Czasopismo stawia sobie za cel przestrzeganie zasad sformułowanych przez Committee on Publication Ethics Committee on Publication Ethics (COPE) dotyczących wszystkich zadań i obowiązków redaktorów, recenzentów, autorów oraz czytelników – patrz: COPE Core practices.
Przywileje, zadania i obowiązki redaktorów
Redaktorzy proszeni są o formułowanie z wielką życzliwością wszelkich krytycznych uwag na temat nadesłanych artykułów. Warto wskazać zarówno pozytywy, jak i negatywy artykułów oraz starać się pokazać jak usunąć ich słabe punkty (dalsze informacje na ten temat, patrz zakładka: "Proces recenzji").
Wszystko to ma na celu pomóc autorom w ulepszeniu ostatecznych tekstów artykułów poprzez udoskonalenie ich formy redakcyjnej i literackiej, wzmocnienie podstaw źródłowych i faktograficznych, pogłębienie przeprowadzonych rozumowań, przedstawianych interpretacji oraz sformułowanych tez.
Uwaga:
Niewielkie poprawki, dotyczące błędów, które nieznacznie wpływają na zrozumienie oryginalnego artykułu, mogą być dokonywane w komentarzach opublikowanych przez redaktorów do wersji online artykułu.
Znaczące poprawki, dotyczące błędów, które istotnie wpływają na zrozumienie oryginalnego artykułu, mogą zostać wprowadzone za pomocą artykułu korekcyjnego, w pełni zindeksowanego i powiązanego z oryginalnym dokumentem.
Przywileje, zadania i obowiązki recenzentów
Recenzenci są także proszeni są o formułowanie z wielką życzliwością wszelkich krytycznych uwag na temat nadesłanych artykułów. Warto wskazać zarówno pozytywy, jak i negatywy artykułów oraz starać się pokazać jak usunąć ich słabe punkty (dalsze informacje na ten temat, patrz Proces recenzji).
Wszystko to ma na celu pomóc autorom i redaktorom w ulepszeniu ostatecznych tekstów artykułów poprzez udoskonalenie ich formy redakcyjnej i literackiej, wzmocnienie podstaw źródłowych i faktograficznych, pogłębienie przeprowadzonych rozumowań, przedstawianych interpretacji oraz sformułowanych tez.
Przywileje, zadania i obowiązki autorów
Autorzy mogą na przykład sformułować następującą deklarację o wkładzie poszczególnych autorów w badaniach:
„Deklaracja dotyczące wkładu poszczególnych autorów w badaniach: a) planowanie badań: pierwszy autor (100%); b) pozyskiwanie danych i analiza lub interpretacja danych: drugi autor (100%); c) napisanie manuskryptu, wprowadzanie poprawek i ostateczne zatwierdzenie: pierwszy autor i drugi autor (100%).”
Informacja to zostanie opublikowana w artykule (patrz także zakładka: Umowy i formularze, Deklaracja autorska).
Jeśli taka zmiana autorstwa lub kolejności autorów dotyczy już opublikowanego artykułu, na łamach czasopisma zostanie opublikowana informacja o korekcie artykułu albo zostanie opublikowany poprawiony artykuł.
Przywileje, zadania i obowiązki czytelników
W świetle znanej wiedzy bibliometrycznej (m.in. tzw. efektu św. Mateusza i tzw. efektu Matyldy) wiadomo, że wiele publikacji, które autorzy wykorzystują we własnych badaniach, nie są następnie cytowane w ich publikacjach.
Mając to na uwadze, prosimy Czytelników o korzystanie ze wszystkich artykułów opublikowanych w Studia Historiae Scientiarum, (w latach 2009–2015) w Pracach Komisji Historii Nauki PAU oraz (w latach 1999–2007) w Pracach Komisji Historii Nauki Polskiej Akademii Umiejętności zgodnie z prawem autorskim i prawem moralnym: Jeżeli jakikolwiek artykuł opublikowany w czasopiśmie zwróci uwagę czytelnika, prosimy o rzetelne cytowanie tej publikacji we własnych publikacjach i przeciwdziałanie patologiom socjologicznym określanych mianami tzw. efektu św. Mateusza i tzw. efektu Matyldy.
„Autorstwo widmowe”, „autorstwo gościnne” czy „autorstwo honorowe”, fałszowanie danych, zmyślanie danych, nieprawidłowości cytowań: plagiaty, autoplagiaty oraz „efekt św. Mateusza” i „efekt Matyldy”
Przez „autorstwo widmowe” („ghostwriting”) rozumiemy sytuację, gdy jakaś osoba wniosła istotny wkład w powstanie publikacji, ale mimo to nie zostaje ujawniona jej rola – osoba ta nie jest wymieniana: a) ani wśród autorów takiej publikacji, b) ani w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.
