FAQ

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny

Opis

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny to kwartalnik wydawany do roku 2017 przez Komitet Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk, a od roku 2018 przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polską Akademię Umiejętności. Pod tym tytułem pismo kontynuuje tradycje Przeglądu Polonijnego, który ukazał się po raz pierwszy w 1975 roku z inicjatywy ówczesnego Komitetu Badania Polonii PAN.
Od samego początku Przegląd Polonijny (najpierw półrocznik, a od 1978 roku kwartalnik) był pismem interdyscyplinarnym, w którym dzieje i przemiany funkcjonowania skupisk polonijnych analizowano w kontekście szeroko rozumianych procesów migracji i stosunków etnicznych. Rozszerzony tytuł informuje o faktycznym zakresie tematycznym zamieszczanych publikacji.

ISSN: 2081-4488

eISSN: 2544-4972

Punkty MNiSW: 70

UIC ID: 484726

DOI: 10.4467/25444972SMPP

Redakcja

Redaktor naczelny:
Jan Brzozowski
Sekretarz redakcji:
Kamil Łuczaj
Dodatkowi redaktorzy:
Agata Górny
Agnieszka Pasieka
Agnieszka Trąbka
Dorota Praszałowicz
Jan Brzozowski
Kamil Łuczaj
Karolina Łukasiewicz
Louise Ryan
Mary Erdmans
Michał Garapich
Mikołaj Stanek
Paweł Kaczmarczyk

Afiliacja

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Polska Akademia Nauk

Zawartość czasopisma

zobacz wszystkie wydania Następne

Nr 3 (193)

Data publikacji: 29.01.2025

Redaktor naczelny: Jan Brzozowski

Sekretarz redakcji: Kamil Łuczaj

ZDJĘCIE NA OKŁADCE: Kamil Łuczaj

Zawartość numeru

Artykuły

Wojciech Janicki

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny, Nr 3 (193), 2024 (L), s. 9-26

https://doi.org/10.4467/25444972SMPP.24.028.21032
W powszechnym ujęciu najważniejszym celem operacyjnym stawianym przed polityką migracyjną jest zarządzanie strumieniami migracji międzynarodowych w taki sposób, aby osiągnąć cele strategiczne na niwie społecznej, gospodarczej lub politycznej. Przedmiotem takiej polityki, a jednocześnie jej autorem, głównym aktorem i wykonawcą jest państwo. Polska w połowie dekady lat 20. XXI wieku znajduje się w sytuacji głębokiego zapóźnienia, jeśli chodzi o konstruowanie tradycyjnej polityki migracyjnej. Aby wykorzystać rentę zapóźnienia, warto jako jeden z celów polityki migracyjnej wskazać wspieranie rozwoju regionalnego. Polityka ta powinna być ukierunkowania na wzrost najważniejszego z kapitałów rozwojowych – kapitału ludzkiego – a jej kluczowym elementem powinien być system zachęt administracyjnych dla imigrantów nakłaniający ich do zamieszkania w regionach wymagających szczególnego wsparcia.
Czytaj więcej Następne

Katarzyna Chrostowska-Malak

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny, Nr 3 (193), 2024 (L), s. 27-57

https://doi.org/10.4467/25444972SMPP.24.016.20444
Celem artykułu jest zidentyfikowanie i analiza problematyki ochrony cudzoziemców w Polsce na gruncie konstytucyjnych zasad oraz standardów europejskich, w odniesieniu do aktualnej sytuacji migracyjnej Polski. Zamiarem autorki jest wykazanie, iż problemów wywołanych konfliktami i kryzysami o znaczeniu międzynarodowym nie można rozwiązywać wyłącznie na poziomie krajowym – w ramach własnych działań i posiadanych kompetencji.

Wartości i priorytety, którymi kierują się państwa i społeczeństwa ,ujawniają się w sytuacjach kryzysowych, szczególnie gdy dotyczą ubiegających się o pomoc i ochronę cudzoziemców, tzw. „innych”, „obcych”. Ochrona najwyższych dóbr, jak bezpieczeństwo państwa oraz prawa człowieka, wymaga stosowania adekwatnych, proporcjonalnych do zagrożeń środków ochrony; wartości tych nie można sobie przeciwstawiać. Zauważalne jest, że istniejące rozwiązania polityczne i prawne nie nadążają za zmieniającą się sytuacją oraz pojawiającymi się potrzebami. Odwieczny sui generis wyścig praktyki z prawem przedstawia się na obszarze analizowanego problemu z całą ostrością.

Z uwagi na wieloaspektowy, polityczno-prawny charakter tematu, posłużono się metodami badawczymi charakterystycznymi dla nauk społecznych, tj. analizą instytucjonalno-prawną, opisową, porównawczą oraz metodą historyczną.
Czytaj więcej Następne

Marcin Czaja

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny, Nr 3 (193), 2024 (L), s. 59-81

https://doi.org/10.4467/25444972SMPP.24.027.21031
Niniejsze opracowanie podejmuje analizę kryteriów przynależności do narodu polskiego w kontekście procedury przyznawania Karty Polaka, która została włączona do obowiązków urzędów wojewódzkich na skutek wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą. Badanie koncentruje się na ocenie procesu weryfikacji kandydatów, z naciskiem na subiektywność i brak jednolitych standardów w ocenie kryteriów polskości. Oprócz omówienia teoretycznych założeń państwa narodowego i czynników wpływających na jego kształtowanie, tekst oferuje szczegółową analizę materiału badawczego zebranego w trakcie wywiadów pogłębionych z aplikującymi o Kartę Polaka oraz pełnomocnikami realizującymi na co dzień tę procedurę. Ponadto, tekst przybliża i eksploruje treść decyzji negatywnej wydanej w jednym urzędów wojewódzkich, co pozwala na głębsze zrozumienie praktycznych aspektów stosowania wyszczególnionych kryteriów. Insiderska pozycja autora – byłego inspektora Wydziału Spraw Cudzoziemców, obecnie pełnomocnika migrantów – zakorzenionego od ponad pięciu lat w badanym obszarze, ułatwi zmapowanie problematyki oraz wyciągnięcie niuansów niedostępnych dotąd w badaniach realizowanych jedynie z perspektywy teoretycznej. Ostatecznym celem artykułu jest przedstawienie idealnego, w oczach urzędników państwowych, wizerunku członka narodu polskiego.
Czytaj więcej Następne

Romuald Jończy

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny, Nr 3 (193), 2024 (L), s. 105-127

https://doi.org/10.4467/25444972SMPP.24.018.20576
Artykuł koncentruje się na zmianach, jakie w ostatnich dwudziestu latach dokonały się w zakresie drenażu ludności, zwłaszcza młodzieży z niemetropolitalnych obszarów kraju. zostały w nim przedstawione główne czynniki determinujące te przemiany: zmiany demograficzne, zmiany dokonujące się na rynku pracy (w tym zmiany strukturalne) jak również zmiany w stylu życia i systemach wartości młodzieży z wyeksponowaniem pokolenia Z. Analizę przeprowadzono w kontekście problemu narastania różnic rozwojowych pomiędzy metropolitalnymi ośrodkami kraju a jego resztą. Wskazano również na impulsy i przemiany ograniczające eksodus młodzieży z peryferii takie jak rozgęszczenie rynku pracy, sytuację na rynku mieszkaniowym, możliwość zdalnych form aktywności oraz zmiany w preferencjach i systemach wartości młodzieży. Wykorzystano w tym celu wyniki badań prowadzonych przez autora (lub przy jego współudziale) w województwach opolskim i dolnośląskim oraz na innych obszarach Polski.
Czytaj więcej Następne