FAQ
Logo Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

2018 Następne

Data publikacji: 05.04.2018

Licencja: CC BY-NC-ND  ikona licencji

Redakcja

Redaktor naczelny Ewa Bogacz-Wojtanowska

Zawartość numeru

Wojciech Dyduch, Mariusz Bratnicki

International Journal of Contemporary Management, Numer 17(1), 2018, s. 7 - 26

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.18.001.8380
Celem niniejszego artykułu jest spojrzenie na źródła tworzenia wartości w organizacjach. W szczególności uwaga została skupiona na potencjale strategicznym organizacji ożywiającym generowanie innowacyjnych idei oraz przedsiębiorczości organizacyjnej. Wskazano też na znaczenie budowy takiego potencjału strategicznego, który nie tylko przełoży się na tworzenie wartości, ale także pozwoli zatrzymać lub przechwycić znaczną jej część. W artykule zaprezentowano ramy teoretyczne zarysowujące relacje pomiędzy wymiarami potencjału strategicznego, przedsiębiorczością organizacyjną i wynikami organizacji w postaci wytworzonej wartości. Przedstawiono również fragment badań empirycznych przeprowadzonych wśród organizacji w Polsce, z których wynika, że o ile potencjał strategiczny i przedsiębiorczość organizacyjna są dobrze skorelowane, o tyle sekwencja ta tylko częściowo przekłada się na tworzenie wartości. Sugeruje to, że procesy tworzenia i zatrzymywania wartości w organizacjach powinny być wyjaśniane przez większą liczbę zmiennych. Artykuł jest wynikiem projektu naukowego pt. „Tworzenie i przechwytywanie wartości w organizacjach przedsiębiorczych” finansowanego przez NCN (grant nr 2015/17/B/HS4/00935).
 
Czytaj więcej Następne

Bartłomiej J. Gabryś

International Journal of Contemporary Management, Numer 17(1), 2018, s. 27 - 43

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.18.002.8381
Tło badań. Bezpośrednim przyczynkiem powstania artykułu jest chęć osadzenia na nowo w teorii nauk o zarządzaniu konstruktu odnowy organizacyjnej, definiowanej przez pryzmat zdolności dynamicznych jako umiejętność reinterpretowania technologii, praktyk, przekonań na drodze realizacji strategii poprzez integrowanie, budowanie i rekonfigurowanie wewnętrznych praktyk, procesów, struktur i systemów organizacyjnych. Zaproponowany moderator – luz organizacyjny – wydaje się nową koncepcją w odniesieniu do odnowy organizacyjnej na drodze osiągania wysokiej efektywności organizacji.
Cel badań. Celem artykułu jest próba umiejscowienia konstruktu odnowy organizacyjnej w centrum zainteresowań badawczych, ze szczególnym naciskiem na próbę odpowiedzenia na pytania, czym jest odnowa organizacyjna oraz w jaki sposób wpływa na efektywność organizacji.
Metodologia. Opierając się na krytycznym przeglądzie literatury, wypracowano nową, roboczą definicję odnowy organizacyjnej. Wychodząc z założeń podejścia indukcyjnego do powstawania nowej wiedzy (Sprogoe & Elkjaer, 2010), zaproponowano cztery twierdzenia wymagające dalszej empirycznej weryfikacji. 
Kluczowe wnioski. Zintegrowano i w dużym stopniu usystematyzowano dotychczas osobne konstrukty teoretyczne na drodze spójnej teorii odnowy organizacyjnej jako zdolności dynamicznej, w której luz organizacyjny odgrywa znaczącą rolę.
 
Czytaj więcej Następne

Aldona Glińska-Neweś, Dawid Szostek

International Journal of Contemporary Management, Numer 17(1), 2018, s. 45 - 58

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.18.003.8382
Zachowania obywatelskie (OCB) to dobrowolne zachowania członków organizacji wykraczające poza obowiązki przypisane do danego stanowiska pracy, których celem jest wsparcie współpracowników i/lub samej organizacji oraz jej działań. Od lat 80. XX wieku wielu badaczy starało się wyjaśnić ich naturę, a także zidentyfikować ich wymiary i uwarunkowania, jednak mniej uwagi poświęcano różnicom w OCB spowodowanym przez typ organizacji. W artykule weryfikujemy hipotezę, że pracownicy sektora prywatnego częściej angażują się w OCB niż pracownicy sektora publicznego. Hipotezę zweryfikowano na podstawie badania ilościowego przeprowadzonego wśród 280 pracowników sektora prywatnego i 244 pracowników jednostek samorządu terytorialnego. Analiza danych prowadzi do sprzecznych wniosków. Ogólnie rzecz biorąc, pracownicy sektora publicznego częściej angażują się w OCB niż pracownicy sektora prywatnego, jednak ich zachowania są zorientowane na ludzi. Zachowania obywatelskie wspierające organizację są częstsze wśród pracowników sektora prywatnego.
Czytaj więcej Następne

