1. Geografii fizycznej i nauk pokrewnych, m.in.:
● geofizyki,
● geologii środowiskowej,
● ochrony środowiska,
● ochrony przyrody,
● geoekologii,
● ekohydrologii.
2. Geografii społeczno-ekonomicznej i nauk pokrewnych, m.in.:
● rozwoju lokalnego i regionalnego,
● studiów regionalnych,
● studiów miejskich,
● gospodarki przestrzennej,
● planowania regionalnego.
Prace Geograficzne są czasopismem naukowym wydawanym przez Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Należą, obok Czasopisma Geograficznego i Przeglądu Geograficznego do grupy najstarszych polskich czasopism geograficznych.
Pierwszy zeszyt Prac Geograficznych (noszący wówczas nazwę Prace Instytutu Geograficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego), ukazał się drukiem w 1923 roku. Cel wydawania czasopisma został podany przez prof. Ludomira Sawickiego w przedmowie do pierwszego tomu:
„miałem na celu uratowanie przed zapomnieniem tych licznych prac, dokonujących się w obrębie Instytutu, które zaświadczyć mogą o jego żywotności. Wprowadzając w ten sposób młodych adeptów geografji w świat literatury naukowej, budząc ich szlachetne ambicje, uda mi się może utrwalić niejednego w młodzieńczym zapale poświęcenia się czystej nauce i zwiększyć szczupłe grono geografów-badaczów w Polsce".
W okresie międzywojennym czasopismo było wydawane najczęściej jako rocznik monotematyczny. W latach 1923–1938 opublikowano łącznie 22 zeszyty periodyku.
Pierwszy powojenny numer Prac Geograficznych został wydany w 1960 roku w serii Zeszytów Naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1998 roku wydawanie Prac Geograficznych (począwszy od numeru 103) przejął Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ.
Niektóre z powojennej zeszytów Prac Geograficznych poświęcone były w całości opracowaniom monotematycznym. Należą do nich m.in.:
W nowszych wydaniach Prac Geograficznych publikowane były także artykuły będące pokłosiem współpracy międzynarodowej. Przykładem takich opracowań są m.in.:
W Pracach Geograficznych publikowane są artykuły oraz recenzje obejmujące zagadnienia z zakresu geografii fizycznej i nauk pokrewnych, m.in.: geofizyki, geologii, środowiskowej, ochrony środowiska, ochrony przyrody, geoekologii, ekohydrologii oraz geografii społeczno-ekonomicznej i nauk pokrewnych, m.in.: rozwoju lokalnego i regionalnego, studiów regionalnych, studiów miejskich, gospodarki przestrzennej, planowania regionalnego.
Czasopismo otrzymało dotacje z budżetu państwa na realizację projektu w programie Ministerstwa Edukacji i Nauki pt „Rozwój czasopism naukowych”. Projekt realizowany jest w Polskiej Akademii Umiejętności.
Numer projektu: RCN/SP/0508/2021/1
Kierownik: prof. dr hab. Jan Ostrowski
Okres realizacji: 2022-2024
Kwota dotacji: 34 952 zł
Kwota ogółem: 53 052 zł
Celem projektu jest podniesienie jakości treści publikowanych w czasopiśmie, poprzez poprawienie standardów edycyjnych, korekty językowe polsko i angielskojęzyczne. Celem programu jest także zwiększenie zasięgu oddziaływania czasopisma w tym działania zmierzające do poprawienia indeksacji publikowanych treści w międzynarodowych bazach danych.