FAQ
Logotyp Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

2013 Następne

Data publikacji: 04.04.2013

Licencja: Żadna

Redakcja

Sekretarz redakcji Edyta Żyrek-Horodyska

Zastępca redaktora naczelnego Agnieszka Cieślikowa

Redaktor naczelny Wojciech Kajtoch

Zawartość numeru

Paul Klimsa

Zeszyty Prasoznawcze, Tom 56, Numer 1 (213), 2013, s. 72-81

https://doi.org/10.4467/2299-6362PZ.13.006.1024
W nauce o komunikowaniu stosowanych jest bardzo wiele różnorodnych modeli obrazujących złożoność procesu komunikacji, które stają się podstawą podejmowanych badań i przyjmowanych w nich hipotez badawczych. Dotychczasowe ustalenia teoretyczne nie nadążają jednak za zmianą, jaka dokonała się w zakresie procesu komunikacji wskutek digitalizacji mediów. Autor artykułu próbuje zapełnić istniejącą lukę, proponując swój własny model (CTO-Model, niem. Content-, Technik- und Organisations-Modell), który uwzględnia często pomijany obszar produkcji medialnej i akcentuje przyczynowo-skutkową współzależność, zachodzącą pomiędzy takimi jej elementami, jak zawartość, technika oraz organizacja mediów. Główna wartość proponowanego modelu polega na tym, że jego zastosowanie pozwala również objąć refl eksją naukową takie zjawiska, jak konwergencja i internacjonalizacja mediów.
Czytaj więcej Następne

Antoine de Tarlé

Zeszyty Prasoznawcze, Tom 56, Numer 1 (213), 2013, s. 82-89

https://doi.org/10.4467/2299-6362PZ.13.007.1025
Od 1995 roku, wraz z nadejściem Internetu tradycyjne dzienniki przeżywają prawdziwą rewolucję. Stawka w tej grze jest potrójna. Po pierwsze ekonomiczna: jak ochronić ich przeżycie, które zależy od fi nansów? Etyczna: jak zagwarantować w sieci sprawdzoną, wartościową informację? Polityczna: jak zapewnić równy dostęp do pełnej, wiarygodnej i pluralistycznej informacji, będącej głównym fi larem demokracji? Prezentowany artykuł poddaje analizie odpowiedzi na postawione w nim pytania zawarte w dziennikach zachodnich demokracji, głównie amerykańskich.
Czytaj więcej Następne

Thomas Bach, Mathias Weber, Oliver Quiring

Zeszyty Prasoznawcze, Tom 56, Numer 1 (213), 2013, s. 90-110

https://doi.org/10.4467/2299-6362PZ.13.008.1026
Autorzy artykułu, wykorzystując teorię oprawy, analizują publikacje poświęcone ekonomii w niemieckich gazetach na początku kryzysu finansowego. Celem badania było: po pierwsze, wskazanie ram, w jakich prezentowane są wiadomości ekonomiczne. Po drugie: dokumentacja tych sposobów medialnej oprawy, ich występowania oraz rozpowszechniania w różnych mediach. Po trzecie: badanie wzajemnego oddziaływania mediów. Autorzy artykułu wprowadzają pojęcie Transferu Ram Między Mediami, stosują stworzoną na potrzeby badań multimetodologię, wykorzystującą jakościową i ilościową analizę zawartości prasy, jak również model szeregu czasowego ARIMA. Badacze wskazali osiem sposobów oprawy wiadomości dotyczących gospodarki. Przedstawianie kryzysu jako ciągłego zagrożenia jest dominującą interpretacją. Wzajemne oddziaływanie mediów może wytłumaczyć w pewnym stopniu dynamikę zmiany opraw medialnych. Niemniej jednak, medialna oprawa kryzysu finansowego wydaje się zależna głównie od dodatkowych czynników zewnętrznych.
Czytaj więcej Następne

Lutz M. Hagen, Reimar Zeh, Maike Müller-Klier

Zeszyty Prasoznawcze, Tom 56, Numer 1 (213), 2013, s. 111-129

https://doi.org/10.4467/2299-6362PZ.13.009.1027
Autorzy artykułu pokazują związek między medialnymi relacjami z meczów piłki nożnej a popularnością partii politycznych w trakcie kampanii wyborczej, która zwykle następowała tuż po światowych rozgrywkach piłkarskich. Sukces reprezentacji narodowej związany jest ze zwycięstwem w politycznym meczu. Tę zdumiewającą zależność między sukcesami na boisku a zwycięstwem danego kandydata czy partii w wyborach tłumaczy teoria nastrojów społecznych W. Rahn, która zwróciła uwagę na ważną rolę, jaką w zachowaniach politycznych i kształtowaniu narodowej tożsamości odgrywają emocje, na które wpływ mają przekazy medialne, m.in. relacje sportowe. Narodowy sukces w rozgrywkach sportowych przyczynia się do wzmacniania narodowej tożsamości. Szczególnie w Niemczech, gdzie mecze piłki nożnej są najważniejszymi meczami relacjonowanymi w mediach. W dużym stopniu modelują nastroje społeczne, które z kolei wpływają na polityczne decyzje i sądy, w demokracji kształtowanej przez emocje. Trzeba jednak pamiętać, że sportowe rozgrywki mogą kształtować nastroje społeczne tylko wtedy, kiedy relacjonowane są w mediach. Zaprezentowana w artykule analiza związków między zainteresowaniem piłką nożną a wzrostem popularności partii politycznych pokazuje, że medialne relacje z meczów wpłynęły na niemieckie nastroje polityczne do tego stopnia, że mogły zadecydować o wyniku wyborów w 2002 roku.
Czytaj więcej Następne

Omówienia, recenzje, rozbiory

Wiesław Sonczyk, Joanna P. Bierówka

Zeszyty Prasoznawcze, Tom 56, Numer 1 (213), 2013, s. 180-186

  • Jolanta Kępa-Mętrak: Ustawicznie czujni... O dziennikarzach regionu kielecko-radomskiego (i nie tylko) (Wiesław Sonczyk) s. 180;
  • Katarzyna Pokorna-Ignatowicz (red.): Medialny obraz rodziny i płci (Joanna P. Bierówka) s. 183;
  • Krzysztof Stępnik:Setna rocznica urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego w prasie warszawskiej (ajc) s. 186.
Czytaj więcej Następne

Lidia Pokrzycka, Agnieszka J. Cieślikowa

Zeszyty Prasoznawcze, Tom 56, Numer 1 (213), 2013, s. 187-190

  • Agnieszka J. Cieślikowa - III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Niewygodne dla władzy: ograniczanie wolności słowa na ziemiach polskich od wieku XIX do czasów współczesnych”
  • Lidia Pokrzycka - Seminarium „Media władzy czy media obywateli? Komunikacja i media w animacji lokalnych polityk publicznych”
Czytaj więcej Następne