„Santander Art and Culture Law Review” (SAACLR) to recenzowane czasopismo naukowe wydawane przez Centrum Prawa Ochrony Dóbr Kultury UNESCO (UNESCO Chair on Cultural Property Law) Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. SAACLR jest publikowane od 2015 r. jako półrocznik w ramach grantu indywidualnego programu Santander Universidades, prowadzonego przez Grupę Santander.
Misją SAACLR jest przyczynianie się do rozwoju krytycznych badań dotyczących roli teorii i praktyki prawa w odniesieniu do kultury, różnorodności kulturowej oraz dziedzictwa kultury. Celem czasopisma jest również propagowanie społecznego zaangażowania i świadomego zarządzania dziedzictwem kultury na szczeblu lokalnym, krajowym, regionalnym i międzynarodowym.
W SAACLR prezentowane są wyniki najnowszych badań, analizy aktualnego orzecznictwa, praktyki administracyjnej oraz polityki kulturalnej, a także prognozy dotyczące rozwoju metod i form zarządzania dziedzictwem kultury w Polsce i na świecie. SAACLR informuje również o najnowszych wydarzeniach, konferencjach i seminariach, nowych inicjatywach społecznych i naukowych oraz inspirujących publikacjach. Każdy numer nieparzysty czasopisma jest wydawany w języku polskim, a każdy numer parzysty – w języku angielskim. Wprowadzenie sekcji – „Varia” ma za zadanie zapewnić interdyscyplinarność debaty prowadzonej na łamach czasopisma poprzez włączenie do grona autorów historyków sztuki, socjologów, filologów, antropologów i kulturoznawców. Sekcja „Debiuty” wpiera natomiast rozwój badań prowadzonych przez młodych naukowców. Redakcja SAACLR organizuje także konkursy skierowane do badaczy rozpoczynających karierę naukową i jest partnerem Seminarium Prawa Ochrony Zabytków dla młodych naukowców, doktorantów i studentów im. Profesora Jana Pruszyńskiego w Lubostroniu, organizowanego corocznie od 2013 r.
SAACLR jest adresowany do naukowców, praktyków prawa, decydentów, przedsiębiorców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych działających w sferze dziedzictwa kultury. Czasopismo jest również skierowane do studentów kształcących się w dyscyplinach wiedzy odnoszących się do organizacji i prowadzenia działalności kulturalnej oraz ochrony dziedzictwa kultury.
Nasze czasopismo jest indeksowane m.in. w bazach Scopus, CEJSH, CEEOL oraz ERIH PLUS.
Obok działalności wydawniczej Centrum Prawa Ochrony Dóbr Kultury UNESCO organizuje lub współorganizuje konferencje, panele eksperckie, wykłady gościnne i szkoły letnie. Naszym zadaniem jest popularyzacja wyników badań i wymiana myśli z udziałem naukowców z całego świata, w tym przedstawicieli 86 katedr UNESCO podejmujących zagadnienia z zakresu kultury. Działalność członków zespołu Centrum Prawa Ochrony Dóbr Kultury UNESCO obejmuje także udział w projektach związanych z partycypacyjnym modelem zarządzania dziedzictwem kultury i sektorem przemysłów kreatywnych (m.in. projekty Forget Heritage w ramach Interreg Central Europe, HEURIGHT14 w ramach JPI on Cultural Heritage and Global Change) oraz współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego i agendami rządowymi odpowiedzialnymi za politykę kulturalną. Jesteśmy też partnerami projektu zainicjowanego przez Międzynarodowy Instytut Unifikacji Prawa Prywatnego (UNIDROIT) – UNIDROIT Convention Academic Project (UCAP), zakładającego międzynarodową współpracę w zakresie badań nad prawnymi regulacjami zwrotu skradzionych lub nielegalnie wywiezionych dóbr kultury.