Pierwsze w Polsce recenzowane pismo naukowe dotyczące problematyki zarządzania mediami, skierowane do badaczy mediów i zarządzania oraz wszystkich osób zainteresowanych tą tematyką. Naszym celem jest badanie i opisywanie zagadnień teoretycznych i praktycznych związanych z zarządzaniem mediami, informacją, reklamą.
Dyscyplina naukowa:
Nauki o komunikacji społecznej i mediach, Dziedzina nauk społecznych
Typ czasopisma:
Naukowe
eISSN: 2354-0214
UIC ID: 488195
DOI: 10.4467/23540214ZM
Punkty MNiSW: 40
Opis czasopisma
Pierwsze w Polsce recenzowane pismo naukowe dotyczące problematyki zarządzania mediami. Wydawane jest w formie internetowego kwartalnika, skierowanego do badaczy mediów i zarządzania oraz wszystkich osób zainteresowanych tą tematyką. Celem czasopisma jest badanie i opisywanie zagadnień teoretycznych i praktycznych związanych z zarządzaniem mediami, informacją, reklamą i instytucjami okołomedialnymi.
The article examines the potential of using video games in intercultural and language education, emphasizing the interactive nature of games and the possibilities of engaging students. Video games, as a multimodal communication tool, offer immersive environments that can support the development of linguistic and intercultural competences through simulations of real-life situations and contact with diverse cultural contexts. Using the strategy of a single case study, the article analyses a reallife example of a game and the possibilities of its application in education, pointing out the ability of this medium to motivate students, support learning through play, and develop empathy and understanding for different cultures.
Artykuły przygotowane w ramach projektu Erasmus XR „Doświadczenie i technologie immersyjne – od praktyki twórczej do teorii edukacji / Experience and immersive technologies – from creative practice to educational theory”
Zarządzanie Mediami,
Tom 7, Numer 4,
2019, s. 267-270
Recenzja książki Magdaleny Szpunar Imperializm kulturowy Internetu, Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 2017, 148 s.
Zarządzanie Mediami,
Tom 3, Numer 2,
2015, s. 133-180
Zapis debaty z Międzynarodowej Konferencji Mediów Publicznych „Media publiczne w służbie demokracji. Polskie doświadczenia na tle Europy”, 4–5 czerwca 2014
Artykuł omawia historię rozwoju idei sieciowości jako narzędzia badań naukowych, wskazując jego rozproszenie w obrębie nauki, polegające na stosowaniu skrajnie różnych podejść teoretycznych. Tekst proponuje ujęcie ich w formie nadrzędnej konfrontacji nurtu posługującego się głównie badaniami ilościowymi oraz nurtu humanistycznego, opierającego się na idei społeczeństwa sieci. Wskazuje także, iż podobne rozbicie pojawia się od początku badań sieciowych w łonie nurtu nazwanego ilościowym, przyjmując formę konfrontacji badań socjologicznych i przyrodoznawczych, głównie fizykalnych. Artykuł przytacza fakty dotyczące rozwoju wszystkich opisanych dróg, prowadząc do konstatacji, iż taki stan badań sieci musi w końcu wywołać z jednej strony refleksję epistemologiczną, a z drugiej ustanawia on możliwość pojawienia się koncepcji syntetycznych i interdyscyplinarnych, których potencjalne przykłady wymienia.
Podstawą działania mediów zarówno publicznych jak i prywatnych jest realizacja dwóch funkcji: misji społecznej i komercyjnej. Na ów dualizm, o którym pisze Robert Picard nakłada się jeszcze w Polsce dualizm organizacyjny związany z usytuowaniem prawnym nadawcy publicznego. Z jednej strony mediom publicznym narzucona jest realizacja konkretnych zadań, zwanych misją mediów publicznych, a z drugiej media publiczne funkcjonują w charakterze spółek prawa handlowego. Sytuację dodatkowo komplikuje sposób finansowania mediów publicznych, gdzie przychody z tytułu opłaty abonamentowej tylko w części wystarczają do pokrycia zadań jakie mediom publicznym narzuca polski ustawodawca. Niniejszy artykuł jest analizą sytuacji finansowej jednej z regionalnych rozgłośni radia publicznego – Radia Opole i zarazem głosem w dyskusji nawołującej do zmian systemowych w sposobie finansowania mediów publicznych w Polsce.
