FAQ
logotypu Uniwersytetu Jagiellońskiego

2023 Następne

Data publikacji: 19.12.2023

Opis
Projekt okładki: Marcin Bruchnalski.
 
Publikacja dofinansowana przez Uniwersytet Jagielloński ze środków Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz Instytutu Spraw Publicznych.

Licencja: CC BY  ikona licencji

Redakcja

Redaktor naczelny Orcid Joanna Trzópek-Paszkiewicz, Sylwia Wrona

Redakcja numeru Orcid Joanna Trzópek-Paszkiewicz

Zawartość numeru

Mateusz Lewandowski, Aleksandra Moskała

Zarządzanie Publiczne, Numer 1–2 (59), 2023, s. 1-19

https://doi.org/10.4467/20843968ZP.23.001.19071
Zależności między ryzykiem a innowacjami w usługach publicznych poświęcono niewiele uwagi i ta relacja pozostaje zarysowana głównie teoretycznie, z niewielką liczbą spostrzeżeń popartych badaniami empirycznymi. W artykule przedstawiono analizę przypadku dotyczącą innowacji w usługach kulturalnych jako źródła ryzyka. Zebrany materiał ukazuje złożoność relacji pomiędzy innowacją a rodzajami ryzyka oraz wzajemne powiązania pomiędzy rodzajami ryzyka. W rezultacie zaproponowano udoskonalone ramy koncepcyjne stylów zarządzania ryzykiem. Ramy te, zarysowane w artykule, łączą dwie wcześniejsze propozycje teoretyczne opisane w literaturze oraz określają implikacje dla praktyki.
Czytaj więcej Następne

Krzysztof Szewior

Zarządzanie Publiczne, Numer 1–2 (59), 2023, s. 21-31

https://doi.org/10.4467/20843968ZP.23.002.19072
Problemem badawczym jest polityka edukacyjna Unii Europejskiej. Artykuł szuka odpowiedzi na pytanie, czy UE prowadzi własną politykę edukacyjną, a jeśli tak, to w czym się ona wyraża. Inną grupą zagadnień jest relacja polityki edukacyjnej państw narodowych wobec działań podejmowanych przez instytucje UE. Kolejny obszar analizy odnosi się do problemów szczegółowych i inicjatyw politycznych UE w edukacji i kształceniu, a odnoszących się do przemian społeczno-gopodarczych i procesów europeizacji. Podstawą metodologiczną jest desk research, analiza instytucjonalna i zawartości dokumentów/aktów prawnych UE, a także kontekst polityk publicznych. Praca wykorzystuje pojęcia nauk o polityce i studiów europejskich, polityki publicznej – polityki edukacyjnej. Głównym wnioskiem z badań jest stwierdzenie, że UE prowadzi własną politykę edukacyjną, która koncentruje się na celach i wartościach społeczno-politycznych oraz na transformacji ekologicznej i technologicznej
Czytaj więcej Następne

Kamilla Noworól

Zarządzanie Publiczne, Numer 1–2 (59), 2023, s. 33-54

https://doi.org/10.4467/20843968ZP.23.003.19073
Autorka analizuje rolę istotnego ryzyka w zarządzaniu szkołą i procesie decyzyjnym, uwzględniając aspiracje i potencjalne działania podejmowane przez rodziców jako interesariuszy. Celem artykułu jest wstępna identyfikacja złożonych interakcji szkoła–rodzice. Artykuł koncentruje się na polskim systemie edukacji oraz zasadach funkcjonowania szkół podstawowych i średnich, niezależnie od ich stylu zarządzania i statusu. Autorka skupia się na wpływie rodziców na proces zarządzania szkołą i potencjalnych wynikach tych interakcji dla kierownictwa szkoły, wykorzystując badania obejmujące analizę aktów prawnych oraz wyniki badania pilotażowego w postaci elektronicznej ankiety skierowanej do dyrektorów i pracowników szkół oraz ankietę skierowaną do rodziców uczniów szkół publicznych i niepublicznych. Autorka przedstawia wyniki badań aktów prawnych dotyczących funkcjonowania szkół w Polsce w kontekście partycypacji rodziców. Dodatkowo zaprezentowano wyniki badań pilotażowych wśród rodziców i nauczycieli. Na tle analizy istniejących przepisów prawa sformułowano rekomendacje dotyczące dalszych badań i budowy modelu współpracy szkoły z rodzicami, aby zminimalizować ryzyko konfliktów i działań opozycyjnych wobec dyrektorów szkół.
Czytaj więcej Następne

