby zapanować nad swoim wzrokiem i nad spojrzeniami innych są konsekwentnie podważane w obu utworach.
Olga Taranek-Wolańska
Wielogłos, Numer 3 (61) 2024, 2024, s. 81-97
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.022.20087W artykule zebrano i omówiono opinie na temat Lambra i Kordiana, które formułowane były w polskiej krytyce literackiej w latach 1833‒1864. Odtworzono w ten sposób specyfikę dyskursu krytycznego i wyjaśniono, na czym polegała wczesna recepcja wymienionych utworów, dzięki temu sprawdzono, czy w formułowanych niegdyś opiniach można znaleźć pre-tekstowe ślady dające asumpt do reinterpretacji Lambra i Kordiana w kontekście krytyki afektywnej. W tym drugim wypadku interesujące są szczególnie: kontekst maladyczny, afekty i defekty, zmysły i cielesność.
Iwona Puchalska
Wielogłos, Numer 3 (61) 2024, 2024, s. 99-114
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.023.20088Punktem wyjścia artykułu jest Goetheańskie założenie, że międzykulturowa wymiana w obrębie Weltliteratur może zaowocować wzajemnymi „korektami” rozumienia, oceny, wartościowania. Lambro i Kordian, dwa specyficznie powiązane ze sobą teksty Słowackiego, zostały w związku z tym usytuowane w kontekście francuskim, rozumianym nie genetycznie, lecz odbiorczo. Analizie zostały poddane dwa różnego typu komentarze literaturoznawcze, z których jeden jest przykładem recepcyjnego pośrednictwa reprezentanta kultury polskiej na emigracji, drugi – elementem francuskiego literaturoznawstwa (są to: wstęp Wenceslasa Gasztowtta do francuskiego przekładu dzieł Słowackiego z lat 60. XIX wieku oraz artykuł Le drame romantique : le héros et l’histoire dans « Le Prince de Hombourg » de Kleist, « Kordian » de Słowacki et « Lorenzaccio » de Musset autorstwa Danièle Chauvin z 2000 roku). Teksty te, powstałe w rozmaitych celach i różnych okresach, łączy wspólne pole odniesień porównawczych (w tym szkic George Sand O dramacie fantastycznym), zarazem jednak różni odmienna kontekstualizacja kulturowa oraz odmienne usytuowanie względem legendy mickiewiczowskiej, co sprawia, że dostarczają niestandardowych impulsów interpretacyjnych, ożywczych w stosunku do dominujących dzisiaj sposobów lektury Lambra i Kordiana.
Ewa Wojciechowska
Wielogłos, Numer 3 (61) 2024, 2024, s. 115-124
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.024.20089Artykuł jest recenzją książki Kacpra Kutrzeby Kalekująca nowoczesność a literatura. Dialektyczne przygody u zarania polskiej nowoczesności, ujętej jako próba nowego odczytania kanonicznych dzieł polskiego romantyzmu za pomocą filozoficznych koncepcji nowoczesności (Georg Hegel, Karol Marks, Friedrich Nietzsche, Max Weber, Marshall Berman).
Magdalena Siwiec
Wielogłos, Numer 3 (61) 2024, 2024, s. 1-24
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.018.20083Artykuł dotyczy bohaterów Słowackiego – Lambra i Kordiana, których sam autor ściśle ze sobą złączył za sprawą nawiązań intertekstualnych – jako bohaterów „nieudanych”. „Nieudanych” oznacza tu: celowo skonstruowanych jako bohaterowie zwichnięci, niezdolni do czynu, podmioty słabe. Także dlatego, że są ludźmi swoich czasów urodzonymi do wielkości, ale niemogącymi wykorzystać swego potencjału. Przywołany zostaje kontekst romantycznych dzieci wieku. Najważniejszym jednak kontekstem lektury obu bohaterów jest kontekst stadiów egzystencji Sørena Kierkegaarda przedstawionych w Albo-albo i zasadnicza dla filozofa kwestia wyboru. Autorka stawia tezę, że Lambro i Kordian reprezentują stadium estetyczne, które związane jest z poczuciem czczości, nudy, niespełnienia, bezużyteczności, braku celu, marzycielstwem, ucieczką w iluzję, przymierzaniem potencjalnych ról, ironią, zwłaszcza zaś – z melancholią i pozornymi wyborami. Analizując postawę bohaterów, Autorka dowodzi, że ich wybory są wyborami skazującymi jednostkę na pustkę egzystencjalną, na puste „ja” pozbawione treści, które otwarte jest na bezmiar możliwości.
Iwona Węgrzyn
Wielogłos, Numer 3 (61) 2024, 2024, s. 25-41
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.019.20084Artykuł podejmuje próbę alternatywnego odczytania Lambra Juliusza Słowackiego jako poematu politycznego, którego rzeczywistym tematem jest nie tyle rozpacz powodowana przeszłością, ile możliwość odwetu po klęsce. Twierdzę, że nawet jeśli Lambro nie jest do końca uwikłany w politykę polskiej emigracji, to jest utworem nią inspirowanym, a „grecki kostium” maskuje aktualne odniesienia do partyzantki Józefa Zaliwskiego.
Michał Kuziak
Wielogłos, Numer 3 (61) 2024, 2024, s. 43-57
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.020.20085Artykuł Konstelacyjna lektura „Kordiana”. I co z tego dziś wynika… ukazuje dwa sprzeczne sposoby odczytania dramatu Juliusza Słowackiego. Zgodnie z pierwszym utwór okazuje się wyrazem przemiany poety, odnajdywania przez niego sensu historii i własnego pisarstwa; zgodnie z drugim – ironicznym odkryciem braku sensu. Odczytania te weryfikuje ujęcie dramatu Słowackiego w kontekście konstelacji innych utworów poety – bliskich Kordianowi pod względem czasowym i problemowym.
Agnieszka Pałucka
Wielogłos, Numer 3 (61) 2024, 2024, s. 59-79
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.021.20086Celem artykułu jest przyjrzenie się niepokojącym aspektom wizualności w Lambrze i Kordianie Juliusza Słowackiego. Proponowany namysł nad rolą widzenia i bycia widzianym w romantycznych kreacjach bohaterów naznaczonych przez poetę ideowymi problemami swojego czasu prowadzi do pytania o aspiracje romantycznego podmiotu wizualnego. Zarówno dla Lambra, jak i dla Kordiana oko – własne i cudze – staje się źródłem niepokoju, a dążenia bohaterów, aby zapanować nad swoim wzrokiem i nad spojrzeniami innych są konsekwentnie podważane w obu utworach.
Olga Taranek-Wolańska
Wielogłos, Numer 3 (61) 2024, 2024, s. 81-97
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.022.20087W artykule zebrano i omówiono opinie na temat Lambra i Kordiana, które formułowane były w polskiej krytyce literackiej w latach 1833‒1864. Odtworzono w ten sposób specyfikę dyskursu krytycznego i wyjaśniono, na czym polegała wczesna recepcja wymienionych utworów, dzięki temu sprawdzono, czy w formułowanych niegdyś opiniach można znaleźć pre-tekstowe ślady dające asumpt do reinterpretacji Lambra i Kordiana w kontekście krytyki afektywnej. W tym drugim wypadku interesujące są szczególnie: kontekst maladyczny, afekty i defekty, zmysły i cielesność.
Iwona Puchalska
Wielogłos, Numer 3 (61) 2024, 2024, s. 99-114
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.023.20088Punktem wyjścia artykułu jest Goetheańskie założenie, że międzykulturowa wymiana w obrębie Weltliteratur może zaowocować wzajemnymi „korektami” rozumienia, oceny, wartościowania. Lambro i Kordian, dwa specyficznie powiązane ze sobą teksty Słowackiego, zostały w związku z tym usytuowane w kontekście francuskim, rozumianym nie genetycznie, lecz odbiorczo. Analizie zostały poddane dwa różnego typu komentarze literaturoznawcze, z których jeden jest przykładem recepcyjnego pośrednictwa reprezentanta kultury polskiej na emigracji, drugi – elementem francuskiego literaturoznawstwa (są to: wstęp Wenceslasa Gasztowtta do francuskiego przekładu dzieł Słowackiego z lat 60. XIX wieku oraz artykuł Le drame romantique : le héros et l’histoire dans « Le Prince de Hombourg » de Kleist, « Kordian » de Słowacki et « Lorenzaccio » de Musset autorstwa Danièle Chauvin z 2000 roku). Teksty te, powstałe w rozmaitych celach i różnych okresach, łączy wspólne pole odniesień porównawczych (w tym szkic George Sand O dramacie fantastycznym), zarazem jednak różni odmienna kontekstualizacja kulturowa oraz odmienne usytuowanie względem legendy mickiewiczowskiej, co sprawia, że dostarczają niestandardowych impulsów interpretacyjnych, ożywczych w stosunku do dominujących dzisiaj sposobów lektury Lambra i Kordiana.
Ewa Wojciechowska
Wielogłos, Numer 3 (61) 2024, 2024, s. 115-124
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.024.20089Artykuł jest recenzją książki Kacpra Kutrzeby Kalekująca nowoczesność a literatura. Dialektyczne przygody u zarania polskiej nowoczesności, ujętej jako próba nowego odczytania kanonicznych dzieł polskiego romantyzmu za pomocą filozoficznych koncepcji nowoczesności (Georg Hegel, Karol Marks, Friedrich Nietzsche, Max Weber, Marshall Berman).
Data publikacji: 07.06.2024
Redakcja naukowa: Katarzyna Deja, Kamil Kaczmarek
Redaktor naczelny: Monika Świerkosz
Zastępca redaktora naczelnego:
Publikacja dofinansowana przez Uniwersytet Jagielloński ze środków Wydziału Polonistyki.
Projekt Okładki: Maciej Godawa
Katarzyna Sadkowska
Wielogłos, Numer 2 (60) 2024, 2024, s. 1-17
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.008.19754Sylwia Panek
Wielogłos, Numer 2 (60) 2024, 2024, s. 19-41
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.009.19755Artykuł dotyczy stosunku Karola Irzykowskiego do Leona Chwistka. Spór autora Słonia wśród porcelany z Chwistkiem koncentruje się wokół sposobu rozumienia i konceptualizowania rzeczywistości, granic i racji autonomii sztuki, stosunku do tradycji realizmu i wartości zabiegów sztuki nowoczesnej (formizmu i futuryzmu). Autorka rekonstruuje nie tylko stematyzowane przez Irzykowskiego płaszczyzny jego konfrontacji z filozofem, ale także odsłania konteksty, w których krytyk umieszcza tę polemikę, diagnozuje korzenie sporu oraz prezentuje odmienność pozycjonowania się obu krytyków na mapie literackiej i politycznej w drugiej dekadzie międzywojnia.
Marcin Jauksz
Wielogłos, Numer 2 (60) 2024, 2024, s. 43-68
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.010.19756Celem artykułu jest prześledzenie „związków z Pałubą” snów Karola Irzykowskiego. A może trafniej byłoby rzec: związków Pałuby z dziennikowymi zapiskami z lat 90. XIX wieku aspirującego pisarza, w których autoanaliza i rozważania na temat własnej twórczości inkrustowane są obficie sprawozdaniami ze snów o Zosi Piotrowskiej, kuzynce, w której Irzykowski był zakochany. Paralela między snami o miłości i snami o twórczości jest silna dzięki neoromantycznym inklinacjom młodego Irzykowskiego, jednocześnie ujawniając siłę jego racjonalizmu, która jego niedokończony projekt „analizy marzeń sennych” pozwala ustawić obok Freudowskiego jako jednego z kluczowych symptomów modernistycznego przewartościowania.
Kamil Kaczmarek
Wielogłos, Numer 2 (60) 2024, 2024, s. 69-92
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.011.19757Rafał Milan
Wielogłos, Numer 2 (60) 2024, 2024, s. 93-115
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.012.19758Tekst stanowi próbę wskazania miejsc wspólnych utworów wydanych przez Kasprowicza jako tom VI jego Dzieł poetyckich. W polu badawczego zainteresowania znajdują się podstawowe ludzkie doświadczenia, którymi są – według Kasprowicza – ból i związany z nim lęk, oraz literackie strategie ich oswajania. Cykle Ginącemu światu i Salve Regina, a także poematy z tomu O bohaterskim koniu i walącym się domu odczytywane są w perspektywie nowocześnie rozumianej alegorii. W szczegółowych interpretacjach wykorzystano pojęcia klasycznej psychoanalizy (takie jak fetysz, symptom, wyparcie). Źródło inspiracji stanowi również proponowany przez Waltera Benjamina opis zaniku doświadczenia i rozpadu struktur znaczących – zjawisk charakterystycznych dla nowoczesności.
Urszula M. Pilch
Wielogłos, Numer 2 (60) 2024, 2024, s. 117-134
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.013.19759Lidia Kamińska
Wielogłos, Numer 2 (60) 2024, 2024, s. 135-150
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.014.19760Agata Zawiszewska-Semeniuk
Wielogłos, Numer 2 (60) 2024, 2024, s. 151-166
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.015.19761Artykuł stanowi omówienie monografii Dominiki Niedźwiedź Jak Tadeusz Żeleński stworzył Boya. Strategie, autokreacje, wizerunki, poświęconej analizie pionierskich na gruncie polskim strategii marketingowych w dziedzinie literatury stosowanych przez pisarza (takich jak budowanie własnej intelektualnej marki, tworzenie i promocja tekstów jako produktów dostosowanych do oczekiwań odbiorcy, komercjalizacja talentu, współpraca z innymi graczami na rynku, np. prasą, wydawnictwami, grupami literackimi).
Karolina Krasuska, Anna Dżabagina
Wielogłos, Numer 2 (60) 2024, 2024, s. 167-173
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.017.19763Artykuł jest krytycznym omówieniem Xięgi poezji idyllicznej w opracowaniu Barbary Stelingowskiej, wydanej w 2023 roku. Autorki skupiają się na problemach edytorskich i merytorycznych analizowanej edycji – w szczególności na zagadnieniach związanych z tożsamością osoby autorskiej tomu, Marii Komornikckiej/Piotra Odmieńca Własta, ukazanych w niezbędnym kontekście współczesnych studiów genderowych i queerowych.
Katarzyna Sadkowska
Wielogłos, Numer 2 (60) 2024, 2024, s. 1-17
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.008.19754Sylwia Panek
Wielogłos, Numer 2 (60) 2024, 2024, s. 19-41
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.009.19755Artykuł dotyczy stosunku Karola Irzykowskiego do Leona Chwistka. Spór autora Słonia wśród porcelany z Chwistkiem koncentruje się wokół sposobu rozumienia i konceptualizowania rzeczywistości, granic i racji autonomii sztuki, stosunku do tradycji realizmu i wartości zabiegów sztuki nowoczesnej (formizmu i futuryzmu). Autorka rekonstruuje nie tylko stematyzowane przez Irzykowskiego płaszczyzny jego konfrontacji z filozofem, ale także odsłania konteksty, w których krytyk umieszcza tę polemikę, diagnozuje korzenie sporu oraz prezentuje odmienność pozycjonowania się obu krytyków na mapie literackiej i politycznej w drugiej dekadzie międzywojnia.
Marcin Jauksz
Wielogłos, Numer 2 (60) 2024, 2024, s. 43-68
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.010.19756Celem artykułu jest prześledzenie „związków z Pałubą” snów Karola Irzykowskiego. A może trafniej byłoby rzec: związków Pałuby z dziennikowymi zapiskami z lat 90. XIX wieku aspirującego pisarza, w których autoanaliza i rozważania na temat własnej twórczości inkrustowane są obficie sprawozdaniami ze snów o Zosi Piotrowskiej, kuzynce, w której Irzykowski był zakochany. Paralela między snami o miłości i snami o twórczości jest silna dzięki neoromantycznym inklinacjom młodego Irzykowskiego, jednocześnie ujawniając siłę jego racjonalizmu, która jego niedokończony projekt „analizy marzeń sennych” pozwala ustawić obok Freudowskiego jako jednego z kluczowych symptomów modernistycznego przewartościowania.
Kamil Kaczmarek
Wielogłos, Numer 2 (60) 2024, 2024, s. 69-92
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.011.19757Rafał Milan
Wielogłos, Numer 2 (60) 2024, 2024, s. 93-115
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.012.19758Tekst stanowi próbę wskazania miejsc wspólnych utworów wydanych przez Kasprowicza jako tom VI jego Dzieł poetyckich. W polu badawczego zainteresowania znajdują się podstawowe ludzkie doświadczenia, którymi są – według Kasprowicza – ból i związany z nim lęk, oraz literackie strategie ich oswajania. Cykle Ginącemu światu i Salve Regina, a także poematy z tomu O bohaterskim koniu i walącym się domu odczytywane są w perspektywie nowocześnie rozumianej alegorii. W szczegółowych interpretacjach wykorzystano pojęcia klasycznej psychoanalizy (takie jak fetysz, symptom, wyparcie). Źródło inspiracji stanowi również proponowany przez Waltera Benjamina opis zaniku doświadczenia i rozpadu struktur znaczących – zjawisk charakterystycznych dla nowoczesności.
Urszula M. Pilch
Wielogłos, Numer 2 (60) 2024, 2024, s. 117-134
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.013.19759Lidia Kamińska
Wielogłos, Numer 2 (60) 2024, 2024, s. 135-150
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.014.19760Agata Zawiszewska-Semeniuk
Wielogłos, Numer 2 (60) 2024, 2024, s. 151-166
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.015.19761Artykuł stanowi omówienie monografii Dominiki Niedźwiedź Jak Tadeusz Żeleński stworzył Boya. Strategie, autokreacje, wizerunki, poświęconej analizie pionierskich na gruncie polskim strategii marketingowych w dziedzinie literatury stosowanych przez pisarza (takich jak budowanie własnej intelektualnej marki, tworzenie i promocja tekstów jako produktów dostosowanych do oczekiwań odbiorcy, komercjalizacja talentu, współpraca z innymi graczami na rynku, np. prasą, wydawnictwami, grupami literackimi).
Karolina Krasuska, Anna Dżabagina
Wielogłos, Numer 2 (60) 2024, 2024, s. 167-173
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.017.19763Artykuł jest krytycznym omówieniem Xięgi poezji idyllicznej w opracowaniu Barbary Stelingowskiej, wydanej w 2023 roku. Autorki skupiają się na problemach edytorskich i merytorycznych analizowanej edycji – w szczególności na zagadnieniach związanych z tożsamością osoby autorskiej tomu, Marii Komornikckiej/Piotra Odmieńca Własta, ukazanych w niezbędnym kontekście współczesnych studiów genderowych i queerowych.
Data publikacji: 2024
Redaktor naczelny: Monika Świerkosz
Sekretarz redakcji: Tomasz Kunz
Redakcja naukowa numeru: Katarzyna Deja
Publikacja dofinansowana przez Uniwersytet Jagielloński ze środków Wydziału Polonistyki.
Projekt Okładki: Maciej Godawa
Katarzyna Deja
Wielogłos, Numer 1 (59) 2024, 2024, s. 1-13
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.001.19469Magdalena Roguska-Németh
Wielogłos, Numer 1 (59) 2024, 2024, s. 15-35
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.002.19470Jadwiga Romanowska
Wielogłos, Numer 1 (59) 2024, 2024, s. 37-60
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.003.19471Karina Jarzyńska
Wielogłos, Numer 1 (59) 2024, 2024, s. 61-85
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.004.19472Artykuł interpretuje zespół praktyk edytorskich, translatorskich i stricte autorskich Antoniego Langego jako działania na rzecz uświatowienia polskiej kultury, przyglądając się wykorzystywanym przez pisarza narzędziom modyfikacji czytelniczego imaginarium oraz stawiając pytanie o miejsce projektu Langego na mapie środkowoeuropejskiego modernizmu. Spośród kilkunastu tomów antologii opublikowanych w latach 1894–1921 przez autora Mirandy szczególna uwaga zostaje poświęcona serii Epos. Najznakomitsze poemata epickie wszystkich krajów i narodów oraz tomowi Dywan wschodni, jako zawierającym utwory prezentowane przez redaktora jako epitomiczne dla poszczególnych kultur. Analiza paratekstów, jakimi Lange opatrywał swoje antologie, pozwala na rozpoznanie tego, co w jego podejściu transkulturowe, a co pozwala odróżnić jego projekt od Miriamowskiej „Chimery”, stawiającej sobie za cel raczej europeizację kultury polskiej niż jej uświatowienie (rozumiane za Marko Juvanem). Ważnym kontekstem proponowanej interpretacji jest również koncepcja nowoczesnego eposu Franco Morettiego, jako gatunku, w którym funkcje tekstów świętych i epickich ulegają fuzji – bliskiej, jak sądzę, mechanizmowi uruchomionemu przez Langego w Polsce początku XX wieku w ramach rewizji lokalnego kanonu literatury..
* Tekst powstał w rezultacie badań prowadzonych w ramach projektu „Uświatawianie lokalnego imaginarium: transkulturowa historia eposu w literaturze polskiej XX wieku”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (grant nr 2021/43/D/HS2/03369).
Aleksandra Naróg
Wielogłos, Numer 1 (59) 2024, 2024, s. 87-108
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.005.19473Joanna Szymajda
Wielogłos, Numer 1 (59) 2024, 2024, s. 109-119
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.006.19475Marian Bielecki
Wielogłos, Numer 1 (59) 2024, 2024, s. 121-129
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.007.19474Tekst jest omówieniem książki Pau Freixy Terradasa Witoldo wyobrażony. Recepcja twórczości Witolda Gombrowicza w Argentynie i obraz pisarza w argentyńskim imaginarium kulturowym. Autor uznaje tę publikację za wartościowy opis funkcjonowania twórczości i osoby Witolda Gombrowicza w argentyńskiej literaturze i argentyńskim środowisku literackim. Zaznacza jednak, że jej zasadnicza część, obroniona jako doktorat w roku 2008, nie wytrzymuje konkurencji z powstałymi od tego czasu rozprawami dotyczącymi tej problematyki.
