FAQ
Logotyp Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

2020 Następne

Data publikacji: 21.10.2020

Licencja: CC BY-NC-ND  ikona licencji

Redakcja

Redaktor numeru Maria Nowina Konopka

Zawartość numeru

Małgorzata Kowalska-Chrzanowska, Przemysław Krysiński

Zeszyty Prasoznawcze, Tom 63, Numer 4 (244), 2020, s. 9-35

https://doi.org/10.4467/22996362PZ.20.028.12694

Funkcjonowanie pracowników naukowych w przestrzeni sieciowej może przybierać rozmaite formy, od bierności przez udział w dyskusjach aż po publikowanie najnowszych wyników badań w przestrzeni medialnej. W niniejszym artykule autorzy przedstawiają wyniki analiz obecności najnowszych publikacji (z lat 2017–2019) wybranych reprezentantów szeroko pojętych nauk o komunikacji społecznej i mediach w trzech serwisach internetowych: Google Scholar, ResearchGate i Academia.edu. W świetle ich zawartości starają się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób przedstawiciele tej dyscypliny komunikują w internecie najnowsze osiągnięcia naukowe, tj. jakie rodzaje publikacji udostępniają, jaką formę przybierają kreowane przez nich przekazy naukowe (publikacja opisów bibliograficznych, pełnych tekstów, pre- i postprintów) i z jakim odbiorem użytkowników się one spotykają (liczba pobrań, wyświetleń, komentarzy). Analizami objęto 100 wybranych (w losowaniu interwałowym) reprezentantów środowiska naukowego, przypisanych w bazie danych „Ludzie nauki” wg klasyfikacji OECD do dyscypliny „media i komunikowanie”.

Czytaj więcej Następne

Kamil Łuczaj, Wiktoria Wiater, Paulina Wnęk, Karolina Kołoda, Karolina Kusak, Michał Pieniążek

Zeszyty Prasoznawcze, Tom 63, Numer 4 (244), 2020, s. 37-54

https://doi.org/10.4467/22996362PZ.20.029.12695

Media społecznościowe zrewolucjonizowały praktykę komunikacji między nadawcą a odbiorcą przekazów medialnych. Nic więc dziwnego, że polskie uczelnie wyższe wykorzystują kanały mediów społecznościowych do komunikowania się z pokoleniami Y i Z – generacjami, których przedstawiciele nie pamiętają życia bez internetu i mediów społecznościowych. Celem artykułu jest analiza aktywności polskich uczelni wyższych w mediach społecznościowych z rozróżnieniem komunikacji na Facebooku, Instagramie, LinkedIn, Snapchacie, TikToku. Analizę oparto na ilościowych badaniach własnych, weryfikując aktywność wszystkich uczelni wyższych w Polsce. W analizie uwzględniono zmienne takie jak: wielkość uczelni, lokalizacja uczelni oraz struktura właścicielska (jednostki publiczne i niepubliczne). Wyniki badań pokazują, że podstawowym narzędziem komunikacji pozostaje portal Facebook, którego pozycja wydaje się niezachwiana. Ciągle jeszcze uczelnie nie prowadzą natomiast komunikacji w portalach TikTok oraz Snapchat, co uznajemy za zaprzepaszczoną szansę na zaistnienie w portalach młodzieżowych. Najpopularniejszą innowacyjną formą komunikacji, którą odkryliśmy w szerszej skali, jest wykorzystanie chatbotów. Najważniejszą zmienną wyjaśniającą zróżnicowane wzorce komunikacji była wielkość uczelni, choć – w przypadku niektórych portali – artykuł wskazuje inne istotne czynniki.

