FAQ
logo Uniwersytetu Jagiellońskiego

2024 Następne

Data publikacji: 2024

Opis
Zdjęcia na okładce: Tatry – Hala Gąsienicowa; Zielone pola – okolice Racławic (fot. A.Sulikowska)

Licencja: CC BY  ikona licencji

Redakcja

Redaktorki zeszytu Justyna Liro, Agnieszka Sulikowska

Redaktor naczelny Janusz Siwek

Sekretarz redakcji Aneta Pawłowska-Legwand

Zawartość numeru

Monika Borowiec-Gabryś, Małgorzata Zdon-Korzeniowska

Prace Geograficzne, Zeszyt 174, 2024, s. 9 - 34

https://doi.org/10.4467/20833113PG.24.001.20674
Turystyka jest jednym z kluczowych sektorów europejskiej gospodarki, a inicjatywy turystyczne współfinansowane przez Unię Europejską wspierają wzrost spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej. Różnorodne projekty unijne wpływają na podniesienie atrakcyjności turystycznej i wzrost konkurencyjności różnej skali układów przestrzennych. Celem badań jest określenie zróżnicowania struktury unijnych projektów turystycznych w województwie małopolskim na tle Polski w odniesieniu do różnej kategorii projektów, wskazanie zróżnicowania gmin pod względem realizowanych projektów, ich typów i wartości inwestycji. Zakres czasowy badań obejmuje okresy programowania UE 2004-2006, 2007-2013 i 2014- 2020. Sektor turystyczny nie jest priorytetowy w polityce UE i wciąż brakuje instrumentów finansowych całkowicie zorientowanych na projekty turystyczne, ale podmioty starające się o wsparcie mają możliwość ubiegania się o wsparcie w kategoriach niededykowanych bezpośrednio sektorowi turystycznemu. W omawianym czasie w województwie małopolskim najważniejszą rolę odgrywały projekty z kategorii rozwoju biznesu, nauki i edukacji oraz pracy i integracji społecznej, natomiast projekty turystyczne miały o wiele mniejsze znaczenie w ogólnej liczbie projektów wspieranych z unijnych funduszy. Warto jednak zaznaczyć, że wiele projektów turystycznych miało charakter międzynarodowy i wspierało regionalną przedsiębiorczość.
Czytaj więcej Następne

Arkadiusz Duda, Dorota Matuszko

Prace Geograficzne, Zeszyt 174, 2024, s. 35 - 57

https://doi.org/10.4467/20833113PG.24.002.20675
W pracy dokonano porównania wybranych charakterystyk zachmurzenia występującego nad centrum Krakowa (stacja miejska – Ogród Botaniczny) i w terenie pozamiejskim (stacja Kraków-Balice) w celu wykazania wpływu czynników antropogenicznych na zachmurzenie. Dodatkowo cel ten realizowano, analizując występowanie chmur szczególnych związanych z działalnością człowieka (homogenitus), które tworzą się nad kominami elektrowni i zakładów przemysłowych lub związane są z ruchem lotniczym. Wykorzystano dane nefologiczne ze stacji naukowej Zakładu Klimatologii IGiGP UJ w Ogrodzie Botanicznym i ze stacji Lotniskowego Biura Meteorologicznego IMGW-PIB w Krakowie-Balicach. Wyniki badań wskazują na różnorodne oddziaływanie miasta na zachmurzenie. Z jednej strony obserwuje się mniejsze pokrycie nieba chmurami w porównaniu z terenami pozamiejskimi, szczególnie w chłodnej połowie roku. Z drugiej strony w okresie letnim w godzinach okołopołudniowych obszary zurbanizowane odznaczają się większym zachmurzeniem, szczególnie przez chmury konwekcyjne. Analiza chmur szczególnych tworzących się w pobliżu zakładów przemysłowych i elektrociepłowni wskazuje na obniżanie podstawy chmur oraz wzrost zachmurzenia w wyniku działalności człowieka, natomiast położenie lotniska w pobliżu miasta oraz natężenie ruchu lotniczego mają związek z coraz częściej obserwowanymi smugami kondensacyjnymi, które w sprzyjających warunkach przekształcają się w chmury szczególne.
Czytaj więcej Następne

Waldemar Gorzym-Wilkowski

Prace Geograficzne, Zeszyt 174, 2024, s. 59 - 77

https://doi.org/10.4467/20833113PG.24.003.20676
Celem pracy jest określenie rzeczywistej roli planowania przestrzennego jako narzędzia zarządzania miastem. Szczególnym wyzwaniem dla planowania są miejskie obszary funkcjonalne, obejmujące duże miasta i ich strefy suburbanizacji. Obszary te są zarządzane przez różne samorządy gminne, a jednocześnie zachodzw nich szybkie i wielostronne procesy rozwojowe. Badania przeprowadzone w Lublinie i jego strefie suburbanizacji wskazują, że planowanie przestrzenne nie jest efektywnym i spójnym z innymi instrumentami narzędziem zarządzania przestrzenią lokalną. Między innymi sposób realizowania planowania przez miasto i okoliczne gminy podnosi koszty rozwoju i funkcjonowania infrastruktury komunalnej. Główną przyczyną tego zjawiska są mechanizmy ustrojowe, związane z relacjami pomiędzy samorządem gminnym a mieszkańcami oraz podmiotami gospodarczymi funkcjonującymi w gminie.
Czytaj więcej Następne

