FAQ

Efektywność zamówień publicznych w wymiarze prawnym, ekonomicznym i społecznym

Data publikacji: 12.10.2016

Rocznik Administracji Publicznej, 2016, 2016 (2), s. 558-570

https://doi.org/10.4467/24497800RAP.16.032.5125

Autorzy

Beata Wieczerzyńska
Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
ul. Bolesława Chrobrego 31, 26–600 Radom, Polska
Wszystkie publikacje autora →

Pobierz pełny tekst

Tytuły

Efektywność zamówień publicznych w wymiarze prawnym, ekonomicznym i społecznym

Abstrakt

Współczesne gospodarki krajów europejskich charakteryzują się znaczącym udziałem wydatków sektora publicznego w produkcie krajowym brutto. Duża część tych wydatków realizowana jest poprzez system zamówień publicznych. Obecna wartość rynku zamówień publicznych w Polsce szacowana jest na ok. 150 mld zł. Dla prawidłowego funkcjonowania tego rynku w Polsce i UE duże znaczenie ma efektywna polityka zamówień publicznych, które są ważnym narzędziem interwencjonizmu gospodarczego i socjalnego. W pewnej perspektywie czasowej polityka ta ma przyczynić się do wydajnej alokacji zasobów, rozwoju gospodarczego państw członkowskich i tworzenia nowych miejsc pracy. Istotnym instrumentem realizacji tych za- łożeń jest koncepcja nowego podejścia do zamówień publicznych. Mieszczą się w niej działania zmierzające do stworzenia takich uwarunkowań prawnych i instytucjonalnych, które zapewnią jak najbardziej efektywne wykorzystanie środków publicznych oraz przyczynią się do wyeliminowania barier w dostępie do rynku zamówień przedsiębiorcom z sektora MSP. Efektywność zamówień publicznych i instrumenty jej osiągania należy rozpatrywać w aspekcie prawnym, ekonomicznym i społecznym. Jest to zagadnienie złożone i wielowymiarowe. Łączne omówienie tych kwestii tworzy obraz sektora publicznego jako inteligentnego klienta systemu zamówień publicznych, odznaczającego się świadomością swoich możliwości i ograniczeń prawnych, posługującego się analizą kosztów i korzyści, stosującego zasadę best value for money czy cechującego się wyczuciem rynkowym. Inteligentny zamawiający ma też świadomość efektów i skutków społecznych realizowanych zamówień publicznych m.in. w sferze poprawy jakości życia czy przyczyniania się do pogłębiania zaufania do działalności finansowej władz publicznych.

Bibliografia

Pobierz bibliografię

Babiarz-Mikulska K., Czpracka A., Morawska S., Ocena efektywności procedur upadłościowych wobec przedsiębiorców. Aspekty prawne, ekonomiczne i organizacyjne, Warszawa 2012.

Baszkiewicz J., Ryszka F., Historia doktryn ekonomicznych i prawnych, Warszawa 1984.

Biała Księga Zamówień Publicznych – sprawozdanie z konsultacji z uczestnikami systemu zamówień publicznych poświęconych ocenie funkcjonowania prawa zamówień publicznych w Polsce, Ministerstwo Gospodarki, 15 stycznia 2015 r.

Fukuyama F., Zaufanie. Kapitał społeczny a droga do dobrobytu, tłum. A. i L. Śliwa, Warszawa–Wrocław 1997.

Herc G., Komorowski E, Szustakiewicz P., Zamówienia publiczne, M. Chmaj (red.), Warszawa 2010.

Komisja Europejska Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans Dział D.2, Dyrekcja Generalna ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Dział C.3, Kwestie społeczne w zakupach. Przewodnik dotyczący uwzględniania kwestii społecznych w zamówieniach publicznych, Luksemburg, październik 2010.

Kozuń-Cieślak G., Efektywność – rozważania nad istotą i typologią, kolegia.sgh.waw.pl/pl/KES/kwartalnik/Documents/KES16GKC.pdf

Kryteria oceny ofert w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego – przykłady i zastosowanie, J. Sadowy (red.), Warszawa 2011.

Mączyńska E., Bankructwa przedsiębiorstw. Wymiar teoretyczny, statystyczny i rzeczywisty, „Biuletyn Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego” 2013, nr 1 (60), wydanie specjalne.

Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Urzędem Zamówień Publicznych, Nowe podejście do zamówień publicznych. Zamówienia publiczne a małe średnie przedsiębiorstwa, innowacje i zrównoważony rozwój, Warszawa 2008.

Nowicki P., Efektywne zamówienia publiczne jako rezultat stosowania nowego podejścia do zamówień publicznych, Warszawa 2013.

Ołdak-Bułanowska K., Aspekty społeczne w zamówieniach publicznych – podręcznik, Warszawa 2014.

Schimanek T., Surdykowska B., Podręcznik stosowania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych, Warszawa 2014.

Stelmach J., Efektywne prawo, www2.wpia.uw.edu.pl.

Szustakiewicz P., Zamówienia publiczne w świetle kontroli NIK, „Zamówienia Publiczne. Doradca” 2008, nr 10.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Zmowy przetargowe, Warszawa 2013.

Wieczerzyńska B., Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (CSR), w: Filozofia TQM w zrównoważonym rozwoju, J. Żuchowski (red.), Radom 2008.

Informacje

Informacje: Rocznik Administracji Publicznej, 2016, 2016 (2), s. 558-570

Typ artykułu: Oryginalny artykuł naukowy

Tytuły:

Polski:

Efektywność zamówień publicznych w wymiarze prawnym, ekonomicznym i społecznym

Angielski:

The Legal, Economic and Social Dimensions of the Eectiveness of Public Procurement

Autorzy

Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
ul. Bolesława Chrobrego 31, 26–600 Radom, Polska

Publikacja: 12.10.2016

Status artykułu: Otwarte __T_UNLOCK

Licencja: Żadna

Udział procentowy autorów:

Beata Wieczerzyńska (Autor) - 100%

Korekty artykułu:

-

Języki publikacji:

Polski

Efektywność zamówień publicznych w wymiarze prawnym, ekonomicznym i społecznym

cytuj

Pobierz PDF Pobierz

pobierz pliki

RIS BIB ENDNOTE