Użyteczność, empowerment i praca socjalna
cytuj
pobierz pliki
RIS BIB ENDNOTEWybierz format
RIS BIB ENDNOTEUżyteczność, empowerment i praca socjalna
Data publikacji: 2020
Homo et Societas, 2020, Nr 5/2020, s. 12 - 21
https://doi.org/10.4467/25436104HS.20.001.13234Autorzy
Użyteczność, empowerment i praca socjalna
Użyteczność pracy socjalnej można uznać za wartość przydatną w realizacji założeń i celów stawianych przed systemem pomocy społecznej w społeczeństwie współczesnym. Z kolei idea empowermentu interpretowana w duchu samostanowienia jednostek i w duchu wrażliwości społecznej nie pozwala zapomnieć o tym, że brak uznania społecznego jest pozbawianiem podmiotowości i samostanowienia jednostek o sobie. W artykule zostały zaznaczone wzajemne powiązania pomiędzy użytecznością i empowermentem na obszarze pracy socjalnej, które mogą przyczyniać się do rozpoznawania kwestii społecznych w ich etycznym wymiarze oraz mogą pomagać w podejmowaniu i rozwiązywaniu problemów socjalnych odnoszących się zarówno do całości systemu pomocy społecznej, jak i do rozwiązywania problemów lokalnych z poszanowaniem wolności indywidualnej jednostek. Dzieje się tak wtedy, gdy użyteczność jest definiowana w duchu przydatności i praktycznego zastosowania powiązanych z działaniem na rzecz dobra dla innych, a idea empowermentu określa, że w pracy socjalnej nie można rezygnować z takiej wartości, jak upodmiotowienie jednostek i grup społecznych w kontekście ich samostanowienia o sobie i usamodzielniania.
Beckett C. (2010). Podstawy teorii dla praktyków pracy socjalnej. Przeł. M. Jasiński, B. Maliszewska. Warszawa: Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej.
Gray M., Webb A.S. (2012). Praca socjalna. Teorie i metody. Przeł. B. Maliszewska. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Goodin E.R. (2002). Użyteczność i dobro. przeł. P. Łuków. W: P. Singer, (red.), Przewodnik po etyce. Warszawa: Wydawnictwo Książka i Wiedza.
Hennessey R. (2014). Umiejętności interpersonalne w pracy socjalnej. Warszawa: Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.
Honneth A. (2012). Walka o uznanie. Moralna gramatyka konfliktów społecznych. Kraków: Zakład Wydawniczy Nomos.
Howe D. (2011). Krótkie wprowadzenie do teorii pracy socjalnej. Przeł. P. Matela. Warszawa: Instytut Rozwoju Służb Społecznych.
Maj J. (2017). Użyteczno-emencypacyjny potencjał dialogu/ działanie dla dobra innych. W: D. Jankowska, (red.). Pedagogika dialogu. Emancypacyjny potencjał dialogu. Warszawa: Wydawnictwo APS.
Małek M. (2010). Liberalizm etyczny Johna Stuarta Milla. Współczesne ujęcia u Johna Graya i Petera Singera. Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.
Mill J.S. (2012). Utylitaryzm, O wolności. Przeł. M. Ossowska. Warszawa: Wydawnictwo PWN.
Rybczyńska A.D., Olszak-Krzyżanowska B. (1995). Aksjologia pracy socjalnej- wybrane zagadnienia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
Vanier J. (2011). Wspólnota miejscem radości i przebaczenia. Przeł. M. Żurowska. Poznań: Wydawnictwo W drodze.
Informacje: Homo et Societas, 2020, Nr 5/2020, s. 12 - 21
Typ artykułu: Oryginalny artykuł naukowy
Tytuły:
Użyteczność, empowerment i praca socjalna
Utility, Empowerment and Social Work
Publikacja: 2020
Status artykułu: Otwarte
Licencja: Żadna
Udział procentowy autorów:
Korekty artykułu:
-Języki publikacji:
PolskiLiczba wyświetleń: 637
Liczba pobrań: 1312