FAQ

Prawo i Bezpieczeństwo – Law & Security

Opis

Rocznik Prawo i Bezpieczeństwo – Law & Security to międzynarodowe czasopismo naukowe Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu i Pomorskiej Szkoły Wyższej w Starogardzie Gdańskim, ukazującym się od 2023 roku.

Na łamach półrocznika Prawo & Bezpieczeństwo – Law & Security” publikowane są oryginalne i wysokiej jakości artykuły, dotyczące twórczych i autorskich opracowań z rzetelnymi źródłami naukowymi i wynikami empirycznymi. Dodatkowo prezentowane są raporty z badań na temat stanu polskiego prawa, nauk o bezpieczeństwie oraz rozprawy przygotowywane przez znanych i cenionych autorów – zarówno polskich, jak i zagranicznych – cenionych ekspertów i autorytetów głównie ze środowisk naukowych i akademickich oraz praktyków.

W najbliższych latach planowane jest włączanie periodyku do Wykazu Czasopism Punktowanych Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

ISSN: 2956-7440

eISSN: 2956-7610

Punkty MNiSW: 5

DOI: 10.4467/29567610PIB

Redakcja

Redaktor naczelny:
Orcid prof. dr hab. inż. dr h.c. Zbigniew Ciekanowski
Zastępcy redaktora naczelnego:
Orcid dr Bartosz Błaszczak
Orcid dr Irena Malinowska
dr hab., prof. ASzWoj. Julia Nowicka
Sekretarz redakcji:
Agnieszka Bartusiak
Redaktorzy tematyczni dyscyplin :
Orcid dr Jakub Kufel
Orcid dr hab., prof. UwS Norbert Malec
dr Przemysław Ruchlewski
Redaktor statystyczny:
dr Barbara Olszewska
Redaktor techniczny:
Łukasz Różyński
Projekt okładki:
Łukasz Różyński

Afiliacja

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu

Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim

Zawartość czasopisma

zobacz wszystkie wydania Następne

2(3)/2024

Data publikacji: 16.12.2024

Projekt okładki: Łukasz Różyński

Redaktor techniczny: Łukasz Różyński

Redaktor statystyczny: Barbara Olszewska

Zawartość numeru

Aleksandra Kopacka

Prawo i Bezpieczeństwo – Law & Security, 2(3)/2024, 2024, s. 7 - 19

https://doi.org/10.4467/29567610PIB.24.015.20778
Polska polityka migracyjna napotyka liczne wyzwania związane z ochroną praw człowieka. Brak odpowiednich programów integracyjnych prowadzi do marginalizacji migrantów i utrudnia im dostęp do praw socjalnych, edukacyjnych i zawodowych. Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja wyzwań i zagrożeń dla przestrzegania praw człowieka. W pierwszej części dokonano analizy sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Następnie opisano sytuację migrantów w odniesieniu do wojny rosyjsko-ukraińskiej i przedstawiono naruszenia praw migrantów na granicy polsko-białoruskiej oraz działania podejmowane przez rząd Polski. Podsumowując stwierdzono, iż dalsza analiza w tym obszarze jest niezbędna do monitorowania i oceny skuteczności wdrożonych polityk oraz do identyfikacji nowych wyzwań. Problem badawczy sformułowano: Jakie wyzywania i zagrożenia stoją przed rządem polskim w przestrzeganiu praw człowieka? Odpowiednio do problemu badawczego sformułowano hipotezę badawczą: Rząd polski napotyka liczne wyzwania i zagrożenia w przestrzeganiu praw człowieka, które wynikają zarówno z wewnętrznych, jak i zewnętrznych czynników politycznych, społecznych i ekonomicznych. Kluczowymi wyzwaniami są: brak spójnych polityk integracyjnych, nasilająca się ksenofobia i dyskryminacja, nieodpowiednie warunki w ośrodkach detencyjnych, skomplikowane procedury azylowe, a także rosnąca presja ze strony społeczności międzynarodowej oraz wewnętrznych ruchów opozycyjnych. Weryfikacja powyższej hipotezy oraz uzyskanie odpowiedzi na powyższe pytanie badawcze wymagało zastosowania metod badawczych, w tym dokonania krytycznej analizy aktów prawnych, analizy raportów i dokumentów, wybranych pozycji literatury przedmiotu, a także rzetelnych źródeł internetowych, przedstawiających aktualne spojrzenie na badany problem.
Czytaj więcej Następne

