FAQ

2015 Następne

Data publikacji: 2015

Licencja: Żadna

Zawartość numeru

Leszek Bielecki

Rocznik Administracji Publicznej, 2015 (1), 2015, s. 6-17

Artykuł dotyczy kwestii związanych z zarządem nieruchomościami. Przedstawia ogólne pojęcie zarządu i uprawnienia zarządcy nieruchomości. Ponadto prezentuje umowę o zarządzanie nieruchomością oraz zakres czynności zarządcy i wnioski końcowe. W następnej kolejności artykuł traktuje o problematyce trwałego zarządu nieruchomościami w określonej formie prawnej związanej z posiadaniem nieruchomości.
Czytaj więcej Następne

Martin Bożek

Rocznik Administracji Publicznej, 2015 (1), 2015, s. 18-47

Celem artykułu jest przedstawienie roli i charakteru uprawnień operacyjnych służb specjalnych (Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego). W opracowaniu sformułowano klasyfikację tych uprawnień, ukazano ich niejawny charakter oraz znaczenie, jakie mają one dla realizacji zadań służb specjalnych. Wnioski de lege lata uzupełniają postulaty de lege ferenda dotyczące konieczności przyjęcia odrębnej ustawy regulującej uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze służb specjalnych i policyjnych.
Czytaj więcej Następne

Yulia Dorokhina

Rocznik Administracji Publicznej, 2015 (1), 2015, s. 48-65

Artykuł definiuje pojęcie procedury oraz wyjaśnia problem korelacji między terminami „postępowanie” i „procedura”. Analizuje on również różnorodne podejścia do definiowania pojęcia procedury w zależności od przyjętej koncepcji podmiotu procesu administracyjnego (z punktu widzenia zarządzania, prawa i sądownictwa). Można zauważyć, że terminy „procedura” i „postępowanie” odnoszą się do współzależności statycznych i dynamicznych. Podstawą klasyfikacji postępowań administracyjnych jest wiele wyznaczników, a w naukach prawnych nie sformułowano ich wyczerpującej listy. W artykule wskazano, że wykorzystanie jak największej liczby kryteriów klasyfikacyjnych pozwala na lepsze zrozumienie każdego z rodzajów postępowania administracyjnego i jego aspektów. W opracowaniu wyszczególniono postępowanie administracyjne, które charakteryzuje obowiązkowy lub fakultatywny udział osób prawnych jako jego podmiotów. Wskazano, że osoba prawna może być podmiotem postępowań w sprawie naruszeń administracyjnych, egzekucyjnych oraz dotyczących skarg. W celu rozstrzygnięcia kwestii spornych pojawiających się w doktrynie i niewyjaśnionych w ustawodawstwie oraz rozbieżności ujawniających się w procesie stosowania prawa zasugerowano definitywne sformalizowanie zdolności deliktowej osób prawnych oraz ich zdolności proceduralnej i procesowej w postępowaniu administracyjnym na poziomie ustawowym w nowych kodeksach – Kodeksie postępowania administracyjnego Ukrainy oraz Kodeksie wykroczeń administracyjnych Ukrainy.
Czytaj więcej Następne

