FAQ

Tom 20 zeszyt 4

Opowieści artystów

2023 Następne

Data publikacji: 2023

Opis

Projekt okładki: Paweł Sepielak

Publikacja dofinansowana przez Uniwersytet Jagielloński ze środków Wydziału Polonistyki.

Licencja: CC BY  ikona licencji

Redakcja

Redaktor naczelny Orcid Łukasz Tischner

Sekretarz redakcji Orcid Dorota Siwor

Redakcja naukowa z. 4 dr hab. Mateusz Antoniuk, prof. UJ

Zawartość numeru

Opowieści artystów

Mateusz Antoniuk

Konteksty Kultury, Tom 20 zeszyt 4, 2023, s. 383 - 384

Czytaj więcej Następne

Magdalena Popiel

Konteksty Kultury, Tom 20 zeszyt 4, 2023, s. 385 - 401

https://doi.org/10.4467/23531991KK.23.031.18834

Obecność narracji autopoietycznych w trzech podstawowych modelach kultury: literackiej, audiowizualnej i cyfrowej, jest istotnym czynnikiem wpływającym na ich różnorodność i dynamiczną ewolucję opowieści o tworzeniu. Pojęcie autopoiezy wprowadzone przez neurobiologow i socjologow poszerza spektrum badań nad procesem tworczym w tekstach literackich i szerzej, kulturowych. W związku z tymi dwoma aspektami funkcjonowania autopoiesis: w tradycjach rożnych mediow oraz wielu kierunkach badawczych analizujących proces tworzenia, autorka przedstawia trzy wzory modernistycznej opowieści o tworzeniu. Interpretacja Testamentu Witolda Gombrowicza prowadzi, po pierwsze, do wskazania trybu konstytuowania się narracyjnej tożsamości pisarza, po drugie, ku metaforze teatralnych kulis nadającej autopoiesis wymiar performatywny, a po trzecie, w stronę takich reguł poetyki opowieści o tworzeniu, ktore budują jej epifaniczną aurę.

Czytaj więcej Następne

Grzegorz Zając

Konteksty Kultury, Tom 20 zeszyt 4, 2023, s. 402 - 414

https://doi.org/10.4467/23531991KK.23.032.18835

Artykuł poświęcono rozważaniom nad tym, w jaki sposób sądy formułowane przez Józefa Ignacego Kraszewskiego w pochodzących przede wszystkim z lat 30. XIX wieku wypowiedziach na temat jego drogi pisarskiej, ale też pożądanych kierunków kształtowania się twórczości powieściowej, korespondowały z pierwszymi – powstałymi u początków zarysowywania się tendencji romantycznych w rodzimej prozie fikcjonalnej – powieściami tego autora. Głównym przedmiotem uwagi są tutaj utwory Pan Walery i Wielki świat małego miasteczka, których literacki, określany także przez autotematyczne komentarze, profil został wstępnie skonfrontowany z krytyczną refleksją pisarza, zawartą w takich między innymi artykułach, jak Rzut oka na ścieżkę, którą poszedłem (1832) czy O polskich romansopisarzach (1836).

Czytaj więcej Następne

Krystyna Zabawa

Konteksty Kultury, Tom 20 zeszyt 4, 2023, s. 415 - 426

https://doi.org/10.4467/23531991KK.23.033.18836

W artykule zostały przedstawione wstępne rozpoznania dotyczące narracji o twórczości w literaturze dokumentu osobistego (zwłaszcza w zapisach pamiętnikarskich i częściowo w listach) dwóch poetek: Maryli Wolskiej i jej córki, Beaty Obertyńskiej. Celem przeprowadzonych analiz było zbadanie samoświadomości artystycznej obu kobiet, sposobu, w jaki opisywały własny proces twórczy, oraz ewentualnych zależności w rozumieniu istoty poezji i poetyckiego rzemiosła. Lektura listów Wolskiej i Obertyńskiej wskazuje na szczególną rolę w procesie twórczym wspólnoty ludzi sztuki, których opinie wpływają na ostateczny kształt dzieł.

Czytaj więcej Następne

Magdalena Amroziewicz

Konteksty Kultury, Tom 20 zeszyt 4, 2023, s. 427 - 436

https://doi.org/10.4467/23531991KK.23.034.18837

W przypadku Władysława Sebyły wypowiedzi o pisaniu dotyczą nie tylko samego procesu twórczego, ale również wszystkiego, co ów proces otacza: czasu (jego życia i jego epoki), przestrzeni (warszawskiej, cyganeryjnej, rodzinnej, a wreszcie – militarnej i obozowej), finansów (zaległości redaktora naczelnego „Kwadrygi” w spłacaniu ministerialnych subsydiów oraz pierwszych pieniędzy zarabionych na literaturze w radiowym Kwadransie Poetyckim). Poznając warunki twórczej pracy Sebyły, otrzymujemy zatem mało romantyczny obraz tego, jak to wygląda od kuchni – więcej tu walki i mozołu niż szału i natchnienia. A jednak – w tym wszystkim – jest również „chłopiec zgubiony w czasie”, jest Dialog w ciemności. Moj artykuł skupia się na poszukiwaniu granic pomiędzy kreacją, manifestem i wyznaniem w dialogach chłopca z Obrazów myśli z żywiołem własnej twórczości.

