FAQ
Logo Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

2013 Następne

Data publikacji: 2013

Licencja: Żadna

Redakcja

Redaktor naczelny Beata Kożuch

Zawartość numeru

Agata Niemczyk, Tomasz Zacłona

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 11 - 20

Artykuł pokazuje kształtowanie się funkcji turystycznej polskich makroregionów w warunkach kryzysu gospodarczego XXI w. Wykorzystując dane statystyczne GUS, zidentyfikowano wskaźniki syntetyczne funkcji turystycznej przyjętych do analizy regionów, posługując się w tym celu pewnym zbiorem mierników. Podjęte badania zmierzały do udzielenia odpowiedzi na pytania: czy światowy kryzys gospodarczy XXI w. zmienił ocenę zdolności pełnienia funkcji turystycznej przyjętych do analizy regionów? W których z nich odnotowano wysokie wskaźniki funkcji turystycznej, a  które osiągnęły w tym względzie niekorzystne oceny?

Czytaj więcej Następne

Aleksander Panasiuk

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 21 - 30

Na wstępie opracowania przedstawiono problematykę marki jako kategorii marketingowej oraz produktu turystycznego zarówno z punktu widzenia oferty rynkowej podmiotów branży turystycznej, jak i w ujęciu obszarowym-terytorialnym. Na tej podstawie zaprezentowano założenia koncepcji marki turystycznej. Podmiotem odpowiedzialnym za zarządzanie marką turystyczną w regionie jest samorząd regionalny. Wyodrębniono zakres podstawowych zjawisk kryzysowych determinujących funkcjonowanie regionalnej gospodarki turystycznej oraz dokonano oceny wpływu tych zjawisk w aspekcie kreowania marek turystycznych. Podstawowym celem opracowania jest prezentacja istoty i wykorzystania regionalnej marki turystycznej w zarządzaniu gospodarką turystyczną oraz kształtowaniu popytu turystycznego. Zakłada się, że regiony o wykreowanej marce turystycznej  osiadają większą zdolność reagowania na zjawiska kryzysowe, jednocześnie ograniczając negatywne skutki tych zjawisk. Problem należy rozpatrywać w krótkiej i długiej perspektywie czasowej.
Czytaj więcej Następne

Andrzej Macias, Iwona Miedzińska

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 31 - 40

W artykule omówiono problematykę planowania krajobrazowego w warunkach kryzysu społecznego. Dokonując przeglądu tematyki kolizji i konfliktów w kontekście interakcji człowiek – środowisko, odwołano się do teoretycznych wskazań w zakresie działań strategiczno-planistycznych w procesie kreacji marki w ujęciu przestrzenno-krajobrazowym. Ważnym kontekstem jest praktyczny aspekt odwołania do europejskich dobrych praktyk działań strategicznych, opartych m.in. na planowaniu krajobrazowym w procesie realizacji polityki przestrzennej – planowania przestrzennego, kreacji marki i zarządzania oraz monitoringu.

Czytaj więcej Następne

Maciej Dębski

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 41 - 50

W okresie trwającego kryzysu gospodarczego można zaobserwować znaczące zmiany w zakresie popytu turystycznego. W związku z powyższym dużego znaczenia w przeciwdziałaniu niekorzystnym zjawiskom nabiera poszukiwanie przewag konkurencyjnych poszczególnych destynacji. Istotnym instrumentem konkurowania jest marka destynacji, zaś jej istotnym składnikiem jest z kolei jakość, która w przypadku destynacji nie jest łatwa do określenia. Prezentowany artykuł koncentruje się na poszukiwaniu odpowiedzi na dwa kluczowe pytania: jakie czynniki decydują o jakości produktu jakim jest destynacja oraz czy w okresie kryzysu gospodarczego warto stawiać na wysoką jakość destynacji w celu przeciwdziałania negatywnym zmianom w wielkości popytu turystycznego? W chwili obecnej szczególnie istotnego znaczenia nabiera odpowiedź na drugie z tych pytań, gdyż zjawiska kryzysowe skłaniają do konkurencji cenowej oraz do poszukiwania oszczędności, które mogą negatywnie wpływać na jakość produktu.

