FAQ
Logo Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

2016 Następne

Data publikacji: 18.06.2017

Licencja: Żadna

Redakcja

Redaktor naczelny Beata Kożuch

Zastępca redaktora naczelnego Łukasz Sułkowski

Zawartość numeru

Maciej Mikucki, Dorota Wiśniewska-Juszczak, Magdalena Jabłońska

International Journal of Contemporary Management, Numer 15(4), 2016, s. 7 - 30

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.16.022.6703
Tło badań. Znalezienie odpowiedniego kandydata na stanowisko wyższego szczebla jest zadaniem złożonym, a jego skutki mają zazwyczaj istotny wpływ na funkcjonowanie firmy zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i długofalowo. Zważywszy na tak poważne konsekwencje, można byłoby przypuszczać, że rekrutacja na stanowiska zarządzające jest procesem przeprowadzanym w sposób ustrukturyzowany i rzetelny. Niestety wyniki badań z dziedziny selekcji kandydatów wskazują, że bardzo często tak nie jest. 
Cele badań. Celem artykułu jest opisanie najczęściej spotykanych błędów poznawczych i organizacyjnych typowych dla procesu rekrutacji kandydatów na wysokie stanowiska. Dodatkowo artykuł zawiera zbiór rekomendacji dotyczących sposobów eliminacji najczęstszych problemów. 
Metodologia. Najczęściej występujące błędy w rekrutacji na najwyższe stanowiska zostały zidentyfikowane na podstawie przeglądu literatury z dziedziny zarządzania. Wnioski wzbogacono przykładami i obserwacjami z praktyki własnej autorów badania oraz zinterpretowano w odniesieniu do badań z zakresu psychologii poznawczej i społecznej. 
Kluczowe wnioski. Do najczęstszych błędów organizacyjnych można zaliczyć: brak planu rekrutacji, mało precyzyjny opis kandydata na stanowisko, niestosowanie narzędzi rekrutacyjnych innych niż rozmowa kwalifikacyjna, brak uwzględnienia dopasowania kandydata do kultury firmy i rynku, niedostateczną komunikację z kandydatami oraz błędy poznawcze w procesie decyzyjnym. W artykule przed­stawiono rekomendacje dotyczące zaradzenia tym problemom. 
 
Czytaj więcej Następne

Daniel Puciato, Agnieszka Gawlik, Boleslaw Goranczewski

International Journal of Contemporary Management, Numer 15(4), 2016, s. 31 - 55

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.16.023.6704
Tło badań. Wybór lokalizacji hotelu jest jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych na etapie przedinwestycyjnym. Lokalizacja, poprzez oddziaływanie na koszty i przychody, wpływa na rentowność i inne wskaźniki efektywności ekonomicznej hotelu. 
Cel badań. Celem artykułu jest próba określenia najważniejszych czynników lokalizacji hotelu dla inwestorów krajowych i zagranicznych. 
Metodologia. W opracowaniu wykorzystano dedukcję, sondaż diagnostyczny oraz metodę statystyczną. Zakres przestrzenny badań obejmował trzy polskie województwa: dolnośląskie, opolskie i śląskie, a zakres czasowy: lata 2000–2009. 
Kluczowe wnioski. Analiza wyników badań wykazała, że czynniki lokalizacji hoteli mogą być różne dla inwestorów krajowych i zagranicznych. W przypadku hoteli finansowanych z kapitału krajowego, czynniki te obejmowały: dostępność gruntów inwestycyjnych, wielkość podaży turystycznej, nasilenie konkurencji oraz zachęty inwestycyjne ze strony władz publicznych. W odniesieniu do hoteli finansowanych z kapitału zagranicznego głównymi czynnikami lokalizacji okazały się natomiast urbanizacja oraz stopień umiędzynarodowienia gospodarki.
Czytaj więcej Następne

