FAQ
logo Uniwersytetu Jagiellońskiego

2012 Następne

Data publikacji: 07.03.2013

Licencja: Żadna

Redakcja

Redaktorzy zeszytu Piotr Trzepacz, Wiesław Ziaja

Sekretarz redakcji Grzegorz Micek

Redaktor naczelny Wiesław Ziaja

Zawartość numeru

Jerzy Jemioło , Piotr Trzepacz

Prace Geograficzne, Zeszyt 131, 2012 , s. 7-34

https://doi.org/10.4467/20833113PG.12.025.0950
Przedstawiono główne kierunki przemian, jakie zaszły w pasażerskim transporcie lotniczym w Polsce w latach 2004–2012. Rozpatrywane są one zarówno z perspektywy samych zmian wielkości i kierunków ruchu pasażerskiego, jak i stanowiących ich wynik przekształceń krajowego systemu portów lotniczych. Najważniejszymi przyczynami dynamicznego rozwoju portów lotniczych są : przystąpienie przez Polskę do idei „ otwartego nieba ” oraz procesy społeczno-ekonomiczne odpowiedzialne za wzrost mobilności lotniczej Polaków. Wśród nich szczególne miejsce zajmują procesy migracyjne w następstwie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Omówiono przemiany zachodzące zarówno w ruchu krajowym, jak i międzynarodowym. Zauważono próby odbudowania sieci połączeń krajowych, w tym tych między portami regionalnymi. W zakresie międzynarodowej komunikacji lotniczej zwrócono uwagę na dominację kierunku zachodniego przy jednoczesnych próbach wprowadzenia połączeń z Europą Wschodnią i Azją do rozkładów lotów polskich portów.
Czytaj więcej Następne

Tomáš Boruta, Miroslav Marada, Rich Quodomine , Piotr Trzepacz

Prace Geograficzne, Zeszyt 131, 2012 , s. 35-53

https://doi.org/10.4467/20833113PG.12.026.0951
Omówiono wybrane przestrzenne aspekty funkcjonowania infrastruktury punktowej transportu lotniczego w Europie w ciągu ostatniego stulecia. Podsumowano dotychczasowe trendy w zakresie położenia tych obiektów w stosunku do tkanki obsługiwanego miasta. Analizując wiek lokalizacji aktualnie funkcjonujących portów lotniczych w powiązaniu z ich odległością względem centrum miast oraz cechami otoczenia ( charakterem zabudowy ), wskazano trzy główne wzorce lokalizacyjne dla tego rodzaju infrastruktury. Zwrócono uwagę także na specjalne uwarunkowania lokalizacji lotnisk zakładanych podczas wojny. Szczegółowej analizie poddano lokalizację aktualnie działających międzynarodowych portów lotniczych, ich hierarchię, a także cechy obszarów ciążenia wraz z uwarunkowaniami. Ustalono, że miejsce w hierarchii portów lotniczych nie jest jednoznacznie zależne ani od wielkości, ani od zaludnienia obszaru ciążenia.
Czytaj więcej Następne

Jan Smutek

Prace Geograficzne, Zeszyt 131, 2012 , s. 55-79

https://doi.org/10.4467/20833113PG.12.027.0952
W artykule podjęto próbę opisania zależności pomiędzy dekoncentracją przestrzenną a poziomem nierówności przestrzennych budżetów gmin w obrębie obszarów funkcjonalnych dużych miast w Polsce. Badanie dotyczyło 12 głównych ośrodków miejskich wskazanych w Koncepcji Przestrzennego Z agospodarowania Kraju do 2030 r. ( wyłączono Konurbację Górnośląską ). Analizowano okres 2001 – 2010. Analiza, przeprowadzona na poziomie gmin, dotyczyła dochodów i wydatków budżetów gmin. Poziom koncentracji przestrzennej mierzono za pomocą dwóch wskaźników : odległości standardowej oraz wskaźnika Giniego liczonego względem powierzchni gmin. Poziom nierówności przestrzennych mierzono za pomocą wskaźnika Giniego wyznaczonego względem liczby mieszkańców. Wykazano zależności w obrębie następujących kategorii : wydatki bieżące, wydatki na transport i łączność, wydatki na ochronę zdrowia, dochody gmin z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz dochody gminy z tytułu dotacji z budżetu państwa. Uzyskane wyniki potwierdzają wpływ dekoncentracji przestrzennej na wyrównywanie się różnic pomiędzy gminami w tych kategoriach budżetu gmin. W pozostałych kategoriach zaobserwowano różne związki, które nie miały dominującego charakteru. Relacje te wskazują na duże zróżnicowanie ośrodków miejskich pod względem charakteru oddziaływania dekoncentracji przestrzennej na poziom zróżnicowania gmin.
Czytaj więcej Następne