FAQ
Logotyp Uniwersytetu Jagiellońskiego

Zaproszenie do nadsyłania propozycji do numeru tematycznego: Franz Kafka w perspektywie komparatystycznej

Call for papers

Ein wenig Goethes Tagebücher gelesen.
Die Ferne hält dieses Leben schon beruhigt fest,
diese Tagebücher legen Feuer dran.
Franz Kafka, Tagebücher, 19 grudnia 1910

 

Franz Kafka był nie tylko „poetą wstydu i poczucia winy” (określenie Saula Friedländera) i jednym w pierwszych diagnostyków państwa biurokratycznego, ale również eksperymentatorem głęboko wpisanym w tradycję literacką. Jako gorliwy i wszystkożerny czytelnik pisarz nieustannie komentuje swoje lektury, ale także przejmuje wzorce narracyjne i motywy z literatury światowej, od klasyków literatury starożytnej i Starego Testamentu, aż po, między innymi –  Szekspira, Kleista, Kierkegaarda czy Dostojewskiego. Co równie ważne, praski prozaik, którego miejsce w kanonie literackim błyskawicznie przesunęło się z dalekich marginesów do absolutnego centrum do dziś pozostaje stałym punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń literackich w Europie i na świecie.  

 

Z okazji setnej rocznicy śmierci pisarza redakcja czasopisma „Studia Litteraria Universitatis Iagiellonicae Cracoviensis” przygotowuje poświęcony mu numer monograficzny pod gościnną redakcją Jana Balbierza i Natalii Palich. Zapraszamy do przysyłania propozycji artykułów na temat Franza Kafki w szeroko pojętej perspektywie komparatystycznej i w kontekście literatury światowej.

 

Na artykuły czekamy do 31 grudnia 2023. Prosimy przesłać je do Jana Balbierza (jan.balbierz@uj.edu.pl), i/lub Katarzyny Bazarnik (k.bazarnik@uj.edu.pl), i/lub Natalii Palich (natalia.palich@uj.edu.pl).

 

Planowany termin publikacji: czerwiec 2024.