Carmen Puentes Graña, Rosario Toribio Muñoz

International Journal of Contemporary Management, Numer 15(4), 2016, s. 57 - 75

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.16.024.6705
Tło badań: Jednym z ekonomicznych aspektów zrównoważonego rozwoju są innowacje. Jeśli rozumiemy innowacyjność kraju jako zdolność do osiągnięcia wzrostu gospodarczego, dobrobytu społecznego i zrównoważonego rozwoju, czynnik ludzki jest kluczowy do zarządzania tymi celami; w szczególności wkład naukowców. Różnice płci w nauce i technologii pozostają stabilne w czasie. W niewielkim stopniu prowadzi się jednak badania dotyczące szczególnego zaangażowania kobiet w innowacje technologiczne. Od 1990 do 2006 roku w szkołach wyższych i publicznych ośrodkach badawczych w Andaluzji w Hiszpanii odnotowano 411 kobiet i 1427 mężczyzn.
Cel badań: Celem tego artykułu jest określenie, jakie czynniki zachęcają kobiety do udziału w działalności patentowej.
Metodologia: Badania opierają się na analizie – szacując modele Logit i Probit – informacji, które zawierają 498 wniosków patentowych i 1838 wynalazców z uniwersytetów i publicznych ośrodków badawczych CSIC w Andaluzji (Hiszpania) w latach 1990–2006.
Kluczowe wnioski: Zmienne, które okazały się znaczące i pozytywne w odniesieniu do prawdopodobieństwa udziału kobiet, to liczba autorów w każdym patencie w sektorze chemicznym i udział w pracy doktora. Elementy, które nie są istotne w wyjaśnieniu prawdopodobieństwa obecności kobiet w działalności patentowej, to współdziałanie różnych centrów badawczych i liczba zgłoszeń patentowych, które dana osoba posiada w Międzynarodowej Klasyfikacji Patentowej.
Czytaj więcej Następne

Barbara Mazur, Marta Mazur-Małek

International Journal of Contemporary Management, Numer 15(4), 2016, s. 77 - 89

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.16.025.6706
Tło badań. Z perspektywy organizacji wspieranie dobrostanu pracowniczego ma kluczowe znaczenie, ponieważ ma on wpływ na podniesienie poziomu efektywności pracy, zwiększenie jakości wykonywanych czynności zawodowych, poprawienie stosunków interpersonalnych w środowisku pracy oraz zwiększenie lojalności wobec pracodawcy. Programy mające na względzie dobrostan pracowników pojawiły się w zagranicznych firmach wiele lat temu. Coraz częściej pojawiają się także w polskich przedsiębiorstwach. Jednakże w ślad za nimi nie idzie liczba badań odnoszących się do tego zagadnienia. Brakuje zwłaszcza publikacji na temat metod mierzenia skuteczności tych programów.
Cel badań. Głównym celem artykułu jest wskazanie narzędzi użytecznych w procesie określania efektywności stosowanych programów. Artykuł ma charakter przeglądowy. Prezentuje on koncepcję dobrostanu pracowniczego, korzyści wynikające dla firm z wprowadzania programów mających przyczynić się do podniesienia poziomu dobrostanu pracowników oraz wskazywane w literaturze sposoby mierzenia ich skuteczności. Artykuł zawiera również wnioski, z których wynika przede wszystkim istotność wagi czynnika ludzkiego w przedstawianym procesie.
Metodologia. Artykuł oparty jest na przeglądzie dostępnej literatury.
Kluczowe wnioski. Skuteczność programu wellness może zależeć od zmiennych, takich jak płeć pracowników, wielkość firmy czy typ programu. Skuteczność funkcjonalnego programu dobrostanu pracowniczego wydaje się zależeć od czynników takich jak zaangażowanie i wsparcie kadry menedżerskiej, skuteczna komunikacja oraz wdrożone procedury pomiaru i oceny.
Czytaj więcej Następne