Katarzyna Deja
Wielogłos, Numer 1 (59) 2024, 2024, s. 1-13
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.001.19469Magdalena Roguska-Németh
Wielogłos, Numer 1 (59) 2024, 2024, s. 15-35
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.002.19470Jadwiga Romanowska
Wielogłos, Numer 1 (59) 2024, 2024, s. 37-60
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.003.19471Karina Jarzyńska
Wielogłos, Numer 1 (59) 2024, 2024, s. 61-85
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.004.19472Artykuł interpretuje zespół praktyk edytorskich, translatorskich i stricte autorskich Antoniego Langego jako działania na rzecz uświatowienia polskiej kultury, przyglądając się wykorzystywanym przez pisarza narzędziom modyfikacji czytelniczego imaginarium oraz stawiając pytanie o miejsce projektu Langego na mapie środkowoeuropejskiego modernizmu. Spośród kilkunastu tomów antologii opublikowanych w latach 1894–1921 przez autora Mirandy szczególna uwaga zostaje poświęcona serii Epos. Najznakomitsze poemata epickie wszystkich krajów i narodów oraz tomowi Dywan wschodni, jako zawierającym utwory prezentowane przez redaktora jako epitomiczne dla poszczególnych kultur. Analiza paratekstów, jakimi Lange opatrywał swoje antologie, pozwala na rozpoznanie tego, co w jego podejściu transkulturowe, a co pozwala odróżnić jego projekt od Miriamowskiej „Chimery”, stawiającej sobie za cel raczej europeizację kultury polskiej niż jej uświatowienie (rozumiane za Marko Juvanem). Ważnym kontekstem proponowanej interpretacji jest również koncepcja nowoczesnego eposu Franco Morettiego, jako gatunku, w którym funkcje tekstów świętych i epickich ulegają fuzji – bliskiej, jak sądzę, mechanizmowi uruchomionemu przez Langego w Polsce początku XX wieku w ramach rewizji lokalnego kanonu literatury..
* Tekst powstał w rezultacie badań prowadzonych w ramach projektu „Uświatawianie lokalnego imaginarium: transkulturowa historia eposu w literaturze polskiej XX wieku”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (grant nr 2021/43/D/HS2/03369).
Aleksandra Naróg
Wielogłos, Numer 1 (59) 2024, 2024, s. 87-108
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.005.19473Joanna Szymajda
Wielogłos, Numer 1 (59) 2024, 2024, s. 109-119
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.006.19475Marian Bielecki
Wielogłos, Numer 1 (59) 2024, 2024, s. 121-129
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.24.007.19474Tekst jest omówieniem książki Pau Freixy Terradasa Witoldo wyobrażony. Recepcja twórczości Witolda Gombrowicza w Argentynie i obraz pisarza w argentyńskim imaginarium kulturowym. Autor uznaje tę publikację za wartościowy opis funkcjonowania twórczości i osoby Witolda Gombrowicza w argentyńskiej literaturze i argentyńskim środowisku literackim. Zaznacza jednak, że jej zasadnicza część, obroniona jako doktorat w roku 2008, nie wytrzymuje konkurencji z powstałymi od tego czasu rozprawami dotyczącymi tej problematyki.
Data publikacji: 18.12.2023
Redaktor naczelny: Monika Świerkosz
Sekretarz redakcji: Tomasz Kunz
Projekt Okładki: Maciej Godawa
Karolina Pospiszil-Hofmańska
Wielogłos, Numer 4 (58) 2023, 2023, s. 1-25
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.026.18861Celem artykułu jest przedstawienie wybranych kobiecych narracji z rolniczych peryferii Górnego Śląska – ziemi hulczyńskiej. Autorka skupia się na twórczości Evy Tvrdej i Anny Malchárkovej, ich autousytuowaniu, sposobie opowieści oraz na punktach wspólnych ich narracji o autochtonkach. Miejscowe kobiety w ciągu XX wieku musiały się mierzyć z wielopłaszczyznową dyskryminacją – częściowo ze względu na pochodzenie etniczne i wiarę, częściowo ze względu na płeć. Wychowane w patriarchalnej kulturze podlegały jej wzorcom i powielały je, ale ich pozycja względem mężczyzn była ambiwalentna – potrafiły przejąć ich obowiązki, chciały także decydować o wykonywanej przez siebie pracy reprodukcyjnej. Istotna dla protagonistek analizowanych tekstów jest ich więź z ziemią, odkrywana ponownie przez ich potomkinie. Wnuczki jednak częściowo zmieniają schematy wypracowane przez babcie i matki, przerywając krąg milczenia i cichej akceptacji własnego losu.
Katarzyna Szkaradnik
Wielogłos, Numer 4 (58) 2023, 2023, s. 27-57
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.027.18862Artykuł poświęcony jest różnym wymiarom literackiego odpominania Zaolzia – części Śląska Cieszyńskiego przydzielonej w 1920 roku Czechosłowacji, choć w większości zamieszkanej przez ludność polską. Ziemia ta do dziś stanowi problem tożsamościowy dla mieszkańców polskiego pochodzenia, którzy czują się z jednej strony zapomniani przez Polskę, z drugiej – związani z nią pamięcią kulturową. Łatwiej im na co dzień, gdy identyfikują się z kulturą czeską, lecz podlegają presji starszego pokolenia, które jednak nieraz stawia znak równości między „polskością” a regionalizmem i izolacjonizmem. Zwłaszcza literaci obciążeni są balastem narodowych powinności, ale dlatego też często podejmują się krytycznego namysłu nad tożsamością oraz odpominania przeszłości – odzyskiwania treści wypieranych z pamięci zbiorowej. Autorka tekstu analizuje, jak pisarze zmagają się z zaolziańskimi tabu, historycznymi traumami, niepokojącymi widmami i ideologiami. Nawiązując do wyróżnionych przez Paula Connertona siedmiu rodzajów zapomnienia, rozpatruje trzy główne relacje: wobec zapomnienia przez Polskę, tożsamościowego rozdarcia i rozdwojenia oraz zamknięcia się w lokalności.
Tomasz Kotłowski
Wielogłos, Numer 4 (58) 2023, 2023, s. 59-82
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.028.18863Autor tekstu dokonuje przeglądu postaw religijnych w trzeciej części Dziadów Mickiewicza i konfrontuje je z mistycznymi epigramatami Johannesa Schefflera, wzbudzającymi zainteresowanie Mickiewicza w czasie tworzenia koncepcji Dziadów. Trzy postaci doświadczające ekstaz religijnych na zasadzie widzenia (Ksiądz Piotr oraz Ewa) bądź improwizacji (Konrad) zostają przyporządkowane do odrębnych postaw religijnych, kolejno: gnostyckiej, mistycznej oraz magicznej. Autor wskazuje na punkty styczne oraz odrębności w stanach i dążeniach poszczególnych bohaterów, a także charakteryzuje wpływ epigramatów Silesiusa i myśli teozoficznej na kształt religijno-filozoficzny omawianego dramatu.
Łukasz Świercz
Wielogłos, Numer 4 (58) 2023, 2023, s. 83-106
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.029.18864Artykuł prezentuje możliwości zastosowania teorii widmokrytycznych wywiedzionych z pism Nicolasa Abrahama i Marii Torok, Jacques’a Derridy oraz Juliana Wolfreysa dla badań literackich na przykładzie postmemorialnej, autofikcjonalnej powieści francuskiego pisarza i psychoanalityka Philippe’a Grimberta Tajemnica. Celem analizy utworu jest wskazanie na występujące na różnych jego poziomach (narracji, świata przestawionego, relacji między autorem i narratorem, relacji pomiędzy treścią powieści i faktyczną biografią autora) specyficznych szczelin strukturalnych będących miejscami pojawiania się widmowych bytów i form. Ich odkrywanie i egzorcyzmowanie stanowi natomiast samą istotę pracy (niekończącej się) interpretacji, zarówno w wypadku powieści Grimberta, jak i wszelkich tekstów literackich.
Aneta Płaza
Wielogłos, Numer 4 (58) 2023, 2023, s. 107-132
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.030.18865Artykuł traktuje o figurze głupka wioskowego jako obcego w kulturze ludowej i typologii tego rodzaju kreacji w twórczości Tadeusza Nowaka w odniesieniu do współczesnych badań nad obcością. W centrum wywodu znajduje się sylwetka naznaczonego ułomnością i wyalienowanego ze społeczności indywiduum, które poprzez nieokreśloną formę istotowej odmienności jest czymś, co wymyka się jednoznacznej klasyfikacji i podważa struktury kulturowego podziału obcy–swój, balansując na pograniczu tych znaczeń. Przedmiotem analiz są zagadnienia roztrząsające problem obcości postaci pomylonego wobec archetypicznych kodów kulturowych, fenomenologicznych inicjacji oraz systemów etycznych. Metodologiczne tło stanowią koncepcje zaczerpnięte z rozpraw Bernharda Waldenfelsa i Zygmunta Baumana – choć nie podejmują tematyki wiejskiej kultury, wytyczają kierunki refleksji nad współczesnością, na wielu poziomach dialogując z ujęciami figury wioskowego głupka w kulturze ludowej oraz przetworzonymi realizacjami tego motywu w twórczości Nowaka.
Aleksandra Grzemska
Wielogłos, Numer 4 (58) 2023, 2023, s. 133-156
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.031.18866Tekst jest próbą analizy praktyk life writing neowangardowych artystek wizualnych: Erny Rosenstein i Urszuli Broll, przez pryzmat wprowadzonego przez autorkę pojęcia autoutopii i doświadczeń kryzysu. Źródłem wiedzy na ten temat są nie tylko obiekty sztuki (malarstwo, rysunek, obiekty artystyczne), ale także teksty literackie (poezja, proza), zapiski snów, wspomnienia, prywatne notatki pochodzące z archiwum artystek. Autorka poddaje rozważaniom relacje między doświadczanym przez obie artystki poczuciem kryzysu i rozpadu a ich utopijną wizją sztuki i praktyki artystycznej, w tym również aktywności pisarskiej (tworzenia poezji, bajek). Do takiej interpretacji skłania postrzeganie twórczości Rosenstein i Broll jako mediumicznej i medytacyjnej, pozwalającej im na rozwijanie praktyk duchowych oraz perspektywa realizowanych przez artystki autoutopijnych projektów sztuki-życia, których założenia wpisują się w postantropocentryczną myśl humanistyczną.
Zofia Ulańska
Wielogłos, Numer 4 (58) 2023, 2023, s. 157-183
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.032.18867Polityka umiejscowienia według bell hooks umożliwia powołanie kontrhegemonicznych praktyk kulturowych. Artykuł ukazuje napięcie między centrum a peryferiami. Centrum to polska krytyka literacka przełomu XX i XXI wieku, specyficznie odnosząca się do nieheteronormatywności w literaturze – eksponująca kontekst demokracji i tolerancji wobec „Inności”, silnie wartościująca utwory pod względem literackiej jakości, co nierzadko skutkuje ignorancją „własnego głosu” (niezbędnego dla perspektywy queer według Eve Kosofsky Sedgwick). Peryferia reprezentuje Ewa Schilling – pisarka konsekwentnie (od 1993 roku) portretująca egzystencję polskich lesbijek. Artykuł przybliża jej wybrane umiejscowienia (ziny lesbijsko-gejowskie „Filo” i „Inaczej”, Wspólnota Kulturowa „Borussia”, własne Wydawnictwo Seqoja) oraz cechy twórczości. Współczesny wysyp nowości literackich spod znaku queer jako parasolowego pojęcia ponownie odsyła literaturę lat 90. XX wieku na margines.
Karolina Pospiszil-Hofmańska
Wielogłos, Numer 4 (58) 2023, 2023, s. 1-25
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.026.18861Celem artykułu jest przedstawienie wybranych kobiecych narracji z rolniczych peryferii Górnego Śląska – ziemi hulczyńskiej. Autorka skupia się na twórczości Evy Tvrdej i Anny Malchárkovej, ich autousytuowaniu, sposobie opowieści oraz na punktach wspólnych ich narracji o autochtonkach. Miejscowe kobiety w ciągu XX wieku musiały się mierzyć z wielopłaszczyznową dyskryminacją – częściowo ze względu na pochodzenie etniczne i wiarę, częściowo ze względu na płeć. Wychowane w patriarchalnej kulturze podlegały jej wzorcom i powielały je, ale ich pozycja względem mężczyzn była ambiwalentna – potrafiły przejąć ich obowiązki, chciały także decydować o wykonywanej przez siebie pracy reprodukcyjnej. Istotna dla protagonistek analizowanych tekstów jest ich więź z ziemią, odkrywana ponownie przez ich potomkinie. Wnuczki jednak częściowo zmieniają schematy wypracowane przez babcie i matki, przerywając krąg milczenia i cichej akceptacji własnego losu.
Katarzyna Szkaradnik
Wielogłos, Numer 4 (58) 2023, 2023, s. 27-57
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.027.18862Artykuł poświęcony jest różnym wymiarom literackiego odpominania Zaolzia – części Śląska Cieszyńskiego przydzielonej w 1920 roku Czechosłowacji, choć w większości zamieszkanej przez ludność polską. Ziemia ta do dziś stanowi problem tożsamościowy dla mieszkańców polskiego pochodzenia, którzy czują się z jednej strony zapomniani przez Polskę, z drugiej – związani z nią pamięcią kulturową. Łatwiej im na co dzień, gdy identyfikują się z kulturą czeską, lecz podlegają presji starszego pokolenia, które jednak nieraz stawia znak równości między „polskością” a regionalizmem i izolacjonizmem. Zwłaszcza literaci obciążeni są balastem narodowych powinności, ale dlatego też często podejmują się krytycznego namysłu nad tożsamością oraz odpominania przeszłości – odzyskiwania treści wypieranych z pamięci zbiorowej. Autorka tekstu analizuje, jak pisarze zmagają się z zaolziańskimi tabu, historycznymi traumami, niepokojącymi widmami i ideologiami. Nawiązując do wyróżnionych przez Paula Connertona siedmiu rodzajów zapomnienia, rozpatruje trzy główne relacje: wobec zapomnienia przez Polskę, tożsamościowego rozdarcia i rozdwojenia oraz zamknięcia się w lokalności.
Tomasz Kotłowski
Wielogłos, Numer 4 (58) 2023, 2023, s. 59-82
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.028.18863Autor tekstu dokonuje przeglądu postaw religijnych w trzeciej części Dziadów Mickiewicza i konfrontuje je z mistycznymi epigramatami Johannesa Schefflera, wzbudzającymi zainteresowanie Mickiewicza w czasie tworzenia koncepcji Dziadów. Trzy postaci doświadczające ekstaz religijnych na zasadzie widzenia (Ksiądz Piotr oraz Ewa) bądź improwizacji (Konrad) zostają przyporządkowane do odrębnych postaw religijnych, kolejno: gnostyckiej, mistycznej oraz magicznej. Autor wskazuje na punkty styczne oraz odrębności w stanach i dążeniach poszczególnych bohaterów, a także charakteryzuje wpływ epigramatów Silesiusa i myśli teozoficznej na kształt religijno-filozoficzny omawianego dramatu.
Łukasz Świercz
Wielogłos, Numer 4 (58) 2023, 2023, s. 83-106
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.029.18864Artykuł prezentuje możliwości zastosowania teorii widmokrytycznych wywiedzionych z pism Nicolasa Abrahama i Marii Torok, Jacques’a Derridy oraz Juliana Wolfreysa dla badań literackich na przykładzie postmemorialnej, autofikcjonalnej powieści francuskiego pisarza i psychoanalityka Philippe’a Grimberta Tajemnica. Celem analizy utworu jest wskazanie na występujące na różnych jego poziomach (narracji, świata przestawionego, relacji między autorem i narratorem, relacji pomiędzy treścią powieści i faktyczną biografią autora) specyficznych szczelin strukturalnych będących miejscami pojawiania się widmowych bytów i form. Ich odkrywanie i egzorcyzmowanie stanowi natomiast samą istotę pracy (niekończącej się) interpretacji, zarówno w wypadku powieści Grimberta, jak i wszelkich tekstów literackich.
Aneta Płaza
Wielogłos, Numer 4 (58) 2023, 2023, s. 107-132
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.030.18865Artykuł traktuje o figurze głupka wioskowego jako obcego w kulturze ludowej i typologii tego rodzaju kreacji w twórczości Tadeusza Nowaka w odniesieniu do współczesnych badań nad obcością. W centrum wywodu znajduje się sylwetka naznaczonego ułomnością i wyalienowanego ze społeczności indywiduum, które poprzez nieokreśloną formę istotowej odmienności jest czymś, co wymyka się jednoznacznej klasyfikacji i podważa struktury kulturowego podziału obcy–swój, balansując na pograniczu tych znaczeń. Przedmiotem analiz są zagadnienia roztrząsające problem obcości postaci pomylonego wobec archetypicznych kodów kulturowych, fenomenologicznych inicjacji oraz systemów etycznych. Metodologiczne tło stanowią koncepcje zaczerpnięte z rozpraw Bernharda Waldenfelsa i Zygmunta Baumana – choć nie podejmują tematyki wiejskiej kultury, wytyczają kierunki refleksji nad współczesnością, na wielu poziomach dialogując z ujęciami figury wioskowego głupka w kulturze ludowej oraz przetworzonymi realizacjami tego motywu w twórczości Nowaka.
Aleksandra Grzemska
Wielogłos, Numer 4 (58) 2023, 2023, s. 133-156
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.031.18866Tekst jest próbą analizy praktyk life writing neowangardowych artystek wizualnych: Erny Rosenstein i Urszuli Broll, przez pryzmat wprowadzonego przez autorkę pojęcia autoutopii i doświadczeń kryzysu. Źródłem wiedzy na ten temat są nie tylko obiekty sztuki (malarstwo, rysunek, obiekty artystyczne), ale także teksty literackie (poezja, proza), zapiski snów, wspomnienia, prywatne notatki pochodzące z archiwum artystek. Autorka poddaje rozważaniom relacje między doświadczanym przez obie artystki poczuciem kryzysu i rozpadu a ich utopijną wizją sztuki i praktyki artystycznej, w tym również aktywności pisarskiej (tworzenia poezji, bajek). Do takiej interpretacji skłania postrzeganie twórczości Rosenstein i Broll jako mediumicznej i medytacyjnej, pozwalającej im na rozwijanie praktyk duchowych oraz perspektywa realizowanych przez artystki autoutopijnych projektów sztuki-życia, których założenia wpisują się w postantropocentryczną myśl humanistyczną.
Zofia Ulańska
Wielogłos, Numer 4 (58) 2023, 2023, s. 157-183
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.032.18867Polityka umiejscowienia według bell hooks umożliwia powołanie kontrhegemonicznych praktyk kulturowych. Artykuł ukazuje napięcie między centrum a peryferiami. Centrum to polska krytyka literacka przełomu XX i XXI wieku, specyficznie odnosząca się do nieheteronormatywności w literaturze – eksponująca kontekst demokracji i tolerancji wobec „Inności”, silnie wartościująca utwory pod względem literackiej jakości, co nierzadko skutkuje ignorancją „własnego głosu” (niezbędnego dla perspektywy queer według Eve Kosofsky Sedgwick). Peryferia reprezentuje Ewa Schilling – pisarka konsekwentnie (od 1993 roku) portretująca egzystencję polskich lesbijek. Artykuł przybliża jej wybrane umiejscowienia (ziny lesbijsko-gejowskie „Filo” i „Inaczej”, Wspólnota Kulturowa „Borussia”, własne Wydawnictwo Seqoja) oraz cechy twórczości. Współczesny wysyp nowości literackich spod znaku queer jako parasolowego pojęcia ponownie odsyła literaturę lat 90. XX wieku na margines.
Data publikacji: 2023
Redaktor naczelny: Monika Świerkosz
Sekretarz redakcji: Tomasz Kunz
Projekt Okładki: Maciej Godawa
Magdalena Rembowska-Płuciennik
Wielogłos, Numer 3 (57) 2023, 2023, s. 1-20
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.017.18553Niniejszy artykuł poświęcony jest zoonarratologii jako odmianie narratologii postklasycznej. Omawia zagadnienia, które wymagają ponownego przemyślenia w kontekście transdyscyplinowego zwrotu ku zwierzętom. Fundamentalne założenia epistemologiczne narratologii są bowiem otwarcie antropocentryczne. Narracja konceptualizowana jest jako kategoria mentalna i językowa zależna od sposobu funkcjonowania ludzkiego umysłu. Różne dyscypliny naukowe stawiają ze swojej perspektywy pytania o możliwość komunikacji ze zwierzęciem jako autonomicznym i odrębnym podmiotem, którego poznanie rodzi się przede wszystkim w interakcji. Wymaga to także nowego podejścia do tak ważnych kategorii narratologicznych jak bohater, empatia, identyfikacja, perspektywa narracyjna. W artykule pokazuję rolę perspektywy drugoosobowej jako narracyjnego narzędzia tematyzowania namysłu nad antropocentryzmem narracji.
Fur of the Text. Trans-species Relations in Zoonarratology
This article is devoted to zoonarratology as a variant of postclassical narratology. It discusses issues that require rethinking in the context of the transdisciplinary animal turn. The fundamental epistemological assumptions of narratology are openly anthropocentric. Narration is conceptualized as a mental and linguistic category dependent on the way in which the human mind functions. Variety of disciplines pose questions about the possibility of communicating with an animal as an autonomous and separate subject, whose cognition is primarily born through interaction. Thus, it requires a new approach to such important narrative categories as character, empathy, identification, and the narrative perspective. In this article, the author shows the role of the secondperson perspective as a narrative tool for thematizing the reflection on anthropocentrism of the narrative.