Monika Jedynak

International Journal of Contemporary Management, Numer 17(1), 2018, s. 59 - 75

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.18.004.8383
Tło badań. Jednym z kluczowych czynników sukcesu w działalności współczesnych organizacji jest współpraca z dostawcami. W niektórych przypadkach treść tej współpracy jest skodyfikowana w postaci sformalizowanych procedur. Tak dzieje się wówczas, kiedy organizacja wprowadza znormalizowany system zarządzania jakością zgodny z ISO 9001. Diagnoza i doskonalenie współpracy z dostawcami w tego rodzaju organizacjach może się opierać na podejściu metodologicznym nazywanym action research. W artykule podejmuje się próbę ilustracji możliwości wykorzystania action re-
search jako podejścia predysponowanego do z jednej strony naukowego, a z drugiej – praktycznego rozwiązania problemów zarządzania relacjami z dostawcami.
Cel badań. Celem artykułu jest ukazanie możliwości wykorzystania action re­search jako podejścia badawczego, przydatnego w diagnozie i projektowaniu ścieżki doskonalenia współpracy przedsiębiorstwa z dostawcami.
Metodologia. W artykule wykorzystano przegląd selektywnie dobranej literatury dotyczącej genezy, istoty oraz cech wyróżniających action research. Ponadto uwzględniono egzemplifikację zastosowania procesu i technik action research do specyficznego zastosowania, jakim jest przeprowadzenie diagnozy i sformułowanie propozycji procedury doskonalenia współpracy z dostawcami w przedsiębiorstwie reprezentujących sektor ciepłowniczy.
Kluczowe wnioski. Do rezultatów badań należą: ukazanie genezy action reserach, identyfikacja sposobów jego definiowania, odwzorowanie najważniejszych cech tego podejścia badawczego, a także wykazanie jego przydatności w rozwiązaniu specyficznego problemu zarządzania przedsiębiorstwem, jakim jest współpraca z dostawcami zachodząca w warunkach istnienia wymagań określonych normą ISO 9001:2015. Wyniki badań literaturowych mają charakter uniwersalny. Wyniki badań empirycznych, ze względu na ich prowadzenie w jednym przedsiębiorstwie reprezentującym specyficzny sektor, nie mogą być bezkrytycznie uogólniane. Równocześnie należy stwierdzić, że zastosowane w tych badaniach podejście metodologiczne oraz narzędzia organizacyjno-techniczne mogą być inspiracją w badaniach innych problemów i organizacji.
Czytaj więcej Następne

Andrzej Lis, Barbara Józefowicz, Mateusz Tomanek, Patrycja Gulak-Lipka

International Journal of Contemporary Management, Numer 17(1), 2018, s. 77 - 97

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.18.005.8384
Tło badań. „Oburęczność” organizacyjna zaliczana jest do najnowszych koncepcji zarządzania rekomendowanych w celu radzenia sobie z turbulencją i wielowymiarowością otoczenia organizacyjnego. Idea łączenia zmian organizacyjnych o charakterze ewolucyjnym i radyklanym wydaje się bardzo atrakcyjna, ale jednocześnie trudna do wdrożenia. Pomimo że koncepcja ta jest szeroko analizowana w literaturze przedmiotu z zakresu nauk o zarządzaniu od ponad 20 lat, w dalszym ciągu pozostaje interesującym obszarem badań naukowych.
Cele badań. Celem artykułu jest analiza wkładu literatury przedmiotu w rozwój koncepcji organizacji oburęcznej (ambidexterous organization) oraz zidentyfikowanie kluczowych problemów i trendów badawczych. Proces badawczy został ukierunkowany na uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania: (1) Jakie są najważniejsze publikacje naukowe, które przyczyniły się do rozwoju koncepcji organizacji oburęcznej? (2) Jakie są kluczowe tematy i trendy w obrębie pola badawczego?
Metodyka. Do realizacji celu pracy zastosowano metodę systematycznego przeglądu literatury. Źródłem danych w procesie doboru próby badawczej była baza Scopus.
Kluczowe wnioski. Analiza słów kluczowych oraz treści abstraktów i artykułów zakwalifikowanych do próby badawczej wskazuje na cztery główne obszary zainteresowania w obrębie pola badawczego: (1) ideę i koncepcję oburęczności organizacyjnej, (2) kontekst organizacyjny i zarządzania, w którym badane są założenia koncepcji, (3) innowacje, procesy organizacyjnego uczenia się i kreatywność oraz (4) zarządzanie strategiczne.
Czytaj więcej Następne