Czytaj więcej Następne

Renata Piasecka-Strzelec

Zeszyty Prasoznawcze, Tom 63, Numer 4 (244), 2020, s. 55-73

https://doi.org/10.4467/22996362PZ.20.030.12696

W artykule omówiono najważniejsze zmiany, które zaszły na rynku polskich agencji informacyjnych w latach 2016–2019. Zasadniczy przedmiot analizy stanowiła sytuacja publicznych agencji informacyjnych po wejściu w życiu Ustawy o Radzie Mediów Narodowych, która stanowi cezurę początkową niniejszego opracowania. Autorka zwraca uwagę na bezprecedensowy kryzys w PAP w październiku 2017 r. związany z burzliwymi zmianami kadrowymi, które wywołały wiele reperkusji w mediach. W opracowaniu uwzględniono ponadto nowe podmioty na rynku informacji agencyjnej, ważniejsze jubileusze (100-lecie PAT oraz 25-lecie KAI), dynamiczny rozwój multimedialnych agencji informacyjnych oraz stanowisko agencji informacyjnych wobec zjawiska fake newsów. Opracowanie powstało na bazie źródeł internetowych (witryny internetowe omawianych instytucji oraz serwisy i portale branżowe), a także wybranych artykułów prasowych opublikowanych w omawianym okresie na łamach dzienników społeczno-politycznych oraz prasy opinii.

Czytaj więcej Następne

Evelina Kristanova

Zeszyty Prasoznawcze, Tom 63, Numer 4 (244), 2020, s. 75-87

https://doi.org/10.4467/22996362PZ.20.031.12697

W artykule przedstawiono nieopracowany dotąd w literaturze przedmiotu szczeciński miesięcznik społeczno-kulturalny Spojrzenia, który był regionalnym pismem początkowej ery Edwarda Gierka. Starano się przy tym odpowiedzieć na pytanie o podejmowaną w nim problematykę, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki politycznej, która odzwierciedlała nowy trend propagandowy w PRL-u. Pomocne w powstaniu opracowania stały się źródła prasowe drukowane w Spojrzeniach oraz archiwalia dostępne w Archiwum Akt Nowych w Warszawie i Archiwum IPN w Szczecinie. Redakcja zainicjowała na łamach pisma m.in. cykl Literatura a polityka, który po wydarzeniach grudnia 1970 r. nie znalazł szerszego zainteresowania wśród pisarzy. W dość bogatej ofercie tematycznej periodyku przeważały zagadnienia regionu oraz promocja pisarzy i kultury regionalnej.

Czytaj więcej Następne

Michał Drożdż, Katarzyna Drąg

Zeszyty Prasoznawcze, Tom 63, Numer 4 (244), 2020, s. 89-105

https://doi.org/10.4467/22996362PZ.20.032.12698

Człowiekowi potrzebne są solidna wiedza i kompetencje, żeby mógł się odnaleźć się we współczesnej mediosferze. Nauki o komunikacji społecznej i mediach wychodzą naprzeciw tym potrzebom i są w Polsce i na świecie rozwijającą się dyscypliną. W kontekście tych procesów warto spojrzeć w historię i zobaczyć polskie, prekursorskie działania w obszarze badań prasoznawczych. Celem tego artykułu jest przedstawienie ważnej inicjatywy na drodze rozwoju prasoznawstwa polskiego – Towarzystwa Wiedzy Prasowej (1938–1939). Chcemy pokazać historię jego powstania na tle podobnych inicjatyw podejmowanych w Europie oraz wskazać najważniejsze cele Towarzystwa – szczególnie te związane z troską o etyczność komunikacji masowej wyrażoną w schyłku dwudziestolecia międzywojennego. Nasze analizy stanowią próbę poszukiwania odpowiedzi na pytania: czy doświadczenia historii zawierają wskazania do rozwiązywania problemów współczesnej mediosfery i czy mogą być inspiracją w badaniach medioznawczych. Prowadzone przez nas analizy opierają się na historycznych materiałach źródłowych i literaturze przedmiotu i są wsparte wiedzą empiryczną o współczesnych procesach medialnych. Za pomocą między innymi metody analizy źródeł oraz syntezującej metody porównawczej próbujemy na podstawie wiedzy historycznej o mediach wyciągać wnioski ważne dla współczesnych mediów.

Czytaj więcej Następne

Katarzyna Ewa Zielińska

Zeszyty Prasoznawcze, Tom 63, Numer 4 (244), 2020, s. 107-121

https://doi.org/10.4467/22996362PZ.20.033.12699

Magazyny przedwojennych szkół żeńskich dostarczają wiedzę o rozwoju nowej społeczno­ści – uczennic szkół średnich, która wyodrębniła się po roku 1918, w związku z reformami systemu kształcenia. Artykuł prezentuje wyniki analizy zawartości dwóch periodyków redagowanych przez gimnazjalistki z lat 20. i 30., a jego celem była identyfikacja najpopu­larniejszych zagadnień na łamach pism Dziś i Jutro oraz Młodzieńczy Lot. Zbudowany w ten sposób model treści ujawnił kierunki i cele przedwojennej edukacji dziewcząt oraz założenia wychowawcze. W ocenie autorki uznać można go za wzorcowy dla formuły przedwojennych pism szkolnych, redagowanych przez dziewczęta, istotnie uzupełniających bogatą ofertę pism dla młodzieży dwudziestolecia międzywojennego.

