FAQ
Logo Uniwersytetu Jagiellońskiego

2017 Następne

Data publikacji: 09.02.2018

Licencja: CC BY-NC-ND  ikona licencji

Redakcja

Redaktor językowy Guy Torr

Redaktor naczelny Irena Polańska

Zawartość numeru

METODYKA NAUCZANIA JĘZYKÓW OBCYCH

Halina Kozdęba-Murray

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 7 (2017) , 2017, s. 11-20

Celem artykułu jest ukazanie praktycznych konsekwencji zastosowania idei konstruktywizmu w nauczaniu języka specjalistycznego na zajęciach ze studentami fi lozofi i. Jeden z czołowych twórców teorii konstruktywistycznej – J. Dewey uważał, że uczenie się jest procesem aktywnym, w którym student samodzielnie konstruuje swoje umiejętności poznawcze. Konstruktywizm, który od połowy XX wieku wywarł znaczący wpływ na metodykę nauczania, odgrywa także ważną rolę w relacji między studentem i nauczycielem. Osoba ucząca się nie jest jedynie biernym odbiorcą przekazywanej autorytarnie wiedzy, lecz bierze aktywny udział w procesie nauczania poprzez zadawanie pytań, formułowanie hipotez i wniosków oraz praktyczne rozwiązywanie problemów. Rola nauczyciela sprowadza się do stworzenia atmosfery sprzyjającej nauce oraz do ułatwiania procesu edukacji. Artykuł jest zapisem doświadczenia w nauczaniu ESP na zajęciach ze studentami fi lozofi i i stanowi krytyczną analizę teorii konstruktywistycznej zastosowanej w praktyce. J. Dewey był krytykiem epistemologii platońskiej, która zgodnie z jego przekonaniem zakładała zdobywanie wiedzy w sposób bierny i abstrakcyjny, z pominięciem aspektu empirycznego i pragmatycznego. Krytyka J. Deweya nie jest w pełni uzasadniona, zważywszy na dialektyczny charakter Dialogów Platona, w których Sokrates umożliwia swoim adwersarzom dotarcie do prawdy poprzez wymianę argumentów i dyskusję, a więc w sposób aktywny. Jest to aspekt nauczania szczególnie istotny na zajęciach ze studentami fi lozofi i. Każdy student stanowi niepowtarzalną indywidualność i każdy – jako osoba – samodzielnie rozwija swoje umiejętności poznawcze zgodnie z ideą konstruktywizmu. Niemniej jednak fi lozofi a jest dziedziną wiedzy, w której kwestią zasadniczą pozostaje logiczne formułowanie przesłanek i konkluzji, a zatem indywidualne opinie są akceptowane o tyle, o ile mają racjonalne uzasadnienie. Technika dialogu, debaty czy dyskusji ma w tym wypadku niebagatelne znaczenie, ponieważ wspomaga rozwój osoby nie tylko w jej aspekcie indywidualnym, ale także we współpracy z innymi osobami.
Czytaj więcej Następne

Dorota Lubińska-Pyla

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 7 (2017) , 2017, s. 22-34

Krytyczne myślenie stanowi obecnie fundamentalną umiejętność w świecie akademickim. W artykule omawiam możliwość przećwiczenia i rozwijania tej umiejętności, tak ważnej dla studentów, za pomocą powieści Doris Lessing pt. Piąte dziecko, w trakcie lektoratu języka angielskiego. Czerpiąc z własnego doświadczenia, demonstruję, jak ta właśnie powieść, dzięki temu, że porusza trudny temat, i to w dodatku w dość skomplikowany sposób, ma szansę stać się bardzo użytecznym narzędziem do rozwijania tejże umiejętności. Czytelnik zostaje skonfrontowany z trudnymi pytaniami i dylematami, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Proponuję plan lekcji, który powinien pomóc nauczycielowi poprowadzić studentów przez meandry tej fascynującej książki, która nie pozostawia nikogo obojętnym.
Czytaj więcej Następne

Marcin Chaim Studziński

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 7 (2017) , 2017, s. 35-40

W artykule zaproponowano ćwiczenie wymowy polegające na praktycznym wykorzystaniu głosu native speakera czytającego podręcznikowe teksty. Polega ono na imitowaniu wymowy lektora i nagrywaniu zarówno jego, jak i swojego głosu. Celem ćwiczenia jest między innymi zwiększenie świadomości językowej uczącego się i poprawienie niedoskonałości jego wymowy. Zaprezentowane zostały ponadto strony internetowe i programy, które mogą okazać się pomocne w czasie ćwiczenia wymowy.
Czytaj więcej Następne

WYKORZYSTANIE MATERIAŁÓW AUTENTYCZNYCH

Dorota Klimek

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 7 (2017) , 2017, s. 43-52

Lekcja Medieval art history została przygotowana dla studentów studiów II stopnia na Wydziale Historii, w szczególności na kierunkach historia sztuki i ochrona dóbr kultury. Ze względu na uniwersalny charakter przedstawionych treści może być wykorzystana także na innych wydziałach humanistycznych.