Marcin Oskierko, Irena Malinowska

Prawo i Bezpieczeństwo – Law & Security, 2(3)/2024, 2024, s. 20 - 32

https://doi.org/10.4467/29567610PIB.24.016.20779
Celem artykułu jest kompleksowa analiza wpływu konfliktu ukraińsko-rosyjskiego na sytuację bezpieczeństwa Polski. Po zakończeniu zimnej wojny i rozpadzie Związku Radzieckiego, region Europy Wschodniej stał się areną nowych napięć geopolitycznych. Konflikt na Ukrainie, który wybuchł w 2014 roku, stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań dla stabilności międzynarodowej, w tym dla bezpieczeństwa Polski. W artykule wskazano, że Polska, jako członek NATO i UE, zajmuje strategiczną pozycję w regionie, co sprawia, że jej bezpieczeństwo jest ściśle powiązane z wydarzeniami w sąsiednich państwach, zwłaszcza na Ukrainie. W kontekście tego konfliktu, główne zagrożenia dla Polski obejmują możliwość rozszerzenia działań zbrojnych na obszary graniczne, cyberataki, propagandę dezinformacyjną oraz działania hybrydowe ze strony Rosji. Ponadto, autorzy artykułu analizują reakcje Polski na te zagrożenia, w tym zwiększenie wydatków na obronność, modernizację sił zbrojnych oraz zacieśnianie współpracy z sojusznikami w ramach NATO i UE. Polska angażuje się także w różnorodne inicjatywy międzynarodowe mające na celu wsparcie Ukrainy, co może budzić niepokój Rosji i prowadzić do działań odwetowych, takich jak sankcje gospodarcze czy próby destabilizacji politycznej. W zakończeniu artykułu podkreślono, że Polska musi kontynuować wzmacnianie swojej obronności i stabilności politycznej, jednocześnie promując dialog międzynarodowy i dyplomację jako środki zmniejszania napięć w regionie. Na potrzeby artykułu został sformułowany problem badawczy w postaci pytania: W jaki sposób konflikt ukraińsko-rosyjski wpływa na bezpieczeństwo Polski oraz jej politykę zagraniczną i obronną? Odpowiednio do postawionego problemu badawczego postawiono hipotezę: Konflikt ukraińsko-rosyjski prowadzi do zwiększenia poczucia zagrożenia w Polsce, co skłania polski rząd do intensyfikacji działań na rzecz wzmacniania zdolności obronnych kraju oraz aktywniejszego udziału w sojuszach międzynarodowych, takich jak NATO i UE. W celu odpowiedzi na pytanie problemowe posłużono się metodami badawczymi takimi jak krytyczna analiza literatury, analiza aktów prawnych i dokumentów, a także rzetelnych źródeł internetowych.
Czytaj więcej Następne

