FAQ

Procedura recenzowania

Zasady przeprowadzania procesu recenzji

Wszystkie teksty są recenzowane przez recenzentów zewnętrznych i w całości publikowane w języku polskim i angielskim. Artykuły są recenzowane zgodnie z zasadami double-blind peer review.

 

Zasady przeprowadzania procesu recenzji:

  • teksty artykułów recenzowane są zgodnie z zasadami double-blind peer review.
  • każdy artykuł jest recenzowany przez niezależnych recenzentów spoza jednostki.
  • w przypadku tekstów nadesłanych z zagranicy, co najmniej jeden z recenzentów będzie afiliowany w instytucji innej niż narodowość autora pracy.
  • recenzja artykułu ma formę pisemną z jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia artykułu do druku lub jego odrzucenia. Formularz recenzji artykułu udostępniony jest na stronie internetowej czasopisma lub dostępny w redakcji czasopisma Środowisko Mieszkaniowe/Housing Environment
  • zasady przeprowadzania procedury recenzji są opisane na stronie internetowej czasopisma lub dostępne w redakcji czasopisma Środowisko Mieszkaniowe/Housing Environment
  • nazwiska recenzentów poszczególnych publikacji są ujawniane raz w roku do publicznej wiadomości. Lista recenzentów współpracujących dla poszczególnego wydania „Środowiska Mieszkaniowego” drukowana jest w stopce redakcyjnej.

 

Autor przesyłający publikację do czasopisma jest informowany o akceptacji tekstu artykułu z wymogami redakcyjnymi oraz o przesłaniu artykułu do recenzentów. Każda recenzja jest zakończona wnioskiem recenzenta o dopuszczeniu, dopuszczeniu po korekcie lub niedopuszczeniu artykułu do publikacji. Redakcja po otrzymaniu recenzji w wyznaczonym terminie kontaktuje się z autorem w celu uwzględnienia ewentualnych uwag recenzenta w tekście publikacji. Autor artykułu jest zobowiązany w określonym przez Redakcję terminie dokonać korekty tekstu, a następnie przesłać go do Redakcji. Niedotrzymanie terminu przez autora może skutkować brakiem opublikowania artykułu w czasopiśmie Środowisko Mieszkaniowe/Housing Environment.

Obowiązki recenzenta

  • recenzent informuje Redakcję o wykrytych nadużyciach w treści recenzowanej publikacji,
  • recenzent nie wykorzystuje tekstów powierzonych mu do oceny,
  • recenzent nie kontaktuje się z autorami artykułów bez zgody redakcji,
  • recenzent dokonuje oceny powierzonego mu tekstu w sposób obiektywny

 

Recenzent w przypadku podejrzenia o plagiat, podejrzenia o sfabrykowanie danych, podejrzenia o występowaniu „ghostwriting” lub „guest authorship” lub innych nadużyciach dotyczących treści lub autorów artykułów jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić Redakcję. Redakcja w każdym z ww. przypadków będzie stosowała procedury opracowane przez COPE (Committee on Publication Ethics) i stosowane w spornych kwestiach wydawniczych.

 

Opis procedur dostępny jest w Zasadach etyki wydawniczej.