FAQ

2022 Następne

Data publikacji: 2022

Licencja: CC-BY-NC-SA  ikona licencji

Redakcja

Redaktor naczelny Tomasz Grzybowski

Zastępca redaktora naczelnego Tomasz Jurek

Sekretarz redakcji Rafał Skowronek

Zawartość numeru

PRACE ORYGINALNE

Tomasz Konopka, Krzysztof Woźniak, Artur Moskała, Paweł Kopacz, Marcin Strona, Ewa Rzepecka-Woźniak, Piotr Kluza, Ewa Juźwik-Kopacz, Filip Bolechała

Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii, Vol. 72 (1), 2022, s. 3-27

https://doi.org/10.4467/16891716AMSIK.22.002.16231

W ostatnich latach media coraz częściej poruszane są przypadkami śmierci młodych zazwyczaj osób, w trakcie zatrzymywania przez policję. Śmierć w tych przypadkach dotyka zazwyczaj osoby pobudzone psychoruchowo, obezwładniane z użyciem siły, a badania pośmiertne nie wykazują jednoznacznej urazowej przyczyny zgonu. Celem pracy jest próba ustalenia mechanizmu i okoliczności zgonów w trakcie obezwładniania osób pobudzonych psychoruchowo. Analizie poddano przypadki opiniowane od 2010 roku, zarówno jako sekcje zwłok, jak i oceniane na podstawie materiału aktowego. W analizowanym okresie ZMS w Krakowie wydał opinie w 10 tego typu przypadkach, w dziewięciu na podstawie własnych sekcji zwłok, w jednym na podstawie materiału aktowego. We wszystkich nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia lub utrata przytomności, a resuscytacja okazywała się nieskuteczna. W sześciu przyczyną pobudzenia była ostra psychoza, w czterech działanie narkotyków, zazwyczaj w wysokim stężeniu. Tylko w pięciu przypadkach stwierdzono obecność wybroczyn w spojówkach. Najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci było współistnienie nasilonego wysiłku fizycznego spowodowanego patologicznym pobudzeniem psychoruchowym, z przymusowym unieruchomieniem pogarszającym funkcjonowanie układu oddechowego. Mechanizm ten jest określany jako asfiksja restrykcyjna.

 

Czytaj więcej Następne

PRACE POGLĄDOWE

Malwina K. Dębicka

Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii, Vol. 72 (1), 2022, s. 28-38

https://doi.org/10.4467/16891716AMSIK.22.003.16232

Artykuł ten jest syntezą historii opiniowania sądowo-lekarskiego we Francji w XVII wieku. W pracy zastosowano głównie dwie metody badawcze – metodę historyczną i metodę opisową. Artykuł ma na celu przedstawienie wiedzy o francuskiej medycynie sądowej w kontekście historycznym i prawnym. Pokazuje pionierskie badania medyków i chirurgów, przedstawia ówczesne regulacje prawne oraz podkreśla wysoki poziom francuskiej medycyny sądowej na tle innych krajów europejskich. Od najdawniejszych czasów problematyka oceny zdrowia i życia była przypisywana ekspertom medycyny – jurorom (edykt z 1603 roku médecins jurés et chirurgiens jurés). W XVII w. badania sądowo-lekarskie stały się obowiązkiem. Ludzie zainteresowali się np. zdrowiem psychicznym oskarżonych czy oględzinami narządów rodnych w przypadku rozwodu. Na historię opinii sądowo-lekarskich na ziemiach francuskich ogromny wpływ miała chirurgia włoska. Co ciekawe, Francja była pierwszym krajem, który oddzielił kwestie sądowe i medyczne od zadań związanych z policją medyczną.



 

Czytaj więcej Następne

PRACE KAZUISTYCZNE

Marcin Tomsia, Kornelia Droździok, Mariusz Kobek

Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii, Vol. 72 (1), 2022, s. 39-46

https://doi.org/10.4467/16891716AMSIK.22.004.16233

Zaprezentowany opis przypadku przedstawia próbę identyfikacji osobniczej z wykorzystaniem DNA wyizolowanego z rzeczy użytku osobistego, w tym maseczki na twarz. W maju 2021 r. przy drodze podmiejskiej znaleziono niezidentyfikowane zwłoki 65-letniego mężczyzny. Ponieważ niemożliwe było wykorzystanie do analizy porównawczej materiału od żyjących krewnych, wykorzystano rzeczy osobiste domniemanej ofiary: wycinki maski filtrującej typu 2 (FFP2) (części przylegające do nosa i małżowiny usznych, środkową część maski), wymazy z maszynki do golenia (ostrze i trzonek), wymaz z trzonka szczoteczki do zębów i wycinki z włosia szczoteczki. Przedstawiony przypadek wskazuje na potrzebę pobrania szerokiego zakresu próbek do analiz genetycznych, w tym masek filtrujących jako alternatywnego przedmiotu użytku osobistego.

Czytaj więcej Następne

Rafał Skowronek

Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii, Vol. 72 (1), 2022, s. 47-52

https://doi.org/10.4467/16891716AMSIK.22.005.16234

Biologia molekularna i genetyka dysponują możliwościami diagnostyki wielu schorzeń, których obecność lub nieobecność ma istotne znaczenie w różnych obszarach opiniowania sądowo-lekarskiego. Celem pracy jest zaprezentowanie przykładów możliwego zastosowania tego rodzaju badań w medycynie sądowej. Spośród opinii opracowanych w Zakładzie Medycyny Sądowej w Katowicach wybrano trzy, z których dwie dotyczyły wniosków posekcyjnych odnoszących się do przyczyny zgonu, natomiast w jednym przypadku – opinii na podstawie akt sprawy mającej związek z podejrzeniem zespołu dziecka maltretowanego. We wszystkich tych przypadkach wyniki przeprowadzonych badań molekularno-genetycznych były ujemne, co zostało uwzględnione przez biegłych podczas formułowania ostatecznych wniosków. Zastosowanie klinicznych badań molekularno-genetycznych w medycynie sądowej jest możliwe i zawsze wnosi istotne informacje rozszerzające możliwości opiniodawcze i ułatwiające postawienie rozpoznania. Obszarami, w których tego rodzaju badania mogą być szczególnie przydatne, są: diagnostyka podłoża powikłań zakrzepowo-zatorowych, nowoczesna zintegrowana diagnostyka morfologiczno-molekularna nowotworów oraz diagnostyka defektów genetycznych tkanki łącznej u dzieci podejrzanych o zespół dziecka maltretowanego.

Czytaj więcej Następne