FAQ
logotyp Uniwersytetu Jagiellońskiego

2009 Następne

Data publikacji: 2009

Licencja: Żadna

Redakcja

Redaktor zeszytu Dorota Czyżowska

Zawartość numeru

Barbara Szmigielska, Marta Tomaszek

Psychologia Rozwojowa, Tom 14, Numer 4, 2009, s. 21-31

Celem prezentowanych badań było ustalenie zawartości treściowej stereotypów kobiet i mężczyzn u dzieci w wieku 5–7 lat. Przebadano 30 dziewcząt oraz 29 chłopców kwestionariuszem Szmigielskiej (2009), który zawiera pozycje opisujące cechy psychiczne, czynności codzienne, zawody, przedmioty oraz cechy wyglądu związane ze stereotypami płci. Analiza uzyskanych wyników wskazuje, że zawartość treściowa stereotypów obu płci wśród dzieci obejmuje głównie czynności codzienne związane z rolą płciową. W zakresie pozostałych kategorii istnieje tendencja do przypisywania charakterystyk jako wspólnych dla obojga płci. Nie wykazano istotnych różnic w treści stereotypów kobiet i mężczyzn wśród badanych dziewcząt i chłopców.
Czytaj więcej Następne

Aneta Chybicka, Karol Karasiewicz

Psychologia Rozwojowa, Tom 14, Numer 4, 2009, s. 33-43

Celem opracowania jest próba określenia, czy poziom zadowolenia z relacji jest związany z długością trwania związku intymnego (narzeczeństwo, małżeństwo ze stażem do 3 lat, małżeństwo ze stażem powyżej 10 lat), jakością komunikacji partnerskiej i poziomem zgodności opinii partnerów na temat roli kobiety w związku. W badaniu wzięło udział 216 par narzeczeńskich i małżeńskich o krótkim (do 3 lat) i długim (powyżej 10 lat) stażu. Badane pary zostały dobrane w taki sposób, aby równolicznie reprezentować trzy wyróżnione grupy: narzeczeństwo (N = 72), małżeństwo o stażu do 3 lat (N = 72) i małżeństwo o stażu powyżej 10 lat (N = 72). Badanie miało charakter indywidualny, osoby badane wypełniały Kwestionariusz Komunikacji Małżeńskiej (Kaźmierczak, Plopa, 2005), mierzono także poziom zgodności opinii partnerów na temat stereotypowej roli kobiety w związku oraz zadowolenie z relacji. Uzyskane wyniki wskazują na większe zadowolenie z relacji osób przebywających w związkach narzeczeńskich w porównaniu z badanymi pozostającymi w związkach małżeńskich. Ponadto partnerzy w związkach o najdłuższym stażu (powyżej 10 lat) charakteryzują się najniższą jakością komunikacji małżeńskiej. Ważnym wyznacznikiem zadowolenia ze związku jest zarówno jakość komunikacji, jak i poziom zgodności opinii partnerów na temat stereotypowej roli kobiety w związku. Zależności między badanymi zmiennymi w poszczególnych typach związków zostały przeanalizowane w świetle współczesnych teorii relacji i ról rodzajowych.
Czytaj więcej Następne

Magdalena Grabowska

Psychologia Rozwojowa, Tom 14, Numer 4, 2009, s. 45-56

Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie rezultatów badań nad wpływem stereotypów płci i starości na zachowania seksualne osób w okresie późnej dorosłości. Do ciekawych wyników badań można zaliczyć odnotowanie wpływu stereotypów płci na zachowania seksualne jedynie w grupie kobiet. Z kolei wpływ tendencji do stosowania stereotypów starości na zachowania seksualne badanych jest ograniczony i odnosi się wyłącznie do modyfi kowania przez nią poziomu różnorodności stosowanych technik seksualnych. Istotnym wynikiem jest również zaobserwowanie dużych różnic międzypłciowych w zakresie siły wpływu omawianych stereotypów na zachowania seksualne.
Czytaj więcej Następne

