FAQ

Media Biznes Kultura

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Uniwersytet Gdański

Opis

„Media Biznes Kultura" to czasopismo naukowe o profilu medioznawczym wydawane przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego w partnerstwie z Komisją Etyki Komunikacji Polskiej Akademii Umiejętności. Tytuł czasopisma jest bezpośrednim nawiązaniem do nazwy międzynarodowej konferencji naukowej, cyklicznie organizowanej przez gdańskie dziennikarstwo zapraszające do interdyscyplinarnego dyskursu na temat mediów naukowców z kraju i za granicy.


Umieszczane tu artykuły sytuują się na styku takich dyscyplin jak: nauki a  mediach, nauki o  komunikowaniu, marketing i  zarządzanie, psychologia, językoznawstwo i  komunikacja wizualna. Formuła czasopisma jest dwujęzyczna. Teksty publikowane są w języku polskim i języku angielskim.

ISSN: 2451-1986

eISSN: 2544-2554

Punkty MNiSW: 40

UIC ID: 493453

DOI: 10.4467/25442554.MBK

Redakcja

Redaktor naczelny:
prof. UG dr hab Anna Ryłko-Kurpiewska
Zastępca redaktora naczelnego:
prof. UG dr hab Małgorzata Łosiewicz
Sekretarz redakcji:
Magdalena Iwanowska
Redaktorzy językowi:
Joanna Marek-Banach
Joanna Siemieniuk
Redaktorzy tematyczni:
dr hab. Elżbieta Wierzbicka-Piotrowska
Hedwig Wagner
dr Konrad Knoch
prof. dr Rocio Zamora Medina
prof. Alan R. Freitag
prof. Liselot Hudders
Redaktor statystyczny:
dr Maciej Brosz
Oprawa graficzna :
dr Mirosław Rekowski

Zawartość czasopisma

zobacz wszystkie wydania Następne

Numer 2 (17) 2024

Data publikacji: 18.12.2024

Oprawa graficzna : Mirosław Rekowski

Redaktor statystyczny: Maciej Brosz

Redaktorzy tematyczni: Elżbieta Wierzbicka-Piotrowska, Hedwig Wagner, Konrad Knoch, Rocio Zamora Medina, Alan R. Freitag, Liselot Hudders

Zawartość numeru

Katarzyna Bąkowicz

Media Biznes Kultura, Numer 2 (17) 2024, 2024, s. 7 - 18

https://doi.org/10.4467/25442554.MBK.24.014.20888
Dezinformacja klimatyczna jest bardzo poważnym wyzwaniem, z jakim zmierzyć się muszą współczesne społeczeństwa. Autorzy treści dezinformacyjnych korzystają z wielu narzędzi i sposobów, aby ingerować w dyskurs. Są to między innymi media społecznościowe. Często tworzą i sponsorują je przedstawiciele przemysłu, który wydają miliony dolarów na publikacje oraz reklamy. Celem artykułu jest próba analizy zjawiska dezinformacji klimatycznej w internecie i mediach społecznościowych. Ważnym elementem są tutaj narracje wymieniane przez badaczy tematu, do których należą zaprzeczanie oraz lekceważenie zmian klimatycznych. Przyjmują one formę dyskursu opóźniania, którego celem jest odsunięcie w czasie działań pomocowych w obszarze klimatu, bądź przekonują, że człowiek nie jest w stanie wpłynąć na klimat tak, aby go zmienić. Ważną rolę pełnią aktorzy dezinformacji, czyli grupa ludzi oraz podmiotów tworzących i dystrybuujących treści dezinformacyjne. Wybraną metodą badawczą jest metoda desk research oparta na analizie źródeł zastanych dotyczących analizowanego zagadnienia. Wyniki przeprowadzonej analizy pozwalają zbudować charakterystykę spolaryzowanego zjawiska dezinformacji klimatycznej w internecie i mediach społecznościowych, przedstawić, jakie są jej elementy składowe oraz kto jest za nią odpowiedzialny.
Czytaj więcej Następne

Małgorzata Kocierz

Media Biznes Kultura, Numer 2 (17) 2024, 2024, s. 19 - 31

https://doi.org/10.4467/25442554.MBK.24.015.20889
Rola organizacji międzynarodowych w komunikacji na temat zmian klimatu jest kluczowa, ponieważ globalna współpraca w zakresie migracji klimatycznej opiera się głównie na tych podmiotach. Celem artykułu jest analiza sposobu, w jaki Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (International Organisation for Migration, IOM) i Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (United Nations High Commissioner for Refugees, UNHCR) przekazują opinii publicznej komunikaty na temat migracji klimatycznej. Jakościowa analiza danych zebranych z platform internetowych tych organizacji pokazuje, że głównymi ramami pojawiającymi się w dyskusji o migrantach klimatycznych są „migracja jako adaptacja” i „migranci klimatyczni jako ofiary”. Autorzy artykułu wskazują, że narracje w relacjach IOM i UNHCR mają wiele podobieństw, jednak treść ich komunikatów nieznacznie się różni. UNHCR koncentruje się na działaniach w danych krajach, podczas gdy IOM rozpowszechnia swoją rolę jako rzecznika migrantów klimatycznych.
Czytaj więcej Następne