Bartosz Błaszczak, Marta Pietrzykowska

Prawo i Bezpieczeństwo – Law & Security, 2(3)/2024, 2024, s. 33 - 44

https://doi.org/10.4467/29567610PIB.24.017.20780
Celem artykułu jest analiza wpływu nielegalnej migracji i jaki ma wpływ bezpieczeństwo Polski, z uwzględnieniem kontekstu międzynarodowego i krajowego. W pierwszej części przedstawiono definicję i klasyfikację migracji, w tym różnice między migracją legalną a nielegalną, oraz omówiono przyczyny tego zjawiska, takie jak konflikty zbrojne, ubóstwo i poszukiwanie lepszych warunków życia. Druga część tekstu skupia się na historycznym tle migracyjnym Polski, podkreślając zmieniające się wzorce migracyjne na przestrzeni lat. Autorzy przybliżają również sytuację na wschodniej granicy Polski, która jest szczególnie narażona na nielegalne przekraczanie. W dalszej części omówiono zagrożenia związane z nielegalną migracją, takie jak przestępczość zorganizowana, przemyt ludzi, narkotyków i broni, oraz potencjalne ryzyko związane z terroryzmem. Poruszono również kwestie integracji społecznej, wyzwań dla systemu opieki zdrowotnej i społecznej oraz potencjalnych napięć społecznych. W końcowej części pracy autorzy omawiają odpowiedzi polityczne i administracyjne na problem nielegalnej migracji. Zwracają uwagę na potrzebę zintegrowanych działań na poziomie krajowym i międzynarodowym, w tym wzmocnienie kontroli granicznych i współpracę z innymi krajami oraz organizacjami międzynarodowymi. Przedstawione zostają także rekomendacje, dotyczące przyszłych działań, mających na celu skuteczniejsze zarządzanie migracją i minimalizowanie związanych z nią zagrożeń. W ramach omawianego tematu sformułowano problem badawczy: Jakie są główne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski wynikające z nielegalnej migracji? Na tak postawione pytanie sformułowano hipotezę: Główne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski wynikające z nielegalnej migracji obejmują wzrost przestępczości zorganizowanej, ryzyko terroryzmu oraz napięcia społeczne spowodowane trudnościami w integracji migrantów. W celu odpowiedzi na pytanie problemowe posłużono się metodami badawczymi, takimi jak krytyczna analiza literatury, analiza aktów prawnych i dokumentów, a także rzetelnych źródeł internetowych.
Czytaj więcej Następne

Viktoriia Stepanenko

Prawo i Bezpieczeństwo – Law & Security, 2(3)/2024, 2024, s. 45 - 52

https://doi.org/10.4467/29567610PIB.24.018.20781
Celem tego artykułu jest przeanalizowanie wojen informacyjnych i psychologicznych, które stały się realnym zagrożeniem dla współczesnego świata, prowadząc do zniszczenia indywidualnej i masowej świadomości społeczeństwa, podziałów etniczno-politycznych, wewnętrznych i zewnętrznych konfliktów zbrojnych oraz wojen, a także do utraty państw suwerenność. Najbardziej istotnym przykładem konsekwencji wojny informacyjnej i psychologicznej jest propagandowa agresja Rosji na Ukrainę. Zapewnienie bezpieczeństwa jest dziś jednym z głównych priorytetów Ukraińców, zwłaszcza kwestie bezpieczeństwa lokalnego w czasie wojny wymagają większej uwagi, biorąc pod uwagę czynnik uzależnienia człowieka od informacji i jej treści. Problem badawczy koncentruje się na kształtowaniu krytycznego myślenia, jako czynnika bezpieczeństwa lokalnego w warunkach wojennych. Jednym ze sposobów informacyjnego i psychologicznego oporu oraz ochrony jednostek przed rosyjską agresywną propagandą jest krytyczne postrzeganie informacji, które opiera się na krytycznym myśleniu. Kształtowanie krytycznego myślenia jest jednym ze sposobów informacyjnego i psychologicznego oporu wobec rosyjskiej agresji, narzędziem psychologicznej ochrony przed negatywnym wpływem informacji, które zapewnia bezpieczeństwo informacyjne i psychologiczne jednostki i kraju.
Czytaj więcej Następne

