FAQ

Tom 14 zeszyt 4

Kobiety w lagrze

2017 Następne

Data publikacji: 29.01.2018

Opis
Redaktor numeru: Dorota Siwor, Barbara Czarnecka

Licencja: CC BY-NC-ND  ikona licencji

Redakcja

Redakcja zeszytu Dorota Siwor, Barbara Czarnecka

Zawartość numeru

Arkadiusz Morawiecxw

Konteksty Kultury, Tom 14 zeszyt 4, 2017, s. 375 - 389

https://doi.org/10.4467/23531991KK.17.026.8350

Artykuł dotyczy dokonanego przez Niemców w latach drugiej wojny światowej ludobójstwa Cyganów i jego reprezentacji w literaturze polskiej (w mniejszym stopniu – w literaturze cygańskiej). Przedmiotem analizy jest motyw obozu cygańskiego (Ziegeunerlager) funkcjonującego w obrębie Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau, zwłaszcza wizerunek cygańskich kobiet, więźniarek, ukształtowany tyleż przez obozowe realia, co przez stereotypy, w tym orientalizującą kliszę, przypisującą Cygankom szczególną zmysłowość.

Czytaj więcej Następne

Dariusz Kuleszaxw

Konteksty Kultury, Tom 14 zeszyt 4, 2017, s. 390 - 407

https://doi.org/10.4467/23531991KK.17.026.8350
Obraz kobiet w obozowej prozie Tadeusza Borowskiego autor artykułu przedstawia, analizując trzy teksty: U nas, w Auschwitzu…, Ludzie, którzy szli oraz Kamienny świat. Pierwsze opowiadanie to przygotowanie do behawioralnej prezentacji lagru. O jego kształcie zdecydowało w dużej mierze to, że tworzą je zrekonstruowane listy, które Borowski jako więzień KL Auschwitz pisał do ukochanej, swojej przyszłej żony, do Marii Rundo. Ludzie, którzy szli to naznaczony behawioralnymi metaforami całościowy wizerunek FKL-u: koncentracyjnego obozu kobiet. W cyklu Kamienny świat autor Pożegnania z Marią funkcjonalizuje postacie kobiet po to, by pokazać skuteczność mechanizmów lagrowania. W każdym z analizowanych tekstów Borowski powiela patriarchalnie determinowane role kobiet, ale traktuje je także jako personalną, humanistyczną miarę koncentracyjnej katastrofy, korzystając przy tym z wyznaczonego przez klasyczną filozofię grecką kontekstu Platońskiej triady, w którym miarą prawdy jest piękno oznaczające, co prawda, głównie zalety etycznej natury, ale spersonalizowane w kobietach o nadzwyczajnej urodzie.
Czytaj więcej Następne

Violetta Wejs-Milewskaxw

Konteksty Kultury, Tom 14 zeszyt 4, 2017, s. 408 - 420

https://doi.org/10.4467/23531991KK.17.028.8352

Autorka artykułu przyjęła zasadę pars pro toto, wybrała dwie poetki lagrowe, z których jedna – Grażyna Chrostowska zginęła w wieku 21 lat, pozostawiwszy po sobie dość skąpy korpus wierszy, druga – Zofia Romanowiczowa, przeżyła wojnę, zamieszkała w Paryżu i stała się znaną, rozpoznawalną oraz docenioną prozaiczką i publicystką, komentatorką emigracyjnego życia Polaków. Chrostowska była świetnie zapowiadającą się poetką, której los nie pozwolił rozwinąć talentu, Romanowiczowa zaś – spełnionym człowiekiem (żoną, matką) i pisarką, która przez lata szlifowała swój styl i świadomie budowała artystyczny warsztat. Pytanie postawione w artykule brzmi: na ile przedlekturowa wiedza o biografii autorek wpływa na recepcję twórczości? Czy kategoria estetyczna, zwłaszcza w kontekście traumatycznych przeżyć lagrowych obu autorek, zachowuje charakter prymarny?