Księga o przyjaciołach Zofii Nałkowskiej i Marii Wielopolskiej. Karta z dziejów polskich zoonarracji
Tomasz Sobieraj
Wielogłos, Numer 3 (57) 2023, 2023, s. 21-42
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.018.18554Artykuł stanowi próbę interpretacji Księgi o przyjaciołach, wydanego w 1927 roku tomu nowel i opowiadań Zofii Nałkowskiej i Marii Jehanne Wielopolskiej, poświęconego tematyce zwierzęcej. Obie autorki były miłośniczkami zwierząt, protestowały przeciwko wszelkim formom ludzkiej przemocy w stosunku do nich, nawiązywały bliskie relacje uczuciowe z nimi. W Księdze o przyjaciołach da się odnaleźć liczne ślady krytyki postaw antropocentrycznych oraz głosy w obronie zwierząt. Nałkowska i Wielopolska potrafiły wniknąć w życie psychiczne zwierząt, ukazywały je jako indywidualności o dużych zdolnościach poznawczych i emocjonalnych. Księga o przyjaciołach może być uznana za przykład zoonarracji przedstawiających zwierzęta nie w sposób skonwencjonalizowany, lecz jako podmioty, których doświadczenia poszerzają horyzonty poznawcze całości. Utwory Nałkowskiej cechowała pewna powściągliwość stylistyczna, z kolei Wielopolska preferowała prozę poetycką o stylu emfatycznym.
The Book on Friends by Zofia Nałkowska and Maria Wielopolska. A Page from the History of Polish Zoonarrative
This article is an attempt to interpret The Book on Friends, a volume of short stories written by Zofia Nałkowska and Maria Jehanne Wielopolska, published in 1927 year. The Book on Friends was devoted to the theme of animals. Both Nałkowska and Wielopolska were animal lovers, protesting against all forms of human cruelty towards them, and establishing close emotional relationships with them. In The Book on Friends, numerous traces of criticism of anthropocentric attitudes and voices in defence of animals can be found. Nałkowska and Wielopolska were able to penetrate into the psychological life of animals, portraying them as individuals with great cognitive and emotional abilities. The Book on Friends can be seen as an example of the Polish zoonarrative (an animal narrative), presenting animals not in a conventional way, but as subjects whose experiences broaden the cognitive horizons. Nałkowska’s works were characterized by a certain stylistic restraint, while Wielopolska preferred poetic prose with an emphatic style.
Cezary Zalewski
Wielogłos, Numer 3 (57) 2023, 2023, s. 43-66
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.019.18555Artykuł jest analizą epistolografii Henryka Sienkiewicza powstałą w trakcie jego pobytu w Grecji (w 1886 roku). Podstawową kategorią interpretacyjną jest figura pielgrzyma, która wykorzystana zostaje w dwóch modalnościach: (1) jako scalający i porządkujący projekt autobiograficzny i (2) jako opis konkretnej wędrówki do miejsca świętego (tu: Akropolu). W pierwszym wypadku podróż do Grecji będzie próbą powrotu do siebie samego z okresu studiów filologicznych; w drugim – odprawieniem prywatnego rytuału na ruinach świątyń. Drugi aspekt zostanie poddany wnikliwej analizie pod kątem: (a) wrażeń, (b) wyobrażeń i (c) wyjaśnień, które uruchamia pobyt na Akropolu. W wyniku dociekań stwierdzona zostaje u Sienkiewicza postawa estetycznego panteizmu, która uzyskuje zabarwienie stoickie. W konkluzjach wskazana zostaje różnica między tym stanowiskiem a doświadczeniem ściśle religijnym, które podlega tu wyraźnemu wyparciu.
A Pilgrim and a Pantheist. Henryk Sienkiewicz in Athens
The article is an analysis of Henryk Sienkiewicz’s epistolography written during his stay in Greece (in 1886). The basic interpretive category is the figure of the pilgrim, which is used in two modalities: (1) as a unifying and organizing autobiographical project and (2) as a description of a specific journey to a sacred place (here: the Acropolis). In the first case, the trip to Greece will be an attempt to return to the self from the period of philological studies; in the second one – to perform a private ritual on the ruins of ancient temples. The second aspect will be analysed in depth in terms of: (a) impressions, (b) imaginings and (c) explanations that are triggered by a stay on the Acropolis. As a result of the inquiry, the presence of an attitude of aesthetic pantheism, which acquires a Stoic tinge, is established in Sienkiewicz. In the conclusion, the difference between this stance and a strictly religious experience is indicated, which is subject here to a clear suppression.
Maciej Gloger
Wielogłos, Numer 3 (57) 2023, 2023, s. 67-91
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.020.18556Artykuł charakteryzuje wpływ wydanego w latach 1882–1883 Dziennika intymnego Henriego-Frédérica Amiela na twórczość i światopogląd Henryka Sienkiewicza, zwłaszcza zaś na jego powieść Bez dogmatu. Polski pisarz zapoznał się z dziełem Amiela na pewno na początku 1890 roku. Wydaje się jednak, że sława Amiela, potęgowana szkicami o nim Ernesta Renana i Paula Bourgeta, już wcześniej zaważyła na przeorientowaniu się twórczych zainteresowań Sienkiewicza odchodzącego pod koniec lat 80. XIX wieku od epiki historycznej ku problemom współczesności i formie powieści pierwszoosobowej. Przedmiotem analizy porównawczej jest więc głośna w Europie powieść Bez dogmatu (1891) przedstawiająca kryzys nowoczesnej tożsamości europejskiej. Analiza zarówno powieści, jak i epistolografii Sienkiewicza wykazuje liczne analogie światopoglądowe z myślą Amiela, zwłaszcza w kwestii rozumienia przyczyn kryzysu kultury europejskiej oraz człowieka drugiej połowy XIX wieku. Obaj pisarze wskazywali na destrukcyjny wpływ racjonalistycznej autoanalizy, metodologii pozytywizmu odniesionej do humanistyki oraz mechanistycznie pojmowanej idei postępu. Sienkiewicza do Amiela zbliżyły także polityczny profetyzm i stosunek do ruchów rewolucyjnych, charakterystyczny dla przedstawicieli nowoczesnego konserwatyzmu europejskiego reprezentowanego przez Edmunda Burke’a i Alexisa de Tocqevilla.
Sienkiewicz and Amiel. About a Meeting of Mind and Two Modern Intimist Strategies
The article presents the influence of Henri-Frédéric Amiel’s The Journal Intime published between 1882–1883 on the works and world-view of the 1905 Polish Nobel Prize winner Henryk Sienkiewicz, and in particular on his novel Without Dogma. The Polish writer must have read Amiel’s journal around early 1890. It seems however, that Amiel’s popularity, amplified by Ernest Renan’s and Paul Bourget’s sketches about him, had already induced a shift in Sienkiewicz’s artistic interests, who in the late 1880s moved from historical epics in favour of the issues of modernity and a first- -person-narrative novel. The comparative analysis investigates the Europe-famous novel Without Dogma (1891) touching upon the crisis of modern European identity. The analysis of the novel, as well as Sienkiewicz’s epistolography, points out to a number of world-view analogies with Amiel, especially in terms of where they saw the roots of the crisis of European culture and humanity in the second half of the 19th century. Both writers emphasized the destructive influence of rationalist self- -analysis, positivist methodology drawing on humanities, and a mechanical perception of the idea of progress. Sienkiewicz also shared Amiel’s political prophetism and approach to revolutionary movements, characteristic for representatives of modern European conservatism professed by Edmund Burke and Alexis de Tocqueville.
Andrzej Juszczyk
Wielogłos, Numer 3 (57) 2023, 2023, s. 93-110
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.021.18557Artykuł poświęcony jest analizie klasycznych tekstów utopijnych (Thomas More, Tommaso Campanella, Johann V. Andreae, Francis Bacon) pod kątem zaprezentowanego w nich obrazu kobiety. Autor omawia kwestie: miejsca kobiety w organizacji utopijnych społeczeństw, roli kobiety w rodzinie, pracy kobiet, dostępu kobiet do nauki, w kontekście deklarowanej przez autorów literackich utopii równości obu płci. Tekst sytuuje też utopijne wizje społeczeństw idealnych na tle badań historycznych dotyczących miejsca kobiety w Europie XVI i XVII wieku.
Women in Men’s Dreams of an Ideal World. Classic Literary Utopias of the 16th and 17th Centuries
The article focuses on the analysis of classic utopian texts (Thomas More, Tommaso Campanella, Johann V. Andreae, Francis Bacon) in terms of women’s image presented in them. The author discusses the issues of the women’s place in the organization of utopian societies, the role of women in the family, the work of women and women’s access to science, in context of the equality of men and women declared by the authors of the literary utopias. The text compares utopian visions of ideal societies and the results of historical research on women’s place in Europe in the 16th and 17th centuries.
Mieczysław Jagłowski
Wielogłos, Numer 3 (57) 2023, 2023, s. 111-128
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.022.18558Artykuł dotyczy jednego z najbardziej fascynujących dzieł prozatorskich XX wieku – Księgi niepokoju Fernanda Pessoi, jednego z najwybitniejszych poetów języka portugalskiego. Niezwykłość Księgi na tym między innymi polega, że może być ona dowolnie składana z nieopublikowanych przez Pessoę 30 tysięcy fragmentów, których autorstwo przypisał on nie sobie, lecz swemu półheteronimowi (porte-parole) Bernardowi Soaresowi. W artkule podjęto dociekania dotyczące filozoficznych źródeł charakterystycznego dla twórczości Pessoi zjawiska heteronimii oraz obsesyjnego wątku Księgi – niemożności uchwycenia przez jej narratora sensu swego życia i własnej tożsamości. W tym kontekście rozważano kwestię relacji między literaturą i filozofią w obliczu modernistycznego podważenia roszczeń filozofii do prawdy i zrównania obu tych obszarów twórczości pod względem możliwości dostępu do prawdy i jej wyrażania.
Metaphysics and Literature in the Time of Untruth. On The Book of Disquiet by Fernando Pessoa
The article is concerned with one of the most fascinating prose texts of the 20th century – Livro do desassossego (The Book of Disquiet) by Fernando Pessoa, one of the most prominent poets of the Portuguese language. The uniqueness of the Book, among others, is illustrated by the fact that it can be freely composed from 30,000 fragments Pessoa did not publish, but whose authorship he did not ascribe to himself, but to his half-heteronym (porte-parole), Bernardo Soares. The article explores the philosophical sources of the phenomenon of heteronymy characteristic for Pessoa’s work and the obsessive thread of the Book – the narrator’s inability to grasp the sense of his life and his own identity. In this context, the issue of relations between literature and philosophy is considered, with regard to the modernist undermining of philosophy’s claims to truth, and equating both of these areas of their creativity in terms of possibility of accessing the truth and expressing it.
* Artykuł powstał przy wsparciu Narodowego Centrum Nauki, numer grantu 2017/27/B/HS1/00234.
Artur Hellich
Wielogłos, Numer 3 (57) 2023, 2023, s. 129-142
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.023.18559Niniejszy tekst informuje o odkryciu w mieszkaniu Tadeusza Komendanta znaczącej części oryginalnych rękopiśmiennych zapisków, które zostały wprowadzone do jego książki Lustro i kamień, a następnie odpowiada na pytanie, jakie to znalezisko ma konsekwencje dla interpretacji owej książki. Wskazuje także na korelacje między Lustrem a kamieniem a Władzami dyskursu Komendanta i interpretuje kryptoautobiograficzne partie tej ostatniej publikacji. W ostatniej zaś części uogólnia obserwacje wyniesione z przeprowadzonych interpretacji i wykorzystuje je w refleksji nad wyłaniającą się ideą archiwum i pożądaną formą udostępniania dorobku Komendanta.
The Komendant’s Mirrors
This text reports on the discovery, which was made in Tadeusz Komendant’s apartment, of a significant part of the original manuscripts that were included in his book Lustro i kamień… [The Mirror and the Stone…], and then answers the question of what consequences this find has for the interpretation of the aforementioned book. The author also points out to the correlations between Lustro i kamień… and Władze dyskursu [The Power of Discourse] by Komendant and interprets the crypto-autobiographical parts of the latter. In the last part, he generalizes the observations acquired from theseerpretations and uses them while reflecting on the idea of the archive and the desired form of making Komendant’s heritage accessible.
Monika Ładoń
Wielogłos, Numer 3 (57) 2023, 2023, s. 143-160
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.024.18560Autorka artykułu przedstawia wybrane wątki książki Bydlęce brzemię. Wyzwolenie ludzi z niepełnosprawnością i zwierząt Sunaury Taylor, amerykańskiej pisarki, malarki i aktywistki, chorującej na artrogrypozę. Omawiany esej z jednej strony opiera się na autobiograficznym doświadczeniu niepełnosprawności autorki, z drugiej zaś strony dotyczy wspólnoty niepełnosprawnych, określanych jako „największa mniejszość”. Autorka artykułu skupia uwagę na kilku problemach. Po pierwsze, referuje tok wywodu Taylor prowadzący ją do uznania bliźniaczego statusu osób z niepełnosprawnością i zwierząt. Po drugie, na tle disability studies i animal studies rozpatruje znaczenie idei Taylor, która zmierza do wskazania obszarów wzajemnych ludzko-zwierzęcych oddziaływań i możliwości porozumienia międzygatunkowego opartego na trosce i opiece. W drugiej części artykułu interpretuje powieść Przyjaciel Sigrid Nunez oraz opowiadanie Suka Andrzeja Stasiuka z wykorzystaniem teorii Taylor i perspektywy zootanatologii.
Human-Animal Alliances. Zoothanatological Readings in Perspective Beasts of Burden by Sunaura Taylor
The author of the article presents selected threads of the book of Sunaura Taylor, Beasts of Burden. Animal and Disability Liberation. Taylor is an American writer, painter and activist, who suffers from artrogryphosis. The essay is, on the one hand, based on author’s autobiographical experience of disability, and on the other hand, it concerned with the disabled community, defined as the “largest minority.” In the discussion of the book, the author of the article focuses on several issues. First, she presents Taylor’s argument leading to the recognition of the twin status of people with disabilities and animals. Secondly, based on disability studies and animal studies, the author considers the meaning of Taylor’s ideas, which points to the areas of mutual human-animal interactions and the possibilities of interspecies understanding based on care. The second part of the article presents the possibility of interpreting two novels: The Friend by Sigrid Nunez and Suka by Andrzej Stasiuk based on Taylor’s theories and the perspective of zoothanatology.
Arleta Galant
Wielogłos, Numer 3 (57) 2023, 2023, s. 161-175
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.025.18561W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące autobiograficznych praktyk archiwalnych Kazimiery Iłłakowiczówny. Podstawą i inspiracją do ich zreferowania jest monografia Lucyny Marzec Papiery po Iłłakowiczównie. Archiwum jako przedmiot badań. W pierwszej części szkicu opisano kwestie związane ze ściśle relacyjnym charakterem procesu archiwizowania spuścizny poetki. Głównymi wątkami rozważań zawartych w drugiej części eseju są zasady budowania narracji biograficznej oraz problematyka sprawczości. W części ostatniej omówiono, jakie znaczenie w pracy badaczki archiwum ma warsztatowy bricolage.
Papers in Movement. On Lucyna Marzec’s Book Iłłakowiczówna’s Paper. The Archive as Research Object
In the article, the author presents certain issues concerning autobiographical archival practices of Kazimiera Iłłakowiczówna. The basis and inspiration to discuss these practices is Iłłakowiczówna’s Paper. The Archive as Research Object, a monograph by Lucyna Marzec. In the first part of the essay, the author describes problems associated with a strictly relational character of the archival processing of the poet’s legacy. The creation rules of biographical narrative and the question of agency are among the main themes in the second part of the article. In the last part, the author discusses the importance of a bricolage in the workshop of an archive researcher.
Magdalena Rembowska-Płuciennik
Wielogłos, Numer 3 (57) 2023, 2023, s. 1-20
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.017.18553Niniejszy artykuł poświęcony jest zoonarratologii jako odmianie narratologii postklasycznej. Omawia zagadnienia, które wymagają ponownego przemyślenia w kontekście transdyscyplinowego zwrotu ku zwierzętom. Fundamentalne założenia epistemologiczne narratologii są bowiem otwarcie antropocentryczne. Narracja konceptualizowana jest jako kategoria mentalna i językowa zależna od sposobu funkcjonowania ludzkiego umysłu. Różne dyscypliny naukowe stawiają ze swojej perspektywy pytania o możliwość komunikacji ze zwierzęciem jako autonomicznym i odrębnym podmiotem, którego poznanie rodzi się przede wszystkim w interakcji. Wymaga to także nowego podejścia do tak ważnych kategorii narratologicznych jak bohater, empatia, identyfikacja, perspektywa narracyjna. W artykule pokazuję rolę perspektywy drugoosobowej jako narracyjnego narzędzia tematyzowania namysłu nad antropocentryzmem narracji.
Fur of the Text. Trans-species Relations in Zoonarratology
This article is devoted to zoonarratology as a variant of postclassical narratology. It discusses issues that require rethinking in the context of the transdisciplinary animal turn. The fundamental epistemological assumptions of narratology are openly anthropocentric. Narration is conceptualized as a mental and linguistic category dependent on the way in which the human mind functions. Variety of disciplines pose questions about the possibility of communicating with an animal as an autonomous and separate subject, whose cognition is primarily born through interaction. Thus, it requires a new approach to such important narrative categories as character, empathy, identification, and the narrative perspective. In this article, the author shows the role of the secondperson perspective as a narrative tool for thematizing the reflection on anthropocentrism of the narrative.
Księga o przyjaciołach Zofii Nałkowskiej i Marii Wielopolskiej. Karta z dziejów polskich zoonarracji
Tomasz Sobieraj
Wielogłos, Numer 3 (57) 2023, 2023, s. 21-42
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.018.18554Artykuł stanowi próbę interpretacji Księgi o przyjaciołach, wydanego w 1927 roku tomu nowel i opowiadań Zofii Nałkowskiej i Marii Jehanne Wielopolskiej, poświęconego tematyce zwierzęcej. Obie autorki były miłośniczkami zwierząt, protestowały przeciwko wszelkim formom ludzkiej przemocy w stosunku do nich, nawiązywały bliskie relacje uczuciowe z nimi. W Księdze o przyjaciołach da się odnaleźć liczne ślady krytyki postaw antropocentrycznych oraz głosy w obronie zwierząt. Nałkowska i Wielopolska potrafiły wniknąć w życie psychiczne zwierząt, ukazywały je jako indywidualności o dużych zdolnościach poznawczych i emocjonalnych. Księga o przyjaciołach może być uznana za przykład zoonarracji przedstawiających zwierzęta nie w sposób skonwencjonalizowany, lecz jako podmioty, których doświadczenia poszerzają horyzonty poznawcze całości. Utwory Nałkowskiej cechowała pewna powściągliwość stylistyczna, z kolei Wielopolska preferowała prozę poetycką o stylu emfatycznym.
The Book on Friends by Zofia Nałkowska and Maria Wielopolska. A Page from the History of Polish Zoonarrative
This article is an attempt to interpret The Book on Friends, a volume of short stories written by Zofia Nałkowska and Maria Jehanne Wielopolska, published in 1927 year. The Book on Friends was devoted to the theme of animals. Both Nałkowska and Wielopolska were animal lovers, protesting against all forms of human cruelty towards them, and establishing close emotional relationships with them. In The Book on Friends, numerous traces of criticism of anthropocentric attitudes and voices in defence of animals can be found. Nałkowska and Wielopolska were able to penetrate into the psychological life of animals, portraying them as individuals with great cognitive and emotional abilities. The Book on Friends can be seen as an example of the Polish zoonarrative (an animal narrative), presenting animals not in a conventional way, but as subjects whose experiences broaden the cognitive horizons. Nałkowska’s works were characterized by a certain stylistic restraint, while Wielopolska preferred poetic prose with an emphatic style.
Cezary Zalewski
Wielogłos, Numer 3 (57) 2023, 2023, s. 43-66
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.019.18555Artykuł jest analizą epistolografii Henryka Sienkiewicza powstałą w trakcie jego pobytu w Grecji (w 1886 roku). Podstawową kategorią interpretacyjną jest figura pielgrzyma, która wykorzystana zostaje w dwóch modalnościach: (1) jako scalający i porządkujący projekt autobiograficzny i (2) jako opis konkretnej wędrówki do miejsca świętego (tu: Akropolu). W pierwszym wypadku podróż do Grecji będzie próbą powrotu do siebie samego z okresu studiów filologicznych; w drugim – odprawieniem prywatnego rytuału na ruinach świątyń. Drugi aspekt zostanie poddany wnikliwej analizie pod kątem: (a) wrażeń, (b) wyobrażeń i (c) wyjaśnień, które uruchamia pobyt na Akropolu. W wyniku dociekań stwierdzona zostaje u Sienkiewicza postawa estetycznego panteizmu, która uzyskuje zabarwienie stoickie. W konkluzjach wskazana zostaje różnica między tym stanowiskiem a doświadczeniem ściśle religijnym, które podlega tu wyraźnemu wyparciu.
A Pilgrim and a Pantheist. Henryk Sienkiewicz in Athens
The article is an analysis of Henryk Sienkiewicz’s epistolography written during his stay in Greece (in 1886). The basic interpretive category is the figure of the pilgrim, which is used in two modalities: (1) as a unifying and organizing autobiographical project and (2) as a description of a specific journey to a sacred place (here: the Acropolis). In the first case, the trip to Greece will be an attempt to return to the self from the period of philological studies; in the second one – to perform a private ritual on the ruins of ancient temples. The second aspect will be analysed in depth in terms of: (a) impressions, (b) imaginings and (c) explanations that are triggered by a stay on the Acropolis. As a result of the inquiry, the presence of an attitude of aesthetic pantheism, which acquires a Stoic tinge, is established in Sienkiewicz. In the conclusion, the difference between this stance and a strictly religious experience is indicated, which is subject here to a clear suppression.
