FAQ

Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii

Opis

Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii to kwartalnik naukowy, w którym publikowane są w języku polskim i angielskim prace oryginalne, kazuistyczne, poglądowe oraz historyczne z zakresu medycyny sądowej, kryminalistyki i dziedzin pokrewnych oraz opracowania z zakresu etyki i deontologii lekarskiej. Archiwum stawia sobie za cel pierwszoplanowy przybliżanie Czytelnikom maksymalnie szerokiego spektrum współczesnej medycyny sądowej. Autorzy są zatem zaproszeni do nadsyłania tekstów poświęconych:

  • tanatologii i traumatologii sądowej
  • diagnostyce sądowej (m.in. obrazowej, genetycznej, toksykologicznej)
  • opiniowaniu i klinicznej medycynie sądowej

Niezależnie jednak od podstawowego obszaru nauk o życiu, w jakim sytuuje się medycyna sądowa, Archiwum zaprasza na swoje łamy Autorów, którzy zechcą podzielić się z Czytelnikami opracowaniami z zakresu nauk humanistycznych, które mają związek z działaniem organów stosowania prawa (np. psychologia, bezpieczeństwo publiczne czy wybrane obszary kryminalistyki).    

Redakcja przyjmuje do druku także recenzje książek, sprawozdania z działalności Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii (PTMSiK), komunikaty Zarządu Głównego PTMSiK, sprawozdania ze zjazdów krajowych i zagranicznych oraz listy do Redakcji. Czasopismo dostępne jest w formie drukowanej i elektronicznej. Streszczenia artykułów dostępne są w bazie Index Medicus/MEDLINE.

Organ Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii.

Liczba wydań: 4 zeszyty rocznie.  Nakład: do 2500 egz.

 

ISSN: 0324-8267

eISSN: 1689-1716

Punkty MNiSW: 70

UIC ID: 21049

DOI: 10.4467/16891716AMSIK

Redakcja

Redaktor naczelny:
Tomasz Grzybowski
Zastępca redaktora naczelnego:
Tomasz Jurek
Sekretarz redakcji:
Rafał Skowronek

Afiliacja

Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii

Zawartość czasopisma

zobacz wszystkie wydania Następne

Vol. 74 (2)

Data publikacji: 15.10.2024

Redaktor naczelny: Tomasz Grzybowski

Zastępca redaktora naczelnego: Tomasz Jurek

Sekretarz redakcji: Rafał Skowronek

Na okładce: Rekonstrukcja 3D przebiegu zdarzenia kryminalnego, autorzy: Wojciech Tunikowski, Krzysztof Maksymowicz (LABORATORIUM EKSPERTYZ 3D Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu)

Zawartość numeru

PRO MEMORIA

Tomasz Konopka

Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii, Vol. 74 (2), 2024, s. 93 - 94

https://doi.org/10.4467/16891716AMSIK.24.007.20336
Czytaj więcej Następne

Manuela Oliveira, Luiza Azevedo, Wojciech Branicki, Tomasz Grzybowski

Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii, Vol. 74 (2), 2024, s. 95 - 96

https://doi.org/10.4467/16891716AMSIK.24.008.20337
Czytaj więcej Następne

PRACE ORYGINALNE

Nandini Chitara, Kewal Krishan

Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii, Vol. 74 (2), 2024, s. 97 - 105

