Zespół redakcyjny bardzo sobie ceni współpracę z Recenzentami, którzy dzielą się swoją ekspercką wiedzą, wspomagając w ten sposób merytorycznie Autorów i zespół redakcyjny czasopisma.
Redaktorzy i recenzenci są zobowiązani do zachowania w poufności wszelkich informacji związanych ze złożonymi do Redakcji pracami.
Tzw. artykuł badawczy lub tzw. komunikat badawczy złożony do publikacji w czasopiśmie Studia Historiae Scientiarum podlega tzw. podwójnie ślepej procedurze recenzyjnej. W procesie tym artykuł jest wysyłany do 2–5 Recenzentów. Autor nie jest informowany, kto recenzuje jego tekst oraz Recenzent nie zna nazwiska autora ocenianego artykułu.
Recenzję należy:
Uwaga: Jeśli Recenzent nie jest w stanie zrecenzować artykułu w ustalonym terminie, powinien natychmiast poinformować o tym zespół redakcyjny.
Lista Recenzentów czasopisma
Lista Recenzentów czasopisma jest ― za ich zgodą ― publikowana raz do roku na stronie internetowej czasopisma (patrz zakładka: Recenzenci)
Ogólna ocena artykułu
Recenzenci są proszeni o przygotowanie szczegółowej oceny treści artykułu, odpowiadając, między innymi, na następujące pytania:
Uwaga: Jeśli artykuł zawiera wady językowe, które utrudniają zrozumienie tekstu, Recenzenci powinni to wskazać w recenzji. Jednakże, nie powinno to zasadniczo stanowić jedynego powodu przemawiającego za odrzuceniem artykułu, gdyż Redaktorzy językowi czasopisma będą starali się udoskonalić warstwę językową.
Kwestia prawa autorskiego
Recenzenci są proszeni o wyrażenie opinii czy artykuł nosi znamiona pracy niesamodzielnej w rozumieniu prawa autorskiego.
Ocena końcowa artykułu (Opcje)
Artykuł zostaje zaakceptowany do publikacji w Studia Historiae Scientiarum :
Komentarze i proponowane zmiany
Recenzent powinien uzasadnić przyjęcie lub odrzucenie artykułu. Jeśli artykuł wymaga zmian, Recenzent powinien wskazać proponowane zmiany w przejrzysty sposób.
Uwaga: W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z zespołem redakcyjnym pod adresem shs@pau.krakow.pl lub pod adresem: „Studia Historiae Scientiarum”. Komisja Historii Nauki PAU, ul. Sławkowska 17/2, 31-016 Kraków; Tel.: (+48) 12 424 02 02.