Osiągany w ostatnich latach poziom sprzedaży dzienników ogólnopolskich wskazuje, iż wydawcy muszą nieustannie rywalizować na rynku prasy codziennej, jak również podejmować działania, które będą odpowiedzią na produkty substytucyjne, szczególnie telewizję i Internet. Zjawisko to powoduje zacieranie się granic pomiędzy mediami – prowadząc do ich konwergencji.
Konwergencja mediów wymusza na wydawcach prasy strategie działania dotyczące nie tylko ich rozwoju, ale również przetrwania na konkurencyjnym rynku. Celowe jest w tych warunkach podejmowanie aktywności, które pozwolą umocnić pozycję danego wydawnictwa na rynku. Celem niniejszej publikacji jest analiza wybranego aspektu transformacji prasy w środowisku cyfrowym - wprowadzanie opłat za udostępniane treści w Internecieoraz wskazanie, że zjawisko to dotyczy również lokalnego rynku prasy. Egzemplifikacją powyższych rozważań jest Gazeta Wyborcza.
W artykule uwaga koncentruje się na e-umiejętnościach młodych ludzi uznawanych za cyfrowych tubylców. Podjęta została próba eksploracji tego zagadnienia poprzez poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: czy można jednoznacznie stwierdzić, że uznawani za cyfrowe pokolenie ludzie młodzi biegle i swobodnie posługują się komputerem posiadając w tym zakresie zaawansowane umiejętności? W pierwszej części niniejszego tekstu zaprezentowany został przegląd wybranych badań i refleksji odnoszących się do tytułowego problemu. Drugą część artykułu stanowi opis badania, które przeprowadzone zostało przez autorkę tekstu.
Artykuł porusza zagadnienie wspólnoty medialnej tworzonej w kontekście strategii oporu. Problematyka środowisk oporowych prezentowana jest w oparciu o zagadnienia związane z przekazami medialnymi tworzonymi w postaci hashtagów. W społeczeństwie sieci, ten nośnik symboli staje się meta-komentarzem, który może doprowadzać do zmian i przekształceń zarówno w rzeczywistości wirtualnej jak i realnej. Tekst stanowi refleksję nad trzema aspektami właściwości hashtagu. Przekaz opisywany jest jako narzędzie zmiany, wspólnota sprzeciwu i wspólnota myśli. Daje to możliwość wykazania współzależności jakie panują w internetowych subkulturach oporowych
Seria prezentuje oryginalne artykuły naukowe publikowane pierwotnie w ramach kwartalnika ,,Zarządzanie w Kulturze". Nowa inicjatywa poświęcona jest w całości szeroko rozumianej tematyce medialnej.
Seria prezentuje oryginalne artykuły naukowe publikowane pierwotnie w ramach kwartalnika ,,Zarządzanie w Kulturze". Nowa inicjatywa poświęcona jest w całości szeroko rozumianej tematyce medialnej.
Autorka zwraca uwagę na to, że efektywność ekonomiczna i społeczna przemysłu filmowego funkcjonującego obecnie w warunkach rosnącej konkurencji zależy w wielkim stopniu od umiejętnego zarządzania procesem realizacji i sprzedaży filmu przez jego producenta. Dotyczy to również polskiej kinematografii, która po 1989 roku zaczęła wykształcać struktury producenckie wzorem państw zachodnich. Artykuł przybliża specyfikę procesu inwestycyjnego realizacji filmu, omawia podstawowe etapy toku produkcji i kluczowe decyzje podejmowane przez producenta od momentu przygotowania inwestycji i gromadzenia na ten cel środków finansowych, poprzez nadzór nad przebiegiem realizacji aż po odbiór gotowego dzieła i skierowanie go do dystrybucji. Rozważania nad tymi zagadnieniami autorka sytuuje w kontekście możliwości jakie producentom filmowym stwarza dostęp do nowych mediów