FAQ

Volume 9 (2014) Następne

Data publikacji: 01.01.1970

Licencja: Żadna

Redakcja

Redaktor naczelny Ewa Willim

Sekretarz redakcji Orcid Mateusz Urban

Zawartość numeru

Alexander Andrason

Studies in Polish Linguistics, Vol. 9, Issue 1, Volume 9 (2014), s. 1 - 19

https://doi.org/10.4467/23005920SPL.14.001.2185
W niniejszym artykule przedstawiona została szczegółowa analiza morfologii deklinacyjnej rzeczownika w języku wilamowskim. Autor opisuje wszystkie paradygmaty deklinacyjne rzeczowników rodzaju męskiego, żeńskiego i nijakiego występujące w tym języku w XXI wieku i porównuje je do stanu poświadczonego dla okresu przed II wojną światową. Dane językowe pokazują, że w ciągu ostatnich stu lat w wilamowskim systemie deklinacyjnym zaszły istotne zmiany. O ile regularne wykładniki przypadka zasadniczo zachowały się, pojawiły się różnorakie innowacyjne formy oboczne, w niektórych przypadkach wypierając nawet odpowiadające im starsze wzorce odmiany. Większość zmian można zaobserwować w przypadku rzeczowników rodzaju męskiego, podczas gdy rzeczowniki żeńskie i nijakie są mniej podatne na modyfi kacje morfologiczne. Autor dochodzi do wniosku, iż współczesne warianty, które obserwujemy w formach mnogich i pojedynczych, są zależne od rodzaju jak i właściwości fonetycznych rzeczownika.
Czytaj więcej Następne

Łukasz Grabowski

Studies in Polish Linguistics, Vol. 9, Issue 1, Volume 9 (2014), s. 21 - 43

https://doi.org/10.4467/23005920SPL.14.002.2186

Dotychczas rzadko podejmowano się korpusowych badań nad często powtarzalnymi frazeologizmami w tekstach napisanych w języku polskim, zwłaszcza reprezentujących rejestry specjalistyczne. Rezultatem takiego stanu rzeczy jest m.in. niedobór badań korpusowych nad zbitkami wielowyrazowymi (lexical bundles) (Biber et al. 1999) na materiale w języku polskim. Wykonane z perspektywy rejestru języka (Biber i Conrad 2009), niniejsze badanie o charakterze eksploracyjno-opisowym jest pomyślane jako pierwszy krok na drodze do opracowania bardziej wszechstronnego opisu – z wykorzystaniem podejścia sterowanego korpusem – użycia i funkcji dyskursywnych najczęstszych zbitek wielowyrazowych występujących w ulotkach dla pacjentów, które są jednym z najczęściej używanych typów tekstów w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce. Materiał badawczy obejmuje 100 ulotek napisanych w języku polskim, pozyskanych ze stron internetowych dziesięciu fi rm farmaceutycznych działających na polskim rynku leków, zebranych w specjalnie do tego celu stworzonym korpusie liczącym ok. 197 000 wyrazów tekstowych. Oparte w dużym stopniu na elementach metodologii zaczerpniętej z badań Bibera, Conrad i Cortes (2003, 2004), Bibera (2006) i Goździa-Roszkowskiego (2011), niniejsze badanie ma również na celu przedstawienie propozycji metodologicznych w kontekście przyszłych badań nad zbitkami wielowyrazowymi na materiale polskich tekstów. Takie zamierzenie wydaje się uzasadnione, ponieważ dotychczasowe badania nad zbitkami wielowyrazowymi w przeważającej większości wykonano na materiale tekstów napisanych w języku angielskim. Wyniki niniejszego badania pilotażowego wykazały istotny związek pomiędzy wysoką frekwencją zbitek wielowyrazowych a funkcją komunikacyjną i kontekstem sytuacyjnym, w jakim zazwyczaj używane są ulotki dla pacjentów

Czytaj więcej Następne

Jerzy Rubach

Studies in Polish Linguistics, Vol. 9, Issue 1, Volume 9 (2014), s. 45 - 65

https://doi.org/10.4467/23005920SPL.14.003.2187

Niniejszy artykuł omawia występowanie samogłosek ścieśnionych w systemie deklinacyjnym dialektu kurpiowskiego. Przedstawione wyniki oparte są na przeprowadzonych przeze mnie badaniach materiałowych we wsiach środkowego pasa regionu kurpiowskiego i dotyczą alternacji pomiędzy samogłoskami nieścieśnionymi a ścieśnionymi. Ścieśnienia zachodzą w końcowej sylabie rzeczowników przed spółgłoską dźwięczną, która może być albo obstruentem albo sonorantem. Analiza opisowych reguł przedstawiona jest w ramach derywacyjnej teorii optymalności.

Czytaj więcej Następne