FAQ

Wolność i Solidarność

Studia z dziejów opozycji wobec komunizmu i dyktatury

Opis

Czasopismo „Wolność i Solidarność. Studia z dziejów opozycji wobec komunizmu i dyktatury” jest pismem interdyscyplinarnym z zakresu nauk społecznych i humanistycznych.  Ukazuje się od 2010 r. łącząc klasyczne eseje naukowe z analizą źródeł, recenzjami, relacjami działaczy opozycji demokratycznej. Czasopismo jest redagowane według najwyższych standardów naukowych i wydawane przez Wydawnictwo Europejskiego Centrum Solidarności znajdujące się na liście wydawnictw punktowanych MNiSW. „Wolność i Solidarność” publikuje artykuły dotyczące historii „Solidarności” i opozycji demokratycznej w okresie PRL, ruchów społecznych w bloku wschodnim, różnych typów demokratyzacji, a także dróg prowadzących od komunizmu i dyktatur autorytarnych do demokracji. Nie wyznaczamy sztywnej granicy chronologicznej zainteresowań badawczych. Nie stanowi jej rok 1989 – punkt przełomowy w historii upadku europejskiego komunizmu – bowiem systemy totalitarne i autorytarne nie przestały istnieć w innych częściach świata po europejskiej Jesieni Ludów. Do dziejów odzyskiwania wolności należą także współczesne formy opozycji wobec dyktatury, a idea solidarności jest nadal żywa wśród ruchów społecznych walczących o wolność i demokrację.

ISSN: 2082-6826

eISSN: 2543-4942

Punkty MNiSW: 5

DOI: 10.4467/25434942WS

Redakcja

Redaktor naczelny:
dr Przemysław Ruchlewski
Zastępca redaktora naczelnego:
Orcid dr Jakub Kufel
Sekretarz redakcji:
Judyta Bielanowska
Dodatkowi redaktorzy:
dr Konrad Knoch
Tomasz Kozłowski
Michał Przeperski

Afiliacja

Europejskie Centrum Solidarności

Zawartość czasopisma

zobacz wszystkie wydania Następne

nr 15

Redaktor naczelny: Przemysław Ruchlewski

Zastępca redaktora naczelnego: Jakub Kufel

Sekretarz redakcji: Judyta Bielanowska

Zawartość numeru

STUDIA

Roman Bäcker

Wolność i Solidarność, nr 15, 2023, s. 7 - 19

https://doi.org/10.4467/25434942WS.23.001.19652
Celem tego tekstu jest stworzenie aparatu pojęciowego (siatki kategorii teoretycznych) umożliwiającego wyjaśnianie wszelkich możliwych przejawów kultury opozycyjnej w reżimach autokratycznych. Wyróżniam dwa podstawowe rozumienia kultury opozycyjnej: społeczną i dziedzinową. Pierwsza to ogół postaw nieaprobatywnych wobec niedemokratycznego reżimu politycznego. Ta druga to wszelkie przejawy twórczości artystycznej krytyczne wobec istniejącego reżimu politycznego. Wyróżniam trzy podstawowe typologie kultur opozycyjnych w tym drugim rozumieniu ze względu na następujące kryteria: kształt organizacyjny, miejsce ekspresji artystycznej oraz poziomy negacji danego reżimu. Pierwsza typologia dotycząca kształtu organizacyjnego pozwala na zróżnicowanie podmiotów kultury opozycyjnej ze względu na ich liczebność oraz siłę więzi społecznych wytwarzanych w czasie pełnienia tej funkcji społecznej. Druga typologia pozwala na określenie przestrzeni wolności dla podmiotów kultury opozycyjnej, a trzecia – poziomu refutacji przez nich danego systemu politycznego.
Czytaj więcej Następne

Tomasz Sikorski

Wolność i Solidarność, nr 15, 2023, s. 20 - 37

https://doi.org/10.4467/25434942WS.23.002.19653
W artykule omówiono stosunek ruchu związanego z Ośrodkiem Dokumentacji i Studiów Społecznych do narodzin „Solidarności” (sierpień – listopad 1980). Powstały w 1967 r. ODiSS najpierw pozostawał w ścisłym formalnoprawnym związku z zespołem „Więzi” i warszawskim KIK (w ramach ruchu „Znak”), następnie w 1974 r. usamodzielnił się, tworząc odrębny podmiot, alternatywny i konkurencyjny wobec pozostałych środowisk i grup katolickich. ODiSS dostrzegał w „Solidarności” zarówno syndykat zawodowy, jak i masowy ruch na rzecz rewindykacji społecznej i upodmiotowienia społeczeństwa. Działacze i uczestnicy ruchu aktywnie włączyli się w pomoc regionalnym i zakładowym strukturom związku, służyli doradztwem i pomocą prawną, ubiegali się o prawa pracownicze na forum Sejmu PRL. Jednocześnie przestrzegali przed politycznym zaangażowaniem „Solidarności”, postulatami zmiany systemu etc. ODiSS, reprezentując ludzi wierzących, pozostawał w ścisłym kontakcie z Prymasem Stefanem Wyszyńskim i Episkopatem, choć stanowił środowisko autonomiczne, działające na własną odpowiedzialność. Prowadził również formalnie i nieformalne rozmowy z przedstawicielami reżimu komunistycznego. Za najważniejsze uważał dochowanie zobowiązań i gwarancji przez obie strony porozumień sierpniowych, co miało służyć autentycznemu porozumieniu narodowemu i rzeczywistej demokratyzacji socjalizmu. W swojej działalności przyjął formułę „konstruktywnego centrum”. Mając świadomość działania w ramach obowiązujących reguł prawno-ustrojowych (środowisko koncesjonowane), balansował między tym, co optymalne, a tym co możliwe w określonych realiach politycznych, dlatego w ocenie „Solidarności” zachowywał roztropny umiar, rozwagę i realizm.
Czytaj więcej Następne