https://doi.org/10.4467/16891716AMSIK.24.009.20338
Określanie płci jest niezbędnym parametrem w identyfikacji zmarłych o nieznanej tożsamości. Może zawęzić szanse możliwych dopasowani o 50%, zapewniając przewagę w identyfikacji osobniczej. W przypadku zmieszanych, rozłożonych, rozdrobnionych, zwęglonych i niezidentyfikowanych zwłok nie można pominąć znaczenia morfometrii zębów ze względu na odporność zębów na degradację pośmiertną. Zajmując się jakością zębów, przeprowadzono opisowe badanie przekrojowe w populacji północnych Indii, aby ocenić różnice płciowe w wymiarach zębów i zidentyfikować najbardziej dymorficzny wymiar zębów. W badaniu wzięło udział 207 uczestników (114 kobiet i 93 mężczyzn) w grupie wiekowej od 21 do 45 lat. Odlewy dentystyczne przygotowano po uzyskaniu świadomej zgody uczestników i zgody etycznej od komisji etycznej instytutu. Sześć wymiarów odontometrycznych, tj. odległość siekacz-siekacz, odległość między kłami, łączna szerokość siekaczy centralnych, odległość między zębami przedtrzonowymi, odległość między zębami trzonowymi, wysokość łuku zębowego każdego uczestnika zostało odnotowanych na odlewach zębowych przy użyciu standardowych procedur. Analiza danych wyjaśniła istnienie statystycznie istotnego dymorfizmu płciowego w wymiarach zębowych uczestników. Wyniki analizy funkcji dyskryminacyjnej pokazują dokładność klasyfikacji płci na poziomie 68,1% i 65,2% jako dokładność walidacji krzyżowej. Badanie wykazało, że odległość siekacz-siekacz jest najbardziej dymorficzną cechą płciową, która może być wykorzystana jako najlepszy predyktor płci w ocenianej populacji. Wyniki niniejszego badania mogą być pomocne w szacowaniu płci i identyfikacji osobniczej na podstawie pozostałości zębowych w przypadkach medyczno-sądowych i identyfikacji ofiar katastrof.
Czytaj więcej Następne

Anna Francuziak, Paulina Kulasza, Kinga Kozłowska, Julia Janica, Urszula Cwalina, Anna Niemcunowicz-Janica, Michał Szeremeta

Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii, Vol. 74 (2), 2024, s. 106 - 123

https://doi.org/10.4467/16891716AMSIK.24.010.20339

Cel pracy. Celem pracy jest analiza samobójstw na podstawie sądowo-lekarskich sekcji zwłok i akt spraw Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Materiał i metody. liczba sądowo-lekarskich sekcji zwłok przeprowadzonych w Zakładzie Medycyny Sądowej w Białymstoku w latach 2016-2021 wynosiła 2365. Na podstawie wyników badań pośmiertnych i okoliczności zgonów zawartych w aktach spraw, 391 przypadków zakwalifikowano jako samobójstwa. W analizie uwzględniono płeć, wiek, czas, dynamikę zmian liczby samobójstw w poszczególnych latach, miejsce popełnienia samobójstwa, sposób dokonania samobójstwa oraz stan trzeźwości. Dane poddano analizie statystycznej przy użyciu testów: X2 niezależności, Shapiro-Wilka, U Manna-Whitneya, nieparametrycznego testu ANOVA rang Kruskala-Wallisa z testem post hock wielokrotnych porównań średnich rang dla wszystkich prób. Poziom p<0,05 uznano za wyniki istotne statystycznie. Do obliczeń użyto pakietu Statistica 13.3 firmy StatSoft.

Wynik. W badanych latach samobójstwa stanowiły 16,54% wszystkich sekcji. W 82,09% przypadków samobójstwa popełnili mężczyźni a 17,91% kobiety. Stwierdzono, że osoby wybierające samobójstwo przez zatrucie są istotnie statystycznie młodsze od osób wybierających samobójstwo przez skok z wysokości (p=0,0035). Stwierdzono istotny statystycznie związek między płcią a preferowanym terenem popełnienia samobójstwa (p=0,033). Stwierdzono istotny statystycznie związek pomiędzy płcią a trzeźwością i stanem po użyciu alkoholu (p=0,00008).

Wnioski. Z przeprowadzonych badań wynika, że główną grupę samobójców wciąż stanowią mężczyźni (82,09%). Wiek kobiet i mężczyzn odbierających sobie życie nie różnił się istotnie statystycznie. Istnieje większa szansa na popełnienie samobójstwa w terenie miejskim przez kobiety, niż przez mężczyzn. Kobiety istotnie statystycznie częściej były trzeźwe lub w stanie po użyciu alkoholu podczas popełnienia samobójstwa. Najczęściej wybieranym sposobem popełnienia samobójstwa jest śmierć przez powieszenie.

