FAQ

Homo et Societas

Wokół Pracy Socjalnej

opis
Homo et Societas to rocznik naukowy wydawany przez Instytut Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie poruszający szeroko rozumianą tematykę pomocy społecznej i pracy socjalnej w kontekście społeczeństwa i jednostki.

Celem czasopisma jest przybliżenie kwestii i problemów społecznych odnoszących się do funkcjonowania człowieka w różnych środowiskach. W czasopiśmie zamieszczane są artykuły o teoretycznym i empirycznym charakterze.

Numery

Zawartość numeru

Wioleta Duda, Monika Czerw

Homo et Societas, Nr 8/2023, 2023, s. 12 - 24

https://doi.org/10.4467/25436104HS.23.002.19114

Każda jednostka ma szereg możliwości wyboru drogi życiowej. Jest ona w dużej mierze uzależniona od rodziny, otoczenia, systemu wartości i bardzo ważnego obszaru dla każdego człowieka – edukacji. To ona otwiera nam okno na świat, pomaga odnaleźć swoje miejsce, osiągnąć sukces, ale przede wszystkim edukacja jest szansą na równy start w dorosłe życie dla każdego, bez względu na pochodzenie, zamożność czy też miejsce zamieszkania. Szczególnie jest to istotne w przypadku osób z niepełnosprawnościami, które jako pełnoprawni członkowie społeczeństwa ciągle muszą udowadniać, że mają takie same prawa, że mogą i chcą pełnić takie same obowiązki. Nie zawsze jednak jest to możliwe ze względu na nadal występujące bariery związane z pełną dostępnością. Dotyczą one także budynków i usług publicznych, w tym edukacji. Działania podejmowane w ostatnich latach znacznie poprawiły dostępność architektoniczną i cyfrową. Jest to dostrzegalne także w szkolnictwie wyższym, coraz bardziej inkluzyjnym. Wsparcie to jednak należy rozszerzyć o pomoc studentom z niepełnosprawnościami w tranzycji na rynek pracy, tak aby proces inkluzyjny przebiegał także po zakończenie edukacji. To proces doradztwa edukacyjno-zawodowego jest odpowiedzią na potrzeby studentów z niepełnosprawnościami, w którym otrzymują nie tylko wsparcie, ale także mają możliwość zaplanowania swojej indywidualnej ścieżki kariery zgodnie z predyspozycjami, możliwościami i ograniczeniami. Istotą życia każdego człowieka jest jego rozkwit, nowe cele. Doradca zawodowy koncentrując się na pożądanych aspektach psychicznego i społecznego funkcjonowania studenta z niepełnosprawnością nie tylko uczestniczy w jego aktywizacji zawodowej, ale także wyrównuje szanse na otwartym rynku pracy.

Czytaj więcej Następne

Katarzyna Zalas, Monika Czerw

Homo et Societas, Nr 8/2023, 2023, s. 25 - 37

https://doi.org/10.4467/25436104HS.23.003.19115

Artykuł został poświęcony pogłębieniu wiedzy studentów na temat potrzeb osób z niepełnosprawnością. Jego celem jest zaprezentowanie przebiegu realizacji projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju nt. Uniwersalne kierunki – uniwersalne społeczeństwo, wdrożonego w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie, który koncentrował się na wprowadzeniu do programów studiów wybranych kierunków obowiązkowych zajęć z zakresu dostępności i projektowania uniwersalnego.

W artykule zaprezentowane zostały rozwiązania wdrożone do dydaktyki Uniwersytetu, w formie tradycyjnych wykładów, ćwiczeń, ale również innowacyjnych warsztatów z osobami o szczególnych potrzebach, symulacji z wykorzystaniem specjalistycznych sprzętów i symulatorów, jak również wizyt studyjnych. Autorki niniejszego tekstu uczyniły także rezultaty realizowanych zajęć oraz opinie studentów biorących w nich udział, wskazujące na konieczność tworzenia środowiska, usług i produktów zgodnych z założeniami projektowania uniwersalnego.

Czytaj więcej Następne

Ireneusz M. Świtała

Homo et Societas, Nr 8/2023, 2023, s. 40 - 52

https://doi.org/10.4467/25436104HS.23.004.19116

W okresie dynamicznych przemian społeczno-kulturowych, gospodarczych i technologicznych, funkcjonowanie człowieka w środowisku pracy staje się ważnym problemem jednostkowym i społecznym.

Dynamika środowiska pracy wymusza na jednostce konieczność szybkiego dostosowania się do zmieniającej się sytuacji, co często powoduje poważne trudności adaptacyjne. Efektem złożoności i wieloznaczności współczesnego świata pracy są zjawiska dysfunkcjonalności lub patologii w środowisku pracy, które w istotny sposób wpływają na karierę zawodową i rozwój osobisty. W opracowaniu przedstawiono, na tle statystyk, najczęściej występujące zjawiska patologiczne w środowisku pracy, które wpływają negatywnie na proces pracy oraz na samego pracownika, podważając jego godność i poczucie bezpieczeństwa.