Maciej Gloger
Wielogłos, Numer 3 (57) 2023, 2023, s. 67-91
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.020.18556Artykuł charakteryzuje wpływ wydanego w latach 1882–1883 Dziennika intymnego Henriego-Frédérica Amiela na twórczość i światopogląd Henryka Sienkiewicza, zwłaszcza zaś na jego powieść Bez dogmatu. Polski pisarz zapoznał się z dziełem Amiela na pewno na początku 1890 roku. Wydaje się jednak, że sława Amiela, potęgowana szkicami o nim Ernesta Renana i Paula Bourgeta, już wcześniej zaważyła na przeorientowaniu się twórczych zainteresowań Sienkiewicza odchodzącego pod koniec lat 80. XIX wieku od epiki historycznej ku problemom współczesności i formie powieści pierwszoosobowej. Przedmiotem analizy porównawczej jest więc głośna w Europie powieść Bez dogmatu (1891) przedstawiająca kryzys nowoczesnej tożsamości europejskiej. Analiza zarówno powieści, jak i epistolografii Sienkiewicza wykazuje liczne analogie światopoglądowe z myślą Amiela, zwłaszcza w kwestii rozumienia przyczyn kryzysu kultury europejskiej oraz człowieka drugiej połowy XIX wieku. Obaj pisarze wskazywali na destrukcyjny wpływ racjonalistycznej autoanalizy, metodologii pozytywizmu odniesionej do humanistyki oraz mechanistycznie pojmowanej idei postępu. Sienkiewicza do Amiela zbliżyły także polityczny profetyzm i stosunek do ruchów rewolucyjnych, charakterystyczny dla przedstawicieli nowoczesnego konserwatyzmu europejskiego reprezentowanego przez Edmunda Burke’a i Alexisa de Tocqevilla.
Sienkiewicz and Amiel. About a Meeting of Mind and Two Modern Intimist Strategies
The article presents the influence of Henri-Frédéric Amiel’s The Journal Intime published between 1882–1883 on the works and world-view of the 1905 Polish Nobel Prize winner Henryk Sienkiewicz, and in particular on his novel Without Dogma. The Polish writer must have read Amiel’s journal around early 1890. It seems however, that Amiel’s popularity, amplified by Ernest Renan’s and Paul Bourget’s sketches about him, had already induced a shift in Sienkiewicz’s artistic interests, who in the late 1880s moved from historical epics in favour of the issues of modernity and a first- -person-narrative novel. The comparative analysis investigates the Europe-famous novel Without Dogma (1891) touching upon the crisis of modern European identity. The analysis of the novel, as well as Sienkiewicz’s epistolography, points out to a number of world-view analogies with Amiel, especially in terms of where they saw the roots of the crisis of European culture and humanity in the second half of the 19th century. Both writers emphasized the destructive influence of rationalist self- -analysis, positivist methodology drawing on humanities, and a mechanical perception of the idea of progress. Sienkiewicz also shared Amiel’s political prophetism and approach to revolutionary movements, characteristic for representatives of modern European conservatism professed by Edmund Burke and Alexis de Tocqueville.
Andrzej Juszczyk
Wielogłos, Numer 3 (57) 2023, 2023, s. 93-110
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.021.18557Artykuł poświęcony jest analizie klasycznych tekstów utopijnych (Thomas More, Tommaso Campanella, Johann V. Andreae, Francis Bacon) pod kątem zaprezentowanego w nich obrazu kobiety. Autor omawia kwestie: miejsca kobiety w organizacji utopijnych społeczeństw, roli kobiety w rodzinie, pracy kobiet, dostępu kobiet do nauki, w kontekście deklarowanej przez autorów literackich utopii równości obu płci. Tekst sytuuje też utopijne wizje społeczeństw idealnych na tle badań historycznych dotyczących miejsca kobiety w Europie XVI i XVII wieku.
Women in Men’s Dreams of an Ideal World. Classic Literary Utopias of the 16th and 17th Centuries
The article focuses on the analysis of classic utopian texts (Thomas More, Tommaso Campanella, Johann V. Andreae, Francis Bacon) in terms of women’s image presented in them. The author discusses the issues of the women’s place in the organization of utopian societies, the role of women in the family, the work of women and women’s access to science, in context of the equality of men and women declared by the authors of the literary utopias. The text compares utopian visions of ideal societies and the results of historical research on women’s place in Europe in the 16th and 17th centuries.
Mieczysław Jagłowski
Wielogłos, Numer 3 (57) 2023, 2023, s. 111-128
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.022.18558Artykuł dotyczy jednego z najbardziej fascynujących dzieł prozatorskich XX wieku – Księgi niepokoju Fernanda Pessoi, jednego z najwybitniejszych poetów języka portugalskiego. Niezwykłość Księgi na tym między innymi polega, że może być ona dowolnie składana z nieopublikowanych przez Pessoę 30 tysięcy fragmentów, których autorstwo przypisał on nie sobie, lecz swemu półheteronimowi (porte-parole) Bernardowi Soaresowi. W artkule podjęto dociekania dotyczące filozoficznych źródeł charakterystycznego dla twórczości Pessoi zjawiska heteronimii oraz obsesyjnego wątku Księgi – niemożności uchwycenia przez jej narratora sensu swego życia i własnej tożsamości. W tym kontekście rozważano kwestię relacji między literaturą i filozofią w obliczu modernistycznego podważenia roszczeń filozofii do prawdy i zrównania obu tych obszarów twórczości pod względem możliwości dostępu do prawdy i jej wyrażania.
Metaphysics and Literature in the Time of Untruth. On The Book of Disquiet by Fernando Pessoa
The article is concerned with one of the most fascinating prose texts of the 20th century – Livro do desassossego (The Book of Disquiet) by Fernando Pessoa, one of the most prominent poets of the Portuguese language. The uniqueness of the Book, among others, is illustrated by the fact that it can be freely composed from 30,000 fragments Pessoa did not publish, but whose authorship he did not ascribe to himself, but to his half-heteronym (porte-parole), Bernardo Soares. The article explores the philosophical sources of the phenomenon of heteronymy characteristic for Pessoa’s work and the obsessive thread of the Book – the narrator’s inability to grasp the sense of his life and his own identity. In this context, the issue of relations between literature and philosophy is considered, with regard to the modernist undermining of philosophy’s claims to truth, and equating both of these areas of their creativity in terms of possibility of accessing the truth and expressing it.
* Artykuł powstał przy wsparciu Narodowego Centrum Nauki, numer grantu 2017/27/B/HS1/00234.
Artur Hellich
Wielogłos, Numer 3 (57) 2023, 2023, s. 129-142
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.023.18559Niniejszy tekst informuje o odkryciu w mieszkaniu Tadeusza Komendanta znaczącej części oryginalnych rękopiśmiennych zapisków, które zostały wprowadzone do jego książki Lustro i kamień, a następnie odpowiada na pytanie, jakie to znalezisko ma konsekwencje dla interpretacji owej książki. Wskazuje także na korelacje między Lustrem a kamieniem a Władzami dyskursu Komendanta i interpretuje kryptoautobiograficzne partie tej ostatniej publikacji. W ostatniej zaś części uogólnia obserwacje wyniesione z przeprowadzonych interpretacji i wykorzystuje je w refleksji nad wyłaniającą się ideą archiwum i pożądaną formą udostępniania dorobku Komendanta.
The Komendant’s Mirrors
This text reports on the discovery, which was made in Tadeusz Komendant’s apartment, of a significant part of the original manuscripts that were included in his book Lustro i kamień… [The Mirror and the Stone…], and then answers the question of what consequences this find has for the interpretation of the aforementioned book. The author also points out to the correlations between Lustro i kamień… and Władze dyskursu [The Power of Discourse] by Komendant and interprets the crypto-autobiographical parts of the latter. In the last part, he generalizes the observations acquired from theseerpretations and uses them while reflecting on the idea of the archive and the desired form of making Komendant’s heritage accessible.
Monika Ładoń
Wielogłos, Numer 3 (57) 2023, 2023, s. 143-160
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.024.18560Autorka artykułu przedstawia wybrane wątki książki Bydlęce brzemię. Wyzwolenie ludzi z niepełnosprawnością i zwierząt Sunaury Taylor, amerykańskiej pisarki, malarki i aktywistki, chorującej na artrogrypozę. Omawiany esej z jednej strony opiera się na autobiograficznym doświadczeniu niepełnosprawności autorki, z drugiej zaś strony dotyczy wspólnoty niepełnosprawnych, określanych jako „największa mniejszość”. Autorka artykułu skupia uwagę na kilku problemach. Po pierwsze, referuje tok wywodu Taylor prowadzący ją do uznania bliźniaczego statusu osób z niepełnosprawnością i zwierząt. Po drugie, na tle disability studies i animal studies rozpatruje znaczenie idei Taylor, która zmierza do wskazania obszarów wzajemnych ludzko-zwierzęcych oddziaływań i możliwości porozumienia międzygatunkowego opartego na trosce i opiece. W drugiej części artykułu interpretuje powieść Przyjaciel Sigrid Nunez oraz opowiadanie Suka Andrzeja Stasiuka z wykorzystaniem teorii Taylor i perspektywy zootanatologii.
Human-Animal Alliances. Zoothanatological Readings in Perspective Beasts of Burden by Sunaura Taylor
The author of the article presents selected threads of the book of Sunaura Taylor, Beasts of Burden. Animal and Disability Liberation. Taylor is an American writer, painter and activist, who suffers from artrogryphosis. The essay is, on the one hand, based on author’s autobiographical experience of disability, and on the other hand, it concerned with the disabled community, defined as the “largest minority.” In the discussion of the book, the author of the article focuses on several issues. First, she presents Taylor’s argument leading to the recognition of the twin status of people with disabilities and animals. Secondly, based on disability studies and animal studies, the author considers the meaning of Taylor’s ideas, which points to the areas of mutual human-animal interactions and the possibilities of interspecies understanding based on care. The second part of the article presents the possibility of interpreting two novels: The Friend by Sigrid Nunez and Suka by Andrzej Stasiuk based on Taylor’s theories and the perspective of zoothanatology.
Arleta Galant
Wielogłos, Numer 3 (57) 2023, 2023, s. 161-175
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.025.18561W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące autobiograficznych praktyk archiwalnych Kazimiery Iłłakowiczówny. Podstawą i inspiracją do ich zreferowania jest monografia Lucyny Marzec Papiery po Iłłakowiczównie. Archiwum jako przedmiot badań. W pierwszej części szkicu opisano kwestie związane ze ściśle relacyjnym charakterem procesu archiwizowania spuścizny poetki. Głównymi wątkami rozważań zawartych w drugiej części eseju są zasady budowania narracji biograficznej oraz problematyka sprawczości. W części ostatniej omówiono, jakie znaczenie w pracy badaczki archiwum ma warsztatowy bricolage.
Papers in Movement. On Lucyna Marzec’s Book Iłłakowiczówna’s Paper. The Archive as Research Object
In the article, the author presents certain issues concerning autobiographical archival practices of Kazimiera Iłłakowiczówna. The basis and inspiration to discuss these practices is Iłłakowiczówna’s Paper. The Archive as Research Object, a monograph by Lucyna Marzec. In the first part of the essay, the author describes problems associated with a strictly relational character of the archival processing of the poet’s legacy. The creation rules of biographical narrative and the question of agency are among the main themes in the second part of the article. In the last part, the author discusses the importance of a bricolage in the workshop of an archive researcher.
Data publikacji: 2023
Redaktor naczelny: Paweł Bukowiec
Sekretarz redakcji: Tomasz Kunz
Redakcja naukowa: Jerzy Franczak
Projekt okładki: Maciej Godawa.
Jerzy Franczak
Wielogłos, Numer 2 (56) 2023 Chłopskość: rewizje, 2023, s. 1-20
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.009.18187Artykuł proponuje kontekstową interpretację Kresu kultury chłopskiej Wiesława Myśliwskiego, ze szczególnym uwzględnieniem takich kwestii, jak historyczna izolacja warstwy chłopskiej, jej narodotwórczy potencjał, idealizacja i mityzacja chłopa. Pisarz wykorzystuje elegijny dyskurs, by sformułować własny program literacki obliczony na restytucję utraconych elementów tradycyjnej kultury. Ostatnia część artykułu kontrastuje tę funeralną wizję z fenomenem disco polo, który stanowi świadectwo żywotności kultury chłopskiej, odradzającej się w formie niskiej i hybrydowej.
Four Funerals and a Wedding
The aim of the paper is to interpret Wiesław Myśliwski’s The End of Peasant Culture, with particular emphasis on the issues such as the historical isolation of the peasantry, its nation-building potential, idealization and mythization of the peasant. The writer uses elegiac discourse to formulate his own literary program aimed at restitution of lost elements of traditional culture. The last part of the article contrasts this funeral vin vision with the phenomenon of disco polo, which is the proof for the vitality of peasant culture, reborn in a lowbrow and hybrid form.
Kasper Pfeifer
Wielogłos, Numer 2 (56) 2023 Chłopskość: rewizje, 2023, s. 21-57
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.010.18188Artykuł analizuje politykę Słowa o Jakubie Szeli Brunona Jasieńskiego. Drugi poemat polskiego futurysty (1926) podejmuje problematykę dominującej mitologii panowania w II Rzeczypospolitej. Dyskutując uwikłania historiografii w aparat władzy, autor rozprawy śledzi sposoby, w jakie utwór Jasieńskiego rozsadza hegemoniczny dyskurs o rabacji galicyjskiej, przedstawia ją jako pozytywną opowieść o nieudanej próbie emancypacji i przechwytuje dawne chłopskie pragnienia, by projektować potencjalność nowej wspólnoty. Jasieński dyskutuje w swoim poemacie policyjne uwikłania postszlacheckiej historiografii oraz poszukuje dróg wiodących do przezwyciężenia jej hegemonicznych pretensji do uniwersalizmu. Z następująco rozumianego napięcia wyłaniają się stawiane przez poetę pytania o to, co powinniśmy uważać za wspólne oraz jak należy używać przeszłości oraz polityki estetyki w walce o rekonfigurację dominujących sposobów bycia razem.
How Much Is The Peasant Blood Worth? On the Emancipation of Peasants in Bruno Jasieński’s The Tale of Jakub Szela
This paper analyzes the politics of the Tale of Jakub Szela (Słowo o Jakubie Szeli, 1926) by Bruno Jasieński. The second long poem of the most renowned Polish futurist investigates mechanisms of the mythology of power in the 1920s Poland. Discussing the entanglements of historiography in the power apparatus, one may trace how Jasieński’s work exercises the hegemonic discourse on the Peasant Uprising of 1846 in Galicia, proposing to use this historical event as a positive story about emancipation and the nucleus for the new community. In his poem, Jasieński discusses the suppressing attributes of nationalist historiography and explores possibilities to overcome its hegemonic claims to universalism. From this tension arise Jasieński’s questions about what we should consider common or collectively shared and how unconventional historiography and politics of aesthetics should be used during the struggle for reconfiguring the prevalent ways of being together in social context.
Kacper Pobłocki
Wielogłos, Numer 2 (56) 2023 Chłopskość: rewizje, 2023, s. 59-82
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.011.18189Tekst stanowi krytyczne omówienie powieści Pałac Wiesława Myśliwskiego. Autor najpierw przedstawia istniejące interpretacje tej powieści, a następnie pokazuje, iż brakuje w nich opisu tego, co jest jednym z fundamentalnych elementów fabuły: opisu przemocy seksualnej „jaśniepanów” na kobietach zarówno z klasy szlacheckiej, jak i chłopskiej. Na podstawie tego materiału autor twierdzi, iż Pałac jest przenikliwą analizą związków między klasowością a płcią kulturową, i w tym sensie pokazuje, iż proza Myśliwskiego jest intersekcjonalna. W ostatniej części artykułu autor omawia najnowsze badania psychologiczne oraz neurologiczne traumy i pokazuje, że tłumaczą one nie tylko treści zawarte w Pałacu, ale i formę tej powieści.
Reviving the Memory: Trauma, Sexual Violence and Intersectionality in Wiesław Myśliwski’s The Palace
This article is a critical analysis of the novel The Palace by Wieslaw Myśliwski. The author first presents the existing interpretations of this work, and then shows that they lack a description of what is one of the most fundamental elements of the plot: the description of sexual violence by the noblemen against women of both the gentry and peasant social classes. Based on this material, the author argues that The Palace is a compelling analysis of the relationship between class and gender, and in this sense shows Myśliwski’s prose as intersectional. In the very last part of the essay, the author discusses the latest psychological and neurological studies of trauma and shows that they explain not only the content of The Palace but also the unusual form of this novel.
Karolina Koprowska
Wielogłos, Numer 2 (56) 2023 Chłopskość: rewizje, 2023, s. 83-99
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.012.18190Artykuł prezentuje propozycję odczytania doświadczenia awansu społecznego w trybie dysymilacyjnym. Na podstawie analizy powieści Majdan Mariana Pilota, jednego z twórców zaliczanych do tak zwanego nurtu chłopskiego, autorka rozważa przeciwny do asymilacyjnego proces stawania się nie-tożsamym i afirmowania własnej odrębności. Zaczerpnięty z prozy Pilota termin „rozkraczność” pozwala opisywać kondycję Przemieszczonego podmiotu jako trwanie w stanie ambiwalencji między heteronomicznością a autonomicznością.
Escape Into Straddleness. On the Experience of Social Advancement in the Dissimilation Mode in the Novel Majdan by Marian Pilot
The article sets out to investigate the experience of social advancement in the dissimilation mode, which is contrary to the assimilation. The process of becoming non-identical and affirming one’s distinctiveness is examined in reference to the novel Majdan by Marian Pilot, one of the authors of the so-called peasant current in the Polish literature. The term “rozkraczność” (“straddle-ness”) taken from Pilot’s prose is used to describe the condition of a displaced subject as persistence in a state of ambivalence between heteronomy and autonomy.
Hanna Gosk
Wielogłos, Numer 2 (56) 2023 Chłopskość: rewizje, 2023, s. 101-120
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.013.18191Na wybranych przykładach hybrydycznej gatunkowo prozy Andrzeja Stasiuka, traktowanej w kategoriach exemplum, autorka rozważa rzadziej podejmowane w przekazach aspekty okupacyjnych doświadczeń polskiej wsi i powojennego awansu społecznego chłopów. Prezentuje punkty wyjścia i dojścia tego procesu, decydujące o dzisiejszej kondycji świadomościowej potomków ludzi, którzy albo ze wsi migrowali do miast, albo w rodzinnych wsiach pozostali, żyjąc w Polsce Ludowej, a potem mierząc się z transformacją ustrojową 1989 roku. Wywód koncentruje się na trzech zasadniczych problemach: okupacyjnym zderzeniu mazowiecko-podlaskiego chłopstwa z nowoczesnością; na jego powojennym stosunku do rewolucji umożliwiającej migrację do miasta oraz na grze wyższości i niższości (pogardy i wstydu) w tożsamościowych konstrukcjach współczesnych Polaków o wiejskich korzeniach.
The “Locals.” What Does Andrzej Stasiuk Tell Us About, Presenting the WWII Occupation and Postwar Images of Peasants from the Bug Villages of Mazowsze and Podlasie and Their Descendants?
The article examines the aspects of the WWII experience of the Polish village and the postwar social advancement of peasants – that are rarely considered in witness narratives – on the examples from Andrzej Stasiuk’s generically hybrid prose writing, treated here as an exemplum. It presents the departure and arrival points of that process, determining today’s condition of the social and cultural consciousness of the descendants of those people who either migrated from the countryside to the cities, or remained in their native villages, living in the Polish People’s Republic, and – later on – facing the system transformation after 1989. The discussion concentrates on three essential problems: the WWII clash of the peasantry from Mazowsze and Podlasie with modernity; their postwar attitude to the revolution which made the migration to the city possible, and the interplay between superiority and inferiority (contempt and shame) in identity constructs of the contemporary Poles with peasant roots.
Dariusz Nowacki
Wielogłos, Numer 2 (56) 2023 Chłopskość: rewizje, 2023, s. 121-142
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.014.18192Celem artykułu jest prezentacja zbioru powieści i opowiadań o tematyce wiejskiej powstałych w ostatnich latach (2013–2022). Autor przyjął pojemną kategorię „proza wiejskich przestrzeni”, wskazując na jej zalety i ograniczenia. Następnie wymienia dwie podstawowe właściwości nowej prozy wiejskiej: skupienie na przeszłości oraz na jej powagę. W części zasadniczej autor odnosi się do dwu pojęć zawartych w tytule: ucieczki i powroty. Odnotowuje, że w nowej polskiej prozie mamy do czynienia z ucieczkami z miast na wieś, nigdy w odwrotnym kierunku. Kwestię literackich powrotów na wieś dzieli na kilka zagadnień problemowych. W najbardziej ogólnym ujęciu jest to, opisana przez krytykę literacką, nowa fala literatury wiejskiej, która na ogół była łączona ze zwrotem plebejskim (ludowym), jaki dokonał się w kulturze polskiej w połowie drugiej dekady XXI wieku. Następnie – na przykładzie prozy Andrzeja Stasiuka – omawia prywatne powroty pisarzy do ich wiejskiego dzieciństwa oraz przedstawia oryginalny projekt literacki, antologię gromadzącą opowiadania napisane przez członków Związku Pisarzy ze Wsi. W kolejnej części artykułu omówiony został problem krótkotrwałego powrotu na wieś, traktowanego jako „turnus rehabilitacyjny”. Artykuł zamyka interpretacja i analiza trzech utworów Andrzeja Muszyńskiego, pisarza, który od dekady jest szczególnie przywiązany do problematyki wiejskiej.