Monika Skowrońska

Rocznik Administracji Publicznej, 2015 (1), 2015, s. 66-94

Poważnym problemem organów podatkowych są przypadki podejmowania przez strony postępowań podatkowych działań w celu uchylenia się od doręczeń, co może wydłużać postępowania, a nawet uniemożliwić ich merytoryczne zakończenie. Jednym ze środków mających zapobiec takim sytuacjom jest przewidziany w art. 147 Ordynacji podatkowej obowiązek ustanowienia i zgłoszenia organowi pełnomocnika do spraw doręczeń pod rygorem przyjęcia fikcji prawnej doręczenia. Instytucja prawna doręczenia ma także podstawowe znaczenie dla realizacji obowiązku zapewnienia stronie czynnego udziału w postępowaniu. Z tego punktu widzenia istotne jest m.in. prawidłowe stosowanie instytucji pełnomocnictwa do spraw doręczeń. Wiele istotnych zagadnień związanych z instytucją pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym (w tym pełnomocnictwa do spraw doręczeń) budzi wątpliwości organów podatkowych i pełnomocników. Zauważył to NSA w ww. wyroku o sygn. akt II FSK 932/1154: „Kwestia pełnomocnictw przewija się na gruncie rozpoznawanych w sądach administracyjnych spraw stale, choć po wielu latach obowiązywania zasad funkcjonowania tej instytucji prawnej zdziwienie musi budzić fakt wielu błędów popełnianych zarówno przez pełnomocników, jak i organy podatkowe w tym zakresie”. Niestety odnośnie do wielu tych Kilka uwag na temat obowiązku ustanowienia pełnomocnika do spraw doręczeń RAP 2015 (1) zagadnień nie ukształtowała się także w orzecznictwie sądów jednolita wykładnia. Regulacja art. 147 § 1, 3 i 4 o.p. ma na celu usprawnienie postępowania, w tym poprzez zwolnienie organu podatkowego od podejmowania dodatkowych działań, gdy strona uchyla się – w związku z dłuższym wyjazdem za granicę – od doręczeń i w konsekwencji od opodatkowania. Nakłada ona na stronę obowiązki ustanowienia pełnomocnika do spraw doręczeń w przypadku „wyjazdu za granicę na okres co najmniej 2 miesięcy” oraz zgłoszenia jego ustanowienia właściwemu organowi pod rygorem przyjęcia fikcji prawnej doręczenia. Zapobieżeniu przewlekania postępowania z powodu opóźnień w doręczeniach ma służyć również regulacja art. 147 § 2, 3 i 4 o.p., zgodnie z którą obowiązek ustanowienia i zgłoszenia pełnomocnika do spraw doręczeń spoczywa także na osobach fizycznych będących nierezydentami.
Czytaj więcej Następne

Maciej Gac

Rocznik Administracji Publicznej, 2015 (1), 2015, s. 95-116

Analiza rozwoju prawa Unii Europejskiej w ciągu ostatnich dekad ukazuje ciągłe zbliżanie się krajowych porządków prawnych do europejskiego modelu. Jest to szczególnie widoczne w obszarze krajowego prawa materialnego, gdzie za pomocą środków unifikujących i harmonizujących rozwiązania prawne rozwijane na poziomie Unii Europejskiej są wprowadzane do systemów prawnych państw członkowskich. Choć proces „europeizacji” prowadzi do ustanowienia wspólnych standardów prawnych i instytucji w różnych systemach krajowych, to należy jeszcze zastanowić się, czy gwarantuje on pełną skuteczności prawu unijnemu? Innymi słowy, czy „europeizacja” krajowego prawa materialnego zapewnia spójne i efektywne stosowanie prawa UE przez organy administracji i sądy? W celu odpowiedzi na to pytanie, w artykule odniesiono się do koncepcji europejskiej przestrzeni administracyjnej. Analizując podstawowe zasady jej funkcjonowania starano się ustalić, czy współpraca między krajowymi organami administracyjnymi jest niezbędnym uzupełnieniem „europeizacji” krajowego prawa materialnego. Ponadto, przez analizę funkcjonowania Europejskiej Sieci Konkurencji, będącej przykładem europejskiej przestrzeni administracyjnej w dziedzinie prawa konkurencji, artykuł ma na celu określenie praktycznych konsekwencji konwergencji administracyjnej i jej wpływu na efektywność stosowania europejskiego prawa konkurencji.
Czytaj więcej Następne

