FAQ

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny

Opis

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny to kwartalnik wydawany do roku 2017 przez Komitet Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk, a od roku 2018 przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polską Akademię Umiejętności. Pod tym tytułem pismo kontynuuje tradycje Przeglądu Polonijnego, który ukazał się po raz pierwszy w 1975 roku z inicjatywy ówczesnego Komitetu Badania Polonii PAN.
Od samego początku Przegląd Polonijny (najpierw półrocznik, a od 1978 roku kwartalnik) był pismem interdyscyplinarnym, w którym dzieje i przemiany funkcjonowania skupisk polonijnych analizowano w kontekście szeroko rozumianych procesów migracji i stosunków etnicznych. Rozszerzony tytuł informuje o faktycznym zakresie tematycznym zamieszczanych publikacji.

ISSN: 2081-4488

eISSN: 2544-4972

Punkty MNiSW: 70

UIC ID: 484726

DOI: 10.4467/25444972SMPP

Redakcja

Redaktor naczelny:
Orcid Jan Brzozowski
Sekretarz redakcji:
Kamil Łuczaj
Dodatkowi redaktorzy:
Agata Górny
Agnieszka Pasieka
Agnieszka Trąbka
Dorota Praszałowicz
Orcid Jan Brzozowski
Kamil Łuczaj
Karolina Łukasiewicz
Louise Ryan
Mary Erdmans
Orcid Michał Garapich
Orcid Mikołaj Stanek
Paweł Kaczmarczyk

Afiliacja

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Polska Akademia Nauk

Zawartość czasopisma

zobacz wszystkie wydania Następne

Nr 2 (192)

Data publikacji: 22.10.2024

Redaktorzy tematyczni:

Redaktor naczelny: Jan Brzozowski

Szef działu recenzji:

ZDJĘCIE NA OKŁADCE: Kamil Łuczaj

Zawartość numeru

Piotr Długosz, Dominika Izdebska-Długosz

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny, Nr 2 (192), 2024 (L), s. 15 - 32

https://doi.org/10.4467/25444972SMPP.23.023.18935
Po masowym napływie ukraińskich migrantów wojennych do Polski obok początkowych bardzo pozytywnych postaw pojawiły się w polskim społeczeństwie także te negatywne. Prezentowany artykuł ma na celu scharakteryzowanie stosunku Polaków wobec ukraińskich uchodźców wojennych oraz wskazanie obszarów, w jakich dochodzi do dysfunkcji w wyniku przybycia sporej grupy przymusowych uchodźców. Badania pokazują także czynniki związane z negatywnym stosunkiem wobec uchodźców wojennych. Materiał empiryczny wykorzystany w niniejszym artykule pochodzi z badań sondażowych przeprowadzonych na panelu Ariadna. Próba do badań miała charakter warstwowo-losowy. W próbie badawczej znalazło się 1141 respondentów ze wszystkich województw. Sondaż zrealizowano przy wykorzystaniu techniki CAWI (Computer-Assisted Web Interview). Wyniki badań wskazują, iż postawy wobec uchodźców wojennych są spolaryzowane. 1/3 respondentów ma negatywny stosunek do uchodźców wojennych, tyle samo ma pozytywny stosunek. Wskazywano, iż ich przyjazd do Polski wpłynie negatywnie na rynek mieszkaniowy, wzrost cen towarów i usług, stan służby zdrowia. Gorsze warunki materialne respondentów, ich młodszy wiek, przekonanie o spadku własnej pozycji, obniżenie ich poczucia bezpieczeństwa, subiektywne doświadczenie anomii, brak zaufania i neurotyzm to czynniki, które istotnie wpływały na negatywny stosunek badanych Polaków wobec uchodźców wojennych z Ukrainy.
Czytaj więcej Następne

Kamil Kopacewicz, Michał Szewczyk

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny, Nr 2 (192), 2024 (L), s. 33 - 52

https://doi.org/10.4467/25444972SMPP.24.014.20322
Badanie jest eksploracją opinii i nastawień osób uchodźczych z Ukrainy co do postrzeganej przyszłości, w odniesieniu do obecnych przeżyć i przeszłych doświadczeń. W badaniu ankietowym o charakterze analizy przypadku wzięło udział 831 osób przebywających w Polsce, odpowiadając na 46 pytań zamkniętych i jedno otwarte. Celem badań było rozpoznanie perspektyw osób z Ukrainy, w kontekście trwającej wojny i doświadczeń przemieszczenia (stan na pierwszą połowę 2023 roku). Pytania poruszały zagadnienia poczucia winy, dyskryminacji, planów wyjazdu z Polski, wsparcia własnego kraju, oceny własnej pozycji psychicznej i ekonomicznej, chęci do nauki języka polskiego, a także prywatnej opinii na temat przyszłości geopolitycznej Ukrainy. W badaniu wzięły udział osoby biorące udział w kursach rozwoju osobistego UW dla Ukrainy lub tymi kursami zainteresowane. Pomimo negatywnych doświadczeń i deklarowanych lęków, nadzieja jest słowem-kluczem, które dominowało w odpowiedziach respondentów na pytanie o skojarzenia z przyszłością. Ponadto większość badanych optymistycznie ocenia szanse Ukrainy na wstąpienie do UE oraz NATO. Badanie wypełnia lukę w dotychczasowej wiedzy nt. doświadczeń migracji i wpływu przemieszczenia na postrzeganą przyszłość, w dziedzinie socjologii czasu.
Czytaj więcej Następne

