FAQ

Rocznik Administracji Publicznej

Opis

Rocznik Administracji Publicznej ma charakter międzyśrodowiskowy. Publikowane są w nim artykuły naukowe, recenzje, glosy i sprawozdania w języku polskim i angielskim.
Czasopismo jest przeznaczone dla specjalistów z zakresu nauk prawnych, nauk o polityce i administracji, prawników zajmujących się prawem administracyjnym oraz prawem Unii Europejskiej, w tym sędziów, prokuratorów, urzędników państwowych, adwokatów i radców prawnych. Odbiorcami Rocznika są również pracownicy naukowi i studenci: prawa, administracji, kryminalistyki, politologii, stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa.
Redakcja dąży do realizacji i podnoszenia standardów naukowych, redakcyjnych oraz etycznych , w tym wytycznych Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE) Code of Conduct and Best Practice Guidelines for Journal Editors oraz Principles of Transparency and Best Practice in Scholarly Publishing.

ISSN: 2449-7797

eISSN: 2449-7800

Punkty MNiSW: 20

UIC ID: 201153

DOI: 10.4467/24497800RAP

Redakcja

Redaktor naczelny:
Agata Nodżak
Zastępca redaktora naczelnego:
Monika Skowrońska
Sekretarz redakcji:
Piotr Uhma
Kolegium redakcyjne:
Yulia Dorokhina
Łukasz Kozera
Paweł Płaneta
Halina Smutek
Renata Śliwa
Mariusz Wieczorek
Redaktor statystyczny:
Elżbieta Szczygieł
Redaktor językowy:
Dagmara Wachna

Afiliacja

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Zawartość czasopisma

zobacz wszystkie wydania Następne

2025 (11) 1

Data publikacji: 28.04.2025

Sekretarz redakcji:

Zastępca redaktora naczelnego: Monika Skowrońska

Redaktor naczelny: Agata Nodżak

Zawartość numeru

Prawo i administracja w dobie rozwoju nowych technologii

Rocznik Administracji Publicznej, 2025 (11) 1, 2025, s. 9-18

Artykuł stanowi próbę przybliżenia zagadnienia dezinformacji i fake newsów w przestrzeni internetowej oraz planu działania w walce z nimi z uwzględnieniem prawnych aspektów tych pojęć. Czy wykorzystując dotychczasowe i nowe przepisy prawne, jesteśmy zdolni przeciwdziałać powstawaniu dezinformacji i fake newsów w sieci? Dzięki stosowaniu odpowiednich przepisów prawnych możliwe jest ograniczenie powstawania dezinformacji i fake newsów w Internecie, jednak efektywność przepisów zależy od ich właściwego wdrożenia oraz adaptacji do dynamicznie zmieniającego się środowiska cyfrowego. zastosowania – wraz z wprowadzeniem do problemu oraz jego istotności w kontekście społeczeństwa informacyjnego. Artykuł skupia się na analizie prawnej, w której przywołano aspekty prawne oraz rozwiązania przyjęte w poszczególnych państwach europejskich, mogące usprawnić działania mające na celu zwalczanie dezinformacji, co z kolei pozwala zdefiniować perspektywy na przyszłość. W dzisiejszym świecie, gdzie środki masowego przekazu stanowią ważną rolę w życiu każdego człowieka, dezinformacja posiada wyjątkowo potężną zdolność oddziaływania na całe społeczeństwo, także w sferze prawnej.
Czytaj więcej Następne