FAQ

First View (2024) Następne

Opis
Publikacja dofinansowana przez Uniwersytet Jagielloński ze środków Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz Instytutu Kultury

Licencja: CC BY  ikona licencji

Redakcja

Redaktorka zeszytu Orcid Olga Kosińska

Zastępczyni redaktora naczelnego Orcid Anna Modzelewska-Skuza

Redaktor naczelny Orcid Bogusław Nierenberg

Zawartość numeru

Olga Kosińska

Zarządzanie Mediami, Tom 12, Numer 2, First View (2024), s. IX-X

Czytaj więcej Następne

Marcin Zaborski

Zarządzanie Mediami, Tom 12, Numer 2, First View (2024), s. 101-115

„Auschwitz. In Front of your eyes” to aplikacja, która umożliwia zwiedzanie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau z przewodnikiem online. Pozwala wykorzystywać materiały multimedialne, archiwalne fotografie, prace artystyczne, dokumenty oraz świadectwa Ocalałych. Dzięki aplikacji możliwa jest interakcja z przewodnikiem i zadawanie pytań w czasie zwiedzania. Narzędzie powstało dzięki współpracy edukatorów, przewodników, archiwistów oraz ekspertów w zakresie nowych technologii. Twórcy aplikacji przekonują, że pomogła im wdrożyć cyfrowy program edukacyjny w wymiarze globalnym. Jakie szanse przynosi użycie nowego rozwiązania edukacyjnego w przestrzeni autentycznego Miejsca Pamięci? I jakie wyzwania wiążą się z użyciem nowej aplikacji? Zadając te pytania, autor proponuje analizę nowego narzędzia, reakcji na jego wykorzystanie przez grupy zwiedzających oraz refleksję nad spotkaniem technologii i historii w wyjątkowej przestrzeni muzealnej. Tekst stanowi próbę konceptualizacji badania użytkowników aplikacji i wyznaczenia ramy analizy wyników takiego badania.
Czytaj więcej Następne

Agnieszka Grzechynka

Zarządzanie Mediami, Tom 12, Numer 2, First View (2024), s. 117-129

Quod principi placuit, legis habet vigorem – wskazana maksyma, uchodząca za jeden z fundamentów prawa rzymskiego, wywarła wpływ na ewolucję systemów prawnych na przestrzeni dziejów. Współczesność skłania nas do analizy tego dogmatu zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesno-politycznym, w tym drugim przypadku upatrując już suwerena w głosie ludu i strukturach demokratycznych. Zdaniem autorki warto jednak - zamiast jedynie podążać śladem historycznych interpretacji - przyjrzeć się tej zasadzie również z perspektywy dynamicznych procesów komunikacyjnych i mediów. Bezsprzecznie bowiem widz / czytelnik / konsument treści online staje się w dobie marketingu 5.0 swoistym suwerenem, mającym nie tylko wielką moc sprawczą, ale także potencjał wpływania na zmianę paradygmatu.

W dzisiejszym świecie to odbiorca treści internetowych pełni rolę decydującą, narzucając nadawcy styl i preferencje względem narracji. Marki, zdając sobie z tego sprawę, aktywnie dążą do personalizacji treści, starając się dostosować je do zmiennych gustów i potrzeb odbiorcy. Już tylko sam ten fakt nieuchronnie prowadzi do licznych wyzwań, związanych m.in. z utratą kontroli nad procesem komunikacji, a także koniecznością uwzględniania licznych parametrów, za pomocą których udaje się skutecznie pozyskać uwagę konsumenta contentu. Pytanie, które nasuwa się w obliczu tego dynamicznego kontekstu brzmi: jakie konsekwencje dla komunikacji i strategii marketingowej niosą ze sobą nowe zjawiska, takie jak zerokulturowość? Czy zaobserwowane w ostatnich latach przez autorkę tendencje do selektywnego utożsamiania się z określonymi cechami demograficznymi, językowymi czy kulturowymi odbiorcy, wpłyną na przyszły kształt komunikacji marki i jej skuteczność?

Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi czytelnika na nowe zjawisko, zaobserwowane w przestrzeni publicznej, które z wielkim prawdopodobieństwem wpłynie na mechanizmy komunikacji politycznej i biznesowej z odbiorcami. Autorka zidentyfikowała ten fenomen podczas swoich badań i roboczo nazwała „zerokulturowością”. Wyniki obserwacji, które są szczegółowo omawiane w jej monografii, w niniejszym artykule zostaną przedstawione w wersji skróconej, koniecznej do zbudowania fundamentu pod dalsze rozważania. Zerokulturowość odnosi się do rosnącego trendu, w ramach którego tradycyjne granice i identyfikatory kulturowe stają się coraz bardziej płynne i fragmentaryczne, prowadząc do bardziej zindywidualizowanej i mniej kulturowo zakorzenionej formy tożsamości. Pojęcie to może okazać się kluczowe dla zrozumienia sposobu, w jaki część współczesnych odbiorców analizuje treści, a przez to wspomagać marki i podmioty polityczne w kreowaniu skuteczniejszych strategii komunikacyjnych, bazujących na targetowaniu treści.
Czytaj więcej Następne

Anna Czernecka

Zarządzanie Mediami, Tom 12, Numer 2, First View (2024), s. 151-163

Niniejszy artykuł analizuje fenomen rebrandingu oraz jego wpływ na postawy i opinie konsumentów. W dzisiejszych czasach wiele marek dąży do adaptacji do zmieniających się preferencji konsumentów poprzez modyfikację elementów wizualnych, wartości lub stylu. Pomimo sukcesów jakie osiągają niektóre zmiany, wiele rebrandingów przyczynia się także do upadku marki. W celu oceny wpływu rebrandingu na zachowania i opinie konsumentów przeprowadzono badania zarówno ilościowe, jak i jakościowe. Przedmiotem analizy było wprowadzenie rebrandingu wizualnego marki Danio, która zdecydowała się na usunięcie dotychczasowego symbolu marki i wprowadzenie nowego opakowania produktu. Analiza wykazała, że rebranding miał negatywny wpływ na rozpoznawalność produktu oraz został nieefektywnie skomunikowany z odbiorcami, stanowiąc przykład nieudanego rebrandingu.
Czytaj więcej Następne

Informacje o finansowaniu

Publikacja dofinansowana przez Uniwersytet Jagielloński ze środków Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz Instytutu Kultury