Patrycja Klimas

International Journal of Contemporary Management, Numer 17(1), 2018, s. 99 - 117

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.18.006.8385
Artykuł lokuje się w obszarze zarządzania strategicznego i wpisuje się w nurt badań nad modelami biznesu. Analizie poddano jeden z dziewięciu komponentów business model canvas, tj. kluczowe aktywności. 
Empirycznym tłem zrealizowanych badań jest polska branża gier komputerowych i wideo, natomiast przedmiotem eksploracji są rodzaje oraz szczegółowe formy kluczowych aktywności podejmowanych przez twórców gier, a także cele, którym owe aktywności są podporządkowane. Zgodnie z przyjętymi celami badawczymi proces rozpoznania naukowego przeprowadzono w duchu podejścia jakościowego, wykorzystując technikę wywiadu semistrukturyzowanego. 
Wyniki badań wskazują 14 kluczowych aktywności twórców gier, które dotyczą głównie aspektów relacyjnych (w tym retencja klientów, zarządzanie relacjami z klientami, zarządzanie społecznością graczy, biznesowy i społeczny networking wewnątrzbranżowy), aczkolwiek są zróżnicowane pod względem przyjętego modelu monetyzacji (premium, freemium lub hybrydowy).
Czytaj więcej Następne

Magdalena Kot-Radojewska

International Journal of Contemporary Management, Numer 17(1), 2018, s. 119 - 136

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.18.007.8386
We współczesnych organizacjach coraz częściej podkreśla się wagę doskonalenia i rozwoju pracowników w celu podwyższenia ich kwalifikacji oraz nabywania nowych kompetencji wiedzy, a także rozwijania przydatnych dla organizacji postaw. W organizacjach coraz częściej stosowane są jednak elastyczne, mniej trwałe niż umowa o pracę na czas nieokreślony formy zatrudnienia. Celem artykułu jest przedstawienie zależności pomiędzy formą zatrudnienia a możliwościami doskonalenia i rozwoju pracowników w organizacjach. Zaprezentowano w nim wyniki badania przeprowadzonego metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety wśród 569 pracowników województwa śląskiego. Proces badawczy został przeprowadzony na podstawie teorii ugruntowanej, zaś analizy statystyczne wykonano za pomocą programu SPSS for Windows, przyjmując poziom istotności 0,05. W celu porównania osób różniących się formą zatrudnienia wykorzystano test Kruskala-Wallisa. Uzyskane wyniki badań wskazały na istnienie pewnych zależności pomiędzy formą zatrudnienia a możliwościami doskonalenia i rozwoju pracowników w organizacji. Wykazano istnienie istotnych statystycznie różnic między: formą zatrudnienia a oceną możliwości rozwoju pracowników, formą zatrudnienia a oceną możliwości awansu pracowników w organizacji oraz formą zatrudnienia a oceną możliwości doskonalenia zawodowego pracowników.
Czytaj więcej Następne

Remigiusz Kozłowski, Marek Matejun

International Journal of Contemporary Management, Numer 17(1), 2018, s. 137 - 156

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.18.008.8387
Jedną z cech nauk o zarządzaniu jest silna subdyscyplinarność wyrażająca tendencje do wyodrębniania określonych specjalności badawczych. Proces ten wynika z eklektycznego charakteru zarządzania i wiąże się z dynamicznym wyłanianiem się nowych obszarów badawczych i zastosowań praktycznych. Biorąc to pod uwagę, jako cel artykułu wyznaczono identyfikację i ocenę zakresu, cech charakterystycznych oraz perspektyw rozwoju wybranych klasyfikacji subdyscyplin nauk o zarządzaniu w polskiej i światowej praktyce badawczej. Realizacji celu poświęcono badania 13 wybranych klasyfikacji oraz opinii 31 ekspertów reprezentujących środowisko naukowe z Polski i z Chin. Wyniki wskazują na dużą różnorodność analizowanych klasyfikacji, które charakteryzują się różnymi celami stosowania, zakresem, cechami charakterystycznymi oraz logiką wyodrębnienia.
Czytaj więcej Następne

