W ujęciu makroekonomicznym przedsiębiorczość społeczna jest stosunkowo nowym zjawiskiem w wielu byłych krajach sowieckich. W XXI wieku przedsiębiorczość społeczna w krajach takich jak Łotwa i Ukraina staje się coraz bardziej popularna jako skuteczny mechanizm rozwiązywania lokalnych problemów społecznych i gospodarczych. Począwszy od 1991 r. powstało wiele inicjatyw, które w tamtym czasie były nazwane przedsiębiorstwami społecznymi, ale były głównie ukierunkowane na pomoc osobom niepełnosprawnym w rozpoczęciu zatrudnienia.
Wybraliśmy Łotwę i Ukrainę, aby zbadać wpływ członkostwa w Unii Europejskiej na trajektorie koncepcji przedsiębiorstwa społecznego w obu krajach. Na Łotwie sektor społeczny otrzymał silne wsparcie i finansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego, podczas gdy na Ukrainie sytuacja społeczno-gospodarcza spowodowała duże niedoinwestowanie w sektorze społecznym. W naszym artykule postaramy się przedstawić obraz stanu przedsiębiorstw społecznych, wykorzystując: porównanie oficjalnych statystyk z oryginalnymi badaniami przeprowadzonymi na przedsiębiorstwach społecznych w terenie.
Powszechnie uważa się, że przedsiębiorstwo społeczne tworzy wartość społeczną poprzez rozwiązywanie problemów społecznych. W związku z tym przedsiębiorstwo społeczne można uznać za produkcję nowych rozwiązań problemów społecznych w bardziej skuteczny, wydajny i zrównoważony sposób.
Analizując konsekwencje obecnego kryzysu gospodarczego i jego wpływ, na przykład na usługi opieki zdrowotnej, są tacy, którzy wysunęli ideę, że przedsiębiorstwo społeczne może stanowić skuteczną strategię przeciwdziałania ograniczaniu publicznego świadczenia usług socjalnych. Niniejszy artykuł przedstawia koncepcję przedsiębiorstwa społecznego w wybranych krajach byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) w ujęciu porównawczym.
W szczególności niniejszy artykuł pokaże, jak w czasach radzieckich różna tożsamość narodowa była w stanie poradzić sobie z kolektywistyczną kulturą dzięki swoim wartościom społecznym oraz współpracy społecznej, zwłaszcza na wsi. W czasach Związku Radzieckiego potężne dziedzictwo oparte na ikonach wiejskich i naturalnych pomogło ludziom zachować narodową tożsamość i wspólną wizję pomimo ogromnej rosyjskiej imigracji.
Jesteśmy przekonani, że przedsiębiorstwo społeczne powinno wskazywać na tradycyjne wartości, ale w innowacyjny sposób. Przedsiębiorczość społeczna i innowacje społeczne są bardzo bliskie i opierają się na wartościach współpracy i pomocniczości.