Dali Osepashvili

Media Biznes Kultura, Numer 2 (17) 2024, 2024, s. 33 - 43

https://doi.org/10.4467/25442554.MBK.24.016.20890
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badania roli mediów społecznościowych w cyfrowym aktywizmie ekologicznym na przykładzie Gruzji. W ciągu ostatnich kilku lat przeprowadzono kilka badań, które analizują cyfrowy aktywizm ekologiczny, jednak tego rodzaju analizy nie zostały przeprowadzone w Gruzji, co wskazuje na nowość i trafność zaproponowanego tematu. W prezentowanym badaniu zostały zastosowane metody częściowo ustrukturyzowanych wywiadów z aktywnymi użytkownikami platform mediów społecznościowych i jakościowa analiza treści stron cyfrowych aktywistów ekologicznych w sieci społecznościowej Facebook. Pytania badawcze: jaka jest rola mediów cyfrowych w aktywizmie ekologicznym? Jaki typ aktywizmu stosują gruzińscy cyfrowi aktywiści ekologiczni? Zgodnie z wynikami tego badania slaktywizm obserwuje się głównie w gruzińskich mediach społecznościowych, gdy obywatele próbują wyrazić swoje stanowisko za pomocą petycji elektronicznych, wyrażają stanowisko za pomocą ramek awatara lub używając hashtagów. Na Facebooku istnieją pewne platformy, na których zjednoczyli się aktywiści ekologiczni. Jednakże do tej pory stwierdzono tylko jeden przypadek, gdzie aktywnie zebrali się obywatele na platformie mediów społecznościowych – Facebooku. Był to „MyCityKills”. Jak podkreślali respondenci, pomimo istnienia grup ekologicznych lub stron na Facebooku, jest to nadal bierny aktywizm. Dotychczas był to jedyny przypadek manifestacji nie tylko aktywizmu ekologicznego, lecz także obywatelskiego aktywizmu cyfrowego w ogóle. Tysiące młodych wolontariuszy zmobilizowało się za pośrednictwem Facebooka w dniu 13 czerwca 2015 roku. Celem spotkania było oczyszczanie ulic Tbilisi zalanych w wyniku powodzi i pomoc ludziom dotkniętym katastrofą.
Czytaj więcej Następne

Katarzyna Molek-Kozakowska, Robert Radziej

Media Biznes Kultura, Numer 2 (17) 2024, 2024, s. 45 - 57

https://doi.org/10.4467/25442554.MBK.24.017.20891
Artykuł zawiera przegląd publikacji popularno-naukowych z lat 2022–2024 na temat negatywnego wpływu technologii SI na środowisko. Ze względu na małą liczbę tekstów medialnych podejmujących tematykę energii czy klimatu w kontekście SI, można mówić o odwróconym procesie ustanawiania agendy lub o dyskursywnym wyciszaniu tematu. W przeglądzie sprawdzamy, w jaki sposób problematyka zasobów i emisji jest przedstawiana różnym publicznościom i jakie rekomendacje są proponowane na podstawie interdyscyplinarnych badań na temat sposobów odpowiedzialnego i zrównoważonego wykorzystania technologii SI. Przegląd zamykają przykłady zastosowań SI w celu usprawnienia działań na rzecz adaptacji do zmian klimatycznych i uchronienia się od kryzysów energetycznych. Rezultaty przeglądu wskazują jednak, że, pomimo obiecujących zastosowań technologii SI w działaniach ochronnych, nie ma jeszcze skutecznych sposobów ograniczania jej negatywnego wpływu na środowisko. Kwestia ta powinna być przedmiotem komunikacji ekologicznej.
Czytaj więcej Następne