Czytaj więcej Następne

Renata Seweryn

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 51 - 61

Internet, technologia, procesy integracyjne, globalizacja oraz nadprodukcja dóbr w stosunku do siły nabywczej klientów to podstawowe elementy współczesnej rzeczywistości społeczno-gospodarczej. Ich konsekwencją jest olbrzymia konkurencja rynkowa po stronie podaży oraz wzrost i szybka dynamika zmian potrzeb i wymagań konsumentów. Na dodatek w 2008 r. wiele gospodarek świata dotknął kryzys ekonomiczny. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy w niemal wszystkich branżach, także w turystyce, zaczęli poszukiwać nowych, skuteczniejszych strategii konkurowania, wyróżniania się spośród innych. Jedną z nich jest z pewnością dążenie do zbudowania marki produktu/przedsiębiorstwa i jej silnego wizerunku. Co więcej, instrumenty wykorzystywane dotychczas przy sprzedaży tradycyjnych dóbr i usług zaczęto przenosić na grunt państw, regionów i miejscowości, traktując je na równi z dużymi przedsiębiorstwami o skomplikowanej strukturze organizacyjnej [Morgan, Pritchard, Pride, 2004, s. 22–23]. Powstały więc marki miejsc recepcji turystycznej. Celem artykułu jest ukazanie zmian wizerunku marki jednego z takich miejsc – Krakowa – w opinii turystów z Hiszpanii. Wyjaśniono pojęcie marki i wskazano jej elementy. Szczególną uwagę skoncentrowano na marce obszarów recepcji turystycznej, ukazując specyfikę procesu jej budowania. Następnie pokazano wpływ kryzysu gospodarczego XXI w. na turystykę Hiszpanów, przeanalizowano liczbę gości z tego kraju przyjeżdżających do Krakowa oraz zweryfikowano hipotezę o zmianach w wizerunku marki Kraków w ich opinii w latach 2006–2010. Należy podkreślić, że segment, jakim są odwiedzający z Hiszpanii, był dotychczas w niewielkim zakresie poddawany analizom, ponieważ do 2010 r. turyści z tego kraju nie znajdowali się w czołówce przybywających do Krakowa turystów zagranicznych. 

Czytaj więcej Następne

Małgorzata Kurleto

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 62 - 70

Niniejsze opracowanie ma na celu usystematyzowanie podejścia do problematyki ryzyka i niepewności, zarówno w zakresie zarządzania kryzysowego, jak również zarządzania ryzykiem. Autorka próbuje określić i odróżnić możliwość zarządzania kryzysowego od zarządzania ryzykiem, które w teorii i praktyce często są w niewłaściwy sposób łączone. Stara się włączyć do toczącej się dyskusji na temat najbardziej skutecznych metod i strategii zarządzania kryzysowego w obszarze  odnoszącym się do ustalenia kontekstu identyfikacji, oceny ryzyka i jego analizy, jak również zajmuje się reagowaniem na zagrożenia. W analizie uwzględniono nie tylko strategiczne i operacyjne metody zarządzania kryzysowego i zarządzania ryzykiem funkcjonujące w przedsiębiorstwie turystycznym, ale  starano się też pokazać, jak przezwyciężyć wpływ kryzysu na działalność i rentowność firmy, wskazując możliwości w zakresie zidentyfikowania zagrożeń w przyszłości, dokonywania zmian oraz wyjaśniania niepewności.

Czytaj więcej Następne

Jarema Batorski

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 71 - 78

W artykule przedstawiono wybrane wyniki badań empirycznych dotyczących zarządzania kryzysowego w polskich przedsiębiorstwach turystycznych. Głównym celem badań było opisanie złożonych relacji pomiędzy zarządzaniem przedsiębiorstwem turystycznym w sytuacji kryzysowej a organizacyjnym uczeniem się. Założeniem, na którym oparto dwie analizy przypadków decyzyjnych, jest twierdzenie, iż efektywność zarządzania w sytuacji kryzysowej zależy zarówno od sprawności procesów uczenia się umożliwiających jej zlikwidowanie, jak i zdolności do wykorzystania sytuacji kryzysowej dla uczenia się. Przedstawione postępowanie badawcze stanowi fragment propozycji metodologicznej badania zarządzania kryzysowego z punktu widzenia organizacyjnego uczenia się w turystyce.
Czytaj więcej Następne

