FAQ
logo Uniwersytetu Jagiellońskiego

2013 Następne

Data publikacji: 15.11.2013

Licencja: Żadna

Redakcja

Redaktor naczelny Wiesław Ziaja

Sekretarz redakcji Grzegorz Micek

Redaktor zeszytu Robert Pawlusiński

Zawartość numeru

Marta Derek, Katarzyna Duda-Gromada, Paulina Kosowska, Andrzej Kowalczyk, Mikołaj Madurowicz

Prace Geograficzne, Zeszyt 134, 2013 , s. 7 - 36

https://doi.org/10.4467/20833113PG.13.013.1259

Artykuł jest problemowym ujęciem wybranych aspektów turystyki w Warszawie – zarówno tych oczywistych (np. hotele, gastronomia, muzea ), jak i nieoczywistych ( np. dorożkarz, prawa strona miasta, światło ). Moduły, uporządkowane w kolejności alfabetycznej, sygnalizują jedynie pewne zagadnienia związane z turystyką warszawską, która nadal (mimo starań m.in. władz miasta, ekspertów, zarządzających sektorem turystycznym czy akademików) przypomina – w tym mieście Fryderyka Chopina – raczej zbiór osobnych jego scherz aniżeli spójny koncert symfoniczny. Stąd też różne paradygmaty stanowiące kanwę rozważań.

Czytaj więcej Następne

Maciej Adamiak, Tomasz Napierała

Prace Geograficzne, Zeszyt 134, 2013 , s. 37 - 50

https://doi.org/10.4467/20833113PG.13.014.1260

Celem artykułu jest charakterystyka przestrzennej zmienności cen usług oferowanych przez obiekty noclegowe w Łódzkim Obszarze Metropolitalnym. W swoim opracowaniu autorzy uzasadnili konieczność podejmowania badań w skali obszaru metropolitalnego w opozycji do prac, których zakres przestrzenny ograniczono do centralnego miasta metropolii. Autorzy zaprezentowali metodologię gromadzenia materiału empirycznego. Przedstawili obszar badań, skoncentrowali się jednakże wyłącznie na zagadnieniu delimitacji łódzkiej metropolii. Omawiając wyniki badania, autorzy szczegółowo scharakteryzowali lokalizację obiektów noclegowych w Łódzkim Obszarze Metropolitalnym, zidentyfikowali prawidłowości przestrzennego zróżnicowania cen usług noclegowych oferowanych przez badane przedsiębiorstwa.

Czytaj więcej Następne

Piotr Zmyślony

Prace Geograficzne, Zeszyt 134, 2013 , s. 51 - 67

https://doi.org/10.4467/20833113PG.13.015.1261

Procesy globalizacyjne wzmacniają siłę konkurencyjną miast na światowym rynku turystycznym. Równolegle z tym procesem globalne otoczenie wymusza zmiany adaptacyjne oraz rozwojowe funkcji turystycznej miast. Internacjonalizacja może zachodzić w sposób bierny, w formie zmian w ofercie turystycznej, rekreacyjnej i kulturowej miasta oraz zachowań nabywczych turystów i mieszkańców. Oprócz intensywnego umiędzynarodowienia walorów i oferty turystycznej, a także kontaktów partnerskich i działań marketingowych, największym wyzwaniem w tym zakresie jest internacjonalizacja struktur i procesów zarządzania turystyką, oparta na aktywnym zaangażowaniu podmiotów odpowiedzialnych za rozwój turystyki w mieście i dotycząca sfery zarządzania, w której globalne oddziaływania zderzają się w nich najsilniej z uwarunkowaniami lokalnymi. W artykule wskazano obszary i działania z zakresu internacjonalizacji zarządzania turystyką w mieście, dotyczące czterech funkcji : planowania, organizowania, przewodzenia i kontroli. N a przykładzie analizy zmian zachodzących w Poznaniu stwierdzono, że największe trudności występują w obszarach organizowania i przewodzenia. Problemy te są na tyle silne, że rzutują na skuteczność internacjonalizacji w sferze planowania.