Dorota Molek-Winiarska

International Journal of Contemporary Management, Numer 15(4), 2016, s. 91 - 109

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.16.026.6707
Tło badań. Ocena programu z zakresu redukcji stresu związanego z pracą dotyczy zarówno procesu jak i efektu takiej interwencji. Zazwyczaj bowiem, nie osiągnięcie celu, ale sposób, w jaki dana interwencja została wdrożona odgrywa znaczącą rolę w ocenie rezultatów. 
Cel badań. Głównym celem artykułu jest przedstawienie odpowiedzi na następujące pytania badawcze: Czy przedsiębiorcy wdrażają interwencje z zakresu redukowania stresu związanego z pracą? Jeśli tak, czy oceniają je pod względem jakichkolwiek kryteriów? Czy dokonując wdrożenia, przedsiębiorcy biorą pod uwagę takie czynniki jak: źródła, koszty i skutki stresu związanego z pracą? 
Metodologia. Odpowiedzi na powyższe pytania udzielono w oparciu o wyniki sondażu przeprowadzonego w 331 organizacjach. W badaniu ankietowym użyto czterech wskaźników służących do oceny procesu i efektu implementacji. Były to ocena poziomu stresu, kosztów psychologicznych i finansowych stresu oraz źródeł stresu związanego z pracą. 
Kluczowe wnioski. Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że poziom stresu i jego źródła szacowane były przez ponad jedną trzecią organizacji, które wdrożyły jakikolwiek program z zakresu redukcji stresu. Koszty finansowe szacowane były przez 2,4% a psychologiczne przez 7,1% tych organizacji. Powody takiego stanu rzeczy mogą być różnorodne: niski poziom świadomości przedsiębiorców w zakresie mierzenia stresu związanego z pracą, zbyt mało zasobów oraz metod określania tego typu wskaźników, czy wreszcie brak wiedzy. 
Czytaj więcej Następne

Rosario Gómez, Luis A. Palma, Amelia Sanchis

International Journal of Contemporary Management, Numer 15(4), 2016, s. 111 - 134

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.16.027.6708
Tło badań. Raporty dotyczące Oszacowania Wpływu Płci (GIE) są idealnym narzędziem do oceny europejskiej polityki dotyczącej badań i rozwoju oraz innowacyjności w Hiszpanii z perspektywy płci.
Cel badań. Podstawowym celem tego badania jest dalsze korzystanie z raportów GIE jako narzędzia do diagnozowania, czy dany środek lub polityka wpłynie na kobiety i mężczyzn w równym stopniu. Nasze cele drugorzędne są następujące: a) przedstawienie diagnostyki płci; b) zaproponowanie środków i strategii, które pomogą zamknąć istniejące rozbieżności między płciami, i promowanie równych szans dla kobiet i mężczyzn.
Metodologia. Metodologicznie narzędzie to zostanie wykorzystane do analizy działań podjętych w ramach Siódmego Programu Ramowego oraz Pierwszego Programu Horyzont 2020. Zaczynamy, analizując rozwój prawodawstwa w dziedzinie równości płci w Hiszpanii. Druga część naszej pracy dostosowuje raporty GIE jako narzędzie do oceny i diagnozowania europejskich projektów badawczych i innowacyjnych.
Kluczowe wnioski. To dostosowanie to najważniejszy wkład naszej pracy, ponieważ pozwala na analizę polityki dotyczącej publicznych badań i rozwoju oraz innowacji z perspektywy płci. System ten może przyczynić się do tworzenia bogactwa i wzrostu gospodarczego, ponieważ pozwala na to, aby wkład mężczyzn i kobiet był odpowiednio ceniony z perspektywy równości szans.
Czytaj więcej Następne

Dariusz Leszczyński

International Journal of Contemporary Management, Numer 15(4), 2016, s. 135 - 156