Marek Rutkowski

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 79 - 85

Zacieśnianie relacji pomiędzy podmiotami oferującymi usługi turystyczne z jednej strony stanowi sposób na budowanie przez te podmioty przewagi konkurencyjnej na rynku, a z drugiej może ułatwić obronę przed negatywnymi czynnikami ekonomicznymi wynikającymi z kryzysu. W opracowaniu zaprezentowano kluczowe uwarunkowania rozwoju relacji pomiędzy wytwórcami usług turystycznych. Ponadto wskazano na korzyści płynące z rozwoju współpracy pomiędzy podmiotami tego rynku.

Czytaj więcej Następne

Jacek Gancarczyk

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 86 - 95

W artykule przedstawiono wybrane wyniki badań opartych na studiach literaturowych oraz analizie własnych i cudzych badań empirycznych dotyczących systemów generowania innowacji w małych i średnich przedsiębiorstwach turystycznych. Głównym celem badań było prześledzenie samych innowacji oraz różnych systemów ich generowania, które mają wpływ na małe i średnie przedsiębiorstwa turystyczne w aspekcie globalizacji i pojawiających się zagrożeń kryzysowych. Generowanie innowacji przez wspomniane systemy wynika z kumulacji specjalistycznej wiedzy, gęstości instytucjonalnej, efektów powiązań sieciowych i różnych ich konfiguracji
Czytaj więcej Następne

Marta Najda-Janoszka

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 96 - 105

Kształtowanie i utrzymywanie przewag konkurencyjnych przedsiębiorstw turystycznych w oparciu o ich działalność innowacyjną to podstawa funkcjonowania w gospodarce turystycznej opartej na wiedzy. Dyskusja naukowa wokół problematyki procesów innowacyjnych w turystyce jest przy tym zogniskowana wokół kwestii źródeł innowacji, ich kształtowania i wdrażania, podczas gdy zatrzymywanie wartości generowanej z innowacji znajduje marginalny wyraz w literaturze przedmiotu. A przecież warunkiem koniecznym do zapewnienia wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa jest jego zdolność do zatrzymywania wartości. Zarówno teoria, jak i praktyka prezentuje szerokie spektrum zróżnicowanych mechanizmów zatrzymywania wartości z innowacji, z których mogą skorzystać przedsiębiorstwa turystyczne, przy czym nie wszystkie one w pełni odpowiadają specyfice działalności usługowej, jaka jest prowadzona w branży turystycznej. W niniejszym opracowaniu zaprezentowano najczęściej stosowane mechanizmy, które mimo ograniczeń mogą stanowić znaczące wsparcie działań innowatora zmierzających do zatrzymania jak największej części wartości generowanej z innowacji.

Czytaj więcej Następne

Daniel Puciato

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 106 - 114

Generowanie innowacji jest obecnie jednym z najważniejszych aspektów konkurowania współczesnych przedsiębiorstw. Szczególnie mocno dotyczy to dynamicznie rosnącego oraz bardzo wrażliwego na czynniki losowe rynku turystycznego, w tym hotelowego. Innowacyjność przedsiębiorstw hotelowych przejawia się przede wszystkim w ich sferze produktowej, ale ma miejsce również w obszarze procesowym, organizacyjnym, a także marketingowym. Ważnymi przesłankami generowania innowacji są: przyczyny ich wdrażania, źródła wiedzy, bariery wdrażania czy źródła finansowania.
Czytaj więcej Następne