Czytaj więcej Następne

PRACE PRZEGLĄDOWE

Wojciech Modzelewski, Jacek Janica

Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii, Vol. 74 (2), 2024, s. 124 - 133

https://doi.org/10.4467/16891716AMSIK.24.011.20340
W pracy przeanalizowano dane z piśmiennictwa dotyczące wykorzystania tomografii komputerowej w badaniu pośmiertnym (post-mortem computed tomography - PMCT). Dane literaturowe wskazują, że badanie PMCT powinno być używane jako narzędzie uzupełniające, a nie jako alternatywa dla sekcji zwłok, wykrywając dodatkowe zmiany, które mogły zostać nie zauważone ze względu na położenie anatomiczne czy konieczność poszerzenia tradycyjnej techniki sekcyjnej. Możliwość zapisywania, tworzenia obrazów i rekonstrukcji jest bardzo pomocna w tworzeniu dokumentacji i ostatecznych opinii. Istnieje potrzeba opracowania standardów oceny obrazów pośmiertnej tomografii komputerowej, co pozwoli na dalszy rozwój technik wirtualnej autopsji w dziedzinie medycyny sądowej, wspomaganej sztuczną inteligencją.
Czytaj więcej Następne

OPIS PRZYPADKU

Oskar Fogiel, Małgorzata Rak, Sebastian Picheta, Paulina Wachholz, Rafał Skowronek, Jacek Sein Anand, Natalia Pawlas

Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii, Vol. 74 (2), 2024, s. 134 - 146

https://doi.org/10.4467/16891716AMSIK.24.012.20341
Epidemia otyłości oraz obowiązujące wzorce pożądanej sylwetki zachęcają wiele osób do sięgania po środki wspomagające odchudzanie. Popularność zdobywają przede wszystkim termogeniki, czyli suplementy diety, które mają na celu zwiększenie wydatku energetycznego. Preparaty te można łatwo kupić bez recepty, mają złożony skład, co powoduje, że mogą wchodzić w liczne interakcje. W artykule opisano przypadek 31-letniej pacjentki, która w celu samobójczym zażyła znaczną liczbę tabletek suplementu diety „Blue Magic” oraz „Purim”. Oba środki zawierają w swoim składzie m.in.: kofeinę, johimbinę, rezerpinę i synefrynę. U pacjentki rozwinęła się niewydolność wielonarządowa, która doprowadziła do jej zgonu w drugiej dobie hospitalizacji. Zatrucia suplementami diety, z powodu ich różnorodnego składu oraz braku korelacji pomiędzy zawartością, a deklarowanym przez producenta składem, mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia konsumentów.
Czytaj więcej Następne

Ewa Toruńska, Piotr Engelgardt, Maria Szwajkowska, Maciej Krzyżanowski

Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii, Vol. 74 (2), 2024, s. 147 - 158

https://doi.org/10.4467/16891716AMSIK.24.013.20342
Uderzenie pięścią w twarzoczaszkę najczęściej skutkuje uszkodzeniem tkanek miękkich, natomiast rzadko kiedy obrażenia te są na tyle poważne, by uznać je za ciężki uszczerbek na zdrowiu. W pracy przedstawiono dwa przypadki, kiedy to pojedyncze uderzenie pięścią w okolicę oczodołu doprowadziło do złamania typu blow out, w pierwszym przypadku z dodatkowym zwichnięciem soczewki oka prawego do ciała szklistego, jaskrą wtórną i odwarstwieniem siatkówki, w drugim przypadku z wstrząśnienie siatkówki, krwotokiem podsiatkówkowym spowodowanym pęknięciem naczyniówki na wysokości plamki żółtej z przejściową, niemal całkowitą utratą widzenia tym okiem. Obrażenia takie choć możliwe, nie są typowe dla opisanego mechanizmu urazu. W obu opiniowanych sprawach określono, iż skutki zdarzeń wyczerpują znamiona naruszenia czynności narządu ciała trwającego dłużej niż 7 dni. Dodatkowo, w drugim opiniowanym przypadku przyjęto, że doszło do narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – utraty widzenia jednym okiem (inne ciężkie kalectwo) w rozumieniu odpowiednich artykułów Kodeksu Karnego.
Czytaj więcej Następne

Wskaźniki bibliometryczne

Statystki, wskaźniki

CiteScore

2023

Calculating the CiteScore (CS) is based on the number of citations to documents (articles, reviews, conference papers, book chapters, and data papers) by a journal over four years, divided by the number of the same document types indexed in Scopus and published in those same four years.

__T_STATS 0.6
SCImago Journal Rank (SJR)

2023

The SCImago Journal Rank (SJR) is a measure of scientific influence of journals that accounts for both the number of citations received by a journal and the importance or prestige of the journals where such citations come from.

__T_STATS 0.206