Bruce Dame Laoera, Rosita M. Uyun

Media Biznes Kultura, Numer 2 (17) 2024, 2024, s. 59 - 75

https://doi.org/10.4467/25442554.MBK.24.018.20892
W artykule omówiono badanie obejmujące analizę trzech filmów poświęconych głównie zagadnieniom kryzysu klimatycznego i środowiska, opublikowanych w serwisie YouTube przez Think Policy, organizację zajmującą się kształtowaniem polityki publicznej w Indonezji. Za pomocą analizy konwersacji zbadano, w jaki sposób rozmowy z filmów na YouTube mogą pokazać kontekst i wyjaśnić znaczenie środowiska, zrównoważonego rozwoju i powiązanego z nimi kształtowania polityki. Analiza koncentruje się wokół fragmentów rozmów, które przekazują: 1) krytyczne poglądy działaczy na rzecz ochrony środowiska na temat polityki publicznej i warunków dotyczących kryzysu klimatycznego, środowiska i zrównoważonego rozwoju w Indonezji; 2) cel edukacyjny, podnoszący świadomość młodzieży w zakresie zagadnień środowiskowych; 3) zgodność i brak porozumienia w zakresie działań środowiskowych w odniesieniu do kwestii kryzysu klimatycznego w ogóle. Uzyskane wyniki pozwalają wnioskować, dzięki rozmowom na YouTube i na podstawie braku publicznej dyskusji skupiającej się wokół kwestii środowiskowych w Indonezji, że Think Policy można postrzegać jako organizację społeczną, której celem jest szerzenie świadomości zagadnień środowiskowych wśród szerszego grona odbiorców poprzez działania na rzecz ochrony środowiska i dyskusji na temat kształtowania polityki, niezależnie od ich wieku i poglądów społecznych lub politycznych.
Czytaj więcej Następne

Michalina Ahmad

Media Biznes Kultura, Numer 2 (17) 2024, 2024, s. 77 - 94

https://doi.org/10.4467/25442554.MBK.24.019.20893
Artykuł podejmuje tematykę postrzegania zmian klimatu wśród młodych odbiorców zaliczanych do „generacji Z”, które, jak pokazują liczne badania, często doświadcza zjawiska tak zwanego eko-niepokoju. W tekście przedstawiono wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wśród studentów kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna Uniwersytetu Gdańskiego. Celem analizy było ustalenie, czy studenci będący przedstawicielami generacji Z doświadczają eko-niepokoju i jak postrzegają zmiany klimatu oraz skąd czerpią informacje na ten temat i jak je oceniają?
Czytaj więcej Następne

Agnieszka Całek, Agnieszka Szymańska , Agnieszka Walecka-Rynduch

Media Biznes Kultura, Numer 2 (17) 2024, 2024, s. 95 - 114

https://doi.org/10.4467/25442554.MBK.24.020.20894
Polityka ekologiczna jest od lat 70. XX wieku kategorią obecną w dyskursie zarówno politycznym, jak i medialnym. Autorki artykułu zwracają uwagę na przykładzie Polski i Niemiec, że zainteresowanie ekologią i ochroną środowiska jest w Europie zróżnicowane. Wyniki ich badań ujawniają asynchroniczność i asymetryczność procesów instytucjonalizacji i medialnego sposobu prezentacji idei ekologii. Badanie dyskursu medialnego w Polsce i Niemczech objęło analizę wizerunku dwóch wydarzeń, tj. akcji Just Stop Oil z 14 października 2022 roku oraz Riposte Alimentaire z 28 stycznia 2024 roku.
Czytaj więcej Następne

Marta Ryniejska-Kiełdanowicz, Ewa Lebioda

Media Biznes Kultura, Numer 2 (17) 2024, 2024, s. 115 - 129

https://doi.org/10.4467/25442554.MBK.24.021.20895
W publikacji omówiono strategie komunikacyjne stosowane w duńskich inicjatywach ekologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem projektów LIFE REDCOHA i REWETDUNE-LIFE. Przedstawiono wpływ edukacji środowiskowej oraz szeroko zakrojonej komunikacji na efektywną ochronę ekosystemów, a także na zwiększanie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Autorzy analizy teoretycznych podstaw dyplomacji klimatycznej i komunikacji środowiskowej wskazują na ich kluczową rolę w kształtowaniu międzynarodowych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Zwracają również uwagę na rolę edukacji środowiskowej, która pełni istotną funkcję w działaniach proekologicznych, w obszarze edukacji zarówno formalnej, jak i nieformalnej. W artykule ukazano także znaczenie różnych form komunikacji, w tym mediów oraz kampanii informacyjnych i edukacyjnych, w upowszechnianiu wiedzy o zrównoważonym rozwoju.
Czytaj więcej Następne

