FAQ

2021 Następne

Data publikacji: 01.10.2021

Licencja: CC-BY-NC-SA  ikona licencji

Redakcja

Redaktor naczelny Krzysztof Woźniak

Zastępca redaktora naczelnego Filip Bolechała

Sekretarz redakcji Artur Moskała

Zawartość numeru

PRACE ORYGINALNE

Piotr Tomasz Arkuszewski, Ewa Meissner, Małgorzata Zielińska, Piotr Hadrowicz

Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii, Vol. 71 (1-2), 2021, s. 1 - 30

https://doi.org/10.4467/16891716AMSIK.21.001.14224

Cel pracy: Porównanie charakteru obrażeń części twarzowej i mózgowej czaszki skutkujących zgonem lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, powstałych w wyniku uderzania pięścią w część twarzową czaszki. Ocena i konfrontacja obu grup w zakresie ostatecznej prawno-karnej kwalifikacji czynu. Analiza uzasadnień wyroków sądów pod kątem strony podmiotowej czynu zabronionego. Próba zweryfikowania hipotezy zakładającej możliwość spowodowania zgonu albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez jedno uderzenie pięścią w część twarzową czaszki.


Materiał i metody:
Prawomocne orzeczenia Wydziałów Karnych Sądów Powszechnych dotyczące sytuacji, w których przyczynę zgonu lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu stanowiły obrażenia części twarzowej i mózgowej czaszki powstałe wyłącznie od uderzania pięścią w część twarzową czaszki. Ocena poszczególnych przypadków w obrębie każdej z grup pod kątem podobieństw i różnic. Analiza porównawcza obu grup.


Wyniki:
W przypadkach obrażeń części twarzowej czaszki przyczynę zgonu stanowiło uduszenie gwałtowne w przebiegu aspiracji krwi do dróg oddechowych, jednak prawno-karna kwalifikacja działania sprawców w tych przypadkach była zróżnicowana. W jednej sytuacji śmierć była wynikiem obrażeń części mózgowej czaszki, które niezwykle rzadko występują jako następstwo uderzenia pięścią w część twarzową czaszki. Ciężki uszczerbek na zdrowiu spowodowany był utratą widzenia w oku, zwykle wskutek pęknięcia gałki ocznej.


Wnioski:
Pomimo zbliżonych okoliczności urazu inny mechanizm odpowiadał za doprowadzenie do zgonu, a inny za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za spowodowanie najpoważniejszych skutków (śmierć i ciężki uszczerbek na zdrowiu) w ani jednym przypadku nie odpowiadało takie samo obrażenie. Jedno uderzenie pięścią w część twarzową czaszki może doprowadzić zarówno do śmierci, jak i do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Prawno-karna ocena uderzania pięścią w twarz może być bardzo zróżnicowana.

Czytaj więcej Następne

Marcin Tomsia, Joanna Nowicka, Rafał Skowronek, Gulnaz T. Javan, Elżbieta Chełmecka

Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii, Vol. 71 (1-2), 2021, s. 38 - 46

https://doi.org/10.5114/amsik.2021.106014
Czytaj więcej Następne

Kamil Hapkiewicz, Gabriela Kanclerz, Tomasz Konopka, Wojciech Koziołek, Patrycja Szczepaniak, Gabriela Szypuła

Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii, Vol. 71 (1-2), 2021, s. 47 - 58

https://doi.org/10.5114/amsik.2021.106362

Cel pracy: Analiza metod wykonywania nielegalnych aborcji oraz przyczyn śmierci kobiet, które poddały się zabiegowi w okresie międzywojennym.


Materiał i metody:
Badania przeprowadzono na podstawie protokołów sekcyjnych z lat 1920–1939 archiwizowanych  w Katedrze Medycyny Sądowej na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Zgłębiono przypadki śmierci kobiet w ciąży lub w okresie okołoporodowym. Wykluczone zostały przypadki aborcji wykonanej legalnie ze względów medycznych.


Wyniki:
W omawianym okresie stwierdzono 101 przypadków nielegalnych aborcji – 21 wykonanych było przez akuszerkę, a trzy przez wykwalifikowany personel medyczny. Użycie cewnika lub drutu odnotowano w 19 przypadkach, wstrzyknięcie substancji poronnej lub ostrzyknięcie płodu w ośmiu. Urazy bądź perforacja ściany pochwy lub macicy – odpowiednio 27 i 10 przypadków, były najczęściej stwierdzonymi zmianami świadczącymi o spędzeniu płodu.


Wnioski:
W większości przypadków (71) śmierć nastąpiła na skutek zapalenia otrzewnej lub sepsy, których źródłem zakażenia były narządy płciowe.

Czytaj więcej Następne

PRACE PRZEGLĄDOWE

Malwina K. Dębicka

Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii, Vol. 71 (1-2), 2021, s. 59 - 68

https://doi.org/10.4467/16891716AMSIK.21.002.14225

W artykule przedstawiono historię i przebieg opiniowania sądowo-lekarskiego w Królestwie Prus w XVIII wieku. Opisano działalność pierwszych instytucji zajmujących się sprawami z zakresu medycyny publicznej w kraju, w tym medyczno-sądowymi. W artykule przedstawiono działalność uczelni i wydziałów medycznych, pionierskie badania wybitnych profesorów medycyny, a także najważniejsze regulacje prawne dotyczące orzecznictwa sądowo-lekarskiego. Omówiono problematykę udziału biegłych lekarzy w postępowaniu sądowym w celu rozstrzygnięcia kwestii związanych z oceną stanu zdrowia i życia. Opiniowanie sądowo-lekarskie w Prusach rozwijało się niezwykle prężnie w XVIII stuleciu (szczególnie na tle innych krajów europejskich), zaś swoją tradycją sięga czasów Lex Caroliny z 1532 roku oraz Lex Bambergiany z 1508 roku.

Czytaj więcej Następne

LISTY DO REDAKCJI

Wojciech Stanisław Chagowski

Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii, Vol. 71 (1-2), 2021, s. 69 - 76

https://doi.org/10.4467/16891716AMSIK.21.003.14226

W Lublinie, w 1979 r., w dniach 20–22.09.1979 miał miejsce VI Krajowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii, na który został zaproszony prof. Axel Simon (kierownik Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu im Martina Lutra w Halle – była Niemiecka Republika Demokratyczna), który pierwszy opisał cechy zażyciowego zawiśnięcia w pętli, w postaci wylewów krwawych umiejscowionych na przednich powierzchniach krążków międzykręgowych piersiowego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa. W tym samym roku, od 1 lutego pracę rozpoczął Marek Gąsior, który jako ekspert z zakresu medycyny sądowej, zasłynął na arenie międzynarodowej.

Czytaj więcej Następne