Monika Kulikowska-Pawlak

International Journal of Contemporary Management, Numer 17(1), 2018, s. 157 - 177

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.18.009.8388
Przedsiębiorstwa coraz częściej biorą pod uwagę politykowanie organizacyjne jako kluczowy wymiar zarządzania zmianami organizacyjnymi. Dążąc do lepszego zrozumienia tych procesów, zbudowałam i sprawdziłam empirycznie konceptualny model, wykorzystując w tym celu dane empiryczne pozyskane ze 158 małych i średnich polskich przedsiębiorstw. Wyniki tych badań wyjaśniają wzajemne powiązania między politykowaniem organizacyjnym, zarządzaniem zmianami organizacyjnymi i efektywnością organizacyjną. W rezultacie poszerzono i uszczegółowiono zrozumienie roli politykowania organizacyjnego jako nośnika powodzenia zmiany organizacyjnej.
Czytaj więcej Następne

Andrzej Lis

International Journal of Contemporary Management, Numer 17(1), 2018, s. 179 - 196

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.18.010.8389
Tło badań. Rosnące zapotrzebowanie na badania naukowe w zakresie zarządzania, które są głęboko osadzone w analizowanym kontekście, determinuje wzrost zainteresowania metodami jakościowymi, w tym w szczególności metodą studium przypadku (case study). Metoda studium przypadku wydaje się jednym z najbardziej odpowiednich podejść wykorzystywanych do analizowania problemów badawczych w konkretnym kontekście. Mając na uwadze rosnącą popularność wykorzystania metody studium przypadku w naukach o zarządzaniu, zidentyfikowano lukę w wiedzy oraz potrzebę dokonania eksploracji tego pola badawczego i identyfikacji występujących w jego obszarze frontów badawczych.
Cele badań. Celem artykułu jest profilowanie badawcze i mapowanie kontekstów badań wykorzystujących metodę studium przypadków w obszarze biznesu, zarządzania i rachunkowości (Business, Management and Accounting). Analiza ukierunkowana jest na uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania badawcze: (1) Jaki jest rozkład badań w tym obszarze pod względem państw, instytucji badawczych, publikatorów oraz autorów? (2) Jakie są kluczowe publikacje odnoszące się do metody studium przypadków lub wykorzystujące ją w praktyce? (3) Jakie kluczowe tematy badawcze są podejmowane w publikacjach wykorzystujących metodę studium przypadków? (4) W jakich kontekstach geograficznych i sektorowych jest najczęściej wykorzystywana metoda studium przypadków?
Metodyka. Do realizacji celu badań zastosowano metodę profilowania badawczego (research profiling), która jest zaliczana do bibliometrycznych metod opisowych (descriptive bibliometric studies). W szczególności wykorzystano technikę ogólnego profilowania badawczego (general research profiling), z uwzględnieniem profilowania pod kątem państw i instytucji, w których afiliowano badania, publikatorów (np. czasopism) oraz autorów. Zastosowano również wybrane elementy profilowania tematycznego (topic profiling) poprzez identyfikację kluczowych tematów oraz kontekstów badawczych z wykorzystaniem techniki analizy słów kluczowych (keywords analysis). Analizy bibliometryczne przeprowadzono na podstawie danych pozyskanych z bazy Scopus. 
Kluczowe wnioski. W obrębie próby badawczej można wskazać dwie kategorie publikacji: artykuły o charakterze metodycznym analizujące założenia i wykorzystanie metody studium przypadku w różnych kontekstach badawczych oraz publikacje przedstawiające wyniki badań za pomocą metody studium przypadku. Do kluczowych tematów badawczych, w których wykorzystywana jest metoda studium przypadku, należą: (1) innowacje i zarządzanie wiedzą/informacjami; (2) idea zrównoważonego rozwoju (sustainability) i społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw (CSR); (3) zarządzanie strategiczne. Mając na uwadze kontekst geograficzny, badania wykorzystujące metodę studium przypadków najczęściej dotyczyły organizacji w takich krajach jak: Chiny, Australia, Stany Zjednoczone, Indie, Wielka Brytania i Malezja. W kontekście sektorowym studium przypadków najczęściej używane jest do prowadzenia badań w różnych sektorach przemysłowych, ale wśród innych często pojawiających się kontekstów można wymienić: handel, edukację, turystykę i rolnictwo.
Czytaj więcej Następne