Czytaj więcej Następne

Gertruda Wieczorek, Martha Kaznowski

Homo et Societas, Nr 8/2023, 2023, s. 53 - 70

https://doi.org/10.4467/25436104HS.23.005.19117

Współcześnie praca jest jednym z ważniejszych elementów życia. Stawia ona wiele wyzwań pracownikom oraz organizacjom, w których osoby te pracują. Praca stała się już nie tylko miejscem, gdzie zarabiamy środki aby móc się utrzymać, ale coraz częściej jest budowaniem kariery czy realizowaniem swojego powołania czy spełnianiem swoich marzeń.

Zagrożeniem, z jakim coraz częściej mierzy się współczesny pracownik, jest wypalenie zawodowe. Temat ten jest niezwykle ważnym społecznie ze względu na pracownika oraz sposób funkcjonowania organizacji, w której on pracuje. Wypalenie zawodowe wpływa zarówno na pracownika, jego życie zawodowe i osobiste oraz na firmę, w której pracuje. Natomiast wypalenie zawodowe częściej spotyka się u pracowników, którzy wykonują zawody niedopasowane do ich zainteresowań, uzdolnień, warunków psychofizycznych i zdrowotnych. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór zawodu, ponieważ w pracy jednostka spędza ponad połowę swojego życia.

Czytaj więcej Następne

Elżbieta Modrzejewska

Homo et Societas, Nr 8/2023, 2023, s. 71 - 89

https://doi.org/10.4467/25436104HS.23.006.19118

Celem artykułu jest przedstawienie roli i wartości studenckich praktyk zawodowych postrzeganych z perspektywy zarówno studenta, jak i pracodawcy w aspekcie kompetencji pożądanych oraz przydatnych w pracy zawodowej. Artykuł o charakterze poglądowym poświęcony jest roli, jaką odgrywają praktyki studenckie w budowaniu umiejętności praktycznych studentów. Podkreślono w nim fundamentalne znaczenie praktyk jako ogniwa łączącego naukę teoretyczną z konkretnymi umiejętnościami praktycznymi. Przedstawienie tych perspektyw umożliwia również nakreślenie obszaru dla pogłębienia współpracy między uczelnią i pracodawcami.

Czytaj więcej Następne

Angelika Plutecka

Homo et Societas, Nr 8/2023, 2023, s. 92 - 105

https://doi.org/10.4467/25436104HS.23.007.19119

Przeprowadzone badania miały charakter diagnostyczny. Grupę badawczą stanowiło 207 uczniów szkół średnich, 121 dziewczyn i 86 chłopców. Analiza empiryczna pozwoliła na poznanie czasu przeznaczonego na aktywność fizyczną młodzieży w wieku od 14 do 18 lat w porównaniu do wytycznych WHO. Podczas badania został również zdiagnozowany problem subiektywnej opinii uczniów na temat wybranych czynników zewnętrznych, które mogą wpływać na stopień aktywności. Dodatkowo uczniowie podzielili się spostrzeżeniami, kto ich motywuje do podejmowania aktywności fizycznej oraz jakie cele determinują do podjęcia takich działań.

Czytaj więcej Następne

Magdalena Szul-Fryda

Homo et Societas, Nr 8/2023, 2023, s. 106 - 123

https://doi.org/10.4467/25436104HS.23.008.19120

Celem powyższych rozważań było ukazanie jak ważnym zasobem – kapitałem społecznym jest dobrostan młodego pokolenia. W oparciu o literaturę przedmiotu i dostępne badania ukazano rolę środowisk wychowawczych w kształtowaniu dobrostanu młodego pokolenia. Pojęcie dobrostanu zostało wyjaśnione w zakresie różnych koncepcji teoretycznych oraz powiązane zostało z pojęciami pedagogicznymi, takimi jak wychowanie i środowisko, które są nieodłączną częścią funkcjonowania młodego człowieka. To w środowisku zachodzą najważniejsze procesy życiowe człowieka – szczególnie nawiązywanie relacji rówieśniczych i społecznych. Umiejętność ta nie może w pełni zaistnieć bez prawidłowego funkcjonowania psychospołecznego bez świadomości siebie i roli drugiej osoby w życiu. Dobrostan jest niezbędnym zasobem do budowania relacji ze sobą i innych relacji społecznych. Bazą tego zasobu jest umiejętność nazywania, rozróżniania i wyrażania emocji, jako neurobiologicznego fundamentu potrzeby nawiązywania relacji. W niniejszym artykule dobrostan psychiczny został ukazany jako kluczowy zasób przyszłości, jako kompetencja, która ten kapitał społeczny pozwoli budować i wzmacniać.

Czytaj więcej Następne

Anna Jędryka

Homo et Societas, Nr 8/2023, 2023, s. 124 - 138

https://doi.org/10.4467/25436104HS.23.009.19121

Problematyka dotycząca działań aktywizujących seniorów stanowi interesujące zagadnienie w starzejącym się społeczeństwie. Podeszły wiek zwykle wpływa na ograniczenie ruchu człowieka. Podejmowane działania aktywizujące przeciwstawiają się tym tendencjom. Przeprowadzone badania w grupie 109 uczestników działań aktywizujących organizowanych przez ośrodki wsparcia pokazały formy i motywacje do tego uczestnictwa. Badania pokazały, w jakich działaniach aktywizujących seniorzy uczestniczą najczęściej oraz co motywuje podopiecznych do podejmowania tych działań.