Sebastian Kopera

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 115 - 123

Ostatnie lata pokazują, że sytuacja kryzysowa nie jest czymś wyjątkowym, ale – w coraz większej liczbie przypadków – normalnym elementem funkcjonowania na określonym rynku, w tym także rynku turystycznym. O zdolności przedsiębiorstwa do radzenia sobie z taką sytuacją decyduje jego ogólna sprawność, której syntetycznym wyrazem jest konkurencyjność. Może ona być budowana na wiele różnych sposobów i w wielu różnych wymiarach. Współcześnie jednym z dominujących narzędzi, którego stosowanie sprowadza się do budowania konkurencyjności organizacji, są technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK). Celem artykułu jest pokazanie stanu oraz zmian poziomu informatyzacji małych i średnich przedsiębiorstw turystycznych w zakresie zadań wewnętrznych oraz wskazanie ich powiązań z innymi wewnętrznymi dźwigniami konkurencyjności. Rozważania będą prowadzone w szerszym kontekście radzenia sobie z sytuacją kryzysową. Cel ten zostanie osiągnięty w oparciu o wyniki badań empirycznych, które zostały przeprowadzone na próbie 74 małych i średnich przedsiębiorstw turystycznych. Artykuł zakończą rekomendacje dotyczące dalszego rozwoju omawianych zagadnień w praktyce oraz sugerowane kierunki dalszych badań w tym zakresie.

Czytaj więcej Następne

Kazimierz Perechuda

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 125 - 131

Celem artykułu jest identyfikacja możliwości reorientacji na klienta przedsiębiorstw turystycznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, a także weryfikacja empiryczna obecnego zakresu stosowania tych technologii. Wyzwania gospodarki opartej na wiedzy i szczególnie konkurencyjnego rynku podmiotów turystycznych wymuszają na ich menedżerach poszukiwanie nowych rozwiązań związanych ze zwiększaniem zainteresowania konsumentów ich ofertą. Do praktycznej ilustracji zastosowania nowoczesnych technologii wybrano biura podróży. Badanie wykazało, że obecnie podmioty te wykorzystują technologie internetowe do informowania i komunikacji, mniej do budowania relacji długookresowych z klientem w oparciu o nowy produkt i zmiany w jego obsłudze.

Czytaj więcej Następne

Leszek Kozioł

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 132 - 139

W artykule przedstawiono dyskusję wokół podstawowych pojęć z zakresu motywacji turystycznej i teorii czynników motywujących do podróżowania. Zaprezentowano nowe ich ujęcie w postaci koncepcji trychotomii czynników motywacji turystycznej. W tej koncepcji wyróżniono trzy grupy czynników: motywatory, które wywołują chęć, skłonność do podjęcia aktywności turystycznej, czynniki higieny, których brak wywołuje niechęć do uczestnictwa w turystyce oraz demotywatory, powodujące negatywne nastawienie do aktywności turystycznej. Ich wektory oddziaływania na atrakcyjność turystyczną destynacji (obszaru recepcji turystycznej) różnią się diametralnie, chociaż występują one równocześnie i z różną siłą w regionie turystycznym (destynacji). Koncepcja ta stanowi dyrektywę metodologiczną sugerującą rozszerzenie pola analizy prowadzonych badań na czynniki motywacji turystycznej mających charakter destymulant badanego zjawiska. Jest to nowe narzędzie koncepcyjne badania czynników motywacji w ogólności, a czynników motywujących do podróżowania szczególnie.

Czytaj więcej Następne

Monika A. Łęska

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 140 - 147

Zmiany społeczno-gospodarcze dokonujące się w Polsce oraz szeroko rozumiany postęp techniczny stanowią źródło przeobrażeń zachodzących w systemie oświatowym, jak również w postrzeganiu edukacji przez społeczeństwo. Społeczeństwa opartego na wiedzy nie zbuduje się bez edukacji dostosowanej do potrzeb, stanowiącej we wszystkich krajach UE dziedziny strategiczne. To z edukacją i wiedzą związały się przymiotniki „konkurencyjna” czy „innowacyjna”, odmieniane przez wszystkie przypadki. „Edukacja” to słowo-klucz dla współczesnych kryzysów gospodarczych i lęków. Edukacja przyszłości to rozwijanie i aktualizowanie swojej wiedzy przez całe życie, nastawienie na bycie aktywnym i podtrzymywanie postaw wiedzy. Docenianie znaczenia relacji pomiędzy kształceniem specjalistów w zakresie turystyki w systemie zawodowego szkolnictwa wyższego a potrzebami pracodawców wynika ze znaczenia wiedzy dla rozwoju gospodarczego. Stworzenie gospodarki opartej na wiedzy oraz dążenie do tego, aby społeczeństwo stało się społeczeństwem wiedzy to główne cele Strategii lizbońskiej. Realizacja tak postawionych zadań stwarza jednocześnie konieczność określenia celów dla edukacji oraz perspektywicznej koordynacji podmiotów rynku pracy i edukacji, aby nie doprowadzić do kształcenia potencjalnie bezrobotnych.

