FAQ
logotypu Uniwersytetu Jagiellońskiego

2022 Następne

Data publikacji: 29.04.2024

Opis
Projekt okładki: Marcin Bruchnalski.
 
Publikacja dofinansowana przez Uniwersytet Jagielloński ze środków Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz Instytutu Spraw Publicznych.

Licencja: CC BY  ikona licencji

Redakcja

Redaktor naczelny Joanna Kołodziejczyk

Sekretarz redakcji Orcid Joanna Trzópek-Paszkiewicz

Redaktor zeszytu Joanna Kołodziejczyk

Zawartość numeru

Angelika Pańka

Zarządzanie Publiczne, Numer 3–4 (58), 2022, s. 79 - 95

https://doi.org/10.4467/20843968ZP.22.005.18902

W artykule omówiono zagadnienie współpracy podejmowanej przez przedsiębiorstwa w procesie budowania swoich przewag konkurencyjnych w obrębie wszystkich trzech sektorów gospodarki, a więc sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego. Celem artykułu ustanowiono identyfikację i ocenę wpływu podejmowanej przez małe i średnie przedsiębiorstwa współpracy z podmiotami trzech głównych sektorów gospodarki na osiąganie rynkowych przewag konkurencyjnych. Tym samym autorka podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, czy podejmowana przez małe i średnie przedsiębiorstwa współpraca z podmiotami sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego ma rzeczywisty wpływ na osiągane przez nie na rynku jakościowe i cenowe przewagi konkurencyjne? Realizację założonego celu oparto na wynikach badania ankietowego przeprowadzonego techniką CAPI wśród 1286 przedsiębiorstw sektora MŚP województwa kujawsko-pomorskiego. Uzyskane w części empiryczno-analitycznej wyniki nie wskazują na istnienie zależności między podejmowaniem współpracy z jakimikolwiek podmiotami należącymi do trzech sektorów gospodarki a uzyskiwaniem jakościowych i cenowych przewag konkurencyjnych na rynku.

Czytaj więcej Następne

Anna Foltyn-Simka, Anna Koenigshaus, Sylwia Kot, Katarzyna Krulicka

Zarządzanie Publiczne, Numer 3–4 (58), 2022, s. 97 - 105

https://doi.org/10.4467/20843968ZP.22.006.18903

Projekt ekologiczny „Natura(lnie) w Zabrzu” stanowi odpowiedź na pogłębiający się kryzys klimatyczny i wciąż rodzącą się edukację ekologiczną w szkole. Prowadzony przez cztery nauczycielki z Zabrza projekt wpisuje się w edukację interdyscyplinarną i włączającą, kształtuje aktywne postawy prospołeczne i daje uczestnikom poczucie sprawczości. Inicjatywy z im związane obejmują współpracę między szkołami oraz instytucjami miejskimi i ośrodkami naukowymi, dzięki czemu projekt zyskuje coraz większy zasięg. Podejmowane działania pozwalają na poszerzanie wiedzy w zakresie problemów ekologiczno-klimatycznych oraz wypracować prośrodowiskowe nawyki. W artykule przedstawione są praktyczne rozwiązania metodyczne i dydaktyczne, które organizatorki stosują w ramach projektu „Natura(lnie) w Zabrzu”.

Czytaj więcej Następne

Gabriela Kękuś, Natalia Malkusz

Zarządzanie Publiczne, Numer 3–4 (58), 2022, s. 107 - 119

https://doi.org/10.4467/20843968ZP.22.007.18904

Pogarsza się zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wskazuje na to zwiększająca się liczba prób samobójczych wśród osób niepełnoletnich. Celem pracy było zwrócenie uwagi na problem zdrowia psychicznego osób uczących się i stworzenie propozycji rozwiązań systemowych wspierających dobrostan psychiczny uczniów. Na podstawie przeprowadzonego badania internetowego wśród 313 osób w wieku 14–25 lat (29% stanowili studenci, a 71% uczniowie szkół średnich) wykazano, że co najmniej 20% osób uczących się negatywnie ocenia zarówno swój stan zdrowia psychicznego, jak i samoocenę. Z pomocy psychologa szkolnego korzysta mniej niż 25% uczniów, niezależnie od stanu zdrowia psychicznego. Dodatkowo respondenci uważają, że środowisko szkolne jest dla nich bardzo stresogenne. Dlatego sugeruje się wprowadzenie rozwiązań systemowych wspierających zdrowie psychiczne uczniów opartych na rzetelnych informacjach i dostępie do wykwalifikowanych specjalistów.

Czytaj więcej Następne

Marcin Kiper

Zarządzanie Publiczne, Numer 3–4 (58), 2022, s. 121 - 131

https://doi.org/10.4467/20843968ZP.22.008.18905

Celem badawczym artykułu jest zaprezentowanie najważniejszych treści dotyczących uzależnienia młodzieży od telefonu komórkowego na podstawie wybranej literatury przedmiotu oraz prezentacja i opisanie wyników badań własnych. Celem badań była próba opisania wybranych aspektów zjawiska, jakim jest używanie przez młodzież telefonów komórkowych. Badania przeprowadzono w dniach od 9 do 13 maja 2022 roku w grupie liczącej 80 uczniów szkoły ponadpodstawowej. W celu przeprowadzenia badań wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego, do którego stosownie wybrano technikę ankiety z narzędziem badawczym – kwestionariuszem ankiety. Wnioski z badań wskazują, że z niepokojem należy patrzeć na sposób, w jaki współczesna młodzież korzysta z telefonów komórkowych. W następstwie uzyskanych wyników z badań należy rozważyć wprowadzenie edukacji medialnej w szkołach.

Czytaj więcej Następne