Patryk Ochyra, Marcel Lewczuk, Kamil Tynka

Prawo i Bezpieczeństwo – Law & Security, 2(3)/2024, 2024, s. 53 - 68

https://doi.org/10.4467/29567610PIB.24.019.20782
Celem artykułu jest ocena wpływu wojny w sąsiedztwie Polski na jej przestrzeń powietrzną. W artykule skupiono się na identyfikacji głównych zmian i wyzwań, które pojawiają się w kontekście bezpieczeństwa, regulacji ruchu lotniczego, gospodarki oraz społecznych aspektów życia, a także ma na celu zaproponowanie strategii zarządzania tymi wyzwaniami. Problem badawczy sformułowano: W jaki sposób wojna w pobliżu granic Polski wpływa na funkcjonowanie przestrzeni powietrznej nad krajem? Badanie ma na celu zidentyfikowanie kluczowych zagrożeń oraz konsekwencji dla różnych sektorów, związanych z lotnictwem. Odpowiednio do postawionego problemu badawczego postawiono hipotezę badawczą, która zakłada, że wojna w sąsiedztwie Polski znacząco zwiększa ryzyko bezpieczeństwa, prowadzi do zmian w regulacjach ruchu lotniczego, negatywnie wpływa na gospodarkę lotniczą oraz wywołuje społeczne obawy i niepewność. Do realizacji celu i weryfikacji hipotezy zastosowano odpowiednie metody badawcze. Dokonano przeglądu dostępnych publikacji naukowych, raportów oraz dokumentów, dotyczących wpływu konfliktów zbrojnych na przestrzeń powietrzną. Zebrane dane i ich analiza, dotyczących incydentów lotniczych, zmian w trasach lotów, liczby pasażerów oraz wpływu ekonomicznego na sektor lotniczy pozwoliła na sformułowanie głównych wniosków. Stosując te metody, artykuł dąży do kompleksowej oceny wpływu wojny na przestrzeń powietrzną nad Polską, identyfikując kluczowe wyzwania i proponując możliwe rozwiązania, aby zminimalizować negatywne skutki konfliktu.
Czytaj więcej Następne

Patryk Ochyra, Katarzyna Ochyra-Żurawska, Marcin Oskierko

Prawo i Bezpieczeństwo – Law & Security, 2(3)/2024, 2024, s. 69 - 82

https://doi.org/10.4467/29567610PIB.24.020.20783
Celem artykułu jest analiza roli i znaczenia organizacji pozarządowych, o charakterze proobronnym w systemie bezpieczeństwa państwa. Autorzy dążą do ukazania, jak te organizacje przyczyniają się do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa, poprzez różnorodne działania edukacyjne, szkoleniowe oraz wsparcie logistyczne i operacyjne. Artykuł rozpoczyna się od omówienia współczesnych zagrożeń i wyzwań w obszarze bezpieczeństwa, podkreślając konieczność elastycznego podejścia do strategii bezpieczeństwa oraz angażowania różnych sektorów społecznych, w tym organizacji pozarządowych. W kolejnej części autorzy definiują organizacje pozarządowe i podkreślają ich niezależność od struktur rządowych. Zwracają uwagę na ich rolę w systemie demokratycznym oraz na prawne ramy funkcjonowania organizacji pozarządowych w Polsce. W dalszej części autorzy omawiają szeroki zakres działalności organizacji pozarządowych, w tym promocję aktywności fizycznej, kulturę, edukację, pomoc społeczną, ochronę zdrowia, rozwój lokalny, ochronę praw zwierząt czy promowanie równości płci. Podkreślają, jak różnorodność tych działań przyczynia się do poprawy jakości życia obywateli oraz wzrostu świadomości społecznej. Na potrzeby artykułu sformułowano problem badawczy w postaci pytania: Jakie jest znaczenie i rola organizacji pozarządowych o charakterze proobronnym w systemie bezpieczeństwa państwa? Wobec tak przedstawionego problemu badawczego sformułowano hipotezę: Organizacje pozarządowe o charakterze proobronnym odgrywają istotną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa, przyczyniając się do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa poprzez edukację, szkolenia, wsparcie logistyczne i operacyjne oraz kształtowanie polityk bezpieczeństwa na poziomie lokalnym i narodowym. Na potrzeby badań posłużono się metodą analizy literatury, aktów prawnych oraz rzetelnych źródeł internetowych.
Czytaj więcej Następne