Karolina Bielenin-Lenczowska

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny, Nr 2 (192), 2024 (L), s. 99 - 117

https://doi.org/10.4467/25444972SMPP.24.015.20323
Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, jak w języku odsłaniają się różne formy zaangażowania i solidarności względem uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy oraz jak ta solidarność bywa wybiórcza. Autorka przygląda się dynamicznie zmieniającym się elementom krajobrazu społeczno-językowego w podwarszawskim małym mieście po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Bazując na etnograficznych badaniach terenowych, obserwacji, wywiadach oraz działalności wolontariackiej, autorka poddaje analizie językowe i pozajęzykowe znaki obecności uchodźców z Ukrainy oraz różnorodne formy wsparcia.
Czytaj więcej Następne

Kamil Łuczaj

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny, Nr 2 (192), 2024 (L), s. 119 - 142

https://doi.org/10.4467/25444972SMPP.23.034.19326
Pierwszy cel artykułu wiąże się z metodologią migracyjnych badań jakościowych. Jest nim teoretyczna analiza metodologicznych wyzwań związanych z taką konstrukcją studium przypadku, która wymaga zbierania relacji więcej niż jednej osoby współuczestniczącej w badanym procesie lub wydarzeniu. Drugi cel to empiryczna egzemplifikacja tych rozważań na przykładzie badania relacji pomiędzy polskimi gospodarzami/gospodyniami a ukraińskimi gośćmi/gościniami (w latach 2022–2023). Zebrany materiał empiryczny pokazuje efektywność zastosowania – zaczerpniętej z badań biograficznych – techniki opowieści krzyżowych (récits croisés) oraz ontologiczno-epistemologiczne trudności, z którymi trzeba się zmierzyć. Artykuł, przytaczając explicite duże partie surowego materiału i wyjaśniając ich kontekst, oferuje więc nie tyle właściwą analizę fenomenu współzamieszkiwania, co stanowi przyczynek do niej. Jego wkład do studiów migracyjnych polega na wykazaniu, z perspektywy metodologicznej, że jednoczesne badanie wielości punktów widzenia i definicji sytuacji pozwala w pełni wykorzystać potencjał badań jakościowych. Dzięki narracjom krzyżowym możemy lepiej wczuć się w sposób rozumienia świata przez rozmówców, aby – w razie potrzeby – zakwestionować zdroworozsądkowe znaczenia niektórych kategorii oraz wskazać „przesłonięcia”, czyli luki w relacjach biograficznych.
Czytaj więcej Następne

Jowita Radzińska, Agnieszka Golińska

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny, Nr 2 (192), 2024 (L), s. 143 - 167

https://doi.org/10.4467/25444972SMPP.23.022.18934
Artykuł analizuje reakcje społeczeństwa polskiego na przyjęcie osób uchodźczych z Ukrainy po eskalacji konfliktu zbrojnego w 2022 roku, koncentrując się na koncepcji gościnności oraz jej granicach. Dane zebrano w ramach dwóch projektów badawczych, wykorzystujących jakościowe metody: asynchroniczną wymianę (projekt ULTRAGEN, finansowany przez NCN) oraz wywiady fokusowe (projekt SCIENCE+, Free Press for Eastern Europe).

W artykule skupiono się na czterech obszarach tematycznych, tj. preferencje akulturacyjne osób goszczących, rozumienie gościnności i postrzeganie jej granic, a także rola bliskości kulturowej w odniesieniu do gotowości niesienia pomocy. Analiza wykazała, że Polki i Polacy oczekiwali od ukraińskich gości głównie asymilacji, zarówno w sferze publicznej jak i prywatnej. Badane osoby dość wyraźnie wyznaczyły granice gościnności, szczególnie w kontekście długoterminowego pobytu osób uchodźczych. Obawy o własne bezpieczeństwo ekonomiczne, wzmacniane przez niskie zaufanie do instytucji państwowych, kształtowały ich stosunek do gości. Ponadto, ważną rolę odgrywała postrzegana bliskość kulturowa między Polską i Ukrainą, która przynajmniej w początkowej fazie kryzysu sprzyjać mogła mobilizacji humanitarnej. Wyniki wskazują także na pilną potrzebę systemowego zarządzania różnorodnością kulturową w celu minimalizowania potencjalnych konfliktów międzygrupowych.
Czytaj więcej Następne

Agnieszka Popiel, Ewa Pragłowska, Bogdan Zawadzki

Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny, Nr 2 (192), 2024 (L), s. 169 - 188

https://doi.org/10.4467/25444972SMPP.24.005.19672
Czytaj więcej Następne