Czytaj więcej Następne

MyKaila Young

Zeszyty Prasoznawcze, Tom 63, Numer 4 (244), 2020, s. 123-140

https://doi.org/10.4467/22996362PZ.20.034.12700

Artykuł ma na celu ustalenie, w jakim stopniu materiały rejestrowane przez naocznych świadków, szczególny rodzaj user-generated content, wpływają na dynamikę ruchów społecznych i emocje związane z traumą drugiego stopnia / wtórną traumą. W czerwcu 2020 roku, podczas pandemii koronawirusa oraz trwających na ulicach amerykańskich miast demonstracji członków ruchu Black Lives Matter, Autorka przeprowadziła wywiady m.in z aktywistami ruchów społecznych, reporterami, pielęgniarkami pracującymi w Stanach Zjednoczonych. Wypowiedzi respondentów bezpośrednio zaangażowanych w ogólnokrajowe protesty oraz analiza relacji dziennikarskich pozwoliły zweryfikować hipotezę, że filmy rejestrowane przez naocznych świadków wydarzeń oraz medialne relacje odgrywają ważną rolę w kształtowaniu atmosfery strachu i nieufności itp., a sceny nagrane na filmach udostępnianych w internecie mogą prowadzić do wtórnej traumatyzacji odbiorców. Wideo pokazujące śmierć George’a Floyda poruszyło internautów, którzy przesyłali dalej nagranie, które zawierało drastyczne elementy. Nagranie wykonane przez naocznego świadka wydarzeń budziło w respondentach uczucia, które można rozpatrywać w kategoriach wtórnej traumatyzacji. Artykuł ma dwojaką wartość poznawczą: przedstawia aktualny i unikatowy materiał badawczy uzyskany podczas wywiadów z dziennikarzami relacjonującymi protesty oraz aktywistami zaangażowanymi w działalnie ruchów społecznych w USA; ponadto tekst zwraca uwagę na wyzwania, jakie stanęły przed dziennikarzami i pracownikami redakcji podczas pandemii COVID-19. Z przeprowadzonych rozmów wynika, że prawie wszyscy respondenci, którzy widzieli nieocenzurowane nagranie pokazujące śmierć czarnoskórego George’a Floyda, mówili o lęku i emocjach związanych z traumą. Większość rozmówców mówiła o „odrętwieniu” na skutek oglądania drastycznych ujęć, które wydają się czasem zbyt znajome. Respondenci wspominali również o relacjach medialnych, które miały pozytywny wpływ, zachęcający odbiorców do głębszego poznania i zrozumienia historycznego kontekstu ruchu Black Lives Matter. Artykuł pokazuje odczucia, jakie w odbiorcach mediów wywołują drastyczne treści, od których „prawie nie da się uciec” w cyfrowej przestrzeni.

Czytaj więcej Następne

Wojciech Furman

Zeszyty Prasoznawcze, Tom 63, Numer 4 (244), 2020, s. 141-144

https://doi.org/10.4467/22996362PZ.20.035.12701

Kazimierz Wolny-Zmorzyński: Biblia a korzenie reportażu. Glosa do historii i teorii gatunku. Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2020, s. 189.

Czytaj więcej Następne

Magdalena Hodalska

Zeszyty Prasoznawcze, Tom 63, Numer 4 (244), 2020, s. 145-148

https://doi.org/10.4467/22996362PZ.20.036.12702

Andrzej Kaliszewski, Edyta Żyrek-Horodyska: Kasandry i Amazonki. W kręgu kobiecego reportażu wojennego, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2019, s. 270.

Czytaj więcej Następne

Michał Jas

Zeszyty Prasoznawcze, Tom 63, Numer 4 (244), 2020, s. 149-151

https://doi.org/10.4467/22996362PZ.20.037.12703

Łukasz Walewski: Wł@dza w sieci. Jak nami rządzą social media. Wyd. MANDO, Kraków 2020, s. 252.

Czytaj więcej Następne