FAQ
Logo Uniwersytetu Jagiellońskiego

2012 Następne

Data publikacji: 2012

Opis

Artykuły zamieszczane w Zeszytach Glottodydaktycznych Jagiellońskiego Centrum Językowego jest owocem doświadczeń lektorów JCJ w nauczaniu języków obcych i próbą podzielenia się praktycznymi sposobami uczynienia zajęć językowych bardziej interesującymi i efektywnymi.

Zeszyt 4 zawiera artykuły będące plonem zorganizowanej przez Jagiellońskie Centrum Językowe konferencji zatytułowanej „Z uniwersytetu do pracy”, poświęconej zagadnieniom związanym z oczekiwaniami zarówno absolwentów wyższych uczelni jak też ich przyszłych pracodawców w zakresie kompetencji językowych.
Autorzy mają nadzieję, że będą one pomocne w praktycznym rozwiązywaniu konkretnych problemów glottodydaktycznych.

Licencja: Żadna

Redakcja

Zastępca redaktora naczelnego Guy Torr

Redakcja tomu Irena Polańska, Jerzy Freundlich

Zawartość numeru

Monika Sobejko

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 4 (2012) , 2012, s. 11 - 17

English for Research Paper Writing is an elective course for doctoral students at the Jagiellonian University organized by the university’s language centre (Jagiellońskie Centrum Językowe UJ) and designed as a 60-hour course, primarily focused on writing research papers

Czytaj więcej Następne

Ewa Pałka

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 4 (2012) , 2012, s. 20 - 27

Celem artykułu jest przedstawienie opracowanego i przeprowadzonego przeze mnie w języku angielskim konwersatorium z psychologii, w którym uczestniczyli studenci III roku pedagogiki Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie

Czytaj więcej Następne

Ewa Elżbieta Nowakowska

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 4 (2012) , 2012, s. 30 - 38

Wśród wielu osób uczących się języka obcego pokutuje staroświecki już dzisiaj pogląd, że „najważniejsze są słówka”. Według nich wystarczy opanować pewien zasób leksyki, aby móc się porozumieć – może i łamaną angielszczyzną czy niemczyzną, ale jednak skuteczną. Gramatyka widziana jest tu jako kwestia drugoplanowa. Takie postrzeganie języka bierze się z królującej przez wiele lat, a obecnie już niemodnej metody gramatyczno-tłumaczeniowej, która zakładała oddzielne prezentowanie słownictwa oraz teoretyczne, preskryptywne nauczanie gramatyki na zasadzie reguł i tabel, podobnie jak niegdyś nauczano martwych języków antyku; stąd też brało się obowiązujące do niedawna pojęcie „zeszytu do słówek”, traktowanych jako pojedyncze oderwane byty.

Czytaj więcej Następne

Dorota Klimek

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 4 (2012) , 2012, s. 39 - 50

W ostatnich latach daje się zauważyć stały wzrost zainteresowania nauczaniem ESP (English for Specific Purposes) na wyższych uczelniach w Polsce, także na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na Wydziale Chemii, gdzie od wielu lat uczę języka angielskiego, w założeniu lektorat na studiach pierwszego stopnia obejmuje 180 godzin i ma być połączeniem kursu ogólnego z elementami języka specjalistycznego, przy czym komponent zawodowy kursu stanowi około 25–30 procent.

Czytaj więcej Następne

Ilona Wojewódzka-Olszówka

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 4 (2012) , 2012, s. 51 - 60

Od blisko piętnastu lat pracuję wyłącznie ze studentami Wydziału Architektury, ucząc ich (i ucząc się od nich) języka specjalistycznego, co pozwoliło mi na poczynienie pewnych obserwacji oraz wykrystalizowanie metody pracy, której elementy pokrótce przedstawię. Moje podstawowe założenia to motywowanie studentów do samodzielnego, krytycznego myślenia oraz budowanie ich pewności siebie w używaniu języka angielskiego zawodowego. Umiejętności te postrzegam jako niezmiernie ważne dla przyszłej kariery zawodowej moich studentów.

Czytaj więcej Następne

Iwona Kuźmińska

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 4 (2012) , 2012, s. 61 - 67

Digitalizacja świata dokonuje się niemal w postępie geometrycznym. Obecnie, siedząc wygodnie przed ekranem komputera, wykonujemy wiele czynności, które zaledwie kilka lat temu wydawały się niemożliwe do zrealizowania bez wychodzenia z domu. Aby dostosować się do otaczającej nas rzeczywistości, do potrzeb i przyzwyczajeń współczesnego ucznia/studenta, kształcenie musi ulegać przemianie zarówno w zakresie treści, jak i (a właściwie przede wszystkim) formy przekazu. Należy zdać sobie sprawę, że zmieniając narzędzie przekazywania wiedzy, musimy wraz z nim zmodyfi kować rolę nauczyciela, który obecnie staje się raczej menedżerem procesu kształcenia, kierownikiem wykorzystującym w swojej pracy aktualnie dostępne narzędzia, niż – jak bywało dotychczas – konserwatywnym mentorem. Podstawowe aspekty pracy nauczyciela obejmują zatem organizację i kontrolę procesu kształcenia, a wraz z nimi konieczność utrzymywania stałego poziomu motywacji benefi cjentów tego procesu, a przy tym nie polegają jedynie na określaniu zakresu i dostarczaniu wiedzy.