Czytaj więcej Następne

Piotr Krupińskixw

Konteksty Kultury, Tom 14 zeszyt 4, 2017, s. 421 - 434

https://doi.org/10.4467/23531991KK.17.029.8353

Przedstawiony szkic w całości poświęcony jest analizie wspomnień polskich więźniarek z KL Ravensbrück. Należały one do grupy 86 kobiet, które padły ofiarami tragicznej w skutkach serii pseudomedycznych badań poświęconych skuteczności nowych środków farmakologicznych tak zwanych sulfonamidów. Autor artykułu skupia się jedynie na wybranych aspektach narracji wspomnieniowych, przede wszystkim na kwestii dehumanizacji. Więźniarki poddawane przez hitlerowskich lekarzy eksperymentom medycznym już podczas pobytu w obozie określane były jako króliki doświadczalne. I właśnie wokół tej figury, kumulującej w sobie „uprzedmiotowienie i opresję” (określenie Donny Haraway), koncentruje się zasadnicza część zaprezentowanych rozważań

Czytaj więcej Następne

Kazimierz Adamczykxw

Konteksty Kultury, Tom 14 zeszyt 4, 2017, s. 435 - 450

https://doi.org/10.4467/23531991KK.17.030.8354

Badacze losów więźniów uratowanych z niemieckich obozów koncentracyjnych i leczonych w Szwecji piszą o antysemickich postawach wśród ocalonych Polek i Polaków. W artykule analizowane są wspomnienia i zeznania Polek więzionych w Ravensbrück dobrane ze względu na pojawiające się w nich odniesienia do mordu dokonanego na żydowskich kobietach. Polkom bezpośrednio poddanym terrorowi nazistowskiemu przypada rola ofiary-więźnia obozu i jednocześnie świadka Zagłady. W ich relacjach los Żydówek jest najczęściej nieobecny lub sygnalizowany jedynie kilkuzdaniową uwagą. Na tle tego dominującego milczenia o sytuacji Żydówek w obozie wyróżniają się wspomnienia Janiny Fabierkiewicz-Szyrkowej, Karoliny Lanckorońskiej, Zofii Krzyżanowskiej, Marii Rutkowskiej-Kurcyuszowej. W artykule relacjom tym poświęcono więcej uwagi.

Czytaj więcej Następne

Justyna Kowalska-Lederxw

Konteksty Kultury, Tom 14 zeszyt 4, 2017, s. 451 - 487

https://doi.org/10.4467/23531991KK.17.031.8355
Artykuł koncentruje się na relacji złożonej przez Liebę Tiefenbrun w Tarnowie w maju 1945 roku (Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego – Zespół „Relacje” 301/1182). Dwudziestopięcioletnia kobieta zrelacjonowała swoje przeżycia z obozów w Płaszowie, Auschwitz, Stutthof i Praust. Jeden z przywołanych epizodów zdecydowanie wyróżnia się nie tylko na tle całości jej świadectwa, lecz również w odniesieniu do dominującej narracji o kobiecym doświadczeniu obozowym. Lieba Tiefenbrun opowiada o przemocy seksualnej wobec więźniarek Płaszowa. W jej relacji zastanawiające jest nie tylko pojawienie się wątku obłożonego silnym tabu, lecz także sposób, w jaki jest on podejmowany. Tiefenbrun przywołuje bowiem obsceniczny, wulgarny język więźniów i więźniarek. Jej relacja, przedstawiająca doświadczenia kobiet z Płaszowa, uświadamia, jak bardzo myślenie o przeżyciach obozowych zdominowane jest przez wiedzę i pamięć o KL Auschwitz-Birkenau. Skłania do tego, by raz jeszcze przejrzeć archiwa, tym razem pod kątem pomijanych w oficjalnym dyskursie wątków opowieści o kobiecym doświadczeniu obozowym.
Czytaj więcej Następne

Danuta Drywaxw

Konteksty Kultury, Tom 14 zeszyt 4, 2017, s. 465 - 487

https://doi.org/10.4467/23531991KK.17.032.8356

Wśród stosunkowo niewielkiej grupy kobiet, które zostały zaewidencjonowane w KL Stutthof do końca 1943 r. znajdowały się więźniarki – Polki, które w miarę swoich możliwości, nie będąc w stanie pomóc wszystkim więźniom, organizowały tak zwany „mały sabotaż”. Polegał on na niszczeniu przywożonych do naprawy niemieckich mundurów, paleniu w piecach najlepszych pociętych na małe kawałki futra, przekazywaniu zdobytych nielegalną drogą informacji radiowych z frontu, zorganizowaniu dla mężczyzn dodatkowej odzieży i jedzenia, niszczenie najlepszych pasków skórzanych i spinek pakowanych do różnych wyprawek żołnierskich, opiekowaniu się przebywającymi w obozie dziećmi i więźniami małoletnimi. Znajdujące się wśród nich nauczycielki i działaczki harcerskie organizowały dla współtowarzyszek niewoli wieczorki poetyczne, święta religijne, a w 1944 r. również tajne nauczanie. Kobiety wykorzystywały każdą nadarzającą się chwilę i sposób do nielegalnej działalności, choćby wydawałoby się bardzo niewielkiej, nawet podczas wykonywania pracy pod nadzorem kapo czy niemieckich nadzorczyń

Czytaj więcej Następne