Czytaj więcej Następne

Krzysztof Borodako

Prace Geograficzne, Zeszyt 134, 2013 , s. 69 - 81

https://doi.org/10.4467/20833113PG.13.016.1262

Od kilku lat władze Krakowa poświęcają wiele uwagi rozwojowi turystyki biznesowej. Obrazem tego są coroczne badania stanu rozwoju przemysłu spotkań, kampanie promocyjne Krakowa na najważniejszych światowych targach turystyki biznesowej oraz inicjatywy lokalne związane z przekazywaniem wiedzy i doświadczeń przedstawicielom tej branży. Powstająca współcześnie w Krakowie nowa baza kongresowo-targowa (cztery nowe obiekty), jak również istniejąca bogata oferta sal konferencyjnych w hotelach stwarzają dogodne warunku do rozwoju turystyki biznesowej w mieście. W opracowaniu analizie poddano dostępne materiały źródłowe oraz dane statystyczne G U S w celu określenia pozycji Krakowa w ważnym segmencie tego rynku, tj. grupowej turystyce biznesowej (określanej coraz częściej przemysłem spotkań). Kraków porównano do Warszawy – głównego konkurenta w tej rywalizacji – oraz innych miast, m.in. Wrocławia, Poznania i Trójmiasta. W analizie przedstawiono relacje pomiędzy liczbą spotkań i liczbą uczestników, a takimi zmiennymi, jak: liczba szkół wyższych, wielkość bazy noclegowej czy liczba miejsc w salach konferencyjnych. Wyniki badań wskazały na słabe strony rozwoju turystyki biznesowej w tym mieście oraz istniejący potencjał Krakowa na tle konkurencji..

Czytaj więcej Następne

Mirosław Mika

Prace Geograficzne, Zeszyt 134, 2013 , s. 83 - 100

https://doi.org/10.4467/20833113PG.13.017.1263

Celem artykułu jest ukazanie opinii i postaw mieszkańców wybranych gmin turystycznych Beskidu Śląskiego – Brennej, Istebnej, Ustronia i Wisły – wobec turystów, lokalnego rozwoju turystyki oraz działań władz samorządowych ukierunkowanych na jego aktywizację, a także określenie odczuwalnej społecznie presji przyjazdowego ruchu turystycznego. Wyniki badań ankietowych przeprowadzonych na losowo wybranej grupie n – 614 osób wskazują na wysoki stopień społecznej świadomości problemów związanych z rozwojem turystycznym gmin. Czynnikami istotnie warunkującymi stosunek mieszkańców do turystów są : subiektywnie odczuwalna uciążliwość ruchu turystycznego oraz świadomość ekonomicznego znaczenia dochodów z wydatków turystycznych dla społeczności lokalnej. Z kolei czynnikiem różnicującym indywidualne postawy wobec turystów oraz oceny i podejmowanych działań przez władze lokalne jest uzyskiwanie przez respondentów korzyści finansowych z wydatków turystycznych. N a społeczną odczuwalność presji turystycznej wpływają lokalne warunki przestrzeni geograficznej, stopień urbanizacji, a także sezonowość i rozkład przestrzenny przyjazdowego ruchu turystycznego. Pomimo znacznego wpływu ruchu turystycznego na środowisko przyrodnicze i społeczne badane społeczności wykazują wysoki stopień akceptacji dla intensyfikacji lokalnego rozwoju turystyki.

Czytaj więcej Następne

Beata Namyślak

Prace Geograficzne, Zeszyt 134, 2013 , s. 101 - 120

https://doi.org/10.4467/20833113PG.13.018.1264

Artykuł składa się z dwóch części. Pierwsza z nich ma charakter teoretyczny. Wyjaśniono w niej podstawowe pojęcia używane w opracowaniu, jak sektor kreatywny czy działalności twórcze. Następnie przedstawiono cechy związane z rozwojem kultury charakteryzujące współczesne miasta, ze szczególnym uwzględnieniem miast Europy Środkowo-Wschodniej. W części empirycznej celem analizy było sporządzenie rankingu miast na podstawie zestawu cech odnoszących się do poziomu rozwoju sektora kultury. Obliczenia przeprowadzono dla 18 miast wojewódzkich w Polsce ( w przypadku województwa kujawsko-pomorskiego wzięto pod uwagę zarówno Bydgoszcz, jak i Toruń, dla lubuskiego natomiast – Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski ). Wykorzystano w tym celu jedną z metod taksonomii numerycznej – metodę wzorca rozwoju Hellwiga.

Czytaj więcej Następne