FAQ

2017 Następne

Data publikacji: 2017

Licencja: Żadna

Zawartość numeru

Ireneusz M. Świtała

Homo et Societas, Nr 2/2017, 2017, s. 12 - 23

Praca socjalna jest działalnością instytucjonalną i opiera się na określonych zasadach prawnych, ale także na określonych wartościach i normach etycznych. Nie wszystkie sytuacje życiowe, z którymi spotyka się pracownik socjalny dają się uregulować prawnie lub budzą wiele wątpliwości natury etycznej. Na każdym etapie działalności zawodowej pracownika pomocy społecznej może wystąpić konflikt wartości, ponieważ w codziennej praktyce zawodowej najważniejszą rolę odgrywa dobro jednostki. Każda teoria pracy socjalnej opiera się na dwóch kodeksach: prawnym i etyczym, co ułatwia podejmowanie decyzji pomocowych, ale bardzo często powoduje dylematy etyczne wśród pracowników socjalnych.
Czytaj więcej Następne

Katarzyna M. Stanek, Paulina Konowalska

Homo et Societas, Nr 2/2017, 2017, s. 35 - 48

Zjawisko współuzależnienia jest problemem społecznym i jednostkowym osoby nim dotkniętej. Większość publikacji naukowych oraz badań odnosi się do problemu uzależnienia, osoby uzależnionej oraz terapii osoby dotkniętej nałogiem. Widoczny jest niedostatek w opracowaniach odnoszących się do osób współuzależnionych. Waga szkodliwości społecznej owej kwestii nierzadko jest umniejszana bądź wręcz pomijana, co można interpretować jako bagatelizowanie skutków, jakich doświadczają osoby współuzależnione, a także pomijanie kobiet – partnerek, narzeczonych czy żon alkoholików w procesie pomocowym ukierunkowanym na rodzinę z problemem uzależnienia od alkoholu. Istotnym założeniem niniejszego artykułu było opracowanie profilu osoby współuzależnionej na podstawie jakościowej i ilościowej analizy danych zebranych w procesie badawczym, w celu zaproponowania modyfikacji, jakich należy dokonać w systemie pomocy, aby usprawnić procesy, którym podlegają programy wychodzenia ze współuzależnienia.
Czytaj więcej Następne

Martha Wieczorek

Homo et Societas, Nr 2/2017, 2017, s. 50 - 60

Wsparcie osób opuszczających instytucje penitencjarne jest bardzo ważnym środkiem do poprawnej readaptacji, dobrego funkcjonowania w społeczeństwie i braku zwrotów „za kratkami”. Osoby kończące wyrok powinny zostać poinformowane o tym, gdzie mogą szukać pomocy, której potrzebują. Wsparcie i pozytywne działanie kuratora, rodziny i krewnych jest niezwykle ważne dla prawidłowego powrotu do społeczeństwa i dla osób, które nie czują się stygmatyzowane i wykluczone.
Czytaj więcej Następne

Anna Ozga

Homo et Societas, Nr 2/2017, 2017, s. 61 - 73

Kara pozbawienia wolności stanowi sankcję stosowaną wobec osoby, która popełniła czyn zabroniony. Wyizolowanie penitencjarne stanowi najbardziej dotkliwą formę izolacji, będącą reakcją państwa na naruszenie norm prawa. Takie przymusowe odizolowanie, sposób ochrony społeczeństwa przed aspołeczną jednostką jest źródłem specyficznych cech rzeczywistości więziennej, na którą składają się m.in.: ograniczenie kontaktów z osobami bliskimi, przymus przebywania w otoczeniu osób obcych, nakaz przestrzegania dyscypliny i porządku, deprywacja (wyobcowanie) różnego rodzaju potrzeb osadzonych (deprywacja informacyjna, sensoryczna), utrata lub ograniczenie pewnych aktywności, np. wykonywanie określonych czynności w zakresie swobody poruszania się. Analiza działań penitencjarnych, ale też skutków psychospołecznych kary pozbawienia wolności stanowi podstawę pracy ze skazanym. Niniejsze kwestie są przedmiotem artykułu, który może stanowić podparcie dla oddziaływań penitencjarnych w aspekcie wychowawczym, terapeutycznym czy resocjalizacyjnym.
Czytaj więcej Następne