Escapes and Returns. The Village in the New Polish Prose
The aim of the article is to present a collection of rural novels written in recent years (2013–2022). The author adopted the expanded category of “prose of rural spaces,” pointing to its advantages and limitations. Then he lists two basic features of the new rural prose: focus on the past and its seriousness. In the main part, the author refers to two concepts mentioned in the title: escapes and returns. He notes that in new Polish prose we are dealing with escapes from the cities to the countryside, never in the opposite direction. He divides the issue of literary returns to the countryside into several problem clusters. In the most general terms, it is described by literary critics as a new wave of rural literature, which was generally associated with the plebeian (folk) turn that took place in Polish culture in the middle of the second decade of the 21st century. Then – on the example of Andrzej Stasiuk’s prose – he discusses the writer’s private returns to their rural childhoods and presents an original literary project, an anthology collecting stories written by members of the Writers’ Union from the Countryside. The next part of the article discusses the problem of a short-term return to the countryside, treated as a “rehabilitation stay.” The article closes with an interpretation and analysis of three works by Andrzej Muszyński, a writer who has been particularly attached to rural issues for a decade now.
Agnieszka Gajewska
Wielogłos, Numer 2 (56) 2023 Chłopskość: rewizje, 2023, s. 143-150
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.015.18193W artykule autorka omawia monografię Krystyny Kłosińskiej zatytułowaną Neuroza. Zagrożone męskości. W syntetycznym ujęciu recenzentka sytuuje najnowszą książkę Kłosińskiej w kontekście jej wcześniejszych prac naukowych oraz studiów nad męskościami. Autorka ukazuje, że dla Krystyny Kłosińskiej neuroza to kategoria ogniskująca dziewiętnastowieczne obsesje, fantazje i uwewnętrznione lęki, związane z rozwojem technologicznym, wyzwaniami dotyczącymi przeobrażeń politycznych oraz gospodarką kapitalistyczną. Kłosińska stawia w centrum swoich dociekań figury męskości i interpretuje je z perspektywy podziałów genderowych dziewiętnastego stulecia.
Neurotic Masculinity. On Krystyna Kłosińska’s Book Neuroza. Zagrożone męskości
In this article, the author discusses Krystyna Kłosińska’s monograph entitled Neuroza. Zagrożone męskości. In a synthetic approach, the reviewer situates Kłosińska’s latest book in the context of her earlier scientific works and masculinity studies. The author shows that for Krystyna Kłosińska, neurosis is a category that brings together nineteenth-century obsessions; fantasies and internalized fears related to technological development; challenges related to political changes and the capitalist economy. Kłosińska puts the figures of masculinity at the center of her research and interprets them from the perspective of nineteenth-century gender divisions.
Joanna Bednarek
Wielogłos, Numer 2 (56) 2023 Chłopskość: rewizje, 2023, s. 151-158
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.016.18194Artykuł jest recenzją książki Michała Kozy Asceza, inność, nomadyzm. O dyskursach etycznych literatury polskiej po 1989 roku, dotyczącej etyczno-politycznego wymiaru polskiej prozy tego okresu.
Transformation and Literary Techniques of the Self. On Michał Koza’s book Asceza, inność, nomadyzm. O dyskursach etycznych literatury polskiej po 1989 roku
The article is a review of Michał Koza’s book Asceza, inność, nomadyzm. O dyskursach etycznych literatury polskiej po 1989 roku [Asceticism, alterity, nomadism. On the ethical discourses of Polish literature after 1989], concerning the ethical and political dimension of the prose of this period.
Jerzy Franczak
Wielogłos, Numer 2 (56) 2023 Chłopskość: rewizje, 2023, s. 1-20
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.009.18187Artykuł proponuje kontekstową interpretację Kresu kultury chłopskiej Wiesława Myśliwskiego, ze szczególnym uwzględnieniem takich kwestii, jak historyczna izolacja warstwy chłopskiej, jej narodotwórczy potencjał, idealizacja i mityzacja chłopa. Pisarz wykorzystuje elegijny dyskurs, by sformułować własny program literacki obliczony na restytucję utraconych elementów tradycyjnej kultury. Ostatnia część artykułu kontrastuje tę funeralną wizję z fenomenem disco polo, który stanowi świadectwo żywotności kultury chłopskiej, odradzającej się w formie niskiej i hybrydowej.
Four Funerals and a Wedding
The aim of the paper is to interpret Wiesław Myśliwski’s The End of Peasant Culture, with particular emphasis on the issues such as the historical isolation of the peasantry, its nation-building potential, idealization and mythization of the peasant. The writer uses elegiac discourse to formulate his own literary program aimed at restitution of lost elements of traditional culture. The last part of the article contrasts this funeral vin vision with the phenomenon of disco polo, which is the proof for the vitality of peasant culture, reborn in a lowbrow and hybrid form.
Kasper Pfeifer
Wielogłos, Numer 2 (56) 2023 Chłopskość: rewizje, 2023, s. 21-57
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.010.18188Artykuł analizuje politykę Słowa o Jakubie Szeli Brunona Jasieńskiego. Drugi poemat polskiego futurysty (1926) podejmuje problematykę dominującej mitologii panowania w II Rzeczypospolitej. Dyskutując uwikłania historiografii w aparat władzy, autor rozprawy śledzi sposoby, w jakie utwór Jasieńskiego rozsadza hegemoniczny dyskurs o rabacji galicyjskiej, przedstawia ją jako pozytywną opowieść o nieudanej próbie emancypacji i przechwytuje dawne chłopskie pragnienia, by projektować potencjalność nowej wspólnoty. Jasieński dyskutuje w swoim poemacie policyjne uwikłania postszlacheckiej historiografii oraz poszukuje dróg wiodących do przezwyciężenia jej hegemonicznych pretensji do uniwersalizmu. Z następująco rozumianego napięcia wyłaniają się stawiane przez poetę pytania o to, co powinniśmy uważać za wspólne oraz jak należy używać przeszłości oraz polityki estetyki w walce o rekonfigurację dominujących sposobów bycia razem.
How Much Is The Peasant Blood Worth? On the Emancipation of Peasants in Bruno Jasieński’s The Tale of Jakub Szela
This paper analyzes the politics of the Tale of Jakub Szela (Słowo o Jakubie Szeli, 1926) by Bruno Jasieński. The second long poem of the most renowned Polish futurist investigates mechanisms of the mythology of power in the 1920s Poland. Discussing the entanglements of historiography in the power apparatus, one may trace how Jasieński’s work exercises the hegemonic discourse on the Peasant Uprising of 1846 in Galicia, proposing to use this historical event as a positive story about emancipation and the nucleus for the new community. In his poem, Jasieński discusses the suppressing attributes of nationalist historiography and explores possibilities to overcome its hegemonic claims to universalism. From this tension arise Jasieński’s questions about what we should consider common or collectively shared and how unconventional historiography and politics of aesthetics should be used during the struggle for reconfiguring the prevalent ways of being together in social context.
Kacper Pobłocki
Wielogłos, Numer 2 (56) 2023 Chłopskość: rewizje, 2023, s. 59-82
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.011.18189Tekst stanowi krytyczne omówienie powieści Pałac Wiesława Myśliwskiego. Autor najpierw przedstawia istniejące interpretacje tej powieści, a następnie pokazuje, iż brakuje w nich opisu tego, co jest jednym z fundamentalnych elementów fabuły: opisu przemocy seksualnej „jaśniepanów” na kobietach zarówno z klasy szlacheckiej, jak i chłopskiej. Na podstawie tego materiału autor twierdzi, iż Pałac jest przenikliwą analizą związków między klasowością a płcią kulturową, i w tym sensie pokazuje, iż proza Myśliwskiego jest intersekcjonalna. W ostatniej części artykułu autor omawia najnowsze badania psychologiczne oraz neurologiczne traumy i pokazuje, że tłumaczą one nie tylko treści zawarte w Pałacu, ale i formę tej powieści.
Reviving the Memory: Trauma, Sexual Violence and Intersectionality in Wiesław Myśliwski’s The Palace
This article is a critical analysis of the novel The Palace by Wieslaw Myśliwski. The author first presents the existing interpretations of this work, and then shows that they lack a description of what is one of the most fundamental elements of the plot: the description of sexual violence by the noblemen against women of both the gentry and peasant social classes. Based on this material, the author argues that The Palace is a compelling analysis of the relationship between class and gender, and in this sense shows Myśliwski’s prose as intersectional. In the very last part of the essay, the author discusses the latest psychological and neurological studies of trauma and shows that they explain not only the content of The Palace but also the unusual form of this novel.
Karolina Koprowska
Wielogłos, Numer 2 (56) 2023 Chłopskość: rewizje, 2023, s. 83-99
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.012.18190Artykuł prezentuje propozycję odczytania doświadczenia awansu społecznego w trybie dysymilacyjnym. Na podstawie analizy powieści Majdan Mariana Pilota, jednego z twórców zaliczanych do tak zwanego nurtu chłopskiego, autorka rozważa przeciwny do asymilacyjnego proces stawania się nie-tożsamym i afirmowania własnej odrębności. Zaczerpnięty z prozy Pilota termin „rozkraczność” pozwala opisywać kondycję Przemieszczonego podmiotu jako trwanie w stanie ambiwalencji między heteronomicznością a autonomicznością.
Escape Into Straddleness. On the Experience of Social Advancement in the Dissimilation Mode in the Novel Majdan by Marian Pilot
The article sets out to investigate the experience of social advancement in the dissimilation mode, which is contrary to the assimilation. The process of becoming non-identical and affirming one’s distinctiveness is examined in reference to the novel Majdan by Marian Pilot, one of the authors of the so-called peasant current in the Polish literature. The term “rozkraczność” (“straddle-ness”) taken from Pilot’s prose is used to describe the condition of a displaced subject as persistence in a state of ambivalence between heteronomy and autonomy.
Hanna Gosk
Wielogłos, Numer 2 (56) 2023 Chłopskość: rewizje, 2023, s. 101-120
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.013.18191Na wybranych przykładach hybrydycznej gatunkowo prozy Andrzeja Stasiuka, traktowanej w kategoriach exemplum, autorka rozważa rzadziej podejmowane w przekazach aspekty okupacyjnych doświadczeń polskiej wsi i powojennego awansu społecznego chłopów. Prezentuje punkty wyjścia i dojścia tego procesu, decydujące o dzisiejszej kondycji świadomościowej potomków ludzi, którzy albo ze wsi migrowali do miast, albo w rodzinnych wsiach pozostali, żyjąc w Polsce Ludowej, a potem mierząc się z transformacją ustrojową 1989 roku. Wywód koncentruje się na trzech zasadniczych problemach: okupacyjnym zderzeniu mazowiecko-podlaskiego chłopstwa z nowoczesnością; na jego powojennym stosunku do rewolucji umożliwiającej migrację do miasta oraz na grze wyższości i niższości (pogardy i wstydu) w tożsamościowych konstrukcjach współczesnych Polaków o wiejskich korzeniach.
The “Locals.” What Does Andrzej Stasiuk Tell Us About, Presenting the WWII Occupation and Postwar Images of Peasants from the Bug Villages of Mazowsze and Podlasie and Their Descendants?
The article examines the aspects of the WWII experience of the Polish village and the postwar social advancement of peasants – that are rarely considered in witness narratives – on the examples from Andrzej Stasiuk’s generically hybrid prose writing, treated here as an exemplum. It presents the departure and arrival points of that process, determining today’s condition of the social and cultural consciousness of the descendants of those people who either migrated from the countryside to the cities, or remained in their native villages, living in the Polish People’s Republic, and – later on – facing the system transformation after 1989. The discussion concentrates on three essential problems: the WWII clash of the peasantry from Mazowsze and Podlasie with modernity; their postwar attitude to the revolution which made the migration to the city possible, and the interplay between superiority and inferiority (contempt and shame) in identity constructs of the contemporary Poles with peasant roots.
Dariusz Nowacki
Wielogłos, Numer 2 (56) 2023 Chłopskość: rewizje, 2023, s. 121-142
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.014.18192Celem artykułu jest prezentacja zbioru powieści i opowiadań o tematyce wiejskiej powstałych w ostatnich latach (2013–2022). Autor przyjął pojemną kategorię „proza wiejskich przestrzeni”, wskazując na jej zalety i ograniczenia. Następnie wymienia dwie podstawowe właściwości nowej prozy wiejskiej: skupienie na przeszłości oraz na jej powagę. W części zasadniczej autor odnosi się do dwu pojęć zawartych w tytule: ucieczki i powroty. Odnotowuje, że w nowej polskiej prozie mamy do czynienia z ucieczkami z miast na wieś, nigdy w odwrotnym kierunku. Kwestię literackich powrotów na wieś dzieli na kilka zagadnień problemowych. W najbardziej ogólnym ujęciu jest to, opisana przez krytykę literacką, nowa fala literatury wiejskiej, która na ogół była łączona ze zwrotem plebejskim (ludowym), jaki dokonał się w kulturze polskiej w połowie drugiej dekady XXI wieku. Następnie – na przykładzie prozy Andrzeja Stasiuka – omawia prywatne powroty pisarzy do ich wiejskiego dzieciństwa oraz przedstawia oryginalny projekt literacki, antologię gromadzącą opowiadania napisane przez członków Związku Pisarzy ze Wsi. W kolejnej części artykułu omówiony został problem krótkotrwałego powrotu na wieś, traktowanego jako „turnus rehabilitacyjny”. Artykuł zamyka interpretacja i analiza trzech utworów Andrzeja Muszyńskiego, pisarza, który od dekady jest szczególnie przywiązany do problematyki wiejskiej.
Escapes and Returns. The Village in the New Polish Prose
The aim of the article is to present a collection of rural novels written in recent years (2013–2022). The author adopted the expanded category of “prose of rural spaces,” pointing to its advantages and limitations. Then he lists two basic features of the new rural prose: focus on the past and its seriousness. In the main part, the author refers to two concepts mentioned in the title: escapes and returns. He notes that in new Polish prose we are dealing with escapes from the cities to the countryside, never in the opposite direction. He divides the issue of literary returns to the countryside into several problem clusters. In the most general terms, it is described by literary critics as a new wave of rural literature, which was generally associated with the plebeian (folk) turn that took place in Polish culture in the middle of the second decade of the 21st century. Then – on the example of Andrzej Stasiuk’s prose – he discusses the writer’s private returns to their rural childhoods and presents an original literary project, an anthology collecting stories written by members of the Writers’ Union from the Countryside. The next part of the article discusses the problem of a short-term return to the countryside, treated as a “rehabilitation stay.” The article closes with an interpretation and analysis of three works by Andrzej Muszyński, a writer who has been particularly attached to rural issues for a decade now.
Agnieszka Gajewska
Wielogłos, Numer 2 (56) 2023 Chłopskość: rewizje, 2023, s. 143-150
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.015.18193W artykule autorka omawia monografię Krystyny Kłosińskiej zatytułowaną Neuroza. Zagrożone męskości. W syntetycznym ujęciu recenzentka sytuuje najnowszą książkę Kłosińskiej w kontekście jej wcześniejszych prac naukowych oraz studiów nad męskościami. Autorka ukazuje, że dla Krystyny Kłosińskiej neuroza to kategoria ogniskująca dziewiętnastowieczne obsesje, fantazje i uwewnętrznione lęki, związane z rozwojem technologicznym, wyzwaniami dotyczącymi przeobrażeń politycznych oraz gospodarką kapitalistyczną. Kłosińska stawia w centrum swoich dociekań figury męskości i interpretuje je z perspektywy podziałów genderowych dziewiętnastego stulecia.
Neurotic Masculinity. On Krystyna Kłosińska’s Book Neuroza. Zagrożone męskości
In this article, the author discusses Krystyna Kłosińska’s monograph entitled Neuroza. Zagrożone męskości. In a synthetic approach, the reviewer situates Kłosińska’s latest book in the context of her earlier scientific works and masculinity studies. The author shows that for Krystyna Kłosińska, neurosis is a category that brings together nineteenth-century obsessions; fantasies and internalized fears related to technological development; challenges related to political changes and the capitalist economy. Kłosińska puts the figures of masculinity at the center of her research and interprets them from the perspective of nineteenth-century gender divisions.
Joanna Bednarek
Wielogłos, Numer 2 (56) 2023 Chłopskość: rewizje, 2023, s. 151-158
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.016.18194Artykuł jest recenzją książki Michała Kozy Asceza, inność, nomadyzm. O dyskursach etycznych literatury polskiej po 1989 roku, dotyczącej etyczno-politycznego wymiaru polskiej prozy tego okresu.
Transformation and Literary Techniques of the Self. On Michał Koza’s book Asceza, inność, nomadyzm. O dyskursach etycznych literatury polskiej po 1989 roku
The article is a review of Michał Koza’s book Asceza, inność, nomadyzm. O dyskursach etycznych literatury polskiej po 1989 roku [Asceticism, alterity, nomadism. On the ethical discourses of Polish literature after 1989], concerning the ethical and political dimension of the prose of this period.
Data publikacji: 2023
Redaktor naczelny: Paweł Bukowiec
Sekretarz redakcji: Tomasz Kunz
Redakcja naukowa: Paweł Bukowiec, Elżbieta Rybicka
Projekt okładki: Maciej Godawa.
Wojciech Browarny
Wielogłos, Numer 1 (55) 2023 Narracje lokalne, regionalne, peryferyjne, 2023, s. 1-15
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.001.17989"Polish Lusatia" – An Attempt at Literary Revitalization: On the Novels of Halina Barań
The article "Polish Lusatia" – An Attempt at Literary Revitalization: On the Novels of Halina Barań describes the collective memory and the regional identity field of the contemporary inhabitants of the area between Kwisa and Lusatian Neisse. „Polish Lusatia” is a borderland and polycentric area, therefore the author of the article takes into account it’s relationship with Polish and Sorbian national identification, "post-German" traces in the local landscape and regionally dominant (Lower) Silesia. From this perspective, he discusses Halina Barań's novels about Lusatia, analyzing the historiosophy and geopolitics of her fiction, as well as popular tropes used by the Bogatynia’s writer, including the "sack" (panhandle) and "tripoint" metaphors.
Tomasz Kaliściak
Wielogłos, Numer 1 (55) 2023 Narracje lokalne, regionalne, peryferyjne, 2023, s. 17-40
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.002.17990In Search of the Nietota Flower. „Fossil Literature” and Paleobotany
The article focuses on the issues of paleontology, the science of plant fossils, with particular emphasis on paleobotanical threads devoted to fossil vegetation, which in the 19th century was closely related to philology, represented both by the science of literature and language. The author extracts the notions of “fossil literature” (Adam Mickiewicz) and “fossil poetry” (Ralph Waldo Emerson), pointing to their particular relationship with “paleobotany of the unconscious” (Kazimierz Wyka), presented from the psychoanalytic perspective (Eduard von Hartmann, Carl Gustav Jung, Charles Baudouin) as an archetype of collective, interspecies memory, reaching back to some common ancestor and root cause reminding us of the eternal coexistence of the organic and the inorganic, plant and animal, human and non-human. The author also draws attention to the ecological and ecocritical aspects of the fossil literature, which he perceives as the trace fossils of human life activity (ichnofossils), which make up the meta-layer of the Anthropocene.
Małgorzata Mikołajczak
Wielogłos, Numer 1 (55) 2023 Narracje lokalne, regionalne, peryferyjne, 2023, s. 41-59
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.003.17991Topophrenia – Guilt – Enoengram. Zielona Góra as a “Hidden, Covered” Place
In the contemporary prose of Zielona Góra, which is focused on the experience of the post-war past of the city, the sense of place-consciousness is topophrenic. Topophrenia, a concept introduced by Robert Tally as a notion of affective geography, provides a compelling explanation of feeling of the disorder, anxiety and dis-ease that exist between locals and the post-German town, which turns out to be the “hidden, covered” place. The concept of topophrenia is used to describe the dynamic, recursive interactions between the affected and the place understood as a “guilty city.” The associations revealed in the semantic game illustrate the transposition of “feeling guilty” into “connected with wine” (in Polish the word “winny” has two meanings: “being guilty” and “connected with wine”). Hence, the key figure of the contemporary Zielona Góra prose is the enographic mnemotopos – it transmits precognitive experiences and acts as an enoengram, transferring the “hidden, covered” into symbolic imagination.
Elżbieta Rybicka
Wielogłos, Numer 1 (55) 2023 Narracje lokalne, regionalne, peryferyjne, 2023, s. 61-87
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.004.17992Why Does Regional Literature Need an Imaginarium of Horror? On Gothicizing Lower Silesia
The article focuses on the relationship between gothicism and regionalism in the literature of Lower Silesia. The author poses a question about the role of the imaginarium of horror in shaping the psychotopography of the region, in which real, spectral and affective topographies converge. An important context is the peripheralization of the region after the political transformation, which resulted in economic regression of Lower Silesia. Gothic regionalism is therefore interpreted as a reaction to social, economic and political processes taking place on a local and global scale, but perceived from a peripheral point of view. As a descriptive term, however, it allows to recognize several aspects: the key role of center-periphery relations, local-global interactions, the influence of late capitalism, the return of repressed events as the uncanny, the horror of everyday life and the exclusion of what exceeds the internal normativity of regional communities. Works of selected authors were analysed, e.g. Joanna Bator, Olga Tokarczuk, Henryk Waniek, Jakub Bielawski, Maciej Bobula.
