FAQ

Ahead of print Następne

Data publikacji: 2025

Licencja: CC BY  ikona licencji

Redakcja

Sekretarz redakcji Orcid Joanna Malita-Król

Zastępca redaktora naczelnego Andrzej Szyjewski

Redaktor naczelny Orcid Elżbieta Przybył-Sadowska

Zawartość numeru

Leszek Jańczuk

Studia Religiologica, Tom 57, Numer 3, Ahead of print

Zielonoświątkowcy pojawili się na ziemiach polskich później niż baptyści i ewangeliczni chrześcijanie, i niemal jednocześnie równocześnie z wolnymi chrześcijanami oraz wyznawcami Kościoła Chrystusowego. Pomiędzy wymienionymi ugrupowaniami dochodziło do nieporozumień i konfliktów, najwięcej ich jednak mieli zielonoświątkowcy. Zielonoświątkowcy często rozbijali ich zbory, a konwersje na pentekostalizm były częstsze niż w drugą stronę. I był to główny powód niechęci bądź wrogiego stosunku innych protestantów do zielonoświątkowców. Innym powodem niechęci był brak akceptacji zielonoświątkowego doświadczenia religijnego, działacze innych Kościołów traktowali je jako zagrożenie dla siebie. Obawiano się, że przyjęcie tego doświadczenia groziło likwidacją ich własnych zborów. Po roku 1990 chrystusowi otworzyli się na doświadczenie zielonoświątkowe i okazało się, że nie zagraża ono istnieniu Kościoła.
Czytaj więcej Następne

Lech Miodyński

Studia Religiologica, Tom 57, Numer 3, Ahead of print

W artykule ukazano warunki tworzenia się od początku XIX wieku macedońskiej świadomości narodowej na płaszczyźnie stosunków między odłamami różnych religii zakorzenionych na terenie kraju jako rezultaty złożonych procesów historycznych. Elementy tej świadomości zawierają zarówno przekonania o dialogowej (lub konfrontacyjnej) naturze opisanych relacji, jak i argumenty na rzecz esencjalnej i zamkniętej tożsamości wyznaniowej Macedończyków. Źródłem niejednoznaczności była struktura społeczeństwa uformowanego w osmańskim etnokonfesyjnym modelu milletów, rywalizacja między sąsiednimi Cerkwiami narodowymi czy antagonizm słowiańsko-grecki. Podłoże zjawisk takich jak ruchy unickie, misje protestanckie i kanały komunikacji między prawosławnymi oraz muzułmanami dowodzi, że różne formy interakcji miały w przeszłości często cele związane z polityczną koniunkturą. Wzbogacały też wachlarz zbiorowych doświadczeń współistnienia różnych wiar w ich ewolucji do instytucjonalnego stanu obecnego.
Czytaj więcej Następne

Beata Springer

Studia Religiologica, Tom 57, Numer 3, Ahead of print

Artykuł dotyczy polityki wyznaniowej Wolnego Państwa Bawarii w kontekście decyzji dotyczącej obowiązku wieszania krzyży w urzędach administracji publicznej. Charakterystyka dokonana została poprzez pryzmat płaszczyzny społecznej, formalno-prawnej oraz politycznej.
Czytaj więcej Następne

Karolina Bogacz-Kańka

Studia Religiologica, Tom 57, Numer 3, Ahead of print

Artykuł stanowi analizę 35 frazemów używanych przez polskich protestantów pentekostalnych. Owe sformułowania zawierają metafory konceptualne, których domena źródłowa to czynność wykonywana za pomocą części ciała lub doświadczenie zmysłowe. Domeny docelowe to z kolei poszczególne elementy duchowości pentekostalnej – „duchowy przełom”, modlitwa oraz posłuszeństwo Bogu. Źródłem materiału badawczego są wywiady przeprowadzone przez autorkę artykułu. Cel rozważań to przede wszystkim próba opisu powodów wystąpienia tego typu metafor w badanych sformułowaniach oraz wskazania wpływu tak zwanej ucieleśnionej symulacji na sposób postrzegania wspomnianych elementów duchowości.
Czytaj więcej Następne