Natalia Urbańska, Katarzyna Ochyra-Żurawska

Prawo i Bezpieczeństwo – Law & Security, 2(3)/2024, 2024, s. 83 - 103

https://doi.org/10.4467/29567610PIB.24.021.20784
Minione wydarzenia z wiosny 2014 roku na Ukrainie, nie tylko miały wpływ na panujące pierwotnie uwarunkowania bezpieczeństwa w Europie i na światowej arenie, lecz także zobowiązały społeczność międzynarodową do podjęcia odpowiednich działań w obliczu zaistniałej sytuacji. Państwa i organizacje międzynarodowe, zostały poniekąd zmuszone do reakcji w kontekście naruszenia prawa międzynarodowego przez Federację Rosyjską, działań sprzecznych z rosyjsko-ukraińskimi umowami międzynarodowymi oraz destabilizacji ustalonego po zakończeniu drugiej wojny światowej porządku na świecie. W pierwszej części artykułu opisano genezę konfliktu na Ukrainie. W głównej części przedstawiono reakcję społeczności międzynarodowej na wybuch wojny. Niniejszy artykuł jest próbą wskazania genezy konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, a także reakcję społeczności międzynarodowej na powstały kryzys uchodźczy. Problem badawczy sformułowano: Jak kryzys uchodźczy wpłynął na społeczność międzynarodową? Odpowiednio to postawionego problemu badawczego sformułowano hipotezę badawczą: Kryzys uchodźczy wpłynął znacząco na społeczność międzynarodową, prowadząc do zmian w polityce migracyjnej, wzrostu napięć społecznych oraz wyzwań związanych z integracją uchodźców, a także do wzmożenia współpracy międzynarodowej i humanitarnej. Na potrzeby badań posłużono się metodą analizy literatury, aktów prawnych oraz rzetelnych źródeł internetowych.
Czytaj więcej Następne

Tetiana Strutynska

Prawo i Bezpieczeństwo – Law & Security, 2(3)/2024, 2024, s. 104 - 116

https://doi.org/10.4467/29567610PIB.24.022.20785
Celem artykułu jest analiza stanu przestrzegania praw człowieka na Ukrainie, w okresie stanu wojennego. Poniższa analiza jest niezbędna, aby zrozumieć, jak wprowadzenie stanu wojennego wpływa na podstawowe prawa i wolności obywatelskie oraz jakie mechanizmy ochronne są w tym czasie stosowane. Głównym problemem badawczym jest ocena, w jakim stopniu stan wojenny na Ukrainie narusza prawa człowieka oraz jakie są główne zagrożenia i wyzwania dla systemu prawnego i instytucji odpowiedzialnych za ich ochronę. Natomiast hipoteza zakłada, że wprowadzenie stanu wojennego na Ukrainie prowadzi do istotnych naruszeń praw człowieka, ograniczając wolność słowa, zgromadzeń oraz prawo do sprawiedliwego procesu. Jednakże istnieją również pewne mechanizmy, które mogą łagodzić te naruszenia i zapewniać minimalny poziom ochrony praw obywatelskich. Artykuł opiera się na metodach analizie jakościowej, obejmującą głównie przegląd aktów prawnych i dekretów, wprowadzających stan wojenny oraz ich zgodność z międzynarodowymi standardami praw człowieka. Analiza wskazuje na znaczące ograniczenia praw obywatelskich i naruszenia praw człowieka w czasie stanu wojennego na Ukrainie.
Czytaj więcej Następne

Michał Rutkowski

Prawo i Bezpieczeństwo – Law & Security, 2(3)/2024, 2024, s. 117 - 137

https://doi.org/10.4467/29567610PIB.24.023.20786
Celem niniejszego artykułu jest analiza kwestii, dotyczących przygotowania się do przyszłej wojny. Determinuje on potrzebę zaproponowania głównego problemu badawczego, w postaci następującego pytania problemowego: Jakich wariantów zagrożeń należy się spodziewać, ażeby móc skutecznie się na nie przygotować, w aspekcie zachowania egzystencjalnego bezpieczeństwa jednostkowego? Na podstawie wcześniej sformułowanego problemu głównego, autor postawił hipotezę badawczą, która zakłada, iż czołowy inhibitor w adekwatnym przygotowaniu się do wojny, stanowi bagatelizacja przed faktycznym wystąpieniem jako bytu do niedawna zamierzchłego, wymykającego się obecnie sposobom ludzkiej percepcji. Weryfikacja powyższej hipotezy oraz uzyskanie odpowiedzi na powyższe pytania wymagało zastosowania metod badawczych w tym dokonania krytycznej analizy wybranych pozycji literatury przedmiotu, rzetelnych źródeł internetowych a także analizy porównawczej, która pozwoliła na wyciągnięcie głównych wniosków.
Czytaj więcej Następne