Paulina Kandzia

Prace Geograficzne, Zeszyt 174, 2024, s. 79 - 104

https://doi.org/10.4467/20833113PG.24.004.20677
Bliskość dużych miast wywiera wieloaspektową presję na obszary bezpośrednio z nimi sąsiadujące, co przejawia się m.in. intensywnym użytkowaniem ziemi. Opracowanie przedstawia wyniki badań nad intensywnością użytkowania ziemi w gminach aglomeracji częstochowskiej, obejmujących obszar o powierzchni 1509 km2. Badanie przeprowadzono za pomocą zmodyfikowanej metody bonitacji punktowej. Analizie poddano wybrane zmienne diagnostyczne, które znacząco wpływają na zmiany w zagospodarowaniu przestrzeni. Zebranym danym przyporządkowano odpowiednie wartości punktowe, a ich synteza dała podłoże do opracowania skali zróżnicowania intensywności użytkowania przestrzeni na analizowanym obszarze. Dane dotyczące gęstości zabudowy, pokrycia terenu i gęstości zaludnienia opracowano na podstawie informacji zawartych w bazach Corine Land Cover 2018, BDOT10k oraz w zasobach Głównego Urzędu Statystycznego. Wyniki wskazują na dysproporcje rozmieszczenia analizowanych czynników i w konsekwencji niejednorodność analizowanego obszaru. Przeprowadzone badanie ujawniło podział badanego zespołu osadniczego na część wschodnią o niższym stopniu badanego zjawiska oraz część zachodnią o wysokim stopniu intensywności użytkowania terenu. Najwyższe wartości odnotowano dla Częstochowy. Na przykładzie aglomeracji częstochowskiej opracowanie dowodzi zróżnicowanej intensywności użytkowania przestrzeni w zależności od położenia w względem dużego ośrodka miejskiego, co związane jest z astrefowym rozmieszczeniem komponentów środowiska geograficznego – zarówno przyrodniczych, jak i antropogenicznych.
Czytaj więcej Następne

Andrzej A. Marsz, Anna Styszyńska

Prace Geograficzne, Zeszyt 174, 2024, s. 105 - 142

https://doi.org/10.4467/20833113PG.24.005.20678
W pracy omówiono związki między intensywnością północnoatlantyckiej cyrkulacji termohalinowej (NA THC), charakteryzowanej przez wskaźnik DG3L, i liczbą dni z występowaniem ekstremalnie wysokiej temperatury powietrza nad Polską w latach 1951–2020. Za miarę warunków ekstremalnych przyjęto liczbę dni w roku z temperaturą maksymalną w ciągu doby ≥25°C (dni gorące; D5DG) i ≥30°C (dni upalne; D5DU) oraz liczbę dni z temperaturą średnią dobową ≥25°C (D5D25). Stwierdzono wysoce istotne zależności między zmiennością wskaźnika DG3L a D5DG, D5DU i D5D25, wskazujące, że im bardziej intensywna jest NA THC, tym więcej w roku występuje dni ekstremalnie ciepłych. Długookresowa zmienność liczby dni ekstremalnie ciepłych wyraźnie nawiązuje do zmienności warunków makrocyrkulacyjnych – epok cyrkulacyjnych według klasyfikacji Wangengejma-Girsa. Zwiększona w ciągu roku liczba dni ekstremalnie ciepłych jest powiązana ze wzrostem ponad średnią wieloletnią strefowego makrotypu W. Zmienność NA THC stanowi przyczynę zmian zasobów ciepła w wodach Atlantyku Północnego, co wpływa na kształtowanie się południkowych gradientów termicznych w środkowej troposferze. Wraz ze wzrostem NA THC gradienty te rosną. W wyniku wzrostu tych gradientów dochodzi w atlantycko-eurazjatyckim sektorze cyrkulacyjnym do wzrostu frekwencji fal długich o liczbie falowej 4 (makrotyp W) i spadku frekwencji fal o liczbie falowej 5 (makrotypy E i C; cyrkulacja południkowa). Rezultatem tego jest wzrost wysokości geopotencjału (h500) nad zachodnią i środkową Europą, na południe od 55°N. Nad tym obszarem dochodzi do wzrostu ciśnienia na poziomie morza, co w skali synoptycznej powoduje wzrost częstości występowania pogód antycyklonalnych, bez chmur warstwowych (As, Ns i St; frontalnych), silnego wzrostu usłonecznienia i redukcji opadów. W strukturze strumieni ciepła z powierzchni lądowych do atmosfery spada udział strumieni ciepła parowania, a rośnie udział strumieni ciepła jawnego, powodując silny wzrost temperatury powietrza. Silny trend wzrostowy, jaki zaznacza się w przebiegu wskaźnika DG3L po roku 1988, znajduje swoje odzwierciedlenie w rosnącej od tego momentu liczbie dni ekstremalnie ciepłych nad Polską.
Czytaj więcej Następne

