Wpływ konfliktu ukraińsko-rosyjskiego na bezpieczeństwo Polski
cytuj
pobierz pliki
RIS BIB ENDNOTEWybierz format
RIS BIB ENDNOTEData publikacji: 16.12.2024
Prawo i Bezpieczeństwo – Law & Security, 2024, 2(3)/2024, s. 20 - 32
https://doi.org/10.4467/29567610PIB.24.016.20779Autorzy
Wpływ konfliktu ukraińsko-rosyjskiego na bezpieczeństwo Polski
Celem artykułu jest kompleksowa analiza wpływu konfliktu ukraińsko-rosyjskiego na sytuację bezpieczeństwa Polski. Po zakończeniu zimnej wojny i rozpadzie Związku Radzieckiego, region Europy Wschodniej stał się areną nowych napięć geopolitycznych. Konflikt na Ukrainie, który wybuchł w 2014 roku, stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań dla stabilności międzynarodowej, w tym dla bezpieczeństwa Polski. W artykule wskazano, że Polska, jako członek NATO i UE, zajmuje strategiczną pozycję w regionie, co sprawia, że jej bezpieczeństwo jest ściśle powiązane z wydarzeniami w sąsiednich państwach, zwłaszcza na Ukrainie. W kontekście tego konfliktu, główne zagrożenia dla Polski obejmują możliwość rozszerzenia działań zbrojnych na obszary graniczne, cyberataki, propagandę dezinformacyjną oraz działania hybrydowe ze strony Rosji. Ponadto, autorzy artykułu analizują reakcje Polski na te zagrożenia, w tym zwiększenie wydatków na obronność, modernizację sił zbrojnych oraz zacieśnianie współpracy z sojusznikami w ramach NATO i UE. Polska angażuje się także w różnorodne inicjatywy międzynarodowe mające na celu wsparcie Ukrainy, co może budzić niepokój Rosji i prowadzić do działań odwetowych, takich jak sankcje gospodarcze czy próby destabilizacji politycznej. W zakończeniu artykułu podkreślono, że Polska musi kontynuować wzmacnianie swojej obronności i stabilności politycznej, jednocześnie promując dialog międzynarodowy i dyplomację jako środki zmniejszania napięć w regionie. Na potrzeby artykułu został sformułowany problem badawczy w postaci pytania: W jaki sposób konflikt ukraińsko-rosyjski wpływa na bezpieczeństwo Polski oraz jej politykę zagraniczną i obronną? Odpowiednio do postawionego problemu badawczego postawiono hipotezę: Konflikt ukraińsko-rosyjski prowadzi do zwiększenia poczucia zagrożenia w Polsce, co skłania polski rząd do intensyfikacji działań na rzecz wzmacniania zdolności obronnych kraju oraz aktywniejszego udziału w sojuszach międzynarodowych, takich jak NATO i UE. W celu odpowiedzi na pytanie problemowe posłużono się metodami badawczymi takimi jak krytyczna analiza literatury, analiza aktów prawnych i dokumentów, a także rzetelnych źródeł internetowych.
Bieńczyk-Missala A., Polityka zagraniczna Polski po agresji Rosji na Ukrainę, „Rocznik Strategiczny” 2022/23
Ciekanowski Z., Brążkiewicz D., Nowicka J., Bezpieczeństwo państw Europy Wschodniej w sytuacji wojny na Ukrainie, „Przegląd Geopolityczny”, nr 42, 2022.
Elak L., Chrząszcz A., Żurawski S., Urbańska N., Wpływ wojny rosyjsko-ukraińskiej na bezpieczeństwo ekonomiczne Europy, „Studia społeczne”, nr 4 (39), 2022.
Grzebyk P., Aneksja Krymu przez Rosję w świetle prawa międzynarodowego, „Sprawy Międzynarodowe”, nr 1, 2014.
Górny G., Jak zabijają Rosjanie, „wSIECI”, nr 33 (89), 2014.
Kacewicz M., Sotnie wolności. Ukraina od Majdanu do Donbasu, Wyd. Ringier Axel Springer Polska, Warszawa 2014.
Kaczyńska K. J., Federacja Rosyjska a mniejszość rosyjska na Ukrainie. Nowe narzędzie kontroli przestrzeni postradzieckiej, „Przegląd Geopolityczny”, nr 8, 2014.
Kuźniar R., Balcerowicz B., Gajewski Ł., Koziej S., Kupiecki R., Madej M., Menkiszak M., Rydlewski G., Soroka P., Bezpieczeństwo Polski w świetle wojny na Wschodzie, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2022.
Milczarek D., Rozszerzenie Unii Europejskiej na Wschód – geneza, rezultaty, perspektywy, „Studia Europejskie”, nr 1, 2014.
Rokita J., Nowe państwo nad Dnieprem, „wSIECI”, nr 10 (66), 2014.
Rokita J., Ta wojna nie musiała się zdarzyć? „wSIECI”, nr 39 (95), 2014.
Wójcicki K., Ukraina – narodziny społeczeństwa obywatelskiego, „Sprawy Międzynarodowe”, nr 4, 2013.
Sińczuk M., Stosunek społeczeństwa polskiego do agresji rosyjskiej na Ukrainie w świetle badań socjologicznych, „Bezpieczeństwo Obronność Socjologia”, nr 1 (17), 2021.
Skwieciński P., Ukraina: ile kontynuacji, ile rewolucji? „wSIECI”, nr 10 (66), 2014.
Szapowałowa N., Strategia penetracyjna Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, Instytut Europy Środkowo- Wschodniej, Lublin 2006.
Zyguła A., Międzynarodowe skutki konfliktu na Ukrainie –reakcja społeczności międzynarodowej na wojnę hybrydową we wschodniej Ukrainie, „Obronność”, nr 3/27, 2018.
Długołęcki P., Niepodległość Ukrainy, http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/blogi/piotr_dlugolecki/niepodleglosc_ukrainy;jsessionid=4B64095159B7B7F14
Interfax-Ukraina, AFP, ITAR-TASS/PAP, Ukraina. Rozejm nie został przedłużony. Poroszenko: Zaatakujemy i wyzwolimy naszą ziemię, http://www.polskatimes.pl/artykul/3491237,ukraina-rozejm-nie-zostal-przedluzony-poroszenko-zaatakujemy-i-wyzwolimy-nasza-ziemie,id,t.html?cookie=1
JS, WACH, PAP, SBU Ukrainy: separatyści nie chcieli zestrzelić malezyjskiego samolotu, celowali w rosyjski, http://wyborcza.pl/1,75477,16444552,SBU_Ukrainyseparatysci_nie_chcieli_zestrzelic_malezyjskiego.html
Szeligowski D., Ukraina: co oznacza parafowanie umowy stowarzyszeniowej? http://uniaeuropejska.org/ukraina-co-oznacza-parafowanie-umowy stowarzyszeniowej/
Żochowski P., Wilk A., Konończuk W., Konflikt w Donbasie – wymuszona deeskalacja? http://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2014–06–11/konflikt-w-donbasie-wymuszona-deeskalacja
Informacje: Prawo i Bezpieczeństwo – Law & Security, 2024, 2(3)/2024, s. 20 - 32
Typ artykułu: Oryginalny artykuł naukowy
Tytuły:
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie
Polska
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu
Polska
Publikacja: 16.12.2024
Status artykułu: Otwarte
Licencja: CC BY-SA
Udział procentowy autorów:
Korekty artykułu:
-Języki publikacji:
PolskiLiczba wyświetleń: 38
Liczba pobrań: 20