Mariusz Michalski

Prawo i Bezpieczeństwo – Law & Security, 2(3)/2024, 2024, s. 138 - 152

https://doi.org/10.4467/29567610PIB.24.024.20787
Celem reprezentowanego artykułu jest zbadanie w sposób koncepcyjny zależności, wynikających z obowiązujących przepisów prawnych w prezentowanych, w doktrynie prawniczej i orzecznictwie sądowym, w kontekście rozważań odnoszących się do bezpieczeństwa osobistego policjantów. Autor podjął próbę zdefiniowania bezpieczeństwa personalnego, w kontekście odnoszącym się do funkcjonariuszy Policji, w przypadku stosowania środków przymusu bezpośredniego. W artykule dokonano szerokiej analizy, zarówno stanowisk reprezentowanych, tak jak w doktrynie prawniczej, tak i orzecznictwie sądowym, w zakresie przepisów regulujących użycie środków przymusu bezpośredniego przez funkcjonariuszy Policji. Przedmiotowe rozważania poprzedzono próbą umiejscowienia bezpieczeństwa personalnego policjantów, w całokształcie rozważań w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, wskazując szczególny charakter niniejszych uregulowań. W celu przeprowadzenia badań sformułowano problem badawczy: Czy obowiązujące uregulowania ustawowe odnoszące się do stosowania środków przymusu bezpośredniego w sposób należyty zapewniają bezpieczeństwo osobiste policjantom w sytuacji ich stosowania?. Problem badawczy koncentrował się na uregulowaniach prawnych, ich spójności oraz braku dwuznaczności w kontekście stosowania środków przymusu bezpośredniego. Niewątpliwie powyższe elementy, odnoszące się do stabilności i zrozumiałości przepisów prawnych, stanowią fundament rozpatrywanego zagadnienia, jakim jest bezpieczeństwo personalne policjantów, w kontekście stosowania środków przymusu bezpośredniego. Zastosowane metody badawcze w przedmiotowym zakresie pozwoliły na zdefiniowanie bezpieczeństwa personalnego policjantów, w kontekście rozważań podejmowanych na gruncie bezpieczeństwa wewnętrznego, jak również na sformułowanie wniosków w obrębie obecnie funkcjonujących uregulowań prawnych, w zakresie odnoszącym się do stosowania środków przymusu bezpośredniego.
Czytaj więcej Następne

Brunon Hołyst

Prawo i Bezpieczeństwo – Law & Security, 2(3)/2024, 2024, s. 153 - 180

https://doi.org/10.4467/29567610PIB.24.025.20788
Celem artykułu jest analiza działań antywiktymizacyjnych w odniesieniu do ekonomii społecznej. W celu przeprowadzenia badań, sformułowano problem badawczy: Jak ważny jest obszar zagadnień dotyczących wiktymizacji uwarunkowanej czynnikami społeczno-ekonomicznymi, który dotyczy kwestii wykluczenia społecznego na tle ubóstwa. Odpowiednio do postawionego problemu badawczego sformułowano hipotezę badawczą, która zakłada, iż ubóstwo stanowi jeden z najbardziej znaczących składników, warunkujących patologię życia społecznego w sensie egzystencjalnym, instytucjonalnymi politycznym. Negatywne czynniki bardzo często występują łącznie (np. alkoholizm i upośledzenie, niskie uposażenie i choroba, wielodzietność i bezrobocie), są wzmacniane przez mechanizmy generujące ubóstwo w makro strukturze społecznej, co w całokształcie stwarza ryzyko popadania w tak zwane ubóstwo długotrwałe, w którym podstawową orientacją życiową jest kategoria przetrwania. Weryfikacja powyższej hipotezy oraz uzyskanie odpowiedzi na powyższe pytania wymagało zastosowania metod badawczych w tym dokonania krytycznej analizy aktów prawnych, dokumentów i wybranych pozycji literatury przedmiotu. Autor zwraca uwagę, iż badania krajów rozwijających się, powinny przyczynić się do poprawy sytuacji ludzi tam mieszkających, czyli służyć rozwiązywaniu konkretnych problemów. Wskazuje się, że nie ma specyficznych, geograficznych problemów rozwoju. To ludzie, grupy społeczne, które ją zamieszkują i zagospodarowują określone środowisko naturalne, wchodząc z nim w różnego typu interakcje, napotykają stale różne problemy związane z jego wykorzystaniem, dostosowaniem się do panujących warunków. Podsumowując autor stwierdza, iż ważny obszar zagadnień, dotyczących wiktymizacji uwarunkowanej czynnikami społeczno-ekonomicznymi, dotyczy kwestii wykluczenia społecznego na tle ubóstwa.
Czytaj więcej Następne