Czytaj więcej Następne

Julia Krawczyk

Homo et Societas, Nr 8/2023, 2023, s. 140 - 153

https://doi.org/10.4467/25436104HS.23.010.19122

Artykuł ma charakter empiryczny i podejmuje kwestię uzależnienia od szeroko pojętych używek, w szczególności od alkoholu, papierosów bądź e-papierosów oraz narkotyków. Celem niniejszego badania było poznanie częstości oraz motywacji korzystania z używek przez studentów polskich uczelni. Prezentowany artykuł jest raportem na temat wyników badań, przeprowadzonych w grupie 82 studentek i 36 studentów. Przeprowadzona analiza empiryczna pozwoliła na diagnozę zachowań uczestników badania związanych ze spożywaniem używek. Kwestie, które zostały poruszone w artykule, to m.in.: moment pierwszego spożycia danego środka odurzającego, częstość oraz motywacja spożywania używek, a także świadomość studentów o potencjalnym uzależnieniu oraz nadużywanie leków bez wskazań medycznych. Odpowiednie wnioski zostały sformułowane oraz wyjaśnione w dyskusji, wraz z potencjalnymi przyczynami takich a nie innych odpowiedzi uczestników badania.

Czytaj więcej Następne

Aleksandra Dudzik

Homo et Societas, Nr 8/2023, 2023, s. 154 - 167

https://doi.org/10.4467/25436104HS.23.011.19123

Prezentowany artykuł zawiera informacje na temat działań pomocowych na rzecz uchodźców. Sytuacja po wybuchu wojny w Ukrainie 24 lutego 2022 r. zmusiła społeczeństwo polskie do podjęcia aktywnych działań na rzecz drugiego człowieka. Tak ogromna skala napływu uchodźców nie była obserwowana od zakończenia II wojny światowej. Treści zawarte w artykule skupiają się na działaniach pomocowych udzielanych zarówno przez organy państwa, samorządy, organizacje pozarządowe, jak i obywateli Polski.

Celem niniejszej pracy jest ustalenie jaką rolę spełniają realizowane formy pomocy w Polsce w procesie wspierania uchodźców. Na potrzeby artykułu wykorzystano metodę badania dokumentów oraz metodę obserwacji własnej, które pozwoliły na sformułowanie pewnych wniosków. Po pierwsze, uchodźcy nie mają wystarczającego dostępu do placówek opiekuńczo-wychowawczych dla swoich dzieci. Po drugie, grupa migrantów z Ukrainy nie posiada odpowiedniego zaplecza medycznego i stałego wsparcia psychologicznego. Po trzecie, istotną kwestią jest niewystarczające finasowanie działań pomocowych dla obywateli Polski, którzy czynnie zaangażowali się w pomoc drugiemu człowiekowi, wszelkie udzielane przez nich formy wsparcia były opłacane z ich własnego budżetu domowego.

Czytaj więcej Następne

Kazimierz Ligęza

Homo et Societas, Nr 8/2023, 2023, s. 168 - 177

https://doi.org/10.4467/25436104HS.23.012.19124

Sekularyzm i religia powinny być studiowane, opisywane i nauczane krytycznie. W świecie podzielonym na coraz większą liczbę odłamów religijnych sekularyzm był uważany przez wielu za odpowiedź na fakt pluralizmu religijnego. Logika seku­laryzmu polega na tym, że prowadząc nasze sprawy bez odniesienia do Boga, mo­żemy uniknąć podziałów religijnych i postępować ze sobą na wspólnej podstawie. W kontekście amerykańskim często sugeruje się, że sekularyzm jest nie tylko mądry koncepcyjnie, ale jest nakazany przez Konstytucję. Zwolennicy sekularyzmu pro­pagują również ideę, że sekularyzm jest racjonalnie lepszy od religijnych alternatyw w tym sensie, że jest bliższy ścieżce nauki i empirycznej racjonalności. Pragnę wyra­zić opinię w tym artykule, że większość poglądów na temat sekularyzmu jest błędna i że przynajmniej niektóre stowarzyszenia religijne, zwłaszcza chrześcijańskie, są w stanie z powodzeniem wyjaśnić pluralizm bez opresyjnej hegemonii, a w rzeczy­wistości mają do tego motywację. Analiza sekularyzmu skupia się w szczególności na tym, jak ewoluował on na Zachodzie, do jakiego stopnia twórcy amerykańskiej konstytucji określili Amerykę świecką lub chrześcijańską (lub całkowicie unikali tej kwestii), czy sekularyzm może z powodzeniem twierdzić, że jest neutralną metodą zarządzania społeczeństwem i czy sekularyzm rzeczywiście zasługuje na reputację towarzysza naukowej racjonalności.

Czytaj więcej Następne
Przejdź do tego numeru

Indeksowanie czasopisma

Naukowe bazy danych

Katalogi, bibliografie, wyszukiwarki naukowe