Katarzyna Sawicka-Mierzyńska
Wielogłos, Numer 1 (55) 2023 Narracje lokalne, regionalne, peryferyjne, 2023, s. 89-110
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.005.17993The Region in Translation
The article consists of two parts. The first contains a summary and an interpretation of the project “New regionalism in literary studies,” initiated in 2012 by Małgorzata Mikołajczak and Elżbieta Rybicka, joined by researchers from, among others, Białystok, Olsztyn, Katowice and Wrocław. The author looks at both external reception, analyzing reviews of the publications that are the aftermath of the New Regionalist conferences, and internal one, i.e. self-diagnoses formulated by its participants. One of the conclusions is the postulate to strengthen interregional comparative studies, which can be helped by the use of tools developed in the field of translation studies, especially in its cultural variety. The second part is devoted to the Belarusian writer from Podlasie, Sokrat Janowicz, who treated translation as a way to overcome the particular determinants of his own work and Belarusian culture.
Marta Tomczok
Wielogłos, Numer 1 (55) 2023 Narracje lokalne, regionalne, peryferyjne, 2023, s. 111-129
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.006.17994Coalpolis – Metropolitan Relation of Cities and “Under-Grounds”
The article proposes the use of a new concept of coal city, which allows describing regions of hard coal mining and post-mining regions by taking into account both their geology as well as their mining and economic culture. Węglopolis (Coal City) is a perspective on literature and art, particularly useful in attempts to assess the past of coal regions and design their future. The author shows the correlation of coalpolises both with the available naming tradition (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, polis, megalopolis), as well as with research on the Carbocene, a specified variant of the Anthropocene, in which the role of hard coal in creating and destroying societies, the natural environment and culture is taken into account.
Elżbieta Winiecka
Wielogłos, Numer 1 (55) 2023 Narracje lokalne, regionalne, peryferyjne, 2023, s. 131-144
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.007.17995Performing Białoszewski. On MiroFor v. 1 and 2
The article is a discussion on two volumes of the journal MiroFor. Its authors, experts in Białoszewski’s work, present new perspectives of research on the oeuvre of the creator of Memoir from the Warsaw Uprising. After the poet’s death, many unknown works – unpublished during his lifetime – were published, which shed new light on his oeuvre. In the light of the new sensitivity and new methodologies, Białoszewski’s work turns out to still be important, up-to-date and attractive to readers. Themes such as war trauma, homosexuality, autobiographism gain a new illumination. The volumes also present unknown transcripts of recordings and archival materials. This is valuable material for researchers and admirers of Białoszewski. Both volumes of MiroFor are presented as a valuable and inspiring invitation to a joint conversation about Miron Białoszewski’s work.
Katarzyna Ciemiera
Wielogłos, Numer 1 (55) 2023 Narracje lokalne, regionalne, peryferyjne, 2023, s. 145-159
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.008.17996Towards Polysensory Perception in Literary Studies. On Aleksandra Kremer’s Book The Sound of Modern Polish Poetry. Performance and Recording after World War II
The article reviews of Aleksandra Kremer’s book The Sound of Modern Polish Poetry. Performance and Recording after World War II (2021), which is the first to describe and scrutinise the phenomenon related to the formation of the modern culture of poetry audio realisations in Poland during the second half of the twentieth century. This phenomenon relates to the growing interest of poets in authorial audio realisations of their poetry that crosses the boundaries of the text by harnessing new technologies to distribute, manipulate and reproduce sound. This review aims to situate the book in a context of studies on the relationship between literature and sound in the age of secondary orality and to present its potential influence on the discussion regarding the function of the latest literature in the contemporary audio-visual culture.
Wojciech Browarny
Wielogłos, Numer 1 (55) 2023 Narracje lokalne, regionalne, peryferyjne, 2023, s. 1-15
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.001.17989"Polish Lusatia" – An Attempt at Literary Revitalization: On the Novels of Halina Barań
The article "Polish Lusatia" – An Attempt at Literary Revitalization: On the Novels of Halina Barań describes the collective memory and the regional identity field of the contemporary inhabitants of the area between Kwisa and Lusatian Neisse. „Polish Lusatia” is a borderland and polycentric area, therefore the author of the article takes into account it’s relationship with Polish and Sorbian national identification, "post-German" traces in the local landscape and regionally dominant (Lower) Silesia. From this perspective, he discusses Halina Barań's novels about Lusatia, analyzing the historiosophy and geopolitics of her fiction, as well as popular tropes used by the Bogatynia’s writer, including the "sack" (panhandle) and "tripoint" metaphors.
Tomasz Kaliściak
Wielogłos, Numer 1 (55) 2023 Narracje lokalne, regionalne, peryferyjne, 2023, s. 17-40
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.002.17990In Search of the Nietota Flower. „Fossil Literature” and Paleobotany
The article focuses on the issues of paleontology, the science of plant fossils, with particular emphasis on paleobotanical threads devoted to fossil vegetation, which in the 19th century was closely related to philology, represented both by the science of literature and language. The author extracts the notions of “fossil literature” (Adam Mickiewicz) and “fossil poetry” (Ralph Waldo Emerson), pointing to their particular relationship with “paleobotany of the unconscious” (Kazimierz Wyka), presented from the psychoanalytic perspective (Eduard von Hartmann, Carl Gustav Jung, Charles Baudouin) as an archetype of collective, interspecies memory, reaching back to some common ancestor and root cause reminding us of the eternal coexistence of the organic and the inorganic, plant and animal, human and non-human. The author also draws attention to the ecological and ecocritical aspects of the fossil literature, which he perceives as the trace fossils of human life activity (ichnofossils), which make up the meta-layer of the Anthropocene.
Małgorzata Mikołajczak
Wielogłos, Numer 1 (55) 2023 Narracje lokalne, regionalne, peryferyjne, 2023, s. 41-59
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.003.17991Topophrenia – Guilt – Enoengram. Zielona Góra as a “Hidden, Covered” Place
In the contemporary prose of Zielona Góra, which is focused on the experience of the post-war past of the city, the sense of place-consciousness is topophrenic. Topophrenia, a concept introduced by Robert Tally as a notion of affective geography, provides a compelling explanation of feeling of the disorder, anxiety and dis-ease that exist between locals and the post-German town, which turns out to be the “hidden, covered” place. The concept of topophrenia is used to describe the dynamic, recursive interactions between the affected and the place understood as a “guilty city.” The associations revealed in the semantic game illustrate the transposition of “feeling guilty” into “connected with wine” (in Polish the word “winny” has two meanings: “being guilty” and “connected with wine”). Hence, the key figure of the contemporary Zielona Góra prose is the enographic mnemotopos – it transmits precognitive experiences and acts as an enoengram, transferring the “hidden, covered” into symbolic imagination.
Elżbieta Rybicka
Wielogłos, Numer 1 (55) 2023 Narracje lokalne, regionalne, peryferyjne, 2023, s. 61-87
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.004.17992Why Does Regional Literature Need an Imaginarium of Horror? On Gothicizing Lower Silesia
The article focuses on the relationship between gothicism and regionalism in the literature of Lower Silesia. The author poses a question about the role of the imaginarium of horror in shaping the psychotopography of the region, in which real, spectral and affective topographies converge. An important context is the peripheralization of the region after the political transformation, which resulted in economic regression of Lower Silesia. Gothic regionalism is therefore interpreted as a reaction to social, economic and political processes taking place on a local and global scale, but perceived from a peripheral point of view. As a descriptive term, however, it allows to recognize several aspects: the key role of center-periphery relations, local-global interactions, the influence of late capitalism, the return of repressed events as the uncanny, the horror of everyday life and the exclusion of what exceeds the internal normativity of regional communities. Works of selected authors were analysed, e.g. Joanna Bator, Olga Tokarczuk, Henryk Waniek, Jakub Bielawski, Maciej Bobula.
Katarzyna Sawicka-Mierzyńska
Wielogłos, Numer 1 (55) 2023 Narracje lokalne, regionalne, peryferyjne, 2023, s. 89-110
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.005.17993The Region in Translation
The article consists of two parts. The first contains a summary and an interpretation of the project “New regionalism in literary studies,” initiated in 2012 by Małgorzata Mikołajczak and Elżbieta Rybicka, joined by researchers from, among others, Białystok, Olsztyn, Katowice and Wrocław. The author looks at both external reception, analyzing reviews of the publications that are the aftermath of the New Regionalist conferences, and internal one, i.e. self-diagnoses formulated by its participants. One of the conclusions is the postulate to strengthen interregional comparative studies, which can be helped by the use of tools developed in the field of translation studies, especially in its cultural variety. The second part is devoted to the Belarusian writer from Podlasie, Sokrat Janowicz, who treated translation as a way to overcome the particular determinants of his own work and Belarusian culture.
Marta Tomczok
Wielogłos, Numer 1 (55) 2023 Narracje lokalne, regionalne, peryferyjne, 2023, s. 111-129
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.006.17994Coalpolis – Metropolitan Relation of Cities and “Under-Grounds”
The article proposes the use of a new concept of coal city, which allows describing regions of hard coal mining and post-mining regions by taking into account both their geology as well as their mining and economic culture. Węglopolis (Coal City) is a perspective on literature and art, particularly useful in attempts to assess the past of coal regions and design their future. The author shows the correlation of coalpolises both with the available naming tradition (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, polis, megalopolis), as well as with research on the Carbocene, a specified variant of the Anthropocene, in which the role of hard coal in creating and destroying societies, the natural environment and culture is taken into account.
Elżbieta Winiecka
Wielogłos, Numer 1 (55) 2023 Narracje lokalne, regionalne, peryferyjne, 2023, s. 131-144
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.007.17995Performing Białoszewski. On MiroFor v. 1 and 2
The article is a discussion on two volumes of the journal MiroFor. Its authors, experts in Białoszewski’s work, present new perspectives of research on the oeuvre of the creator of Memoir from the Warsaw Uprising. After the poet’s death, many unknown works – unpublished during his lifetime – were published, which shed new light on his oeuvre. In the light of the new sensitivity and new methodologies, Białoszewski’s work turns out to still be important, up-to-date and attractive to readers. Themes such as war trauma, homosexuality, autobiographism gain a new illumination. The volumes also present unknown transcripts of recordings and archival materials. This is valuable material for researchers and admirers of Białoszewski. Both volumes of MiroFor are presented as a valuable and inspiring invitation to a joint conversation about Miron Białoszewski’s work.
Katarzyna Ciemiera
Wielogłos, Numer 1 (55) 2023 Narracje lokalne, regionalne, peryferyjne, 2023, s. 145-159
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.23.008.17996Towards Polysensory Perception in Literary Studies. On Aleksandra Kremer’s Book The Sound of Modern Polish Poetry. Performance and Recording after World War II
The article reviews of Aleksandra Kremer’s book The Sound of Modern Polish Poetry. Performance and Recording after World War II (2021), which is the first to describe and scrutinise the phenomenon related to the formation of the modern culture of poetry audio realisations in Poland during the second half of the twentieth century. This phenomenon relates to the growing interest of poets in authorial audio realisations of their poetry that crosses the boundaries of the text by harnessing new technologies to distribute, manipulate and reproduce sound. This review aims to situate the book in a context of studies on the relationship between literature and sound in the age of secondary orality and to present its potential influence on the discussion regarding the function of the latest literature in the contemporary audio-visual culture.
Data publikacji: 31.03.2023
Redaktor naczelny: Paweł Bukowiec
Sekretarz redakcji: Tomasz Kunz
Redakcja naukowa: Maciej Duda, Agnieszka Sobolewska, Monika Świerkosz
Projekt okładki: Maciej Godawa
Maciej Duda, Agnieszka Sobolewska
Wielogłos, Numer 4 (54) 2022: Psychoanaliza i literatura. Metamorfozy dogmatu, 2022, s. 1-16
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.024.17577The Varieties of Psychoanalysis
The text is an introduction to the journal issue devoted to the changes and metamorphoses of doctrines formed in the field of psychoanalytic thought. The authors point out the polyphonic nature of psychoanalysis and emphasize the special value of its susceptibility to transformation. In this introductory essay, emphasis is placed on both psychoanalytic theory and practice. The authors try to prove that the methods of interpreting literary works emerging from psychoanalysis today should take into account perspectives derived directly from analytical practices. The authors aim to prove that among the most important of these is a relational understanding of humanistic work (based on reading and writing practices), as well as a pluralistic account of the constantly renewed acts of interpretation.
Agnieszka Sobolewska
Wielogłos, Numer 4 (54) 2022: Psychoanaliza i literatura. Metamorfozy dogmatu, 2022, s. 17-35
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.025.17578Autopsychography by Elemér Tábory. From Literary Interpretation of Dreams to Psychomedical Diagnosis of Modernity
This article aims to analyze the first modernist novel by the Hungarian writer Mihály Babits entitled Caliph the Stork (The Nightmare). The author points to the multidirectional character of psychomedical knowledge dissemination in the Hungarian modernist literature at the beginning of the 20th century. A close reading of Babits’ first novel in the light of psychoanalytic theories (especially Sigmund Freud’s and Otto Gross’s) and psychiatric theories of the split personality (developed primarily in France, then in the United States and Great Britain) allows the author to shed new light on Hungarian modernist literature and its relationship with the modern psychomedical discourses. In the article, Babits’ novel is interpreted as a space for creative appropriation and reinterpretation of the nineteenth and early-twentieth-century discourses on the human psyche.
* Artykuł powstał w ramach grantu przyznanego mi przez MNiSW, nr DI2017 004647 na lata 2018–2022, a także stypendium badawczego Józef Tischner Award and Junior Fellowship w Instytucie Nauk o Człowieku (Institut für die Wissenschaften vom Menschen) w Wiedniu (2022/2023).
Tomasz Kaliściak
Wielogłos, Numer 4 (54) 2022: Psychoanaliza i literatura. Metamorfozy dogmatu, 2022, s. 37-60
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.026.17579Oral Systems in Kosmos by Witold Gombrowicz
The article attempts to describe Witold Gombrowicz’s oral system in Kosmos from the perspective of cultural interpretations of psychoanalysis (Jean-Paul Sartre, Guy Hocquenghem, Eve Kosofsky Sedgwick) and schizoanalysis (Gilles Deleuze and Felix Guattari). Understood as a specific network of connections that organizes the map of Witold’s unconscious mind, this system focuses on the mouth, tongue/language, speaking, eating, etc. The fantasy of spitting in the mouth plays a significant role here, read in the context of a similar motif from Jean Genet’s novel Miracle de la rose. The novel interpretation revolves around an attempt to escape from the power of the Oedipus complex, presented as a network of familial heteronormative relationships and connections. The failure of heterosexuality is treated as an act of queer resistance.
Adam Lipszyc
Wielogłos, Numer 4 (54) 2022: Psychoanaliza i literatura. Metamorfozy dogmatu, 2022, s. 61-73
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.027.17580Locked-Up Bodies, Locked-Up Souls: Freud, Nancy, Jelinek
Taking as his point of departure Sigmund Freud’s famous remark on the extension of the psyche, in the first part of the article the author develops the idea of the relation between “soul,” body and space in the psychoanalytical tradition. In doing so, he refers to the interpretation given to Freud’s remark by Jean-Luc Nancy. Crucially modifying Nancy’s perspective and moving back to the psychoanalytic tradition, the author develops a general notion of das Unbehagen im Raum – the discomfort felt in space. In the second part, the author deepens this analysis by looking at a certain desperate strategy of confronting this discomfort – a strategy adopted by the protagonist of The Piano Teacher, a novel by Elfriede Jelinek.
Maciej Duda
Wielogłos, Numer 4 (54) 2022: Psychoanaliza i literatura. Metamorfozy dogmatu, 2022, s. 75-94
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.028.17581Andrzej Stasiuk’s Forms and Metaphors. Description of Borderline States and Attempts to Get out of Fears
The text is an attempt at a psychotherapeutic reading of fiction written by Andrzej Stasiuk. The method assumes the application of psychodynamic theory and practice in the process of literary reading. The structure of the text corresponds to the story of the patient (case study). The article contains a presentation of the biographies of the characters and narrators of Stasiuk’s prose. The analysis focuses on their fears and attempts to overcome these fears. The synthesis includes metaphors and the sequence of scenes, the arrangement of the text. Reading of Stasiuk’s prose is based on the theory of unconscious expression, which proves that the sequences of our utterances reveal lines of unconscious thinking.
Jan Potkański
Wielogłos, Numer 4 (54) 2022: Psychoanaliza i literatura. Metamorfozy dogmatu, 2022, s. 95-109
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.029.17582Post-Oedipality in Pusty przelot by Daniel Odija
The article describes various meanings of the adjective “post-Oedipal,” while trying to stabilize it as an art term in the psychoanalysis of culture. The main tool for reconstructing this concept is a case study: an analysis of Pusty przelot, a novel by Daniel Odija. The familial history of schizophrenia – as presented in the novel – is interpreted as a synecdoche and – at the same time – a metaphor of the current state of the provincial culture, contrasted with the traditional Oedipal patriarchy.
Patryk Szaj
Wielogłos, Numer 4 (54) 2022: Psychoanaliza i literatura. Metamorfozy dogmatu, 2022, s. 111-130
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.030.17583The Untouched Big Other. On Piotr Krupiński’s Book Co się śni zwierzętom? Eseje z pogranicza zoofilologii i psychoanalizy
The author of the article reviews the book of Piotr Krupiński, Co się śni zwierzętom? Eseje z pogranicza zoofilologii i psychoanalizy (What Do Animals Dream about? Essays on Zoophilology and Psychoanalysis). The initial parts of the article introduce the concept of zoophilology and discuss its paradoxical nature. Then, the author re- constructs the content of the reviewed book. In the following parts, he challenges Krupiński’s ideas, focusing on the issues of Freudian psychoanalysis and representationalism as ineffective ways of overcoming the anthropocentrism. For, they leave the big Other of the anthropocentric reality principle untouched. Therefore, the author suggests moving beyond representationalism. In his opinion, it would result in better implementation of Krupiński’s objectives. He follows mainly the practitioners of the new materialism: Donna Haraway and Karen Barad.
Antoni Zając
Wielogłos, Numer 4 (54) 2022: Psychoanaliza i literatura. Metamorfozy dogmatu, 2022, s. 131-144
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.031.17584Psychoanalysis: Two Collective Portraits. Book Review of Polskie zmory. Psychoanaliza w międzywojniu. Wybór tekstów Edited by Bartłomiej Dobroczyński and Imago psychoanalizy Edited by Agnieszka Sobolewska
This article is a review of two anthologies published in 2021: Polskie zmory. Psychoanaliza w międzywojniu (Polish Phantoms. Psychoanalysis in the Interwar period, edited by Bartłomiej Dobroczyński), and Imago psychoanalizy (Imago of Psychoanalysis, edited by Agnieszka Sobolewska). The paper aims for a critical assessment of both volumes concerning the pre-war psychoanalytic milieu in Poland (Dobroczyński) and the Vienna-Budapest center of psychoanalytic thought (Sobolewska). In the evaluation of Dobroczynski’s and Sobolewska’s anthologies, special emphasis is put on the concept and composition of each volume. Introductions for each anthology are also examined and treated as separate contributions to the socio-cultural history of psychoanalysis.
Maciej Duda, Agnieszka Sobolewska
Wielogłos, Numer 4 (54) 2022: Psychoanaliza i literatura. Metamorfozy dogmatu, 2022, s. 1-16
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.024.17577The Varieties of Psychoanalysis
The text is an introduction to the journal issue devoted to the changes and metamorphoses of doctrines formed in the field of psychoanalytic thought. The authors point out the polyphonic nature of psychoanalysis and emphasize the special value of its susceptibility to transformation. In this introductory essay, emphasis is placed on both psychoanalytic theory and practice. The authors try to prove that the methods of interpreting literary works emerging from psychoanalysis today should take into account perspectives derived directly from analytical practices. The authors aim to prove that among the most important of these is a relational understanding of humanistic work (based on reading and writing practices), as well as a pluralistic account of the constantly renewed acts of interpretation.
Agnieszka Sobolewska
Wielogłos, Numer 4 (54) 2022: Psychoanaliza i literatura. Metamorfozy dogmatu, 2022, s. 17-35
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.025.17578Autopsychography by Elemér Tábory. From Literary Interpretation of Dreams to Psychomedical Diagnosis of Modernity
This article aims to analyze the first modernist novel by the Hungarian writer Mihály Babits entitled Caliph the Stork (The Nightmare). The author points to the multidirectional character of psychomedical knowledge dissemination in the Hungarian modernist literature at the beginning of the 20th century. A close reading of Babits’ first novel in the light of psychoanalytic theories (especially Sigmund Freud’s and Otto Gross’s) and psychiatric theories of the split personality (developed primarily in France, then in the United States and Great Britain) allows the author to shed new light on Hungarian modernist literature and its relationship with the modern psychomedical discourses. In the article, Babits’ novel is interpreted as a space for creative appropriation and reinterpretation of the nineteenth and early-twentieth-century discourses on the human psyche.
* Artykuł powstał w ramach grantu przyznanego mi przez MNiSW, nr DI2017 004647 na lata 2018–2022, a także stypendium badawczego Józef Tischner Award and Junior Fellowship w Instytucie Nauk o Człowieku (Institut für die Wissenschaften vom Menschen) w Wiedniu (2022/2023).
Tomasz Kaliściak
Wielogłos, Numer 4 (54) 2022: Psychoanaliza i literatura. Metamorfozy dogmatu, 2022, s. 37-60
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.026.17579Oral Systems in Kosmos by Witold Gombrowicz
The article attempts to describe Witold Gombrowicz’s oral system in Kosmos from the perspective of cultural interpretations of psychoanalysis (Jean-Paul Sartre, Guy Hocquenghem, Eve Kosofsky Sedgwick) and schizoanalysis (Gilles Deleuze and Felix Guattari). Understood as a specific network of connections that organizes the map of Witold’s unconscious mind, this system focuses on the mouth, tongue/language, speaking, eating, etc. The fantasy of spitting in the mouth plays a significant role here, read in the context of a similar motif from Jean Genet’s novel Miracle de la rose. The novel interpretation revolves around an attempt to escape from the power of the Oedipus complex, presented as a network of familial heteronormative relationships and connections. The failure of heterosexuality is treated as an act of queer resistance.