Tomasz Siewierski

Wolność i Solidarność, nr 15, 2023, s. 38 - 51

https://doi.org/10.4467/25434942WS.23.003.19654
W artykule omówiono główne nurty zainteresowań historyków publikujących na łamach drugoobiegowego czasopisma „Krytyka” na przestrzeni lat 1978–1989. Wskazano najważniejsze tematy z historii najnowszej, które z powodów cenzuralnych nie istniały bądź były przekłamywane w oficjalnej historiografii PRL. Należały do nich m.in. historia polskiego zbrojnego podziemia antykomunistycznego, zbrodnie aparatu bezpieczeństwa, dzieje Polskiej Partii Socjalistycznej, relacje polsko-ukraińskie i polsko-żydowskie, a także główne problemy powojennej historii politycznej, np. wydarzenia marca 1968 r. W artykule poświęcono sporo uwagi autorom artykułów przywracających pamięć i uzupełniających wiedzę o tych zagadnieniach, a także starano się podjąć refleksję nad ich zaangażowaniem w ruchu opozycyjnym w kontekście ich wcześniejszych doświadczeń zawodowych i politycznych.
Czytaj więcej Następne

Grzegorz Majchrzak

Wolność i Solidarność, nr 15, 2023, s. 52 - 65

https://doi.org/10.4467/25434942WS.23.004.19655
Mimo wprowadzenia w 1981 r. kartek na mięso i jego przetwory sytuacja zaopatrzeniowa w Polsce pogarszała się, a sklepy straszyły pustymi półkami. Niemożliwe stało się kupno nawet podstawowych produktów. To z kolei wpływało na nastroje społeczne, zwiększało frustrację Polaków, zwłaszcza kobiet. Doprowadziło również – w lipcu tego roku – do nowej formy protestu, tzw. marszów głodowych. Były one sposobem zademonstrowania niezadowolenia bez przerywania pracy, organizowania strajków, które tej sytuacji nie tylko by nie poprawiły, lecz mogłyby ją wręcz pogorszyć, a ponadto pozwoliłoby władzom PRL na obciążenie odpowiedzialnością za fatalną sytuację zaopatrzeniową „Solidarności”. Najgłośniejsze i największe marsze głodowe zorganizowano w Łodzi. W kolejnych tygodniach odbyły się one również w wielu innych miastach. Kres tym nietypowym ulicznym protestom (z udziałem głównie kobiet, często z dziećmi) położyły władze związku – Krajowa Komisja Porozumiewawcza, która w sierpniu 1981 r. zaapelowała o powstrzymanie się z organizowaniem kolejnych marszów i innych protestów (m.in. strajków) oraz zadeklarowała, że zrobi wszystko, co jest w stanie, „dla wyprowadzenia kraju z kryzysu”.
Czytaj więcej Następne

Konrad Rokicki

Wolność i Solidarność, nr 15, 2023, s. 66 - 76

https://doi.org/10.4467/25434942WS.23.005.19656
„Trybuna Ludu” – centralny organ prasowy PZPR – przez cały okres istnienia partii przedstawiała jej linię polityczną. Miała być głosem kierownictwa partii – a nie forum dyskusji. Jednak w końcu lat osiemdziesiątych, obok dotychczas istniejących rubryk przedstawiających wybrane przez redakcję do druku lub omówienia listy czytelników (prawdziwe lub fikcyjne – to zawsze trudno stwierdzić w pismach o takim propagandowym i ideologicznym profilu) zaczęły się pojawiać innego rodzaju głosy czytelników. Miały być przyczynkiem do dyskusji nad koniecznością i kształtem reformy zarówno PZPR, jak i państwa. Była to dyskusja kontrolowana przez redakcję
bardziej zachowawczą w sferze ideologii niż ówczesne władze partyjne. W zachowanych wewnętrznych biuletynach „Trybuny Ludu” i w listach do redaktora naczelnego znajdujemy przegląd autentycznych listów, które nie zostały wykorzystane w druku, gdyż były zbyt krytyczne wobec działań kierownictwa partyjnego. Dopiero po utracie władzy przez PZPR, kiedy rozpoczęła się dyskusja, czy i w jakiej formie partię da się jeszcze uratować – nabrała ona bardziej autentycznego kształtu. Nie mogła jednak w żaden sposób wpłynąć na wiarygodność PZPR w społeczeństwie. 
Czytaj więcej Następne