Patryk Ochyra, Maciej Maćkowiak, Patryk Saderski

Prawo i Bezpieczeństwo – Law & Security, 2(3)/2024, 2024, s. 181 - 199

https://doi.org/10.4467/29567610PIB.24.026.20789
Celem niniejszego artykułu jest ocena wpływu pandemii COVID-19 na branżę lotniczą, ze szczególnym uwzględnieniem przewozów pasażerskich, kondycji linii lotniczych oraz funkcjonowania infrastruktury lotniskowej. Analiza ma na celu zrozumienie długoterminowych skutków pandemii oraz identyfikację przyszłych wyzwań i kierunków rozwoju branży. Autorzy w pierwszej części opisują poszczególne etapy pandemii. Kolejno opisują wpływ na branżę lotniczą oraz infrastrukturę, uwzględniając bezpośrednie skutki pandemii na przewozy pasażerskie. W ostatniej części przedstawiają rozwój nowych strategii przetrwania dla linii lotniczych. Problem badawczy sformułowano: W jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła na różne aspekty branży lotniczej i jakie zmiany strukturalne oraz operacyjne były konieczne, aby przetrwać kryzys? Kluczowe jest również określenie, jakie długoterminowe konsekwencje będą miały zmiany wprowadzone w odpowiedzi na pandemię. Odpowiednio do postawionego problemu dawczego sformułowano hipotezę badawczą, która zakłada, że pandemia COVID-19 wywarła znaczący, negatywny wpływ na branżę lotniczą, prowadząc do drastycznego spadku liczby pasażerów, problemów finansowych linii lotniczych oraz konieczności wprowadzenia nowych procedur i technologii w infrastrukturze lotniskowej. Długoterminowe skutki pandemii będą wymagały dalszych analiz, aby w pełni zrozumieć zmiany w zachowaniach konsumentów i strukturalne przemiany w branży. W ramach badania skorzystano z najnowszych badań przedstawionych w dokumentach i raportach z obszaru lotnictwa cywilnego, opublikowanych w latach 2020–2022 przez organizacje międzynarodowe, a także przeprowadzono analizę w oparciu o artykuły naukowe z ostatnich lat. Informacje pozyskane zostały również z krajowych aktów prawnych oraz dokumentów publikowanych przez organy Unii Europejskiej.
Czytaj więcej Następne

Elżbieta Ważna

Prawo i Bezpieczeństwo – Law & Security, 2(3)/2024, 2024, s. 200 - 221

https://doi.org/10.4467/29567610PIB.24.027.20790
Kryzys finansowy, który wybuchł w 2007 roku, miał ogromny wpływ na globalne rynki finansowe, w tym na polski rynek funduszy inwestycyjnych. W czasie gdy wiele państw borykało się z recesją i spadkiem zaufania do sektora finansowego, Polska, jako jeden z nielicznych krajów w Unii Europejskiej, zdołała uniknąć poważnej recesji. Głównym celem niniejszego artykułu jest analiza wpływu kryzysu finansowego na bezpieczeństwo rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce, z uwzględnieniem zmian w regulacjach prawnych oraz zachowań inwestorów w okresach kryzysów. W ramach badania przeprowadzono również szczegółową analizę czynników, które mogą wpłynąć na stabilność funduszy.
Czytaj więcej Następne