Maria Kirejczyk

Psychologia Rozwojowa, Tom 14, Numer 4, 2009, s. 57-72

Zgodnie z systemowym modelem rodziny, jej efektywne funkcjonowanie w dużym stopniu zależy od zdolności przystosowywania się do nieuchronnych przemian związanych z rozwojem wszystkich jej członków. Interakcja rodzice – dzieci powinna się zmieniać jakościowo. Newralgicznym punktem dynamiki tych zmian wydaje się okres dojrzewania dziecka. Jest to czas, kiedy rodzice mogą wypracować nowe, inne sposoby postępowania – takie, jakie będą adekwatne w kontakcie z osobą dorosłą, którą w tym czasie staje się ich dziecko. Celem prezentowanych badań było określenie, czym różnią się wzory interakcji zadaniowych rodzice – dziecko w kolejnych fazach życia rodzinnego. Porównano dwie grupy rodzin: z dziećmi wchodzącymi w okres dojrzewania (uczniowie gimnazjum) oraz z dziećmi w wieku wczesnej dorosłości (studenci). Do diagnozy wzorów interakcji posłużyła eksperymentalna metoda badania komunikacji w rodzinie – gra interakcyjna. Analiza czynnikowa pozwoliła wyróżnić cztery wzory interakcji. Ze względu na to, kto okazał się liderem, podzielono rodziny na dzieckocentryczne, matkocentryczne, ojcocentryczne oraz takie, w których brak było wyraźnego lidera. Zmienna grupująca – wiek dziecka – nie była związana z żadnym z tych typów. Związany z nimi był natomiast poziom wykształcenia rodziców. Wysokie wykształcenie matki wyznaczało wzór matkocentryczny. Komunikacja w tych rodzinach była najbardziej efektywna – grupa najlepiej radziła sobie z zadaniem eksperymentalnym. Niskie wykształcenie ojca korelowało ze wzorem dzieckocentrycznym, który okazał się stosunkowo mało efektywny. Z przeprowadzonych badań wynika, że styl komunikacji, wbrew oczekiwaniom, nie różnicuje zasadniczo rodzin z dzieckiem we wczesnym okresie dojrzewania i we wczesnej dorosłości. Być może wzór interakcji wypracowywany w rodzinie przez lata nie zmienia się dość plastycznie lub też bardzo wyraziście determinują go inne czynniki.
Czytaj więcej Następne

Elżbieta Talik

Psychologia Rozwojowa, Tom 14, Numer 4, 2009, s. 73-86

Młodzież w okresie dorastania doświadcza licznych sytuacji stresujących, które najczęściej dotyczą problemów osobistych oraz związanych z rodziną, szkołą, grupą rówieśniczą. W obliczu przeżywanych trudności dorastający stosują różne strategie radzenia sobie ze stresem. Celem prezentowanych badań było określenie, jakie strategie są wybierane przez nastolatków, w zależności od rodzaju sytuacji stresującej. Przebadano 451 osób – 278 dziewcząt oraz 173 chłopców, uczniów klas I–III liceum ogólnokształcącego w Lublinie.
Zastosowano następujące metody: Kwestionariusz Sposobów Radzenia Sobie (KSRS), R. Lazarusa i S. Folkman, w opracowaniu Z. Uchnasta (1995), Kwestionariusz RCOPE K.I. Pargamenta, w adaptacji E. Talik i L. Szewczyka (2008) oraz autorską Ankietę. Uzyskane wyniki wskazują, że młodzież w radzeniu sobie z sytuacjami trudnymi stosuje – obok tradycyjnych strategii radzenia sobie ze stresem – także strategie religijne.
Czytaj więcej Następne

Sprawozdania i recenzje

Ewa Gurba, Anna Kołodziejczyk, Małgorzata Stępień-Nycz

Psychologia Rozwojowa, Tom 14, Numer 4, 2009, s. 89-96

W dniach 18–22 sierpnia 2009 roku w Wilnie odbyła się XIV Europejska Konferencja Psychologii Rozwojowej. Uczestników, nie tylko z krajów europejskich, gościły mury młodego Uniwersytetu Wileńskiego im. Mykolasa Romerisa. Przygotowano różnorodne formy prezentacji prac naukowych. Były to: wykłady (9), zamawiane sympozja (5), sesje tematyczne (44) oraz 7 sesji posterowych, w czasie których zaprezentowano 520 plakatów.

Czytaj więcej Następne

Anna Rybka

Psychologia Rozwojowa, Tom 14, Numer 4, 2009, s. 97-103

RECENZJA
B. Winczura, Dziecko z autyzmem. Terapia deficytów poznawczych a teoria umysłu
Kraków: Wydawnictwo Impuls, 2008

Czytaj więcej Następne