FAQ

Principia

Pisma koncepcyjne z filozofii i socjologii teoretycznej

Opis

Principia – Pisma koncepcyjne z filozofii i socjologii teoretycznej są czasopismem Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego wydawanym w sposób ciągły od 1990 roku. Czasopismo publikuje oryginalne i nowatorskie artykuły z zakresu filozofii i socjologii.

ISSN: 0867-5392

eISSN: 2084-3887

Punkty MNiSW: 40

UIC ID: 200289

DOI: 10.4467/20843887PI

Redakcja

Redaktor naczelny:
Marek Drwięga
Redaktor założyciel:
Jan Hartman
Sekretarz redakcji:
Adriana Mickiewicz
Dodatkowi redaktorzy:
Adriana Warmbier
Maciej Kałuża
Radosław Strzelecki
Karol Moroz

Afiliacja

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Zawartość czasopisma

zobacz wszystkie wydania Następne

Tom 71

Data publikacji: 2024

Redaktor naczelny: Marek Drwięga

Sekretarz redakcji: Adriana Mickiewicz

Publikacja została sfinansowana ze środków Wydziału Filozoficznego w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zawartość numeru

Monika Murawska

Principia, Tom 71, 2024, s. 49-85

https://doi.org/10.4467/20843887PI.24.003.21353
Moim celem jest analiza problemu języka, jakim posługują się współcześni myśliciele związani z fenomenologią francuską. Tak jak Clifford Geertz w swojej ważnej książce Dzieło i życie. Antropolog jako autor poświęconej znaczeniu języka w antropologii kulturowej, wybrałam do analizy teksty czterech fenomenologów francuskich: Henriego Maldineya, Jeana‑Louisa Chrétiena, Renauda Barbarasa i François‑Davida Sebbaha. Interpretuję ich teksty w szerszym kontekście nowej fenomenologii, pokazując powinowactwa i inspiracje, z których korzystają, i podkreślając, że są oni nad wyraz świadomi nietransparentności języka. Widać to w wybranych przeze mnie do analizy przedmiotach ich zainteresowań, którymi stają się tu: książka, akt czytania, poezja czy też to, co poetyckie (le poethique) jako wyróżniony sposób bycia, a ostatecznie samo pisanie fenomenologiczne i mierzenie się z tym, co Sebbah określa mianem fenomenologii niemożliwej; niemożliwej właśnie przez to, że próbuje zawrzeć w słowie „doświadczenie”. Będą mnie tu interesowały zarówno język, jakim posługują się wybrani przeze mnie fenomenolodzy, styl językowy, jaki wybierają, jak i opisy konkretnych fenomenów, tym razem powiązanych z językiem.
Czytaj więcej Następne

Marzena Adamiak

Principia, Tom 71, 2024, s. 87-116

https://doi.org/10.4467/20843887PI.24.004.21354
Jak pisze Maurice Merleau‑Ponty, Ja wyraża swoje bycie w świecie w ucieleśnionych aktach ekspresji. Ciało otwiera Ja na świat, innego i przyszłość, ale może również tę ekspresję uniemożliwić poprzez zamknięcie Ja w sobie samym. W tekście stawiam pytanie o różnicę płci w przejawianiu się ekspresji, co prowadzi mnie do wniosku o znaczącym wpływie przemocy o charakterze seksualnym na kształtowanie się kobiecego podmiotu. Opisuję trzy fenomeny przeżywania egzystencji, powiązane z doświadczeniem przemocy seksualnej i wskazujące na zakłócenie ekspresji – porwanie, życie w ukryciu oraz zamarzanie – które badam w perspektywie zagadnień czasu i przestrzeni. Poświęcam tu uwagę szczególnie Merleau‑Ponty’ańskiej koncepcji krajobrazu jako przestrzeni nasyconej atmosferą znaczeń i mającej tworzyć „swojskie środowisko życia”. Ostatecznie rozpoznana przeze mnie korelacja między typem upłciowienia a doświadczaniem owych trzech fenomenów okazuje się wpływać na samą strukturę podmiotu, co otwiera pytanie o zasadność poszukiwania uniwersalnych formuł współistnienia w filozofii.
Czytaj więcej Następne

Weronika Węc

Principia, Tom 71, 2024, s. 117-134

https://doi.org/10.4467/20843887PI.24.005.21355
Artykuł stanowi rekonstrukcję oraz krytyczną analizę stanowiska Michela Henry’ego na temat ciała oraz cielesności, wyrażoną w tekście Wcielenie. Filozofia ciała. Część pierwsza poświęcona jest postulatom metodologicznym Henry’ego, w części drugiej przeanalizowana została ich aplikacja do tematu ciała oraz cielesności. Część trzecia zawiera konkluzje oraz próbę wskazania problematycznych punktów teorii.
Czytaj więcej Następne

Aleksander Jan Jędral

Principia, Tom 71, 2024, s. 135-149

https://doi.org/10.4467/20843887PI.24.006.21356
Niniejszy artykuł jest krótkim przeglądem fenomenologicznych koncepcji ciała i świadomości Shauna Gallaghera oraz Dana Zahaviego, zawartych w ich pracy Fenomenologiczny umysł. W swojej rozprawie badacze odrzucają tradycyjny dualizm umysł–ciało i przedstawiają ciało jako kluczowy element świadomości i doświadczenia jednostki. Zamiast traktować ciało jedynie jako obiekt fizyczny, uczeni podkreślają jego rolę w procesach poznawczych i interakcji z otoczeniem. Autorzy pracy ukazują, że świadomość jest kształtowana przez cielesność, co stoi w opozycji do redukcjonistycznych teorii neuronaukowych, które skupiają się na wyjaśnieniu świadomości poprzez analizę struktur mózgu.
Czytaj więcej Następne