Jolanta Maj, Liliana Hawrysz, Piotr Bębenek

International Journal of Contemporary Management, Numer 17(1), 2018, s. 197 - 215

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.18.011.8390
Tło badań. Dotychczasowe badania sugerują, że organizacje mają skłonność do selektywnego ujawniania pozafinansowych informacji. Może to wynikać z charakteru danej organizacji, ogólnych i wewnętrznych czynników kontekstualnych. Dodatkowo wskazuje się na możliwą zależność pomiędzy raportowaniem danych pozafinansowych a krajem, w którym organizacja ma siedzibę.
Cel badań. W związku z powyższym głównym celem niniejszego opracowania jest sprawdzenie, czy wybrane zmienne: wielkość organizacji, fakt funkcjonowania na rynkach międzynarodowych oraz wyniki finansowe, wpływają na szczegółowość udostępnianych danych pozafinansowych.
Metodologia. W tym celu zrealizowano badanie CATI ze 102 przedsiębiorstwami notowanymi na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Pozyskane dane zostały poddane analizie z wykorzystaniem współczynnika kontyngencji V Cramera.
Kluczowe wnioski. Przeprowadzone badania oraz analiza pokazały, że w większości analizowanych przypadków nie można wskazać statystycznie istotnych zależności. Statystycznie istotne związki zostały zdiagnozowane pomiędzy m.in. wielkością organizacji a ujawnianiem wewnętrznym interesariuszom informacji społecznych i związanych z pracownikami, pomiędzy faktem funkcjonowania na rynkach międzynarodowych a ujawnianiem zewnętrznym interesariuszom informacji społecznych i związanych z pracownikami oraz pomiędzy wynikami finansowymi organizacji a ujawnianiem interesariuszom zewnętrznym informacji w trzech analizowanych obszarach.
Czytaj więcej Następne

Anita Proszowska

International Journal of Contemporary Management, Numer 17(1), 2018, s. 217 - 232

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.18.012.8391
Tło badań. Polscy organizatorzy targów cały czas poszukują nowych metod optymalizacji osiąganych rezultatów i bardziej efektywnych metod rozwoju. Koopetycja jako strategia zarządzania jest wykorzystywana w wielu dziedzinach gospodarki. Stosujące ją podmioty osiągają lepsze wyniki finansowe i są w stanie bardziej elastycznie reagować na zmiany rynkowe. Dlatego zasadne staje się dziś pytanie, czy możliwe jest zastosowanie strategii koopetycji na polskim rynku wystawienniczym.
Cel pracy. Celem artykułu jest ocena zasadności stosowania strategii koopetycji na rynku wystawienniczym w Polsce i wyodrębnienie potencjalnych obszarów współpracy między organizatorami targów w ramach tej strategii.
Metodologia. Badania miały formę studium przypadku wybranych organizatorów targów, w ramach których analizowano informacje zawarte na stronach internetowych wybranych podmiotów i w innych wtórnych źródłach informacji na temat ich rynkowej aktywności. 
Kluczowe wnioski. W procesie badawczym wyodrębniono grupę kluczowych organizatorów targów gospodarczych na polskim rynku wystawienniczym. Stwierdzono, że istnieją potencjalne obszary koopetycji na rynku wystawienniczym i zasadne jest szukanie okazji do współpracy ze sobą przez wymienione podmioty gospodarcze. Zastosowanie strategii koopetycji powinno pomóc organizatorom targów zwrócić uwagę na trendy, które pojawiają się na rynku wystawienniczym, i dać możliwość wcześniejszego przystosowania się do nich uczestnikom tego rynku. To da im również szansę na zwiększenie przewagi konkurencyjnej poza ramami umowy koopetycyjnej. Analiza rezultatów współpracy organizatorów targów powinna pomóc zidentyfikować działania, których realizacja będzie satysfakcjonująca dla wszystkich partnerów umowy w przyszłości.
Czytaj więcej Następne

Małgorzata Rozkwitalska

International Journal of Contemporary Management, Numer 17(1), 2018, s. 233 - 247