Adam Lipszyc
Wielogłos, Numer 4 (54) 2022: Psychoanaliza i literatura. Metamorfozy dogmatu, 2022, s. 61-73
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.027.17580Locked-Up Bodies, Locked-Up Souls: Freud, Nancy, Jelinek
Taking as his point of departure Sigmund Freud’s famous remark on the extension of the psyche, in the first part of the article the author develops the idea of the relation between “soul,” body and space in the psychoanalytical tradition. In doing so, he refers to the interpretation given to Freud’s remark by Jean-Luc Nancy. Crucially modifying Nancy’s perspective and moving back to the psychoanalytic tradition, the author develops a general notion of das Unbehagen im Raum – the discomfort felt in space. In the second part, the author deepens this analysis by looking at a certain desperate strategy of confronting this discomfort – a strategy adopted by the protagonist of The Piano Teacher, a novel by Elfriede Jelinek.
Maciej Duda
Wielogłos, Numer 4 (54) 2022: Psychoanaliza i literatura. Metamorfozy dogmatu, 2022, s. 75-94
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.028.17581Andrzej Stasiuk’s Forms and Metaphors. Description of Borderline States and Attempts to Get out of Fears
The text is an attempt at a psychotherapeutic reading of fiction written by Andrzej Stasiuk. The method assumes the application of psychodynamic theory and practice in the process of literary reading. The structure of the text corresponds to the story of the patient (case study). The article contains a presentation of the biographies of the characters and narrators of Stasiuk’s prose. The analysis focuses on their fears and attempts to overcome these fears. The synthesis includes metaphors and the sequence of scenes, the arrangement of the text. Reading of Stasiuk’s prose is based on the theory of unconscious expression, which proves that the sequences of our utterances reveal lines of unconscious thinking.
Jan Potkański
Wielogłos, Numer 4 (54) 2022: Psychoanaliza i literatura. Metamorfozy dogmatu, 2022, s. 95-109
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.029.17582Post-Oedipality in Pusty przelot by Daniel Odija
The article describes various meanings of the adjective “post-Oedipal,” while trying to stabilize it as an art term in the psychoanalysis of culture. The main tool for reconstructing this concept is a case study: an analysis of Pusty przelot, a novel by Daniel Odija. The familial history of schizophrenia – as presented in the novel – is interpreted as a synecdoche and – at the same time – a metaphor of the current state of the provincial culture, contrasted with the traditional Oedipal patriarchy.
Patryk Szaj
Wielogłos, Numer 4 (54) 2022: Psychoanaliza i literatura. Metamorfozy dogmatu, 2022, s. 111-130
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.030.17583The Untouched Big Other. On Piotr Krupiński’s Book Co się śni zwierzętom? Eseje z pogranicza zoofilologii i psychoanalizy
The author of the article reviews the book of Piotr Krupiński, Co się śni zwierzętom? Eseje z pogranicza zoofilologii i psychoanalizy (What Do Animals Dream about? Essays on Zoophilology and Psychoanalysis). The initial parts of the article introduce the concept of zoophilology and discuss its paradoxical nature. Then, the author re- constructs the content of the reviewed book. In the following parts, he challenges Krupiński’s ideas, focusing on the issues of Freudian psychoanalysis and representationalism as ineffective ways of overcoming the anthropocentrism. For, they leave the big Other of the anthropocentric reality principle untouched. Therefore, the author suggests moving beyond representationalism. In his opinion, it would result in better implementation of Krupiński’s objectives. He follows mainly the practitioners of the new materialism: Donna Haraway and Karen Barad.
Antoni Zając
Wielogłos, Numer 4 (54) 2022: Psychoanaliza i literatura. Metamorfozy dogmatu, 2022, s. 131-144
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.031.17584Psychoanalysis: Two Collective Portraits. Book Review of Polskie zmory. Psychoanaliza w międzywojniu. Wybór tekstów Edited by Bartłomiej Dobroczyński and Imago psychoanalizy Edited by Agnieszka Sobolewska
This article is a review of two anthologies published in 2021: Polskie zmory. Psychoanaliza w międzywojniu (Polish Phantoms. Psychoanalysis in the Interwar period, edited by Bartłomiej Dobroczyński), and Imago psychoanalizy (Imago of Psychoanalysis, edited by Agnieszka Sobolewska). The paper aims for a critical assessment of both volumes concerning the pre-war psychoanalytic milieu in Poland (Dobroczyński) and the Vienna-Budapest center of psychoanalytic thought (Sobolewska). In the evaluation of Dobroczynski’s and Sobolewska’s anthologies, special emphasis is put on the concept and composition of each volume. Introductions for each anthology are also examined and treated as separate contributions to the socio-cultural history of psychoanalysis.
Data publikacji: 09.11.2022
Redaktor naczelny: Paweł Bukowiec
Sekretarz redakcji: Tomasz Kunz
Projekt okładki: Maciej Godawa.
Justyna Kruk-Siwiec
Wielogłos, Numer 3 (53) 2022, 2022, s. 1-27
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.014.16820Were the Peasants Colonized by the Sarmatians? On the Genesis and Persistence of a Certain Historiographical Myth
The article is dedicated to the so-called “theory of conquest.” In the context of Old Polish literature (texts in Polish and Latin from the 16th and 17th centuries), this broad term refers to the belief that at the dawn of the nation’s history, the Sarmatian nobility invaded and subjugated the indigenous people, thus turning them into slaves (peasants). Such an alleged mythical narrative is sometimes equated with Sarmatism. The “theory of conquest” – in the eyes of many contemporary researchers and journalists – was to become the key exclusive myth of the civil elite, used by the nobility to justify its privileged position in the state. The author of the article argues that the claims of the popularity and even of the very existence of “conquest theory” in the indicated historical period are not supported by sufficient source evidence. Therefore, it should be considered rather as a problematic 20th-century interpretative framework or even a modern historiographic myth. Citing quotes from modern scientific literature, journalism, and popularizing texts, the author discusses the broad diffusion of the 20th-century “theory about the existence of theory.” By confronting the latter with source texts, she tries to prove its incompatibility with early modern discursive practices which were constructed to justify the erstwhile hierarchical social order. The article also tries to explain the origins and reasons for the popularity of the “theory of conquest” as an interpretative framework.
Maciej Kuster
Wielogłos, Numer 3 (53) 2022, 2022, s. 29-48
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.015.16821Compression Effect. Bartleby, or the Mystery of Otherness
The text proposes to read Bartleby, the Scrivener as a case of modern genealogy of Otherness. The aporias in Melville’s intertextual prose loudly reverberate in theology and philosophy – therefore one cannot read Melville’s novella without referencing the Bible but also the writings of Blanchot, Derrida, Levinas, Deleuze. Bartleby owes his popularity to the genius of Melville, who, by commenting on the America of his times, included in his short prosaic works hundreds of ambiguous and internally contradictory tropes. The aporias which we now call Bartleby have been discussed by such contemporary critics as Žižek and Butler, who in the formula “I would prefer not to” see the outline of an emancipatory project in late-modernity capitalism. “Compression Effect” is the literary testimony of the experience of a new community which faces an “excess” of politically and religiously engaged texts with a simultaneous “shortage” of divinity in life institutionalized by modernity.
Joanna Sobesto
Wielogłos, Numer 3 (53) 2022, 2022, s. 49-66
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.016.16822Translation Policies of Rocznik Literacki [The Literary Annual] (1932– 1938) and the Perception of Foreign Literatures in the Periodical from the Perspective of World Literature
The aim of this paper is to identify and unpack ideological strategies manifested through translation criticism in the Rocznik Literacki, a Polish literary review published in the 1930s, in the context of the notion of World Literature. With the help of the toolbox from comparative literary studies, translation studies, and cultural studies, the article traces the dynamics of socio-political tensions in Poland in the 1930s. It also presents an overview of the reception of foreign literatures in the Polish periodical.
The sections of the annual devoted to works translated from various languages reflected the reviewers’ urge to establish norms for translation and literary market that were apparently solely linguistic in nature. In fact, they reflected the discussions on the role which particular cultures (should) play in the multilingual and divided state shortly after it regained independence. The paper discusses the particularly complex representation of ancient (Latin) and Jewish (Yiddish) tradition in Rocznik Literacki.
Adam Woźniak
Wielogłos, Numer 3 (53) 2022, 2022, s. 67-88
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.017.16823Discipline, Biopoower, Immunitas: Introduction to Studies on Power Mechanisms in Józef Mackiewicz’s War Novels
The aim of the article is to provide a preliminary identification of the mechanisms of power in Józef Mackiewicz’s war novels. The first part focuses on the tools of discipline and biopower. Particular attention is paid to the methods of gaining knowledge of the individual subject (confession) and the collective subject (Foucauldian security, immune mechanisms). In both cases, the mechanism of acquiring knowledge of the subject is at the same time a method of its production. The second part complements these considerations by providing an analysis of methods of resistance to both types of power. The third part considers the thesis according to which the mechanisms of population production and protection may be combined in Mackiewicz’s novels with the so-called immunological understanding of war.
Marian Bielecki
Wielogłos, Numer 3 (53) 2022, 2022, s. 89-117
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.018.16824World Literature as Seen in Gombrowicz’s Craft, or Witold Gombrowicz according to Milan Kundera
The article is a reconstruction of the project of “world literature” as presented in Milan Kundera’s essays. The writings of Witold Gombrowicz have a special place in Kundera’s conceptualisation (alongside those of Kafka, Musil or Broch), and the argumentation follows commentaries on him. The analyses presented here are concerned with three dimensions of Kundera’s project: historical-literary, theoretical-literary, and interpretative. The last of these is implemented not only by means of interpretative remarks on specific works by selected writers scattered throughout the essays, but also in Kundera’s inspirations and borrowings. The article discusses Kundera’s novel Život je jinde (Life is Elsewhere) as an example of dependence considered in terms of Harold Bloom’s “influence” on the writer.
Piotr Sobolczyk
Wielogłos, Numer 3 (53) 2022, 2022, s. 119-142
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.019.16825Not While We’re Shitting. Anality in Memoir from the Warsaw Uprising
The text presents a new approach to the Memoir from the Warsaw Uprising by Miron Białoszewski – an analysis from the perspective of anality. The article suggests that wartime suspends the usual taboo of the “privatisation of shit,” and public toilets in shelters become new “agoras,” a function which they used to perform in antiquity. Białoszewski’s quasi-anthropological account of the Uprising actually mentions toilets and the organisation of physiological life in every new place to which he and his company move during the period of two months. War is anal because it is a mass production of “waste” (corpses). However, the most important scene also connects anality to writing poetry by two young gay poets. This scene, here called Urszene, is analysed as a desublimation of homosexuality.
Andrzej Juchniewicz
Wielogłos, Numer 3 (53) 2022, 2022, s. 143-171
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.020.16826Redefining the Witness Category. The Case of Poem about the Municipal Slaughterhouse by Tadeusz Śliwiak
In the article the author reconstructs the critical reception of the Poem about the Municipal Slaughterhouse by Tadeusz Śliwiak (Andrzej Kaliszewski, Konstanty Pieńkosz, Jan Pieszczachowicz, Artur Sandauer, Stanisław Stabro, Piotr Sobolczyk) and interprets the work using posthumanist instruments to prove that it is ecological and pacifist. The main idea of the author is to depict both the animals transported to the Municipal Slaughterhouse in Lviv and the Jews working there. The poetic volume of Śliwiak meets the demand of Éric Baratay, who wrote that the animal could not continue to be a white spot of history. The poet emphasizes that animality is a state devoid of human aggression and desire for domination and assigns a negative value to what is considered human (if there murder among people is impermissible, it is due to fear of spreading violence to human actors). In the Poem about the Municipal Slaughterhouse, the strategy that prevents animals from being brought into the role of raw material is the perspective of a child which sees the death of animals as equal to this of humans. Until now, the reception of the poem has been dominated by analyses of its dominant turpistic and expressionist aesthetics, reducing Śliwiak’s testimony to the role of a “great metaphor of war.” The author proves that the poet emphasizes the stigma of violence (the human victims were forced to work on the handling of the bodies of non-human victims), which invalidates the hierarchy of victims, preventing a comparison of suffering. In addition, the author describes two situations depicted in the poem using the category of excess (by Wolfgang Sofsky), in which human life could be taken away at the whim of the overmen.
Paulina Żarnecka
Wielogłos, Numer 3 (53) 2022, 2022, s. 173-193
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.021.16827A Martyr of Polishness and Her Admirers: A Criticism of the Traditional Model of Patriotism in Matka Makryna by Jacek Dehnel
The article is a case study of Jacek Dehnel’s novel Matka Makryna as an instrument for criticising the traditional model of patriotism. The object of analysis is the self-creation of the main character – a Russian officer’s widow who introduces herself as Mother Macrina, a superior of Basilian nuns in Minsk, oppressed by the Russians. Over time, she becomes “a martyr of Polishness,” a symbol of the suffering of Poles caused by the invader. Jacek Dehnel presents the supposed Macrina not only as a talented fabricator, but also as a personification of an antimodern, xenophobic image of Polishness. Closely linked to this image is the way of understanding patriotism based on an obsession with independence which continues to be cultivated in the present day. It is this traditional model of patriotism that is the main object of criticism in Dehnel’s novel. As a result, Mother Macrina gains a clear connection with contemporary Polish culture that is unique among other novelised biographies.
Elżbieta Rybicka
Wielogłos, Numer 3 (53) 2022, 2022, s. 195-203
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.023.16829Diffractive Reading (and Writing). On Aleksandra Ubertowska’s Book Historie biotyczne. Pomiędzy estetyka a geotraumą
The article is a review of Aleksandra Ubertowska’s book Historie biotyczne. Pomiędzy estetyką a geotraumą (Biotic Stories. Between Aesthetics and Geotrauma). The author presents the most important methodological premises and inspirations, especially the theories of the fourth wave of ecocriticism: ecomaterialism, biosemiotics, and ecodeconstructionism, which propose to perceive nature as a text. This perspective produces a specificfunction of metaphors, that is, the deconstruction of the discourse-matter, text-nature opposition through their metaphorical, sympoetic interweaving. In this strategy, one can recognize the method of diffraction reading, which excludes the position of an external, distanced observer, using a neutral, transparent language and aiming at entangling separate orders. The author also places Ubertowska’s project on the map of contemporary Polish ecocriticism.
Justyna Kruk-Siwiec
Wielogłos, Numer 3 (53) 2022, 2022, s. 1-27
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.014.16820Were the Peasants Colonized by the Sarmatians? On the Genesis and Persistence of a Certain Historiographical Myth
The article is dedicated to the so-called “theory of conquest.” In the context of Old Polish literature (texts in Polish and Latin from the 16th and 17th centuries), this broad term refers to the belief that at the dawn of the nation’s history, the Sarmatian nobility invaded and subjugated the indigenous people, thus turning them into slaves (peasants). Such an alleged mythical narrative is sometimes equated with Sarmatism. The “theory of conquest” – in the eyes of many contemporary researchers and journalists – was to become the key exclusive myth of the civil elite, used by the nobility to justify its privileged position in the state. The author of the article argues that the claims of the popularity and even of the very existence of “conquest theory” in the indicated historical period are not supported by sufficient source evidence. Therefore, it should be considered rather as a problematic 20th-century interpretative framework or even a modern historiographic myth. Citing quotes from modern scientific literature, journalism, and popularizing texts, the author discusses the broad diffusion of the 20th-century “theory about the existence of theory.” By confronting the latter with source texts, she tries to prove its incompatibility with early modern discursive practices which were constructed to justify the erstwhile hierarchical social order. The article also tries to explain the origins and reasons for the popularity of the “theory of conquest” as an interpretative framework.
Maciej Kuster
Wielogłos, Numer 3 (53) 2022, 2022, s. 29-48
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.015.16821Compression Effect. Bartleby, or the Mystery of Otherness
The text proposes to read Bartleby, the Scrivener as a case of modern genealogy of Otherness. The aporias in Melville’s intertextual prose loudly reverberate in theology and philosophy – therefore one cannot read Melville’s novella without referencing the Bible but also the writings of Blanchot, Derrida, Levinas, Deleuze. Bartleby owes his popularity to the genius of Melville, who, by commenting on the America of his times, included in his short prosaic works hundreds of ambiguous and internally contradictory tropes. The aporias which we now call Bartleby have been discussed by such contemporary critics as Žižek and Butler, who in the formula “I would prefer not to” see the outline of an emancipatory project in late-modernity capitalism. “Compression Effect” is the literary testimony of the experience of a new community which faces an “excess” of politically and religiously engaged texts with a simultaneous “shortage” of divinity in life institutionalized by modernity.
Joanna Sobesto
Wielogłos, Numer 3 (53) 2022, 2022, s. 49-66
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.016.16822Translation Policies of Rocznik Literacki [The Literary Annual] (1932– 1938) and the Perception of Foreign Literatures in the Periodical from the Perspective of World Literature
The aim of this paper is to identify and unpack ideological strategies manifested through translation criticism in the Rocznik Literacki, a Polish literary review published in the 1930s, in the context of the notion of World Literature. With the help of the toolbox from comparative literary studies, translation studies, and cultural studies, the article traces the dynamics of socio-political tensions in Poland in the 1930s. It also presents an overview of the reception of foreign literatures in the Polish periodical.
The sections of the annual devoted to works translated from various languages reflected the reviewers’ urge to establish norms for translation and literary market that were apparently solely linguistic in nature. In fact, they reflected the discussions on the role which particular cultures (should) play in the multilingual and divided state shortly after it regained independence. The paper discusses the particularly complex representation of ancient (Latin) and Jewish (Yiddish) tradition in Rocznik Literacki.
Adam Woźniak
Wielogłos, Numer 3 (53) 2022, 2022, s. 67-88
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.017.16823Discipline, Biopoower, Immunitas: Introduction to Studies on Power Mechanisms in Józef Mackiewicz’s War Novels
The aim of the article is to provide a preliminary identification of the mechanisms of power in Józef Mackiewicz’s war novels. The first part focuses on the tools of discipline and biopower. Particular attention is paid to the methods of gaining knowledge of the individual subject (confession) and the collective subject (Foucauldian security, immune mechanisms). In both cases, the mechanism of acquiring knowledge of the subject is at the same time a method of its production. The second part complements these considerations by providing an analysis of methods of resistance to both types of power. The third part considers the thesis according to which the mechanisms of population production and protection may be combined in Mackiewicz’s novels with the so-called immunological understanding of war.
Marian Bielecki
Wielogłos, Numer 3 (53) 2022, 2022, s. 89-117
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.018.16824World Literature as Seen in Gombrowicz’s Craft, or Witold Gombrowicz according to Milan Kundera
The article is a reconstruction of the project of “world literature” as presented in Milan Kundera’s essays. The writings of Witold Gombrowicz have a special place in Kundera’s conceptualisation (alongside those of Kafka, Musil or Broch), and the argumentation follows commentaries on him. The analyses presented here are concerned with three dimensions of Kundera’s project: historical-literary, theoretical-literary, and interpretative. The last of these is implemented not only by means of interpretative remarks on specific works by selected writers scattered throughout the essays, but also in Kundera’s inspirations and borrowings. The article discusses Kundera’s novel Život je jinde (Life is Elsewhere) as an example of dependence considered in terms of Harold Bloom’s “influence” on the writer.
Piotr Sobolczyk
Wielogłos, Numer 3 (53) 2022, 2022, s. 119-142
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.019.16825Not While We’re Shitting. Anality in Memoir from the Warsaw Uprising
The text presents a new approach to the Memoir from the Warsaw Uprising by Miron Białoszewski – an analysis from the perspective of anality. The article suggests that wartime suspends the usual taboo of the “privatisation of shit,” and public toilets in shelters become new “agoras,” a function which they used to perform in antiquity. Białoszewski’s quasi-anthropological account of the Uprising actually mentions toilets and the organisation of physiological life in every new place to which he and his company move during the period of two months. War is anal because it is a mass production of “waste” (corpses). However, the most important scene also connects anality to writing poetry by two young gay poets. This scene, here called Urszene, is analysed as a desublimation of homosexuality.
Andrzej Juchniewicz
Wielogłos, Numer 3 (53) 2022, 2022, s. 143-171
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.020.16826Redefining the Witness Category. The Case of Poem about the Municipal Slaughterhouse by Tadeusz Śliwiak
In the article the author reconstructs the critical reception of the Poem about the Municipal Slaughterhouse by Tadeusz Śliwiak (Andrzej Kaliszewski, Konstanty Pieńkosz, Jan Pieszczachowicz, Artur Sandauer, Stanisław Stabro, Piotr Sobolczyk) and interprets the work using posthumanist instruments to prove that it is ecological and pacifist. The main idea of the author is to depict both the animals transported to the Municipal Slaughterhouse in Lviv and the Jews working there. The poetic volume of Śliwiak meets the demand of Éric Baratay, who wrote that the animal could not continue to be a white spot of history. The poet emphasizes that animality is a state devoid of human aggression and desire for domination and assigns a negative value to what is considered human (if there murder among people is impermissible, it is due to fear of spreading violence to human actors). In the Poem about the Municipal Slaughterhouse, the strategy that prevents animals from being brought into the role of raw material is the perspective of a child which sees the death of animals as equal to this of humans. Until now, the reception of the poem has been dominated by analyses of its dominant turpistic and expressionist aesthetics, reducing Śliwiak’s testimony to the role of a “great metaphor of war.” The author proves that the poet emphasizes the stigma of violence (the human victims were forced to work on the handling of the bodies of non-human victims), which invalidates the hierarchy of victims, preventing a comparison of suffering. In addition, the author describes two situations depicted in the poem using the category of excess (by Wolfgang Sofsky), in which human life could be taken away at the whim of the overmen.