Przez „autorstwo gościnne” albo „autorstwo honorowe” („guest authorship” albo „honorary authorship”) rozumiemy sytuację, gdy jakaś osoba jest wymieniania jako autor lub współautor publikacji, ale jej faktyczny udział w powstaniu tej publikacji był znikomy lub w ogóle go nie było.
Przez plagiat rozumiemy skopiowanie cudzego utworu lub jego części wraz z przypisaniem sobie prawa do jego autorstwa.
Przez autoplagiat rozumiemy plagiat własnej publikacji, tzn. ponowną publikację wydanej już uprzednio pracy bądź jej części bez podania informacji o tym fakcie.
Przez fałszowanie danych rozumiemy sytuację, gdy autor zmienia lub pomija wyniki badań w celu poparcia twierdzeń, hipotez, innych danych itp.
Przez zmyślanie danych rozumiemy sytuację, w której autor konstruuje, wytwarza lub wymyśla zdarzenia, procesy, obserwacje lub opisy, które nie wydarzyły się w rzeczywistości.
Przez zatajanie faktycznych źródeł, z jakich czerpało się podczas przygotowywania swoich tekstów rozumiemy:
Konflikt interesów
Przez „konflikt interesów” rozumiemy sytuację, gdy autor, recenzent albo redaktor (bądź też instytucja, w której taka osoba jest afiliowana) zaangażowany jest w ekonomiczne lub osobiste relacje, które mogą zakłócić jego osąd naukowy.
Istnieją różne formy i stopnie konfliktu interesów. Niektóre z nich są dopuszczalne, jednakże niektóre są całkowicie nieakceptowalne, gdyż negatywnie wpływają na obiektywność osądu naukowego.
Gdy występuje możliwość jakiegokolwiek rodzaju konfliktu interesów, wymienione powyżej osoby są zobowiązane zgłosić ten fakt Zespołowi Redakcyjnemu. Każdy przypadek konfliktu interesów będzie rozpatrywany w świetle specjalistycznych opracowań opisujących dobre praktyki w procedurach recenzyjnych (zob. np. Elsevier 2017).
Propagowanie i promowanie wysokich standardów etycznych w uprawianiu nauki
Propagując i promując wysokie standardy etyczne w uprawianiu nauki, Zespół Redakcyjny poleca lekturę opracowań: Committee on Publication Ethics (COPE) 2016; 2017; 2019; 2022a; 2022b; European Association of Science Editors (EASE) 2018; 2022; Hames 2016; Ithenticate. Profesional Plagiarism Prevention 2011; STM: International Association of Scientific, Technical and Medical Publishers 2013; Komisja do spraw etyki w nauce PAN 2020; Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego 2011; Sieńczyło-Chlabicz, Banasiuk 2012.
BIBLIOGRAFIA
Czasopismo Studia Historiae Scientiarum przykłada dużą wagę do rzetelnej procedury recenzyjnej tekstów złożonych do opublikowania w czasopiśmie, gdyż służy to podnoszeniu jego poziomu naukowego i edytorskiego.
Czasopismo wciela w życie idee przedstawione w specjalistycznych opracowaniach opisujących dobre praktyki w procedurach recenzyjnych – zob. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego 2011; Committee on Publication Ethics (COPE) 2017; 2022; Hames 2016.
Każdy tekst przesłany do opublikowania w czasopiśmie Studia Historiae Scientiarum podlega następującej procedurze:
BIBLIOGRAFIA
CZAS RECENZOWANIA | Na podstawie preprintu | Na podstawie wstępnej publikacji | Na podstawie finalnej publikacji |
RODZAJ RECENZJI (ŚLEPA/OTWARTA) | Recencja podwójnie ślepa | Recencja jednostronnie ślepa | Otwarta recenzja |
POŚREDNICTWO W KOMUNIKACJI | Redakcja pośredniczy we wszystkich interakcjach między recenzentami a autorami | Recenzenci otwarcie się ze sobą komunikują. | Recenzenci i autorzy otwarcie się ze sobą komunikują |
PUBLIKOWANIE | Recenzje nie są publikowane | Recenzje są publikowane, ale nie podpisane | Recenzje są publikowane i podpisane. W przypadku Stud. Hist. Scient. dotyczy to recenzji mającyh formę pełnych artykułów polemicznych, które są również recenzowane |
MODERACJA I WSPOMAGANIE (FACYLITACJA) | Czasopismo moderuje i wspomaga proces recenzowania. | Strona trzecia moderuje i wspomaga proces recenzowania. | Autorzy moderują i wspomagają proces recenzowania. |
WŁASNOŚĆ RECENZJI | Recenzje są własnością czasopisma lub strony trzeciej. W przypadku Stud. Hist. Scient. dotyczy to recenzji preprintów. | Recenzje są własnością autorów recenzji. W przypadku Stud. Hist. Scient. dotyczy to recenzji w formie pełnych artykułów polemicznych wobec opublikownaych artykułów (zarówno wstepnych, jak i finalnych publikajci); są to recenzje otwarte. | Wspólna lub mieszana własność recenzji |
Uwaga
Podana powyżej grafika opisuje model recenzowania przyjmowany dotąd w czasopismie Studia Historiae Scientiarum i oparty na rozwiązaniach propagowanych przez COPE.