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.16.028.6709
Tło badań. Mikroprzedsiębiorstwa zarządzane przez kobiety przyczyniają się do tworzenia nowych miejsc pracy oraz wartości dodanej w wielu krajach na całym świecie. Jednakże firmy te do tej pory zostały jeszcze niedostatecznie przebadane w krajach z Europy Środkowej i Wschodniej. 
Cel badań. Pierwszym celem badania było określenie cech społeczno-demograficznych kobiet przedsiębiorczyń z województwa mazowieckiego. Natomiast drugim celem badania było opisanie zasobów oraz dokonania charakterystyki zarządzanych przez kobiety mikroprzedsiębiorstw. 
Metodologia. Badanie przeprowadzono metodą internetowego wywiadu kwestionariuszowego, które zlecono do realizacji profesjonalnej firmie badawczej w celu zapewnienia wysokiej jakości procesu gromadzenia danych empirycznych. Do analizy 309 poprawnie wypełnionych kwestionariuszy wykorzystano miary i współczynniki statystyki opisowej. 
Kluczowe wnioski. Przedsiębiorcze kobiety z regionu prowadzą firmy głównie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, które funkcjonują najczęściej w sektorze usług. Firmy te wykorzystują własne środki pieniężne w celu finansowania działalności gospodarczej. Prowadząc własne mikroprzedsiębiorstwa, kobiety starają się najczęściej urzeczywistnić własne niefinansowe cele prywatne (np. “realizacja osobistych celów i/lub pasji życiowych”). Ponadto, wykorzystują one w praktyce nieformalne strategie biznesowe, aby osiągnąć przewagę nad konkurentami z branży. Strategie te dotyczą zróżnicowania oferty produktów i/lub usług, poprawy jakości świadczonych usług, bądź koncentracji działań na określonym segmencie obsługiwanych klientów. Jednakże, strategie biznesowe stosowane przez przedsiębiorcze kobiety rzadko dotyczą długoterminowego rozwoju zarządzanej firmy. 
Czytaj więcej Następne

Agnieszka Pisarska, Jarosław Karpacz

International Journal of Contemporary Management, Numer 15(4), 2016, s. 157 - 178

https://doi.org/10.4467/24498939IJCM.16.029.6710
Tło badań. Niniejsze opracowanie wpisuje się w debatę w odniesieniu do wybranych organizacji sektora publicznego, jakimi są publiczne uczelnie, ponieważ ma na celu rozpoznanie antecedencji współdziałania publicznych szkół wyższych z podmiotami zewnętrznymi. Podjęty problem jest ważny, gdyż publiczne szkoły wyższe, a w szczególności ich podsystem relacji międzyorganizacyjnych, mają za zadanie sprzyjać odpowiedniemu ich dopasowaniu do otoczenia, przy jednoczesnym zapewnieniu ich efektywności.
Cel badań. Celem opracowania jest rozpoznanie antecedencji tworzenia relacji publicznych szkół wyższych z partnerami zewnętrznymi oraz obszarów, w których relacje te są przez współdziałające podmioty wykorzystywane do osiągania celów. Celowi temu podporządkowano strukturę opracowania. I tak w części pierwszej przedstawiono charakterystykę relacji organizacji sektora publicznego z podmiotami zewnętrznymi. W części drugiej skoncentrowano się na identyfikacji istoty działalności publicznych szkół wyższych i specyfiki ich relacji z interesariuszami zewnętrznymi. Z kolei w części trzeciej, na bazie wyników studiów literatury, wskazano antecedencje współdziałania publicznych szkół wyższych publicznych z podmiotami zewnętrznymi.
Metodyka. Treści zawarte w artykule są rezultatem przeprowadzonych studiów literatury z zakresu zarządzania publicznego, relacji międzyorganizacyjnych oraz działalności publicznych uczelni wyższych. Przy czym należy zauważyć, że przegląd ten został dokonany z zachowaniem odpowiedniego dla tej metody badań określonego rygoru metodycznego: od określenia celu badania poprzez wybór publikacji, analizę treści i opracowanie rezultatów.
Kluczowe wnioski. Publiczne szkoły wyższe, tworząc relacje z organizacjami zewnętrznymi, dążą do skutecznej realizacji zadań nałożonych na nie przez Ustawę prawo o szkolnictwie wyższym (UPoSW). W szczególności oczekiwanym jest, by relacje te przyczyniły się do zwiększenia efektywności ekonomicznej i społecznej tych szkół. Jednak przede wszystkim chodzi o to, by uczelnie publiczne, poprzez wykorzystywanie relacji z innymi organizacjami, przyczyniały się do rozwoju wiedzy. W świetle uzyskanych wyników badań, intrygującym wydaje się rozpoznanie typów relacji, jakie łączą publiczne szkoły wyższe z poszczególnymi podmiotami zewnętrznymi, a tym samym określenie stopnia uzależnienia podejmowanych przez nie działań od zachowań partnerów.
Czytaj więcej Następne

Pliki do pobrania