FAQ

Informacje o Czasopiśmie

Studies in Polish Linguistics

Studies in Polish Linguistics (SPL) to czasopismo językoznawcze o nachyleniu teoretycznym, poświęcone modelowaniu teorii języka, jak również opisom substancji języka polskiego oraz innych języków słowiańskich na gruncie współczesnych metodologii badań językoznawczych.

Ukazuje się od roku 2004 - w latach 2004-2009 pod redakcją Romana Laskowskiego jako czasopismo Instytutu Języka Polskiego PAN w Krakowie, a w latach 2010-2012 (od numeru 5) pod redakcją Romana Laskowskiego i Elżbiety Muskat-Tabakowskiej jako wspólna publikacja Instytutu Języka Polskiego PAN w Krakowie i Wydziału Filologicznego UJ. Od roku 2013 wydawane jest przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i publikowane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tomy 17 i 18 czasopisma zostały sfinansowane ze środków Priorytetowego Obszaru Badawczego (Dofinansowanie czasopism w modelu otwartego dostępu OA (edycja 1)) oraz ze środków Wydziału Filologicznego w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Misja i cele

Głównym celem czasopisma jest stworzenie forum dyskusyjnego dla językoznawców z Polski i zagranicy, w których polu zainteresowań znajduje się między innymi język polski. Drugim celem jest popularyzacja wśród międzynarodowej społeczności językoznawców rezultatów badań językoznawczych prowadzonych w Polsce. Redakcja udostępnia łamy czasopisma dla prezentowania wyników badań, które mieszczą się w ramach różnych nurtów teoretycznych, nie czyniąc preferencji dla żadnego konkretnego modelu.
 
Prace prezentowane w SPL dotyczą różnych działów języka oraz dziedzin współczesnego językoznawstwa: fonologii, morfologii, morfofonologii, składni, morfoskładni, semantyki, pragmatyki, struktury informacyjnej, stylistyki językoznawczej, frazeologii, analizy dyskursu, leksykologii i leksykografii, kontaktów językowych, typologii językoznawczej, językoznawstwa generatywnego, historycznego, kognitywnego, korpusowego, kwantytatywnego, psycholingwistyki, socjolingwistyki, a także translatologii.
 
Czasopismo publikowane jest w języku angielskim na zasadach otwartego dostępu, a jego treść dostępna jest bez dodatkowych opłat zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Dozwolone jest czytanie, pobieranie, kopiowanie, rozpowszechnianie, drukowanie, przeszukiwanie oraz tworzenie odsyłaczy internetowych do treści artykułów bez wcześniejszej zgody wydawcy bądź autora. Taki użytek jest zgodny z definicją otwartego dostępu Budapesztańskiej Inicjatywy Otwartego Dostępu (BOAI).
 
Redakcja deklaruje wersję internetową czasopisma jako pierwotną.