Paulina Żarnecka
Wielogłos, Numer 3 (53) 2022, 2022, s. 173-193
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.021.16827A Martyr of Polishness and Her Admirers: A Criticism of the Traditional Model of Patriotism in Matka Makryna by Jacek Dehnel
The article is a case study of Jacek Dehnel’s novel Matka Makryna as an instrument for criticising the traditional model of patriotism. The object of analysis is the self-creation of the main character – a Russian officer’s widow who introduces herself as Mother Macrina, a superior of Basilian nuns in Minsk, oppressed by the Russians. Over time, she becomes “a martyr of Polishness,” a symbol of the suffering of Poles caused by the invader. Jacek Dehnel presents the supposed Macrina not only as a talented fabricator, but also as a personification of an antimodern, xenophobic image of Polishness. Closely linked to this image is the way of understanding patriotism based on an obsession with independence which continues to be cultivated in the present day. It is this traditional model of patriotism that is the main object of criticism in Dehnel’s novel. As a result, Mother Macrina gains a clear connection with contemporary Polish culture that is unique among other novelised biographies.
Elżbieta Rybicka
Wielogłos, Numer 3 (53) 2022, 2022, s. 195-203
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.023.16829Diffractive Reading (and Writing). On Aleksandra Ubertowska’s Book Historie biotyczne. Pomiędzy estetyka a geotraumą
The article is a review of Aleksandra Ubertowska’s book Historie biotyczne. Pomiędzy estetyką a geotraumą (Biotic Stories. Between Aesthetics and Geotrauma). The author presents the most important methodological premises and inspirations, especially the theories of the fourth wave of ecocriticism: ecomaterialism, biosemiotics, and ecodeconstructionism, which propose to perceive nature as a text. This perspective produces a specificfunction of metaphors, that is, the deconstruction of the discourse-matter, text-nature opposition through their metaphorical, sympoetic interweaving. In this strategy, one can recognize the method of diffraction reading, which excludes the position of an external, distanced observer, using a neutral, transparent language and aiming at entangling separate orders. The author also places Ubertowska’s project on the map of contemporary Polish ecocriticism.
Data publikacji: 2022
Redaktor naczelny: Paweł Bukowiec
Sekretarz redakcji: Tomasz Kunz
Redakcja naukowa: Tomasz Kunz
Andrzej Skrendo
Wielogłos, Numer 2 (52) 2022: Wokół Różewicza. O śmiechu, fotografiach i głosie, 2022, s. 1-22
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.001.15874The Question of Laughter: Reflections on Różewicz
The subject of the article is the problem of laughter and the related phenomena in the work of Tadeusz Różewicz. The problem is considered in a broad theoretical context. The aim of the article is to develop a concept in which two pictures of Różewicz will be reconciled: the poet of trauma as well as the satirist and the comedy writer.
Piotr Michałowski
Wielogłos, Numer 2 (52) 2022: Wokół Różewicza. O śmiechu, fotografiach i głosie, 2022, s. 23-38
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.002.15875What is Różewicz Laughing about?
An overview of motifs appearing in Tadeusz Różewicz’s poetry such as these of “jester” and “clownery,” “smile,” “laughter” and “mockery” serves as a background for the title reflection, in which the questions of affirmation of someone else’s joy of life; acceptance for ludic laughter; therapeutic role of laughter in face of war trauma; and satirical distance from the observed events come to the forefront. In Różewicz’s oeuvre, a meta-poetic reflexion on the role of laughter in poetry appears from the very beginning as well. The laughter means here the critique or the negation of poetry and the poet; irony and self-mockery – of different type and of different reach that go to the extremes of negative self-topicality. Ridicule of a poem becomes a leitmotif in the late oeuvre of Różewicz as its loudest manifestations are contained in the volume Płaskorzeźba [Bas-relief].
Tomasz Mizerkiewicz
Wielogłos, Numer 2 (52) 2022: Wokół Różewicza. O śmiechu, fotografiach i głosie, 2022, s. 39-50
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.003.15876The Conscientious Watching. The Ridiculousness and the Problem of Recognition in Tadeusz Różewicz’s Oeuvre
The article discusses the possibility of employing the definition of humour as “a conscientious watching”(proposed by Bolesław Prus) to encompass the “serious”lyric and the poetic “smiles”of Tadeusz Różewicz. The relation between the ridiculousness and the recognition in his oeuvre is analysed, whereas the “recognition”in literature is to be understood – according to Rita Felski – as a type of affected engagement, perceptive impressions and aesthetically mediated ties. In this context and in accordance with Felski’s suggestion, the methods of “reenacting”the struggles for recognition in Różewicz’s prose as well as poetry were discussed.
Jerzy Borowczyk, Krzysztof Skibski
Wielogłos, Numer 2 (52) 2022: Wokół Różewicza. O śmiechu, fotografiach i głosie, 2022, s. 51-68
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.004.15877A Knife in a Poem – Exponents of Różewicz’s Non-seriousness
The authors analyse the poem by Tadeusz Różewicz, nożyk profesora [professor’s knife] (2001). They deal with the exponents of non-seriousness in this work due to the space of the poem (complicated by the reproduction of the rough draft), the elements of the language of the text, and the resulting gesture of the speaking subject. The non-seriousness becomes a figure of distance that saves from the categorical phraseology, breaks out of the rhythm, as well as of disregard, and is a form of counteracting the destructive power of time shown by the figure of rust. By placing the final text and the draft next to each other, the poet constantly breaks down the arrangements made both by himself and by the characters of the work and by its recipients. Among the verse exponents of the non-seriousness, one can see first of all verse syntagmas with their internal dynamics of additions, which are ultimately not more accurate, and sometimes are funny. With all its internal contradiction, nożyk profesora serves to document the admiration for the described figure of the Professor (Porębski), and also to keep the image of the past, the cruel 20th century, in the memory with the use of the title tool.
Grzegorz Olszański
Wielogłos, Numer 2 (52) 2022: Wokół Różewicza. O śmiechu, fotografiach i głosie, 2022, s. 69-88
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.005.15878Poetics of the Negatives. Tadeusz Różewicz and the Photography
The article Poetics of the Negatives poses a question about the position of photography in creation of the writers’images. Exemplified in the most substantial part by the pictures of Tadeusz Różewicz, taken by a prominent artist photographer Adam Hawałej of Wrocław, published in his two books (Różewicz, Śmietnik [Garbage]), the article aims to reconstruct Różewicz’s attitudes towards the photographic medium. The author of Niepokój [Faces of Anxiety] initially appears as an artist protecting his privacy, at the same time negating the creative measure of photography (in favor of its documentary role). However, as time passed and possibly because of his friendship with several outstanding photographers (A. Hawałej, J. Olek and J. Stankiewicz), his view on photography tended to evolve while the artist himself became not only the subject of numerous exquisite works, but eventually the author of many. The article concludes with an interpretation of the photographic happening captured by Adam Hawałej and published in the book Śmietnik.
Andrzej Hejmej
Wielogłos, Numer 2 (52) 2022: Wokół Różewicza. O śmiechu, fotografiach i głosie, 2022, s. 89-112
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.006.15879(Non-)present Voice. In the Double Archive of Tadeusz Różewicz
The paper focuses on the interpretation mode of the literature, which includes both textual notation as well as its voice realization, and consequently allows to reveal the phenomenon of the double literature archive (writing and voicing). This well-known problem of writing and the voice (e.g. voice in literature, acousmatic voice, voice in the text) is considered in terms of scriptorality. The author’s attention is drawn to the volume of poetry by Tadeusz Różewicz, Wiersze przeczytane [Poems Read] (Wrocław 2014), and especially to the poem “Nowe porównania” [“New comparisons”], which is discussed from the perspective of the modern auditory experience and the consequences of being in the sound in the current reality are shown. The remarks on the presence/absence of the voice (sound) in the literary reading practice, in the situation of understanding literature as a phenomenon of writing and at the same time as a phenomenon of voice, ultimately lead to an attempt of revising traditional literary studies under the conditions of the media society.
Grażyna Gajewska
Wielogłos, Numer 2 (52) 2022: Wokół Różewicza. O śmiechu, fotografiach i głosie, 2022, s. 113-134
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.007.15880People and Things: Beyond Binarism
The article discusses Magdalena Zdrodowska’s book Telefon, kino i cyborgi. Wzajemne relacje niesłyszenia i techniki (Phone, cinema and cyborgs. Interrelations of deafness and technique). Using the posthuman concepts of subjectivity and disability, the author places Zdrodowska’s research within the perspectives of the antropology of things and the critical posthumanism.
Andrzej Skrendo
Wielogłos, Numer 2 (52) 2022: Wokół Różewicza. O śmiechu, fotografiach i głosie, 2022, s. 1-22
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.001.15874The Question of Laughter: Reflections on Różewicz
The subject of the article is the problem of laughter and the related phenomena in the work of Tadeusz Różewicz. The problem is considered in a broad theoretical context. The aim of the article is to develop a concept in which two pictures of Różewicz will be reconciled: the poet of trauma as well as the satirist and the comedy writer.
Piotr Michałowski
Wielogłos, Numer 2 (52) 2022: Wokół Różewicza. O śmiechu, fotografiach i głosie, 2022, s. 23-38
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.002.15875What is Różewicz Laughing about?
An overview of motifs appearing in Tadeusz Różewicz’s poetry such as these of “jester” and “clownery,” “smile,” “laughter” and “mockery” serves as a background for the title reflection, in which the questions of affirmation of someone else’s joy of life; acceptance for ludic laughter; therapeutic role of laughter in face of war trauma; and satirical distance from the observed events come to the forefront. In Różewicz’s oeuvre, a meta-poetic reflexion on the role of laughter in poetry appears from the very beginning as well. The laughter means here the critique or the negation of poetry and the poet; irony and self-mockery – of different type and of different reach that go to the extremes of negative self-topicality. Ridicule of a poem becomes a leitmotif in the late oeuvre of Różewicz as its loudest manifestations are contained in the volume Płaskorzeźba [Bas-relief].
Tomasz Mizerkiewicz
Wielogłos, Numer 2 (52) 2022: Wokół Różewicza. O śmiechu, fotografiach i głosie, 2022, s. 39-50
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.003.15876The Conscientious Watching. The Ridiculousness and the Problem of Recognition in Tadeusz Różewicz’s Oeuvre
The article discusses the possibility of employing the definition of humour as “a conscientious watching”(proposed by Bolesław Prus) to encompass the “serious”lyric and the poetic “smiles”of Tadeusz Różewicz. The relation between the ridiculousness and the recognition in his oeuvre is analysed, whereas the “recognition”in literature is to be understood – according to Rita Felski – as a type of affected engagement, perceptive impressions and aesthetically mediated ties. In this context and in accordance with Felski’s suggestion, the methods of “reenacting”the struggles for recognition in Różewicz’s prose as well as poetry were discussed.
Jerzy Borowczyk, Krzysztof Skibski
Wielogłos, Numer 2 (52) 2022: Wokół Różewicza. O śmiechu, fotografiach i głosie, 2022, s. 51-68
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.004.15877A Knife in a Poem – Exponents of Różewicz’s Non-seriousness
The authors analyse the poem by Tadeusz Różewicz, nożyk profesora [professor’s knife] (2001). They deal with the exponents of non-seriousness in this work due to the space of the poem (complicated by the reproduction of the rough draft), the elements of the language of the text, and the resulting gesture of the speaking subject. The non-seriousness becomes a figure of distance that saves from the categorical phraseology, breaks out of the rhythm, as well as of disregard, and is a form of counteracting the destructive power of time shown by the figure of rust. By placing the final text and the draft next to each other, the poet constantly breaks down the arrangements made both by himself and by the characters of the work and by its recipients. Among the verse exponents of the non-seriousness, one can see first of all verse syntagmas with their internal dynamics of additions, which are ultimately not more accurate, and sometimes are funny. With all its internal contradiction, nożyk profesora serves to document the admiration for the described figure of the Professor (Porębski), and also to keep the image of the past, the cruel 20th century, in the memory with the use of the title tool.
Grzegorz Olszański
Wielogłos, Numer 2 (52) 2022: Wokół Różewicza. O śmiechu, fotografiach i głosie, 2022, s. 69-88
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.005.15878Poetics of the Negatives. Tadeusz Różewicz and the Photography
The article Poetics of the Negatives poses a question about the position of photography in creation of the writers’images. Exemplified in the most substantial part by the pictures of Tadeusz Różewicz, taken by a prominent artist photographer Adam Hawałej of Wrocław, published in his two books (Różewicz, Śmietnik [Garbage]), the article aims to reconstruct Różewicz’s attitudes towards the photographic medium. The author of Niepokój [Faces of Anxiety] initially appears as an artist protecting his privacy, at the same time negating the creative measure of photography (in favor of its documentary role). However, as time passed and possibly because of his friendship with several outstanding photographers (A. Hawałej, J. Olek and J. Stankiewicz), his view on photography tended to evolve while the artist himself became not only the subject of numerous exquisite works, but eventually the author of many. The article concludes with an interpretation of the photographic happening captured by Adam Hawałej and published in the book Śmietnik.
Andrzej Hejmej
Wielogłos, Numer 2 (52) 2022: Wokół Różewicza. O śmiechu, fotografiach i głosie, 2022, s. 89-112
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.006.15879(Non-)present Voice. In the Double Archive of Tadeusz Różewicz
The paper focuses on the interpretation mode of the literature, which includes both textual notation as well as its voice realization, and consequently allows to reveal the phenomenon of the double literature archive (writing and voicing). This well-known problem of writing and the voice (e.g. voice in literature, acousmatic voice, voice in the text) is considered in terms of scriptorality. The author’s attention is drawn to the volume of poetry by Tadeusz Różewicz, Wiersze przeczytane [Poems Read] (Wrocław 2014), and especially to the poem “Nowe porównania” [“New comparisons”], which is discussed from the perspective of the modern auditory experience and the consequences of being in the sound in the current reality are shown. The remarks on the presence/absence of the voice (sound) in the literary reading practice, in the situation of understanding literature as a phenomenon of writing and at the same time as a phenomenon of voice, ultimately lead to an attempt of revising traditional literary studies under the conditions of the media society.
Grażyna Gajewska
Wielogłos, Numer 2 (52) 2022: Wokół Różewicza. O śmiechu, fotografiach i głosie, 2022, s. 113-134
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.007.15880People and Things: Beyond Binarism
The article discusses Magdalena Zdrodowska’s book Telefon, kino i cyborgi. Wzajemne relacje niesłyszenia i techniki (Phone, cinema and cyborgs. Interrelations of deafness and technique). Using the posthuman concepts of subjectivity and disability, the author places Zdrodowska’s research within the perspectives of the antropology of things and the critical posthumanism.
Data publikacji: 2022
Redaktor naczelny: Paweł Bukowiec
Sekretarz redakcji: Tomasz Kunz
Redakcja naukowa: Jakub Czernik
Anita Jarzyna
Wielogłos, Numer 1 (51) 2022: Ludzkie, pozaludzkie, postludzkie, 2022, s. 1-30
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.008.16601Plants in the Family. The Ecocritical Potential of Joanna Pollakówna’s Poems
The focus of this paper are the Joanna Pollakówna’s poems (especially the titular work from the volume Dziecko-drzewo / Child-Tree), which intuitively anticipate the exploration of the ontology of the dead body presented in Ewa Domańska’s Nekros; they speak of the posthumous existence of human remains, of their life-giving potential for the earth in which they are deposited as well as for the plants (especially trees) that will grow from them. The proposed interpretation attempts to bring out the revolutionary dimension of these texts against the background of Christian and literary traditions. The article distinguishes between the interlocking problem fields crucial for a non-anthropocentric reading of Pollakówna’s works, which includes the meta-poetic dimension of the texts, the circle of post-secular associations and the connotations inscribed into familial metaphors indicating that suggestions of interspecies affinities with plants may be taken literally. All of this allows us to arrive at a postulate of protection that resonates with Pollakówna’s other works devoted to trees.
Patrícia Vieira, Łukasz Kraj
Wielogłos, Numer 1 (51) 2022: Ludzkie, pozaludzkie, postludzkie, 2022, s. 31-48
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.009.16602Phytographia: Literature as Plant Writing
This article develops the notion of plant writing or phytographia, the roots of which go back to the early modern concept of signatura rerum, as well as, more recently, to Walter Benjamin’s idea of a “language of things”and to Jacques Derrida’s arche-writing. Phytographia designates the encounter between the plants’inscription in the world and the traces of that imprint left in literary works, mediated by the artistic perspective of the author. The final section of the essay turns to the so-called “jungle novel,”set in the Amazonian rainforest, as an instantiation of phytographia.
Joanna Soćko
Wielogłos, Numer 1 (51) 2022: Ludzkie, pozaludzkie, postludzkie, 2022, s. 49-69
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.010.16603Climate Crisis and Metanoia. Mystical Aspects of Contemporary Nature Writing
The aim of this article is to provide a synthesizing overview of religious references appearing in contemporary nature writing and in discourses dealing with the issue of the climate change. The author emphasizes the importance and scale of those references, pointing to the lack of theoretical tools – not developed by “divergent”ecocritical and post-secular theories – that could be used to characterize this phenomenon. Focusing on the descriptions of mystical experiences represented in contemporary nature writing, the author refers to the psychology of religion and neurotheology to show the actual potential of religious paradigm of spiritual and mental transformation (metanoia) in the context of climate change.
Paweł Tomczok
Wielogłos, Numer 1 (51) 2022: Ludzkie, pozaludzkie, postludzkie, 2022, s. 71-95
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.011.16604Comparative Literature and Industrial Revolution
This paper presents research on some representations of industrial revolution in literature and in the visual art. The category of anthropocene allows for a deeper insight into environmental aspects of an issue usually looked at from the points of view of the history of technology, economics or civilization as well as consumerism. The analyzed texts of European culture make it possible to notice representations of industrial areas as European hearts of darkness, evoking geographically less remote versions of colonial exploitation. The author stresses the necessity to take into account the opposition between the Crystal Palace and its critics, and the space of industrial output, transcending this opposition. It keeps being a challenge for materialistic cultural criticism, aiming at taking into account the issues of the environment and moving away from a strict separation of nature and society, which is crucial to the modernity. Hence, an important part of this paper is a proposition to redefine the economical theory of value, in order to take into account the value of such objects as raw materials and the energy they contain. Such view of the comparative literature of the anthropocene demands acceptance for the category of the longue durée taken literary: the industrial revolution might have a history of 300 years, but it still lasts and is present in new places on Earth.
Marta Tomczok
Wielogłos, Numer 1 (51) 2022: Ludzkie, pozaludzkie, postludzkie, 2022, s. 97-116
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.012.16605Carbocritics: Introduction to Cultural Comparative Analysis of Coal
The article introduces the concept of carbocritics – a reflection on the environmental, ecological and humanistic aspects of modern thinking about hard coal, the prospects for its use and the dangers of burning it and processing it in relation to human health and nature. Reaching for the resources of carbon humanities, I try to show that comparative cultural studies are a natural, overriding perspective of studying the representation of natural resources in visual arts and verbal narratives, thriving and successfully used especially in times of crisis, such as the aforementioned period of introducing the European Green Deal policy in Poland. The use of cultural comparative studies and carbocritics is illustrated by the analysis of poetry of Tomasz Pietrzak, Dorota Szatters and Jakub Pszoniak, authors who are biographically related to Silesia, who in the years 2014–2017 published books partly on environmental and carbon issues.
Grzegorz Pertek
Wielogłos, Numer 1 (51) 2022: Ludzkie, pozaludzkie, postludzkie, 2022, s. 117-133
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.013.16606Prosthesis of Topicality (On the Book of Konrad Wojtyła’s Anti-Antichrist? A Religious Wojaczek)
This paper is a review the book Anty-antychryst? Wojaczek religijny (Anti-Antichrist? A Religious Wojaczek), published by Konrad Wojtyła in 2021. The author conducts a criticism of Wojtyła’s interpretation of RafałWojaczek’s oeuvre. The most important factors, crucial to the final outlook of this publication, are analysed: research techniques, methodology, reconstruction of the current state of research and especially the relations between Wojaczek’s poetry and biography, as described by Wojtyła, definitions of key terminology used, as well as interpretative practices, observed in the readings of given poems.
Anita Jarzyna
Wielogłos, Numer 1 (51) 2022: Ludzkie, pozaludzkie, postludzkie, 2022, s. 1-30
https://doi.org/10.4467/2084395XWI.22.008.16601Plants in the Family. The Ecocritical Potential of Joanna Pollakówna’s Poems
The focus of this paper are the Joanna Pollakówna’s poems (especially the titular work from the volume Dziecko-drzewo / Child-Tree), which intuitively anticipate the exploration of the ontology of the dead body presented in Ewa Domańska’s Nekros; they speak of the posthumous existence of human remains, of their life-giving potential for the earth in which they are deposited as well as for the plants (especially trees) that will grow from them. The proposed interpretation attempts to bring out the revolutionary dimension of these texts against the background of Christian and literary traditions. The article distinguishes between the interlocking problem fields crucial for a non-anthropocentric reading of Pollakówna’s works, which includes the meta-poetic dimension of the texts, the circle of post-secular associations and the connotations inscribed into familial metaphors indicating that suggestions of interspecies affinities with plants may be taken literally. All of this allows us to arrive at a postulate of protection that resonates with Pollakówna’s other works devoted to trees.