O. Pankiv, W. Duranowski, G. Marzano

Homo et Societas, Nr 2/2017, 2017, s. 74 - 82

W ujęciu makroekonomicznym przedsiębiorczość społeczna jest stosunkowo nowym zjawiskiem w wielu byłych krajach sowieckich. W XXI wieku przedsiębiorczość społeczna w krajach takich jak Łotwa i Ukraina staje się coraz bardziej popularna jako skuteczny mechanizm rozwiązywania lokalnych problemów społecznych i gospodarczych. Począwszy od 1991 r. powstało wiele inicjatyw, które w tamtym czasie były nazwane przedsiębiorstwami społecznymi, ale były głównie ukierunkowane na pomoc osobom niepełnosprawnym w rozpoczęciu zatrudnienia. 
Wybraliśmy Łotwę i Ukrainę, aby zbadać wpływ członkostwa w Unii Europejskiej na trajektorie koncepcji przedsiębiorstwa społecznego w obu krajach. Na Łotwie sektor społeczny otrzymał silne wsparcie i finansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego, podczas gdy na Ukrainie sytuacja społeczno-gospodarcza spowodowała duże niedoinwestowanie w sektorze społecznym. W naszym artykule postaramy się przedstawić obraz stanu przedsiębiorstw społecznych, wykorzystując: porównanie oficjalnych statystyk z oryginalnymi badaniami przeprowadzonymi na przedsiębiorstwach społecznych w terenie. 
Powszechnie uważa się, że przedsiębiorstwo społeczne tworzy wartość społeczną poprzez rozwiązywanie problemów społecznych. W związku z tym przedsiębiorstwo społeczne można uznać za produkcję nowych rozwiązań problemów społecznych w bardziej skuteczny, wydajny i zrównoważony sposób. 
Analizując konsekwencje obecnego kryzysu gospodarczego i jego wpływ, na przykład na usługi opieki zdrowotnej, są tacy, którzy wysunęli ideę, że przedsiębiorstwo społeczne może stanowić skuteczną strategię przeciwdziałania ograniczaniu publicznego świadczenia usług socjalnych. Niniejszy artykuł przedstawia koncepcję przedsiębiorstwa społecznego w wybranych krajach byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) w ujęciu porównawczym. 
W szczególności niniejszy artykuł pokaże, jak w czasach radzieckich różna tożsamość narodowa była w stanie poradzić sobie z kolektywistyczną kulturą dzięki swoim wartościom społecznym oraz współpracy społecznej, zwłaszcza na wsi. W czasach Związku Radzieckiego potężne dziedzictwo oparte na ikonach wiejskich i naturalnych pomogło ludziom zachować narodową tożsamość i wspólną wizję pomimo ogromnej rosyjskiej imigracji. 
Jesteśmy przekonani, że przedsiębiorstwo społeczne powinno wskazywać na tradycyjne wartości, ale w innowacyjny sposób. Przedsiębiorczość społeczna i innowacje społeczne są bardzo bliskie i opierają się na wartościach współpracy i pomocniczości.
Czytaj więcej Następne

Joanna Księska-Koszałka

Homo et Societas, Nr 2/2017, 2017, s. 83 - 93

Film D. Macklera pt. Otwarty Dialog alternatywne fińskie podejście do leczenia psychoz opiera się o cykl wywiadów z twórcami, praktykami i propagatorami metody Otwartego Dialogu w leczeniu psychoz. Prezentuje główne założenia oraz stosowane w tym podejściu strategie i techniki terapeutyczne. Otwarty Dialog opiera się na prowadzeniu otwartych spotkań terapeutycznych z udziałem profesjonalistów oraz członków rodziny i osób bliskich klienta w ramach tzw. sieci społecznej. Otwarty Dialog kieruje się zasadami natychmiastowego wsparcia, dostępności sieci społecznej, elastyczności i mobilności, odpowiedzialności, ciągłości psychologicznej, tolerancji niepewności oraz dialogiczności. Leki neuroleptyczne stosowane są w niewielkim stopniu. Popularna w zachodniej Laponii metoda osiąga ogromne sukcesy terapeutyczne. W niektórych polskich ośrodkach podejmuje się próby wdrażania strategii terapeutycznych opartych na Otwartym Dialogu. Jego założenia wpisują się w propagowany w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego model środowiskowej opieki psychiatrycznej.