Czytaj więcej Następne

Jan Zięba

Konteksty Kultury, Tom 20 zeszyt 4, 2023, s. 437 - 449

https://doi.org/10.4467/23531991KK.23.035.18838

Artykuł podejmuje próbę opisania poglądów Stanisława Lema na temat istoty poezji, literatury i procesu tworzenia. Proces tej artystycznej autorefleksji odbywa się w cieniu wojennej zagłady oraz w trakcie trwającej przez kilka powojennych dekad konfrontacji czytelniczej z poetami trzech generacji. Kluczowa okazuje się konfrontacja z rówieśnikami (w ramach recenzji poświęconych Baczyńskiemu i Różewiczowi w 1947 i 1948 roku), która pozwala na sformułowanie dwóch alternatywnych modeli literatury i opowiedzenie się po jednej ze stron. Pamięć o doświadczeniu zagłady, a także powojenna lektura poezji Bolesława Leśmiana i Ewy Lipskiej sprawia, że młodzieńcze deklaracje estetyczne ulegają pewnym przemianom. Niezmieniony jednak pozostaje element witalistyczny uwidoczniony już w 1945 roku w liście Lema do Mariana Hemara: „pisać, to znaczy przecież żyć”.

Czytaj więcej Następne

Iwona Gralewicz-Wolny

Konteksty Kultury, Tom 20 zeszyt 4, 2023, s. 450 - 462

https://doi.org/10.4467/23531991KK.23.036.18839

Artykuł dotyczy jednego z ważniejszych wątków twórczości Olgi Tokarczuk, jakim jest temat praktyki pisarskiej. Noblistka porusza go zarówno w swojej eseistyce, jak i w wypowiedziach publicystycznych, dowodząc tym stałej i czujnej obserwacji własnego procesu twórczego. Refleksję nad związkiem literatury z rzeczywistością prowadzi także w tekstach literackich, do których należy między innymi opowiadanie Szkocki miesiąc z tomu Gra na wielu bębenkach. Przedstawiona w artykule interpretacja tego utworu odnosi się do kwestii usytuowania aktu twórczego na skrzyżowaniu tego, co realne, i tego, co wyobrażone, wiążąc się w konsekwencji z postrzeganiem twórcy jako tego, kto zarazem pisze i jest pisany. Uosobieniem owego metaliterackiego zwielokrotnienia jest tu postać protagonistki – jednocześnie bohaterki, narratorki i alter ego pisarki, która w miarę rozwoju fabuły uświadamia sobie swoje uwikłanie w szkatułkową strukturę prawdy i fikcji.

Czytaj więcej Następne

Agnieszka Budzyńska-Daca, Aleksandra Łukowska

Konteksty Kultury, Tom 20 zeszyt 4, 2023, s. 463 - 479

https://doi.org/10.4467/23531991KK.23.037.18840
Przedmiotem badań jest proces twórczy w improwizacji teatralnej. Współczesny teatr improwizowany (tzw. impro) to forma teatru, w której całość lub część tego, co jest wykonywane, powstaje spontanicznie na oczach widowni, bez scenariusza i planu. Fabuła, dialogi i postacie są wymyślane, kształtowane i odgrywane równocześnie, podczas spektaklu. Celem artykułu jest uchwycenie retorycznych mechanizmów powstawania tekstu na oczach widzów. Przygotowaniem do analiz były wywiady kwestionariuszowe z twórcami reprezentującymi trzy grupy teatralne, którzy przedstawiali własne intuicje dotyczące inwencji twórczej. Ich odpowiedzi wpłynęły na wybór metod badawczych. Dla rekonstrukcji procesu twórczego przyjęto perspektywę krytyczno-retoryczną (retoryka jest tu rozumiana jako generatywna metoda inwencyjna) w jej trzech odsłonach: krytyki klasycznej, pentadycznej i klastrowej. Analizy obejmowały materiał pochodzący ze spektaklu teatralnego grupy Hurt Luster, który został nagrany i przetranskrybowany. Dla zobrazowania procesu kreacji w impro w artykule przedstawiono analizę jednej sceny, aby skoncentrować się na procesie złożonych motywacji twórczych improwizatorów. Triangulacja metod krytyczno-retorycznych pozwoliła „obejrzeć” analitycznie ten sam fragment spektaklu, wyodrębniając w nim: (1) następstwa przyczynowo-skutkowe procesu twórczego, (2) rekonstrukcję sytuacji dramatycznej i (3) rekonstrukcję skojarzeń, które pełniły funkcję majeutyczną, prowokując reakcje na bodźce słowno-gestyczne.
Czytaj więcej Następne

Literatura i jej sąsiedztwa

Piotr Wojtaszek

Konteksty Kultury, Tom 20 zeszyt 4, 2023, s. 480 - 494

https://doi.org/10.4467/23531991KK.23.038.18841

W artykule podjęto próbę syntezy konserwatywnych poglądów Szczepana Twardocha z wczesnego okresu jego twórczości, przedstawienia ich źródeł oraz przyczyn późniejszej, radykalnej zmiany. Pisarz w okresie studiów zainspirował się myślicielami konserwatywnymi, głownie w kontekście historii rewolucji francuskiej. Pod ich wpływem zaczął kontestować kierunek rozwoju cywilizacji europejskiej. Jego utwory z tego okresu zawierają wątki końca cywilizacji, upadku chrześcijaństwa, walki o zachowanie kulturowego status quo. Nawiązywał też do aktualnej sytuacji politycznej w Polsce oraz do pisarzy i filozofów reprezentujących podobny nurt myślowy, przede wszystkim Josepha de Maistre’a i Ernsta Jungera. Dojrzewanie intelektualne i związana z nim niechęć do dogmatyzmu spowodowały odrzucenie przez niego konserwatywnych poglądów.

Czytaj więcej Następne