FAQ

2024 (L) Następne

Data publikacji: 22.10.2024

Opis
ZDJĘCIE NA OKŁADCE: Kamil Łuczaj

Licencja: CC BY  ikona licencji

Redakcja

Redaktor naczelny Orcid Jan Brzozowski

Sekretarz redakcji Kamil Łuczaj

Dodatkowi redaktorzy Agata Górny, Agnieszka Pasieka, Agnieszka Trąbka, Dorota Praszałowicz, Orcid Jan Brzozowski, Kamil Łuczaj, Karolina Łukasiewicz, Louise Ryan, Mary Erdmans, Orcid Michał Garapich, Orcid Mikołaj Stanek, Paweł Kaczmarczyk

Zawartość numeru

Piotr Długosz, Dominika Izdebska-Długosz

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny, Nr 2 (192), 2024 (L), s. 15 - 32

https://doi.org/10.4467/25444972SMPP.23.023.18935
Po masowym napływie ukraińskich migrantów wojennych do Polski obok początkowych bardzo pozytywnych postaw pojawiły się w polskim społeczeństwie także te negatywne. Prezentowany artykuł ma na celu scharakteryzowanie stosunku Polaków wobec ukraińskich uchodźców wojennych oraz wskazanie obszarów, w jakich dochodzi do dysfunkcji w wyniku przybycia sporej grupy przymusowych uchodźców. Badania pokazują także czynniki związane z negatywnym stosunkiem wobec uchodźców wojennych. Materiał empiryczny wykorzystany w niniejszym artykule pochodzi z badań sondażowych przeprowadzonych na panelu Ariadna. Próba do badań miała charakter warstwowo-losowy. W próbie badawczej znalazło się 1141 respondentów ze wszystkich województw. Sondaż zrealizowano przy wykorzystaniu techniki CAWI (Computer-Assisted Web Interview). Wyniki badań wskazują, iż postawy wobec uchodźców wojennych są spolaryzowane. 1/3 respondentów ma negatywny stosunek do uchodźców wojennych, tyle samo ma pozytywny stosunek. Wskazywano, iż ich przyjazd do Polski wpłynie negatywnie na rynek mieszkaniowy, wzrost cen towarów i usług, stan służby zdrowia. Gorsze warunki materialne respondentów, ich młodszy wiek, przekonanie o spadku własnej pozycji, obniżenie ich poczucia bezpieczeństwa, subiektywne doświadczenie anomii, brak zaufania i neurotyzm to czynniki, które istotnie wpływały na negatywny stosunek badanych Polaków wobec uchodźców wojennych z Ukrainy.
Czytaj więcej Następne

Kamil Kopacewicz, Michał Szewczyk

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny, Nr 2 (192), 2024 (L), s. 33 - 52

https://doi.org/10.4467/25444972SMPP.24.014.20322
Badanie jest eksploracją opinii i nastawień osób uchodźczych z Ukrainy co do postrzeganej przyszłości, w odniesieniu do obecnych przeżyć i przeszłych doświadczeń. W badaniu ankietowym o charakterze analizy przypadku wzięło udział 831 osób przebywających w Polsce, odpowiadając na 46 pytań zamkniętych i jedno otwarte. Celem badań było rozpoznanie perspektyw osób z Ukrainy, w kontekście trwającej wojny i doświadczeń przemieszczenia (stan na pierwszą połowę 2023 roku). Pytania poruszały zagadnienia poczucia winy, dyskryminacji, planów wyjazdu z Polski, wsparcia własnego kraju, oceny własnej pozycji psychicznej i ekonomicznej, chęci do nauki języka polskiego, a także prywatnej opinii na temat przyszłości geopolitycznej Ukrainy. W badaniu wzięły udział osoby biorące udział w kursach rozwoju osobistego UW dla Ukrainy lub tymi kursami zainteresowane. Pomimo negatywnych doświadczeń i deklarowanych lęków, nadzieja jest słowem-kluczem, które dominowało w odpowiedziach respondentów na pytanie o skojarzenia z przyszłością. Ponadto większość badanych optymistycznie ocenia szanse Ukrainy na wstąpienie do UE oraz NATO. Badanie wypełnia lukę w dotychczasowej wiedzy nt. doświadczeń migracji i wpływu przemieszczenia na postrzeganą przyszłość, w dziedzinie socjologii czasu.
Czytaj więcej Następne