Tadeusz Niedziela, Brunon Hołyst

Prawo i Bezpieczeństwo – Law & Security, 2(3)/2024, 2024, s. 222 - 263

https://doi.org/10.4467/29567610PIB.24.028.20791
Celem artykułu jest ocena efektywności zastosowania filtrów Gabora w identyfikacji oraz klasyfikacji obrazów przedstawiających pismo odręczne, w szczególności w kontekście rozpoznawania liter, cyfr lub całych słów. W artykule przedstawiono optoelektroniczną metodę identyfikacji cech charakterystycznych obrazów pisma odręcznego bazującą na transformacie falkowej Gabora. Metoda ta nie była nigdzie dotychczas publikowana a otwiera nowe perspektywy badania pisma ręcznego. Problem badawczy sformułowano: Czy zastosowanie filtrów Gabora pozwala na efektywną ekstrakcję cech z obrazów pisma odręcznego, umożliwiającą dokładną identyfikację i klasyfikację znaków w porównaniu do innych metod ekstrakcji cech? Odpowiednio do postawionego problemu badawczego sformułowano hipotezę badawczą, która zakłada, iż filtry Gabora, dzięki swojej zdolności do wykrywania wzorców lokalnych w obrazach (takich jak krawędzie, tekstury i struktury kierunkowe), są skuteczną metodą ekstrakcji cech w zadaniach związanych z identyfikacją obrazów pisma odręcznego, przewyższającą inne powszechnie stosowane metody pod względem dokładności klasyfikacji. Autorzy w artykule zaproponowali prosty algorytm rozpoznawania obrazów w przestrzeni dyfrakcyjnej dla celów kryminalistyki. Pozostaje pytanie, czy metoda ta może znaleźć zastosowanie w praktyce? W celu uzyskania odpowiedzi na problem badawczy i weryfikacji hipotezy badawczej zastosowane metody badawcze takie jak analiza literatury zarówno krajowej jak zagranicznej, analiza porównawcza, jak również modelowanie matematyczne.
Czytaj więcej Następne

Norbert Malec

Prawo i Bezpieczeństwo – Law & Security, 2(3)/2024, 2024, s. 264 - 277

https://doi.org/10.4467/29567610PIB.24.029.20792
Współczesny świat często wypiera starość i problemy jej towarzyszące. Gloryfikuje natomiast młodość, piękno i zdrowie, zapominając często, że mają one swój kres. Taki stan rzeczy sprawia, że osoby starsze są często marginalizowane przez społeczeństwo, a szczególnie jest to widoczne, jeśli chodzi o seniorów, którzy przebywają w różnych miejscach odosobnienia w tym również w jednostkach penitencjarnych. Jak pokazują dane statystyczne co roku wzrasta liczba osób w wieku senioralnym przebywających w izolacji penitencjarnej. Od kilku lat jest to nowe wyzwanie dla służby więziennej z punktu widzenia wykonania kary i działań podejmowanych na rzecz bezpieczeństwa podejmowanych na rzecz tej kategorii więźniów.
Celem artykułu jest analiza wpływu starzenia się populacji więźniów na politykę bezpieczeństwa w polskich zakładach karnych. W szczególności chodzi o ocenę, w jaki sposób zmieniające się potrzeby osadzonych w wieku senioralnym wpływają na organizację, infrastrukturę oraz procedury związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w jednostkach penitencjarnych. Jak starzenie się populacji więźniów wpływa na realizację polityki bezpieczeństwa w polskich zakładach karnych? Czy obecne procedury i działania są adekwatne do wyzwań związanych z obsługą więźniów w wieku senioralnym? Odpowiednio do postawionego problemu badawczego sformułowano hipotezę, która zakłada, iż starzenie się populacji osadzonych wymusza modyfikację polityki bezpieczeństwa w zakładach karnych, zarówno w zakresie infrastruktury, jak i organizacji pracy personelu. Obecny system wymaga dostosowania do specyficznych potrzeb więźniów senioralnych, aby skutecznie zapewnić bezpieczeństwo oraz ochronę zdrowia i życia tej grupy. W celu odpowiedzi na problem badawczy oraz weryfikacji hipotezy zastosowano metody badawcza takie jak krytyczna analiza literatury, która dotyczyła przeglądu istniejących badań, raportów i dokumentów dotyczących demograficznych zmian w populacji więźniów a także analiza aktów prawnych zawierających przepisy dotyczące funkcjonowania zakładów karnych, szczególnie tych związanych nz prawami osadzonych, standardami bezpieczeństwa i opieką zdrowotną. Dokonano również analizy zależności między różnymi elementami systemu penitencjarnego, w tym polityką bezpieczeństwa, strukturą organizacyjną i potrzebami więźniów w wieku senioralnym.
Czytaj więcej Następne