Według COPE istnieje wiele modeli recenzowania, powstają one przez wybór co najmniej jednej opcji z każdego wiersza tabeli opisującej modele recenzowania (zob. COPE Ethical Guidelines for Peer Reviewers, s. 2).
W przypadku Studia Historiae Scientiarum dokonano następujących modyfikacji pierwotnej tabeli COPE:
W przyszłości model recenzowania czasopisma Studia Historiae Scientiarum może podlegać zmianom, stosownie do potrzeb Czytelników i konieczności zachowania wysokich standardów recenzowania, gdyż badaczom są dobrze wiadome liczne problemy tkwiące u samych podstaw procedury recenzyjnej – zob. np. Csiszar 2016; Fronties. Science News 2016; Burley, Moylan (eds.) 2017; Scholastica 2019.
BIBLIOGRAFIA
Zespół redakcyjny podziela pogląd, iż swobodny i darmowy dostęp do publikacji naukowych sprzyja upowszechnianiu wiedzy w skali globalnej.
Dlatego od 2013 roku czasopismo jest recenzowanym czasopismem otwartego dostępu. Przyjmuje ono tzw. brylantowy model otwartego dostępu, tzn. otwarty i darmowy dostęp bez embarga czasowego.
Ponadto czasopismo popiera ideę nieograniczonej dostępności danych pochodzących z cytowań naukowych, zgodnie z zasadami promowanymi przez Initiative for Open Citations.
BIBLIOGRAFIA
Czasopismo jest publikowane w otwartym dostępie, co oznacza, że wszystkie treści są dostępne bezpłatnie dla użytkowników i instytucji.
Począwszy od 2022 roku artykuły zamieszczone w czasopiśmie objęte są licencją Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Więcej szczegółów o licencji CC BY 4.0: podsumowanie licencji, treść licencji.
Artykuły zamieszczone w czasopiśmie w latach 2016–2021 objęte są licencją Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0 PL).
Z artykułów zamieszczonych w niniejszym czasopiśmie przed rokiem 2016 można korzystać w ramach dozwolonego użytku zgodnie z art. 23-35 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Czasopismo Studia Historie Scientiarum zachęca Autorów, aby archiwizowali dane badawcze towarzyszące powstawaniu artykułów (np. tabele, wykresy, zdjęcia, filmy, nagrania dźwiękowe, pliki danych, notatki terenowe, kwestionariusze, transkrypcje etc.) w otwartych repozytoriach danych badawczych, np. Zenodo (CERN), Repozytorium Otwartych Danych RepOD (CEON, Polska), Repozytorium Open Access Most Wiedzy (Politechnika Gdańska, Polska).
Listę otwartych repozytoriów danych badawczych znaleźć można w: Directory of Open Access Repositories; Registry of Research Data Repositories; Data Cite oraz Open Access Infrastructure for Research in Europe (OpenAIRE).
Autorzy mogą cytować w artykułach tego typu dane faktograficzne. Konieczne do tego jest dostarczenie oświadczenia o dostępności tych danych, w tym linku do repozytorium, gdzie zostały one zdeponowane, DOI itp.
Więcej na ten temat zob. Pampel et al. 2013; Guy 2013; Stromberg 2013; Griffin 2015; Bednarek-Michalska 2015; 2016; Hoffman-Sommer 2016a; 2016b; European Commission 2017; Kamińska 2017; Psonka 2017; Barrowman 2018; Open Aire 2018; Hrynaszkiewicz, Simons, Hussain, Goudie 2019.
Bibliografia
Politykę archiwizowania czasopisma określa tzw. Green SHERPA/RoMEO Colour, tzn. Autor tekstu może archiwizować:
Ogólne warunki:
Uwaga: To wyjątek od standardowej polityki archiwizowania przyjętej przez Wydawnictwo Polskiej Akademii Umiejętności – zob.:
Wszystkie teksty pochodzące z czasopisma są publikowane w wersji elektronicznej. Dążymy do archiwizacji tekstów w różnorodnych bazach danych.
Czasopismo jest archiwizowane cyfrowo w bibliotece cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA oraz w serwisie Academica.