Inga Kawka

Rocznik Administracji Publicznej, 2015 (1), 2015, s. 117-144

Metody integracji krajowych systemów prawnych, w przypadku tworzenia jednolitego rynku usług, mają przede wszystkim charakter bezpośredni i polegają na kierowaniu zakazów i nakazów wynikających z postanowień Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz unijnego prawa wtórnego do państw członkowskich UE. Coraz częściej jednak metody pośrednie, np. stosowanie unijnego prawa miękkiego, tworzenie nieformalnych sieci organów administracji mających pomagać jednostkom w egzekwowaniu ich praw wynikających z unijnego acquis oraz przeprowadzanie wzajemnej oceny rozwiązań przyjmowanych w systemach prawnych państw członkowskich w celu implementacji unijnych dyrektyw, efektywnie uzupełniają tradycyjne metody tworzenia wewnętrznego rynku usług. Analiza polskiego prawa i praktyki działania polskiej administracji gospodarczej potwierdza tę tezę.
Czytaj więcej Następne

Wioletta Sojka, Konrad Walczuk

Rocznik Administracji Publicznej, 2015 (1), 2015, s. 145-161

W artykule przedstawiono zjawisko mobbingu w ujęciu socjologiczno-prawnym. Opisano specyficzne cechy tego fenomenu i jego rodzaje oraz scharakteryzowano osoby stosujące mobbing i mu podlegające. Szczególną uwagę w artykule poświęcono fazom mobbingu wskazując na zależność między stopniem zaawansowania mobbingu a klasyfikacją prawną całego zjawiska i poszczególnych działań lub zaniechań oraz realizacją uprawnień i obowiązków pracowniczych.
Czytaj więcej Następne

Łukasz Zweiffel

Rocznik Administracji Publicznej, 2015 (1), 2015, s. 162-178

Artykuł jest poświęcony administracji publicznej w Holandii. Autor przedstawia strukturę administracji tego kraju od poziomu centralnego do lokalnego. Ponadto, opisuje kwestię relacji między urzędnikami i politykami po zmianach, które zaszły w Holandii na przełomie XX i XXI wieku.
Czytaj więcej Następne

Marek Oramus

Rocznik Administracji Publicznej, 2015 (1), 2015, s. 179-195

Artykuł ukazuje najważniejsze aspekty teoretyczne modelu governance, stanowiącego obecnie jeden z najistotniejszych nurtów myślenia o funkcjonowaniu administracji publicznej. Autor przyjmuje za punkt wyjścia odejście od klasycznego, weberowskiego modelu idealnej biurokracji w kierunku interaktywnych form sprawowania władzy (m.in. new public management). Następnie przedstawia genezę współzarządzania z uwzględnieniem problemu zdefiniowania analizowanego modelu oraz najistotniejsze cechy tego rozwiązania. Autor przywołuje również pięć najważniejszych dylematów wynikających z problemów związanych z wdrażaniem modelu governance w administracji publicznej, zaproponowanych przez G. Stokera oraz podejmuje próbę ukazania możliwości ich rozwiązania dzięki uniwersalności oraz elastyczności idei współzarządzania.
Czytaj więcej Następne

Glosy

Agata Nodżak

Rocznik Administracji Publicznej, 2015 (1), 2015, s. 196-208

Czytaj więcej Następne

Recenzje

Wojciech Lamentowicz

Rocznik Administracji Publicznej, 2015 (1), 2015, s. 209-212

Recenzja książki Europeizacja prawa administracyjnego, Tom 3, System prawa administracyjnego, red. Roman Hauser, Zygmunt Niewiadomski, Andrzej Wróbel, Wydawnictwo C.H.Beck, Instytut Nauk Prawnych PAN, Warszawa 2014.

Czytaj więcej Następne

Agata Nodżak

Rocznik Administracji Publicznej, 2015 (1), 2015, s. 213-216

Recenzja książki Krystyny Celarek, Prawo informacyjne – problem badawczy w teorii prawa administracyjnego, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2013, ss. 312
Czytaj więcej Następne

Zapowiedzi i sprawozdania

Rocznik Administracji Publicznej, 2015 (1), 2015, s. 217-220

Zapowiedź międzynarodowej konferencji naukowej „Aktualne procesy modernizacyjne w administracji publicznej – doświadczenia polskie i europejskie”, Kraków, 22–23 kwietnia 2015 r.

Czytaj więcej Następne