Czytaj więcej Następne

Nadia Majewicz

Homo et Societas, Nr 2/2017, 2017, s. 94 - 105

Psychoterapia jest przedmiotem zainteresowania sztuki filmowej od dawna. Pierwsza część niniejszego artykułu przedstawia rozważania dotyczące sposobów pokazywania psychoterapii w filmach. W znacznej ich części psychoterapia pokazywana jest w sposób uproszczony, pełny stereotypów oraz daleki od realnych faktów. Może to skutkować wykształceniem się u widzów nierzeczywistego obrazu psychoterapii, a nawet doprowadzić do jej stygmatyzacji. Druga część stanowi analizę filmu Pawła Łozińskiego Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham w kontekście zarówno zastosowanych technik terapii systemowych jak i sposobu przedstawienia relacji terapeutycznej. Film pokazuje psychoterapię w sposób realistyczny, tym samym może spełnić istotną funkcję w oswajaniu widzów z tą specyficzną formą pomocy psychologicznej.

Czytaj więcej Następne

Andrzej Zwoliński

Homo et Societas, Nr 2/2017, 2017, s. 106 - 128

Współczesna debata nad szkołą zawiera element dyskusji nad brakiem proporcjonalności między wymaganiami a swobodą, karą a nagrodą, bliskością a dystansem, spontanicznością a racjonalnością. Zwrócono uwagę na rolę dobrego samopoczucia ucznia, jego zdolność do przyjmowania sukcesów i porażek. Pojawiło się nawet nowe zjawisko, jakim jest uzależnienie wychowanków od pochwał, związane z takimi zjawiskami jak „uzależnienie emocjonalne”, „narkotyk miłości”, „zatrucie psychologiczne”, które wiążą się z nowym rozumieniem kary w wychowaniu. Młoda osoba, jako podmiot uzależniony od pochwał, rozwija w sobie niepohamowaną potrzebę dowartościowania, uznania, podziwu oraz pozytywnego myślenia o sobie. Wyraża to w swoich wypowiedziach do rodziców, nauczycieli i rówieśników, szukając u nich pozytywnego wzmocnienia. Stają się one źródłem obsesji i zastoju w rozwoju osobowym. Uzależniony od pochwał młody człowiek poszukuje w nich przyjemności dla siebie, co czyni go często niezdolnym do troszczenia się o innych i nawiązania z nimi autentycznej relacji. 
Jakość społeczeństwa nie tylko zależy od edukacji, ale ona o niej świadczy. W bardzo dużym stopniu to od jej kształtu zależy, czy w przyszłości uczniowie będą jedynie sprawnymi narzędziami w rękach rządzących i pracodawców, czy też staną się niezależnymi indywidualnościami o wysokim intelekcie, kreatywni i świadomi swego miejsca w świecie.
 
Czytaj więcej Następne

Janusz Mariański

Homo et Societas, Nr 2/2017, 2017, s. 129 - 146

Współcześnie miejsce człowieka w świecie społecznym wyznaczane jest m.in. poprzez jego aktywność zawodową. Wyznacza ona miejsce człowieka w świecie, grupie społecznej, integruje ze środowiskiem w sposób jednostkowy i zbiorowy. Jednocześnie, praca zawodowa i powstające na jej tle stosunki społeczne oraz układy formalne i nieformalne są najprostszą drogą do integracji społecznej. Kształtuje ludzką osobowość, wyznacza miejsce człowieka w świecie wartości, w świecie materialnym i społecznym. Ważną rolę w pojmowaniu pracy odgrywa kultura. Stąd też potrzeba krzewienia humanizacji pracy ludzkiej, przyczyniając się tym samym do rozwoju. Rozwój dokonujący się poprzez pracę pozwala osiągnąć człowiekowi osobowość moralną, która jest zwielokrotnieniem naturalnych zdolności człowieka do wartościowania moralnego osoby ludzkiej. Artykuł wskazuje potrzebę „pracy nad pracą”, by praca prowadziła nie tylko udoskonalania rzeczy (produkty pracy), ale przede wszystkim udoskonalała człowieka pracującego, dlatego należy ustawicznie przywracać pracy ludzkiej wymiar moralny (praca jako wartość moralna), oraz promować postawy bardziej „być” niż „mieć”.

Czytaj więcej Następne