Czytaj więcej Następne

Małgorzata Grabania-Mukerji

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 4 (2012) , 2012, s. 67 - 77

Metody nauczania wykładowców muszą odzwierciedlać zmiany, które mają miejsce, muszą też odzwierciedlać metody pracy, jakie wybieraliby studenci, gdyby pracowali samodzielnie. Celem pracy jest przedstawienie WebQuestu jako interesującej metody nauczania języka obcego specjalistycznego poprzez autentyczny, stymulujący kontekst, doskonale wpisującej się w nowoczesne metody nauczania na uniwersytetach

Czytaj więcej Następne

Marlena Nowak

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 4 (2012) , 2012, s. 79 - 87

Celem tego artykułu jest ukazanie roli znajomości pisania różnego rodzaju dokumentów biznesowych, z którymi student może się spotkać w życiu zawodowym. Umiejętność ta wydaje się szczególnie ważna dla absolwentów kierunków ekonomicznych. Autorka ukaże proces przygotowania do efektywnego pisania na przykładzie egzaminów biznesowych Londyńskiej Izby Handlu i Przemysłu. Zostaną przedstawione trudności, jakie napotyka zarówno student, jak i lektor w trakcie udoskonalania tej umiejętności językowej. Największym jednak problemem, na który autorka chce zwrócić uwagę, jest przygotowanie studentów do reakcji na niedające się przewidzieć scenariusze, występujące w pytaniach egzaminacyjnych na poziomie C1/C2, gdzie student musi poradzić sobie z napisaniem zadania, z którym się wcześniej nie zetknął, ponieważ syllabus tego egzaminu zakłada nieograniczoną ilość form pisemnych. Ważne jest zatem przygotowanie studenta do osiągnięcia etapu tzw. świadomości językowej (business awareness). Poziom ten jest zwykle osiągany wraz z nabywaniem doświadczenia zawodowego. Myśl przewodnią artykułu stanowi więc podkreślenie, jak ważne jest nauczenie studentów umiejętności przejścia od teorii do praktyki.

Czytaj więcej Następne

Lidia Zielińska

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 4 (2012) , 2012, s. 89 - 101

Celem tego artykułu będzie pokazanie praktycznego zastosowania platformy e-learningowej w nauczaniu języków obcych oraz zilustrowanie, jak przy użyciu tej technologii można wspierać procesy zarówno nauczania, jak i uczenia się. Główna teza, jaką ten tekst będzie próbował uzasadnić, jest związana z różnymi modelami nauczania funkcjonującymi obecnie w uczelniach wyższych. Dotyczą one uczenia języka obcego w formule tradycyjnej, na zajęciach w salach lekcyjnych, komplementarnej, jaką jest blended learning, lub na zajęciach w pełni e-learningowych, bez komponentu tradycyjnego. Założeniem tego artykułu jest udowodnienie, że do nauki języków obcych należy stosować blended learning, zatem łączenie metody tradycyjnej z pracą na platformie e-learningowej, szczególnie jeśli na danej uczelni została przeprowadzona standaryzacja egzaminów końcowych z języków.

Czytaj więcej Następne

Dorota Zawadzka

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 4 (2012) , 2012, s. 105 - 115

Dla lektorów języka obcego, którzy chcą współuczestniczyć w procesie przygotowania studenta do skutecznego współzawodniczenia na rynku pracy, rodzi się pytanie, kiedy rozpocząć nauczanie języka specjalistycznego. Czy absolwent szkoły średniej rozpoczynający studia na uczelni wyższej powinien mieć kontakt od pierwszych lekcji tylko ze słownictwem fachowym? Odpowiedź na to pytanie jest negatywna, ponieważ wieloletnie doświadczenia wskazują na to, że wiedza fachowa studentów pierwszego roku jest najczęściej na poziomie zerowym, a takie cechy oczekiwane później przez pracodawców jak otwartość, komunikatywność czy umiejętność nawiązywania kontaktów są rozwinięte w zbyt małym stopniu

Czytaj więcej Następne

Aleksandra Kluczewska

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 4 (2012) , 2012, s. 117 - 121

The question in the title points directly to an fundamental issue facing law students and recently qualifi ed lawyers, as well as professionals in other fi elds. As a law student, my aim in writing this paper is to discuss the importance of acquiring specialized (legal) knowledge of a foreign language and its effect on employment opportunities for Polish law graduates in a European context.

Czytaj więcej Następne

Anna Hardek

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 4 (2012) , 2012, s. 125 - 135

Celem niniejszego artykułu jest omówienie tego, jak można przygotować kurs ESP dla bardzo wymagającego odbiorcy, jakim jest wykładowca uczelni technicznej, a więc osoba znająca świetnie zagadnienia branżowe oraz władająca językiem angielskim.

Czytaj więcej Następne

Anna Krukiewicz-Gacek, Dorota Skrynicka-Knapczyk

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 4 (2012) , 2012, s. 137 - 143

Multimedialne Centrum Językowe SJO AGH powstało w 2010 roku w wyniku realizacji projektu „Multimedialne Centrum Językowe dla studentów kierunków technicznych Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie”.

Czytaj więcej Następne

Dominika Stopa

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 4 (2012) , 2012, s. 145 - 154

In the first decades of the 21st century we do not need to be told what political correctness is (although we refers mainly to activists, some academics, and generally those who want their language to reflect ongoing social processes). We have probably recognized all racial, ethnic, religious and sexual varieties and, consequently, learned to refer to each of them appropriately. Not only do we believe “all men are equal,” but we also readily adjust our language to make it refl ect our rising tolerance, openness and alertness. Those whose level of tolerance has not risen will not admit so unless they are denounced. Undoubtedly, correctness prevails.

Czytaj więcej Następne