Karolina Bielenin-Lenczowska

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny, Nr 2 (192), 2024 (L), s. 99 - 117

https://doi.org/10.4467/25444972SMPP.24.015.20323
Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, jak w języku odsłaniają się różne formy zaangażowania i solidarności względem uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy oraz jak ta solidarność bywa wybiórcza. Autorka przygląda się dynamicznie zmieniającym się elementom krajobrazu społeczno-językowego w podwarszawskim małym mieście po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Bazując na etnograficznych badaniach terenowych, obserwacji, wywiadach oraz działalności wolontariackiej, autorka poddaje analizie językowe i pozajęzykowe znaki obecności uchodźców z Ukrainy oraz różnorodne formy wsparcia.
Czytaj więcej Następne

Kamil Łuczaj

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny, Nr 2 (192), 2024 (L), s. 119 - 142

https://doi.org/10.4467/25444972SMPP.23.034.19326
Pierwszy cel artykułu wiąże się z metodologią migracyjnych badań jakościowych. Jest nim teoretyczna analiza metodologicznych wyzwań związanych z taką konstrukcją studium przypadku, która wymaga zbierania relacji więcej niż jednej osoby współuczestniczącej w badanym procesie lub wydarzeniu. Drugi cel to empiryczna egzemplifikacja tych rozważań na przykładzie badania relacji pomiędzy polskimi gospodarzami/gospodyniami a ukraińskimi gośćmi/gościniami (w latach 2022–2023). Zebrany materiał empiryczny pokazuje efektywność zastosowania – zaczerpniętej z badań biograficznych – techniki opowieści krzyżowych (récits croisés) oraz ontologiczno-epistemologiczne trudności, z którymi trzeba się zmierzyć. Artykuł, przytaczając explicite duże partie surowego materiału i wyjaśniając ich kontekst, oferuje więc nie tyle właściwą analizę fenomenu współzamieszkiwania, co stanowi przyczynek do niej. Jego wkład do studiów migracyjnych polega na wykazaniu, z perspektywy metodologicznej, że jednoczesne badanie wielości punktów widzenia i definicji sytuacji pozwala w pełni wykorzystać potencjał badań jakościowych. Dzięki narracjom krzyżowym możemy lepiej wczuć się w sposób rozumienia świata przez rozmówców, aby – w razie potrzeby – zakwestionować zdroworozsądkowe znaczenia niektórych kategorii oraz wskazać „przesłonięcia”, czyli luki w relacjach biograficznych.
Czytaj więcej Następne

Jowita Radzińska, Agnieszka Golińska

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny, Nr 2 (192), 2024 (L), s. 143 - 167

https://doi.org/10.4467/25444972SMPP.23.022.18934
Artykuł analizuje reakcje społeczeństwa polskiego na przyjęcie osób uchodźczych z Ukrainy po eskalacji konfliktu zbrojnego w 2022 roku, koncentrując się na koncepcji gościnności oraz jej granicach. Dane zebrano w ramach dwóch projektów badawczych, wykorzystujących jakościowe metody: asynchroniczną wymianę (projekt ULTRAGEN, finansowany przez NCN) oraz wywiady fokusowe (projekt SCIENCE+, Free Press for Eastern Europe).

W artykule skupiono się na czterech obszarach tematycznych, tj. preferencje akulturacyjne osób goszczących, rozumienie gościnności i postrzeganie jej granic, a także rola bliskości kulturowej w odniesieniu do gotowości niesienia pomocy. Analiza wykazała, że Polki i Polacy oczekiwali od ukraińskich gości głównie asymilacji, zarówno w sferze publicznej jak i prywatnej. Badane osoby dość wyraźnie wyznaczyły granice gościnności, szczególnie w kontekście długoterminowego pobytu osób uchodźczych. Obawy o własne bezpieczeństwo ekonomiczne, wzmacniane przez niskie zaufanie do instytucji państwowych, kształtowały ich stosunek do gości. Ponadto, ważną rolę odgrywała postrzegana bliskość kulturowa między Polską i Ukrainą, która przynajmniej w początkowej fazie kryzysu sprzyjać mogła mobilizacji humanitarnej. Wyniki wskazują także na pilną potrzebę systemowego zarządzania różnorodnością kulturową w celu minimalizowania potencjalnych konfliktów międzygrupowych.
Czytaj więcej Następne

Agnieszka Popiel, Ewa Pragłowska, Bogdan Zawadzki

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny, Nr 2 (192), 2024 (L), s. 169 - 188

https://doi.org/10.4467/25444972SMPP.24.005.19672
Czytaj więcej Następne