Czytaj więcej Następne

Aleksandra Machnik

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 148 - 158

Turystyka przyrodnicza i ekoturystyka są w Polsce wciąż niedoceniane, mimo iż na świecie rośnie popyt na tego typu imprezy. Brakuje zarówno kadr przygotowanych do zaprojektowania i poprowadzenia wycieczki przyrodniczej lub ekoturystycznej, jak i systemu zarządzania wiedzą o przyrodzie w gminie. W artykule podjęta została próba usystematyzowania zagadnień definicyjnych oraz zidentyfikowania potrzeb turystów w stosunku do oferty przyrodniczej, jak i określenia zadań dotyczących edukacji przyszłych organizatorów w tym zakresie. Zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych wśród turystów w trzech parkach krajobrazowych województwa wielkopolskiego, dotyczące potrzeb ankietowanych w odniesieniu do zdobywania wiedzy przyrodniczej oraz satysfakcji z pobytu w parku.

Czytaj więcej Następne

Grzegorz Baran

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 159 - 167

W artykule podjęto próbę wykazania, iż koncepcja współtworzenia wartości z klientami może być skutecznie wykorzystana na rzecz tworzenia wartości społecznej. Idee takie jak społeczna odpowiedzialność biznesu czy tworzenie wartości ekonomiczno-społecznej powstały w odpowiedzi na szereg potrzeb i problemów społecznych będących wynikiem skoncentrowania przedsiębiorczości i zarządzania tylko i wyłącznie wokół wartości ekonomicznych. W artykule pokazano, że zaangażowanie klientów stwarza szansę pozytywnej zmiany tej sytuacji.

Czytaj więcej Następne

Katarzyna Pawlak-Kołodziejska

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 168 - 178

W artykule poruszono kwestie związane z etyką reklamy i jej znaczeniem w regulowaniu relacji między podmiotami rynku reklamy (agencjami reklamowymi, reklamodawcami, mediami i odbiorcami reklamy). Wskazano na ograniczenia prawne nałożone na reklamodawców, agencje reklamowe
i inne podmioty rynku reklamy oraz ograniczenia przyjmowane przez branżę reklamową dobrowolnie (w celu ochrony interesów słabszych uczestników rynku reklamy: reklamodawców, konkurentów i konsumentów oraz normalizacji działalności reklamowej).
Czytaj więcej Następne

Katarzyna Liczmańska

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 179 - 184

Proces zakupu alkoholi wysokoprocentowych zbliżony jest do zakupu innych produktów konsumpcyjnych, jednak zasadniczym problemem staje się utrudniona komunikacja pomiędzy właścicielem marki a otoczeniem. Całkowity zakaz reklamy publicznej w branży alkoholowej nie pozwala na
standardowe zmasowane działania marketingowe skierowane do konsumentów. Celem artykułu jest przedstawienie wiodących elementów decyzyjnych konsumentów alkoholi wysokoprocentowych w optyce eksploracyjnej.
Czytaj więcej Następne

Andrzej J. Olak

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 185 - 192

Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia wybranych aspektów zarządzania pragmatycznego, opartego na komunikacji międzyludzkiej, rozumianej jako determinanta rozwoju organizacji procesowej. Podkreślenie czynników istotnych z punktu widzenia rozwoju ekonomicznego organizacji zwraca uwagę na potrzebę interdyscyplinarnego rozumienia tego procesu, ze szczególnym wskazaniem znaczenia metod i sposobów porozumiewania się. Takie podejście może w perspektywie czasu wskazać kierunki działań osobom zajmującym się poszukiwaniem nowych dróg w zakresie skutecznego zarządzania, opartego na dogłębnej znajomości i analizie przeszkód towarzyszących temu złożonemu procesowi.
Czytaj więcej Następne

