FAQ

Procedura recenzowania

Procedura recenzowania obowiązująca w czasopiśmie

  1. Każdy nadesłany tekst podlega wstępnej ocenie formalnej dokonywanej przez Redakcję (Redaktora Naczelnego i właściwego Redaktora Tematycznego) pod kątem zgodności z profilem czasopisma.
  2. Decyzja o wyborze recenzentów podejmowana jest przez Redaktora Naczelnego. Recenzja odbywa się w systemie double-blind peer review (podwójna ślepa recenzja).

  3. W przypadku, gdy autorem tekstu jest Redaktor Naczelny, wszelkie decyzje związane z publikacją jego tekstu podejmują kolegialnie pozostali członkowie Zespołu redakcyjnego.

  4. W przypadku, gdy autorem tekstu jest członek redakcji, wszelkie decyzje związane z publikacją jego tekstu podejmuje Redaktor Naczelny czasopisma.

  5. Teksty, które zostaną wstępnie przyjęte, są przekazywane do dwóch niezależnych recenzentów spoza Uczelni autora/autorów.

  6. Recenzenci podpisują deklarację o niewystępowaniu konfliktu interesów, tj.:
    1. nie są afiliowani w tej samej jednostce, z której pochodzą autorzy;
    2. nie pozostają względem autorów w zależności służbowej;
    3. w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających przygotowanie recenzji nie pozostawali względem autorów w bezpośredniej współpracy naukowej;
    4. nie pozostają względem autorów w bezpośrednich relacjach osobistych (pokrewieństwo, związki prawne, konflikt)

  7. W przypadku tekstów powstałych w języku angielskim, co najmniej jeden z recenzentów jest afiliowany w instytucji zagranicznej.

  8. Redakcja przekazuje potencjalnemu recenzentowi opis publikacji (tytuł, ilość stron, streszczenie tekstu) oraz termin realizacji recenzji, pozostawiając swobodę podjęcia decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu tekstu do recenzji.

  9. Recenzenci proszeni są o sporządzenie szczegółowej, pisemnej recenzji pracy pod kątem merytorycznym w takich obszarach jak: oryginalność wkładu do nauki, dopasowanie tytułu do treści, wewnętrzna spójność i struktura tekstu, jakość literatury przedmiotu, poziom językowy tekstu, poprawność metodologiczna oraz innych, ważnych z punktu widzenia profilu czasopisma.

  10. Redakcja narzuca strukturę recenzji. Jest ona podyktowana kształtem formularza recenzji.

  11. Recenzent w oparciu o poczynione uwagi kwalifikuje recenzowane teksty jako:
    1. przyjęte do publikacji;
    2. przyjęte do druku pod warunkiem naniesienia sugerowanych poprawek i korekt;
    3. przyjęte do druku pod warunkiem zasadniczej przebudowy i ponownej, pozytywnej recenzji;
    4. nie przyjęte do publikacji.

  12. Recenzent przekazuje wykonaną recenzję do Redakcji Prac Komisji Geografii Komunikacji PTG w formie elektronicznej.

  13. Uwagi recenzenta przekazane zostają autorowi tekstu w celu dokonania korekty zgodnie z zaleceniami recenzenta. Recenzentowi przysługuje prawo do powtórnej weryfikacji poprawionego tekstu.

  14. W przypadku gdy autor tekstu nie zgadza się z opinią recenzenta, ma prawo do ustosunkowania się do niej wobec Redakcji.

  15. Ostateczną decyzję co do publikacji danego artykułu podejmuje Redaktor Naczelny, przy udziale członków Zespołu Redakcyjnego, po zapoznaniu się z recenzjami.

  16. Nazwiska recenzentów poszczególnych numerów nie są ujawniane. Raz w roku Redakcja zamieszcza na swojej stronie internetowej aktualną listę recenzentów, z którymi współpracuje.

  17. Zasady kwalifikowania lub odrzucania publikacji oraz formularz recenzencki są podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej.

  18. Artykuły odrzucone przez recenzentów są archiwizowane w Redakcji przez okres 5 lat.

  19. Teksty o charakterze nienaukowym nie wymagają recenzji i są kwalifikowane do druku przez Redaktora Naczelnego.