Czytaj więcej Następne

Dorota Klimek

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 7 (2017) , 2017, s. 53-60

Lekcja The Black Death and the Byzantine Empire przeznaczona jest dla studentów studiów II stopnia na Wydziale Historii, Historii Sztuki, Archeologii lub nauk pokrewnych.

Czytaj więcej Następne

Katarzyna Opiela

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 7 (2017) , 2017, s. 61-70

Zestaw materiałów opatrzony wspólnym tytułem More science than fiction jest adresowany do studentów uzupełniających studiów magisterskich studiujących kierunki ścisłe i humanistyczne. Przedstawione ćwiczenia mogą być wykorzystane do pracy z grupami studentów informatyki lub matematyki (ze względu na tematykę) oraz jako wstęp do tematów związanych ze światem przedstawionym w filmach science fiction ze studentami filmoznawstwa, jak również ze studentami psychologii (ze względu na pytania o odczuwanie emocji przez sztuczne mózgi).

Czytaj więcej Następne

Katarzyna Opiela

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 7 (2017) , 2017, s. 71-85

Zestaw materiałów opatrzony wspólnym tytułem Blade Runner – an in-depth analysis jest adresowany do studentów uzupełniających studiów magisterskich studiujących kierunki humanistyczne. Przedstawione ćwiczenia mogą być wykorzystane do pracy przede wszystkim z grupami studentów filmoznawstwa (ze względu na konieczność dość dobrej znajomości filmu Blade Runner).

Czytaj więcej Następne

Katarzyna Opiela

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 7 (2017) , 2017, s. 87-98

Zestaw materiałów opatrzony wspólnym tytułem Future Dystopia jest adresowany do studentów uzupełniających studiów magisterskich studiujących kierunki humanistyczne. Przedstawione ćwiczenia mogą być wykorzystane do pracy z grupami studentów przede wszystkim filmoznawstwa (ze względu na konieczność znajomości dwóch–trzech filmów), jak również zarządzania kulturą i mediami czy filozofii (ale trzeba się upewnić, że studenci znają przynajmniej dwa z wymienionych filmów – bez Her).

Czytaj więcej Następne

Katarzyna Opiela

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 7 (2017) , 2017, s. 99-110

Zestaw materiałów opatrzony wspólnym tytułem Debunking myths in psychology jest adresowany do studentów uzupełniających studiów magisterskich studiujących kierunki humanistyczne.  Przedstawione ćwiczenia mogą być wykorzystane do pracy z grupami studentów psychologii ze względu na swą tematykę, można jednak użyć ich podczas zajęć z innymi grupami, w tym z kierunkami ścisłymi, jako ciekawostkę, ponieważ prezentowane mity w psychologii są dość powszechnie znane i zakorzenione w świadomości społecznej (wtedy może z pominięciem ostatniego zadania, w którym należy znaleźć artykuł na temat wpływu pozytywnego myślenia na wyleczalność raka). Nie jest konieczna specjalistyczna wiedza, gdyż studenci psychologii również często myślą, że mity te mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Czytaj więcej Następne

Katarzyna Opiela

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 7 (2017) , 2017, s. 111-126

Zestaw materiałów opatrzony wspólnym tytułem Personality disorders jest adresowany do studentów uzupełniających studiów magisterskich studiujących kierunki humanistyczne/jednolitych studiów magisterskich. Przedstawione ćwiczenia mogą być wykorzystane przede wszystkim do pracy z grupami studentów psychologii ze względu na tematykę.

Czytaj więcej Następne

Katarzyna Opiela

Zeszyty Glottodydaktyczne, Zeszyt 7 (2017) , 2017, s. 127-137

Zestaw materiałów opatrzony wspólnym tytułem Puzzle of personality jest adresowany do studentów uzupełniających studiów magisterskich studiujących kierunki humanistyczne. Przedstawione ćwiczenia mogą być wykorzystane przede wszystkim do pracy z grupami studentów psychologii ze względu na tematykę.

Czytaj więcej Następne