Jan Franciszek Jacko

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 193 - 201

Autor uściśla pojęcie negocjacji, które funkcjonuje w literaturze przedmiotu, ujawnia niektóre źródła jego wieloznaczności i zarysowuje metodę jej kontrolowania. W tekście wyznaczono ogólną perspektywę, w której można dostrzec kompatybilność różnych określeń negocjacji, które bez tej perspektywy mogą wydawać się rozbieżne lub sprzeczne. Praca jest przykładem wykorzystania metod filozoficznych w naukach o zarządzaniu.

Czytaj więcej Następne

Piotr Górski

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 202 - 211

W artykule przedstawiono zagadnienie wprowadzenia zmiany organizacyjnej w administracji państwowej w Polsce w okresie międzywojennym. Zwrócono uwagę na kategorie służące opisowi rzeczywistości organizacyjnej i ukazano aktorów wprowadzających zmiany oraz wzorce, do jakich odwoływali się, projektując zmiany. Do analizy wybrano organa kontroli wewnętrznej administracji państwowej. Prawnicze wykształcenie osób wprowadzających zmiany pozwoliło na ukazanie implementacji kategorii i kryteriów właściwych zarządzaniu w środowisku wyrosłym z tradycji prawniczych.

Czytaj więcej Następne

Tomasz Jabłoński

International Journal of Contemporary Management, Numer 12(1), 2013, s. 212 - 221

W artykule podjęto próbę poznania specyfiki procesu zarządzania programami i projektami w organizacji publicznej. Postawiono tezę, że zarządzanie takie jest skutecznym instrumentem realizacji celów publicznych, wymagającym spełnienia odpowiednich warunków na etapie przygotowywania
i wdrażania wspomnianych programów i projektów. 
Czytaj więcej Następne

Słowa kluczowe: funkcja turystyczna obszaru, kryzys gospodarczy XXI w., polskie makroregiony, marka turystyczna, regionalna gospodarka turystyczna, zjawiska kryzysowe, konflikt człowiek – środowisko, planowanie krajobrazowe, kreacja marki, jakość, marka, destynacja, turystyka, marka, wizerunek, tożsamość, obszar recepcji turystycznej, kryzys, ryzyko, niepewność, zarządzanie kryzysem, zarządzanie ryzykiem, zarządzanie kryzysowe, organizacyjne uczenie się, przedsiębiorstwo turystyczne, turystyka, rynek usług turystycznych, relacje, uwarunkowania rozwoju relacji, innowacje, system innowacji, małe i średnie przedsiębiorstwa, przedsiębiorstwo turystyczne, innowacje, turystyka, zatrzymywanie wartości, innowacyjność, hotel, Beskid Śląski, branża turystyczna, sytuacja kryzysowa, technologie informacyjno-komunikacyjne, konkurencyjność, nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, Customer Managed Relationships, reorientacja na klienta przedsiębiorstw turystycznych, motywacja turystyczna, czynniki motywujące do podróżowania, destynacja, motywatory, czynniki higieny, demotywatory, wyższa szkoła zawodowa, oferta edukacyjna, rynek pracy, edukacja przyrodnicza, turystyka przyrodnicza, ekoturystyka, ochrona przyrody, parki krajobrazowe, zarządzanie środowiskiem, zarządzanie wiedzą, współtworzenie wartości z klientami, marketing, wartość ekonomiczno-społeczna, społeczna odpowiedzialność, zaangażowanie klientów, prosument, etyka reklamy, społeczna odpowiedzialność biznesu, prawo reklamy, kodeksy reklamy, decyzje zakupowe, satysfakcja klienta, marka, zachowania konsumenckie, pragmatyzm, komunikacja w organizacji, organizacja procesowa, negocjacje, fenomenologia, metodologia nauk o zarządzaniu, definicja negocjacji, zmiana organizacyjna, administracja państwowa, Polska 1918–1939, polityka, zarządzanie strategiczne, zarządzanie programami i projektami, wdrażanie