Piotr Brzeziński

Wolność i Solidarność, nr 15, 2023, s. 77 - 96

https://doi.org/10.4467/25434942WS.23.006.19657
Artykuł opisuje działalność polityczną I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Gdańsku Tadeusza Fiszbacha z początku lat osiemdziesiątych XX w. Autor analizuje rolę odegraną przez tego polityka podczas strajków z sierpnia 1980 r., opisuje jego stosunek do niezależnego ruchu związkowego i jego politykę wobec NSZZ „Solidarność” aż do momentu wprowadzenia stanu wojennego. Ukazuje skomplikowane relacje łączące gdańskiego sekretarza z „Solidarnością” na tle najważniejszych wydarzeń lokalnych i ogólnopolskich. Podejmuje próbę weryfikacji popularnego do dziś mitu mówiącego, że Fiszbach był w latach 1980–1981 działającym we władzach PZPR cichym sojusznikiem „Solidarności”. Artykuł oparty jest na szerokiej kwerendzie archiwalnej, literaturze przedmiotu i relacjach świadków historii, w tym także na kilku wywiadach przeprowadzonych przez autora z samym Tadeuszem Fiszbachem.
Czytaj więcej Następne

Piotr Abryszeński

Wolność i Solidarność, nr 15, 2023, s. 97 - 109

https://doi.org/10.4467/25434942WS.23.007.19658
Celem artykułu jest zaprezentowanie rozwoju komitetów uczelnianych PZPR na przykładzie trójmiejskiego środowiska akademickiego. Działalność partii komunistycznej na uczelniach miała doprowadzić do przejęcia kontroli nad działalnością uczelni, ale także włączyć studentów w nurt życia politycznego przez nieustanną pracę ideologiczną i wychowawczą. Prowadziło to do osłabienia i ograniczenia autonomii szkolnictwa wyższego oraz podporządkowania go polityce partii. Początkowo nabór do partii miał ograniczony charakter dopiero w latach sześćdziesiątych zaczęto przykładać dużą wagę do rekrutacji studentów w szeregi PZPR. Skutkowało to formalizacją zadań wyznaczanych przez wyższe instancję i zwiększeniem kontroli ich wykonania. Pomimo intensywnych działań zmierzających do zwiększenia uczestnictwa młodzieży w życiu partyjnym, aż do końca istnienia PRL, zasięg oddziaływania PZPR wśród studentów był ograniczony. Jedynym zaś mierzalnym kryterium partyjnej ofensywy w środowisku akademickim pozostawało kryterium ilościowe, a nie jakościowe.
Czytaj więcej Następne

Grzegorz Wołk

Wolność i Solidarność, nr 15, 2023, s. 110 - 127

https://doi.org/10.4467/25434942WS.23.008.19659
Brytyjska dyplomacja z uwagą przyglądała się rozwojowi ruchów dysydenckich z sowieckiej strefie wpływów. Pomimo uznania, że ich wpływ na życie polityczne jest znikomy, od 1976 r. aż do powstania „Solidarności”, systematycznie narastało zainteresowanie coraz liczniejszymi polskimi grupami opozycyjnymi. W pewnym momencie zdecydowano się na nawiązanie bezpośrednich kontaktów, co było operacją bez precedensu w pozostałych krajach podporządkowanych ZSRR. W artykule skupiono się na odtworzeniu stanu wiedzy Foreign Office o ruchach dysydenckich w PRL i ich postrzeganiu przez Brytyjczyków.
Czytaj więcej Następne

Bartosz Gromko

Wolność i Solidarność, nr 15, 2023, s. 128 - 139

https://doi.org/10.4467/25434942WS.23.009.19660
Francesco Ricci (1930–1991) był włoskim księdzem, kanonikiem katedry w Forli, asystentem kościelnym Komunii i Wyzwolenia oraz rektorem kościoła San Filippo Neri w Forli. Podróżował do wielu krajów na rzecz promocji Komunii i Wyzwolenia: do Jugosławii, Peru, Polski, Węgier, Japonii i Korei, Ugandy, Paragwaju, Czechosłowacji i Brazylii. Ze względu na swoje zainteresowania Europą Wschodnią, znajdującą się wówczas pod rządami komunistycznymi, założył w Forli Centrum Studiów nad Europą Wschodnią (CSEO), które zajęło się pogłębianiem i szerzeniem wiedzy o krajach tego obszaru we Włoszech. Centrum publikowało m. in. przekłady dzieł Václava Havla, Józefa Tischnera i innych autorów.
Czytaj więcej Następne