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.18.013.8392
Tło badań. Prosperowanie, składające się z uczenia się i witalności, przyczynia się do powstawania wielu pozytywnych efektów dla organizacji. Jednak brakuje badań na temat prosperowania będącego skutkiem społecznych interakcji, które porównywałyby dwa typy kontekstu organizacyjnego, tj. mono- i wielokulturowy.
Cel badań. Celem artykułu jest porównanie poziomu prosperowania (tj. uczenia się i witalności) w kontekście mono- i wielokulturowym pracy. Autorka zakłada, że wielokulturowe środowisko pracy tworzy unikalne wymagania, które sprzyjają prosperowaniu w większym stopniu niż wymagania kreowane przez monokulturowe środowisko pracy. 
Metodologia. Badania poprzeczne przeprowadzono w firmach krajowych i korporacjach wielonarodowych, które reprezentują odpowiednio mono- i wielokulturowe środowiska pracy. Próby składały się z 259 pracowników mających tylko interakcje monokulturowe oraz 238 jednostek zaangażowanych w interakcje międzykulturowe.
Kluczowe wnioski. Badania pokazały, że osoby zatrudnione w organizacjach wielokulturowych doświadczały wyższego poziomu prosperowania niż pracownicy organizacji monokulturowych. Wyniki potwierdzają, że kontakty społeczne, włączając interakcje międzykulturowe, są konieczne, by pobudzać prosperowanie w organizacjach. Artykuł dotyczy pozytywnego rozwoju jednostek, wnosi więc wkład w pozytywny nurt zarządzania.
Czytaj więcej Następne

Magdalena M. Stuss

International Journal of Contemporary Management, Numer 17(1), 2018, s. 249 - 267

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.18.014.8393
Dla spółek giełdowych kształtowanie wizerunku pracodawcy jest obecnie nie tylko wyborem w ramach strategii personalnych, ale koniecznością biznesową adresowaną do obecnych, a także przyszłych pracowników przedsiębiorstw. Marka pracodawcy (employer branding) jest skutecznym narzędziem w budowaniu przewagi konkurencyjnej. Pozwala traktować pracowników jak klientów wewnętrznych, ale także potwierdza wizerunek organizacji jako pożądanego miejsca pracy w celu przyciągania najbardziej utalentowanych kandydatów.
Duży odsetek przedsiębiorstw stosuje standardowe podejście do narzędzi społecznej odpowiedzialności biznesu (corporate social responsibility), a różnice wynikają wyłącznie z różnych branż i wielkości organizacji, jednak ogólna strategia jest podobna.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wyników badań społecznej odpowiedzialności biznesu jako narzędzia wspierającego employer branding w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Powstała luka poznawcza w zakresie powiązań pomiędzy obiema koncepcjami. Zastosowana procedura badawcza łączy analizę literatury z badaniami empirycznymi i opiera się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o związek między społeczną odpowiedzialnością biznesu a employer branding w wybranych spółkach giełdowych należących do WIG 20. W artykule zaprezentowano 6 spółek, które zostały poddane analizie. W przyszłości planuje się przedstawić diagnozę pozostałych przedsiębiorstw należących do powyższego indeksu giełdowego.
Jak pokazały badania, analizowane przedsiębiorstwa mają strategię społecznej odpowiedzialności biznesu i stosują narzędzia employer branding, ale oddzielnie w obu obszarach zarządzania nie ma wspólnej strategii.
Czytaj więcej Następne

Martyna Wronka-Pośpiech

International Journal of Contemporary Management, Numer 17(1), 2018, s. 269 - 286

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.18.015.8394
Większość rozważań dotyczących przedsiębiorczości, także przedsiębiorczości społecznej, koncentruje się na początkowych etapach procesu przedsiębiorczego. Duży nacisk kładzie się na rozpoznanie szansy i tworzenie nowych przedsięwzięć, natomiast mało uwagi poświęca się kwestii opuszczenia przedsięwzięcia. Odniesienie porażki i porzucenie możliwości mających na celu stworzenie dobra społecznego ma konsekwencje dla szerokiego grona interesariuszy, których dobrobyt zależy od wartości, jaką tworzy przedsiębiorca społeczny. Biorąc pod uwagę charakter przedsiębiorczości społecznej, tego typu przedsiębiorcy mogą wykazywać istotne różnice w stosunku do tradycyjnych przedsiębiorców w kontekście radzenia sobie z potencjalnymi niepowodzeniami, ich skutkami i koniecznością zakończenia przedsięwzięcia.
Wobec braku dociekań akademickich na temat porażki przedsiębiorców społecznych celem niniejszego opracowania jest zbadanie i przedstawienie przyczyn leżących u podstaw ich niepowodzeń. Zgodnie z przyjętymi celami badawczymi przeprowadzono 4 indywidualne częściowo ustrukturyzowane wywiady pogłębione z przedsiębiorcami społecznymi.
Czytaj więcej Następne