Barbara Pędracka, Dorota Matuszko

Prace Geograficzne, Zeszyt 174, 2024, s. 143 - 167

https://doi.org/10.4467/20833113PG.24.006.20679
W pracy dokonano charakterystyki zmienności natężenia całkowitego promieniowania słonecznego w Krakowie w latach 2012–2021. Celem badań było wykazanie wpływu zachmurzenia (wielkości i rodzajów chmur) i zanieczyszczeń powietrza na strumień energii słonecznej dopływającej do powierzchni ziemi. Posłużono się danymi ze Stacji Naukowej Zakładu Klimatologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, wykorzystując nietypowe 10-lecie, ze względu na przerwy w działaniu przyrządu pomiarowego w 2011 roku. W wyniku przeprowadzonych analiz potwierdzono, że czynniki astronomiczne determinują cykliczną zmienność natężenia promieniowania słonecznego w ciągu roku i dnia. Wykazano wpływ struktury zachmurzenia na osłabianie i podwyższanie wielkości strumienia energii. Stwierdzono, że w warunkach pogody bezchmurnej następuje obniżenie wartości natężenia promieniowania całkowitego (nawet o 20%), gdy powietrze jest zanieczyszczone przez PM2,5 i NO2.
Czytaj więcej Następne

Kamila Sierpień, Andrzej Tucki

Prace Geograficzne, Zeszyt 174, 2024, s. 169 - 184

https://doi.org/10.4467/20833113PG.24.007.20680
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie pokolenia Z jako potencjalnej grupy docelowej dla produktu agroturystycznego w ramach stosunkowo nowej koncepcji estetycznej cottagecore. W badaniach jakościowych zidentyfikowano unikalne cechy, zachowania i procesy podejmowania decyzji dotyczące podróży pokolenia Z. Druga część obejmowała analizę pierwotną, mającą na celu zweryfikowanie hipotezy, że zjawisko cottagecore może stanowić nowy rodzaj produktu agroturystycznego dla pokolenia Z. Przeprowadzono badania ankietowe online, w których udział wzięło łącznie 104 osób, będące członkami grup na Facebooku związanych z tematyką cottagecore. Wyniki badania wykazały, że istnieje potencjał wykorzystania cottagecore jako produktu agroturystycznego, szczególnie wśród przedstawicieli pokolenia Z . Grupa ta wykazuje zainteresowanie obszarami wiejskimi, szczególnie w celu doświadczenia życia na wsi, uczestnictwa w aktywnościach typowych dla tego ruchu oraz zaangażowania w życie gospodarstwa rolnego, co dobrze koresponduje z modelem agroturystycznym wzbogaconym o koncepcję cottagecore.
Czytaj więcej Następne

Artur Zieliński, Adam Choiński, Andrzej Macias

Prace Geograficzne, Zeszyt 174, 2024, s. 185 - 226

https://doi.org/10.4467/20833113PG.24.008.20681
Badaniami objęto 26 źródeł i studni o znaczeniu kulturowym oraz cennych walorach przyrodniczych, zlokalizowanych w województwie świętokrzyskim. Opracowanie powstało w oparciu o obserwacje terenowe, analizę dostępnej literatury i materiałów źródłowych oraz informacje uzyskane od osób korzystających z opisywanych obiektów. Opisano aktualny stan źródeł i studni, a także przedstawiono i oceniono sposób ich zagospodarowania, użytkowania oraz ochrony.

Regularne rekonesanse i badania terenowe wykazały, że analizowane obiekty są często odwiedzane w celu poboru wody. W większości przypadków zaobserwowano zmiany źródeł, studni oraz ich otoczenia. Do najlepiej zagospodarowanych źródeł należą: Źródło bł. Wincentego Kadłubka w Karwowie, Źródło św. Franciszka w ŚPN, studnia–źródło w Czyżowicach oraz Źródło św. Andrzeja Świerada k. Opatowca, które w istocie jest studnią. Z kolei najgorzej zagospodarowanym obiektem jest „Pod Dębem” koło Staszowa. Najbardziej wydajnymi źródłami okazały się: Burzący Stok (7,58 dm3·s–1), źródło w Pągowcu w Rakowie (1,55 dm3·s–1) i źródło w Kapkazach (1,36 dm3·s–1). Stwierdzono także brak wody w studni na stoku Góry Witosławskiej oraz w Studni Zygmuntowskiej. Wskazano na wybrane, pilne działania ochronne i prewencyjne, które zdaniem autorów, są niezbędne dla zachowania opisywanych obiektów oraz związanych z nimi tradycji. Ponadto zarekomendowano uporządkowanie nazw obiektów.
Czytaj więcej Następne