Marcin Anaszewicz

Media Biznes Kultura, Numer 2 (17) 2024, 2024, s. 131 - 146

https://doi.org/10.4467/25442554.MBK.24.022.20896
Artykuł dotyczy luki komunikacyjnej wokół wpływu hodowli zwierząt na klimat i środowisko. Podczas gdy negatywne odziaływanie paliw kopalnych jest powszechnie znane oraz komunikowane, rola sektora hodowlanego w kryzysie klimatycznym i środowiskowym jest pomijana, co utrudnia prowadzenie otwartej debaty i prowadzenie zmian legislacyjnych. Publiczna percepcja, kształtowana przez media i politykę, najczęściej przedstawia rolnictwo wyłącznie jako ofiarę katastrofy klimatycznej, nie uwzględniając jego roli w pogłębianiu kryzysu klimatycznego i środowiskowego. W procesie zielonej transformacji kluczowa jest tutaj holistyczna komunikacja, jasny język, wiarygodne źródła i aktywny dialog, aby przełamać tę lukę, rozpocząć poważną debatę i szukać skutecznych rozwiązań prawnych i systemowych. Dysponujemy danymi, które wskazują na troskę społeczeństwa o klimat i środowisko, ale brak jest spójności między świadomością a działaniem. W artykule pokazano wybrane dane dotyczące odziaływania sektora hodowlanego na klimat i środowisko, które powinny stanowić podstawową wiedzę badaczy i badaczek, praktyków i praktyczek komunikowania środowiskowego.
Czytaj więcej Następne

Karolina Aszyk-Treppa

Media Biznes Kultura, Numer 2 (17) 2024, 2024, s. 149 - 164

https://doi.org/10.4467/25442554.MBK.24.023.20897
Technologie informatyczne oraz sztuczna inteligencja są coraz bardziej obecne w pracy twórców posługujących się fotografią. W przypadku stosowania tych pierwszych mogą one przynosić niewątpliwe korzyści techniczne, co wywołuje pytania, na czym te korzyści polegają oraz jaki mają wpływ na wzrost wartości artystycznej fotografii kreacyjnej. W artykule omówiono wpływ technologii cyfrowych na realizacje artystyczne w kontekście jakości strukturalnych prac oraz przedstawiono złożoność zjawiska sztucznej inteligencji w tworzeniu realizacji naśladujących fotografię w jej technologicznym i estetycznym wymiarze. Dokonano bilansu korzyści płynących z wykorzystania współczesnych możliwości technicznych w sferze tworzenia obrazu, a także rozróżnienia obrazów będących fotografiami od obrazów wygenerowanych przy współudziale sztucznej inteligencji, które fotografiami nie są.
Czytaj więcej Następne

Michał Makowski

Media Biznes Kultura, Numer 2 (17) 2024, 2024, s. 165 - 189

https://doi.org/10.4467/25442554.MBK.24.024.20898
W artykule dokonano analizy społeczno-gospodarczej sytuacji II Rzeczypospolitej, koncentrując się na rozwoju lokalnego handlu i usług, wspieranego innowacyjnymi działaniami reklamowymi. Przez pryzmat tczewskich kupców, korzystających z reklamy drukowanej w kalendarzach parafialnych dwudziestolecia międzywojennego, prezentuje ich artystyczny charakter oraz wpływ na świadomość społeczności lokalnej. Autor podkreśla użyteczność tych kalendarzy jako tradycyjnych środków komunikacji, bogatych w informacje, statystyki i literaturę, stanowiących cenne źródło dla medioznawców, literaturoznawców, historyków i etnografów.
Czytaj więcej Następne

Monika Wawer

Media Biznes Kultura, Numer 2 (17) 2024, 2024, s. 191 - 212

https://doi.org/10.4467/25442554.MBK.24.025.20899
Pojęcie gatunku telewizyjnego stanowi punkt wyjścia do konceptualizacji czynionych przez badaczy z różnorodnych perspektyw teoretycznych. Wydaje się, że w bogatej genologicznej literaturze przedmiotu brakuje perspektywy twórców telewizyjnych. Powody tego zaniechania są zapewne uzasadnione dowolnością i niespójnością nazewnictwa stosowanego przez nadawców i producentów, które służy raczej komunikacji z widzem i komunikacji wewnętrznej niż potrzebie precyzyjnego klasyfikowania kontentu. Celem tego artykułu jest próba opisania gatunków, kategorii i tagów używanych przez twórców telewizji. Analiza tego zbioru nazw posłuży odnalezieniu prawidłowości rządzących myśleniem o treściach telewizyjnych programerów i producentów. Dodatkowe odniesienie w tych rozważaniach będzie stanowić dziejąca się właśnie na naszych oczach transformacja telewizji związana z pojawieniem się obok paradygmatu linearnego paradygmatu nielinearnego.
Czytaj więcej Następne