Czasopismo Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG wydawane jest obecnie wspólnie przez Komisję Geografii Komunikacji Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Zakład Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie mieści się redakcja. Tytuł został założony w 1994 r. W latach 1995-2011 wydanych zostało 18 tomów serii. W 2015 r. zdecydowano o reaktywacji periodyku i przekształceniu go w kwartalnik naukowy z referencyjną wersją elektroniczną. Czasopismo wydawane jest w wersji elektronicznej na Portalu Czasopism Naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w wersji drukowanej, za którą odpowiada Wydawnictwo Bernardinum. Poszczególny numery wydawane są na koniec każdego kwartału danego roku.
Główne zagadnienia tematyczne, których mogą dotyczyć artykuły:
- przestrzenne aspekty funkcjonowania różnych gałęzi transportu,
- rozwój zrównoważonej mobilności,
- powiązania transportu ze stanem środowiska,
- efektywność energetyczna transportu,
- rola transportu i mobilności w integracji przestrzennej obszarów zurbanizowanych,
- powiązania gałęzi transportu, w tym węzły komunikacyjne,
- wpływ polityki transportowej na funkcjonowanie miast i regionów,
- geograficzny wymiar organizacji, funkcjonowania i struktury publicznych i prywatnych przewoźników transportowych,
- rozwój infrastruktury transportowej,
- dyfuzja innowacji technologicznych w transporcie i komunikacji,
- geograficzny wymiar nowoczesnych technologii komunikacyjnych,
- rozwój metodologiczny badań transportowych,
- metody przestrzenne i ilościowe w analizach transportowych (w tym GIS, Big data),
- relacje pomiędzy transportem a turystyką.
Artykuły przesłane do Redakcji czasopisma powinny być oryginalne, autorskie, przygotowane w sposób zgodny z zasadami etyki naukowej, a ponadto nie podlegające równoległemu procesowi recenzji w innych czasopismach. W pierwszej fazie artykuły są weryfikowane przez Redakcję pod względem spełnienia podstawowych kryteriów takich jak tematyka, objętość, sposób przygotowania rycin i tabel. Po akceptacji wstępnej artykuły podlegają podwójnej, ślepej recenzji.
Wydawcą czasopisma są wspólnie Komisja Geografii Komunikacji Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Zakład Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Gdańskiego. Za skład, edycję tekstów i wersję drukowaną odpowiada Wydawnictwo Bernardinum.
Czasopismo nie pobiera żadnych opłat za proces recenzji i publikację zgłoszonych artykułów.
Pierwotną wersją czasopisma jest wersja elektroniczna. Opublikowane opracowania są archiwizowane na stronie internetowej czasopisma oraz w repozytorium cyfrowym Biblioteki Narodowej. Wersje drukowane czasopisma są archiwizowane w 15 obowiązkowych bibliotekach w Polsce, w tym w Bibliotece Narodowej.