Aleksandra Berkowicz

Zarządzanie Publiczne, Numer 1–2 (59), 2023, s. 55-71

https://doi.org/10.4467/20843968ZP.23.004.19074
W PRL prawie wszystkie szkoły były państwowe i pełniły podrzędną rolę wobec systemu komunistycznego. Szkoły niepubliczne w Polsce, które rozwinęły się pod koniec lat 80., to szkoły społeczne prowadzone przez organizacje pozarządowe lub szkoły prywatne prowadzone przez osoby fizyczne lub prawne. Rozwój szkół niepublicznych w Polsce był przejawem oddolnej inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego, które nie aprobowało ideologii totalitarnej realizowanej w szkołach publicznych i dysfunkcjonalnego, zacofanego sposobu zarządzania tymi szkołami. Celem artykułu jest przedstawienie dynamiki rozwoju niepublicznych form kształcenia w Polsce w latach 1989–2014. W badaniach wykorzystano metodykę ilościową – dane statystyczne uzyskane przez rejestry informacyjne administracji publicznej. Zestawienie tych danych pozwoliło na ukazanie dynamiki rozwoju szkół niepublicznych w Polsce oraz kierunku rozwoju tego zjawiska. Analiza danych zastanych pozwoliła na nakreślenie obrazu, swoistej mapy rozwoju szkół niepublicznych na podstawie liczby: szkół, uczniów, nauczycieli, także przy uwzględnieniu rozmieszczenia geograficznego tych szkół w poszczególnych polskich województwach. Wnioski z badań potwierdzają tezę, że powstanie i rozwój szkół niepublicznych to fenomen, który od początku był dziełem społecznym – oddolnej inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego. Wypełnienie luki badawczej w postaci syntetycznego ujęcia rozwoju edukacji alternatywnej wobec szkolnictwa publicznego w Polsce, w którym odpowiedzialność za realizację części zadania zaspokojenia potrzeb i dostarczenia dobra w formie edukacji w miejsce państwa przejęli obywatele. Szerzenie wśród naukowców i społeczeństwa świadomości powagi podjętej w artykule problematyki, ukazanie inspirującego przykładu partycypacji obywateli w życiu społecznym oraz ich konkretnego wpływu, a także siły oddziaływania dokonanych zmian na otaczającą rzeczywistość.
Czytaj więcej Następne

Sibel Taşcı

Zarządzanie Publiczne, Numer 1–2 (59), 2023, s. 73-83

https://doi.org/10.4467/20843968ZP.23.005.19075
Zmiany w jakości i treści kształcenia należą do najczęściej dyskutowanych tematów na świecie. Zależą one od treści i jakości zmian w kształceniu nauczycieli. W ostatnich latach wiąże się niedoskonałość systemów edukacji wielu krajów z kształceniem nauczycieli i prowadzi ciągłe badania reformatorskie w tym zakresie. W rezultacie widać, że na świecie istnieje wiele różnych programów szkolenia nauczycieli i praktyk nauczania. W trakcie praktyki nauczycielskiej na dyrektorach szkół spoczywają ważne obowiązki. Celem tego badania jest zbadanie polityk edukacyjnych i programów zajęć praktycznych w systemie kształcenia nauczycieli w Polsce oraz porównanie wykształcenia dyrektorów szkół w Turcji i Polsce. Metoda studium przypadku zastosowana w niniejszej polityce badawczej i szkoleniowej w zakresie praktyki pedagogicznej została zbadana w Turcji i Polsce.
Czytaj więcej Następne

Agata Luśtyk, Adam R. Parol, Konrad Serafin

Zarządzanie Publiczne, Numer 1–2 (59), 2023, s. 85-99

https://doi.org/10.4467/20843968ZP.23.006.19076
Celem artykułu jest wskazanie czynników instytucjonalnych mających wpływ na procesy rozwojowe, a także przedstawienie zastosowań ekonomii instytucjonalnej w badaniach nad terytorialnymi uwarunkowaniami rozwoju. W tym celu przeprowadzono analizę treści dotychczasowych publikacji i teorii z tego obszaru nauki. W artykule omówiono podstawy teoretyczne dotyczące ekonomii instytucjonalnej, jej założeń oraz ewolucji aż do powstania nowej ekonomii instytucjonalnej (NEI). Następnie autorzy przedstawili różne nurty ekonomii instytucjonalnej, które mogą znaleźć zastosowanie na gruncie teorii rozwoju regionalnego. Praca ukazuje, jakiego rodzaju badania są przydatne w przypadku analizy wpływu czynników instytucjonalnych na rozwój terytorialny. W końcowej części opracowania zawarto ogólne wnioski z zakresu opisywanej problematyki, a także zarekomendowano możliwe dalsze kierunki i sposoby rozwoju badań w tym obszarze, osadzając rozważania w sferze nurtów myśli ekonomicznej i zagadnień rozwoju terytorialnego.
Czytaj więcej Następne

Informacje o finansowaniu

Publikacja dofinansowana przez Uniwersytet Jagielloński ze środków Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz Instytutu Spraw Publicznych.