FAQ

2013 Następne

Data publikacji: 2013

Licencja: Żadna

Zawartość numeru

Małgorzata Spasiewicz-Bulas

Zeszyty Pracy Socjalnej, Tom 18, Numer 3, 2013, s. 85-91

Poniższy tekst podsumowuje doświadczenia zebrane w trakcie realizacji projektu „Seniorzy decydują – dialog obywatelski seniorów w Krakowie”. Analiza danych zastanych oraz zogniskowane wywiady grupowe posłużyły zbadaniu działań Gminy Miejskiej Kraków na rzecz seniorów. Spacer badawczy oraz zajęcia warsztatowe umożliwiły natomiast analizę możliwości wpływania osób starszych na kształt przestrzeni miejskiej. W tekście odwołano się do wyników prowadzonych badań, jak również podano przykłady metod omawianych i stosowanych podczas warsztatów oraz w działaniach innych organizacji czy grup seniorów. W artykule przedstawione zostały również metody badania dostępności przestrzeni publicznej – wykorzystywane przez seniorów i projektowane z myślą o poznaniu potrzeb tej grupy – oraz przykłady oddolnego kształtowania przestrzeni miejskich przez starszych mieszkańców i starsze mieszkanki miasta.
Czytaj więcej Następne

Anna Pawlina

Zeszyty Pracy Socjalnej, Tom 18, Numer 3, 2013, s. 93-109

Prezentowany artykuł dotyczy problematyki adekwatności podejmowanych działań w przestrzeni miejskiej Krakowa w stosunku do potrzeb aktywizacji osób starszych. Kraków przedstawiany jest jako przestrzeń zróżnicowana pod względem dostrzegania specyfi cznych potrzeb osób starszych oraz sposobów reagowania na nie. Prowadzona analiza opiera się na podziale istniejącej oferty skierowanej do osób starszych, zarówno przez organizacje non profi t, jak i komercyjne ośrodki, na aktywność kulturową, edukacyjną, sportową rekreacyjną oraz związaną z ochroną zdrowia i rozwojem hobby. Punktem odniesienia w niniejszej analizie jest koncepcja produktywnego starzenia się (Bass, Caro 2001) i miasta przyjaznego starzeniu się (World Health Organization 2007).
Czytaj więcej Następne

Ewa Piłat

Zeszyty Pracy Socjalnej, Tom 18, Numer 3, 2013, s. 111-124

Doświadczenie życiowe starszego pokolenia okazuje się niewystarczające do życia we współczesnym świecie. Jeśli seniorzy nie chcą być zepchnięci na margines życia, muszą zdobywać nowe kompetencje. Nie da się zmienić rzeczywistości. Nie da się zatrzymać postępu. To starsze pokolenie musi się starać za nim nadążyć. W tej pogoni może pomóc edukacja. Naturalnym i oczywistym miejscem kształcenia w późnej dorosłości są Uniwersytety Trzeciego Wieku.
Czytaj więcej Następne

Lidia Maria Jedlińska

Zeszyty Pracy Socjalnej, Tom 18, Numer 3, 2013, s. 125-137

Postępujące zmiany demograficzne będą w niedalekiej przyszłości determinować kształt polityki społecznej nie tylko Polski, ale także państw członkowskich Unii Europejskiej, których największym kapitałem są wiedza, umiejętności, przedsiębiorczość, kreatywność i talenty mieszkańców. Instytucje kultury, głównie biblioteki, chcąc nadążyć za tymi zmianami, muszą rozszerzyć swoje działania statutowe i poszerzyć ofertę edukacyjną kierowaną do lokalnej społeczności, szczególnie seniorów, oferując im niestandardowy dostęp do wiedzy i informacji. W artykule przedstawiono ogólną analizę sytuacji oraz opisano innowacyjne działania integracyjne realizowane od 2007 roku w ramach programu „Szkoła @ktywnego Seniora – S@S” przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie w partnerstwie z Towarzystwem Polsko-Niemieckim w Krakowie.
Czytaj więcej Następne

Agnieszka Homan, Bernadetta Łacheta

Zeszyty Pracy Socjalnej, Tom 18, Numer 3, 2013, s. 139-151

Artykuł przedstawia działalność Caritas Archidiecezji Krakowskiej – katolickiej organizacji charytatywnej, będącej jednocześnie organizacją pożytku publicznego – na rzecz osób starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych. Bardzo duże potrzeby tych osób sprawiły, że pomoc im jest najbardziej rozwiniętą dziedziną działalności krakowskiej Caritas, która wciąż szuka nowych sposobów odpowiedzi na zgłaszane i zdiagnozowane problemy. Artykuł opisuje prowadzone przez Caritas placówki stałego, czasowego i dziennego pobytu oraz inne ośrodki służące osobom przewlekle chorym (jak Stacje Opieki, wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego). Przybliża także programy profi laktyczne mające na celu poprawę stanu zdrowia osób starszych. Osobnym zagadnieniem jest praca wolontariuszy w parafi ach na rzecz osób starszych i chorych – zarówno ze względu na jej zakres, jak i fakt, że większość wolontariuszy to również osoby starsze, które dzięki tej aktywności lepiej funkcjonują w społeczeństwie.
Czytaj więcej Następne

Katarzyna Białożyt

Zeszyty Pracy Socjalnej, Tom 18, Numer 3, 2013, s. 153-160

Osoby starsze zaczynają stanowić najliczniejszą grupę społeczną w ogólnej strukturze polskiej ludności. Współcześni seniorzy znacznie różnią się od swoich rówieśników sprzed 10–20 lat. Obecnie duża grupa najstarszego pokolenia pragnie nadal pozostawać aktywnymi, pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. W celu niwelowania negatywnych postaw wobec starości i waloryzacji tego okresu życia powstają różnego rodzaju placówki, które koncentrują się na konstruktywnym wykorzystaniu potencjału tkwiącego w seniorach przy jednoczesnym stwarzaniu warunków do samorealizacji. W prezentowanym artykule zostały ukazane różne formy oddziaływań na seniorów, którzy włączają się w życie społeczności lokalnej przez uczestnictwo w Ośrodku Wsparcia dla Osób Starszych Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Dzięki zaangażowaniu najstarszego pokolenia w tego typu działalność możliwe staje się całościowe oddziaływanie na człowieka starszego, który pomimo ograniczeń biologicznych może odczuwać wysoką jakość życia.
Czytaj więcej Następne

Dominik Chechelski

Zeszyty Pracy Socjalnej, Tom 18, Numer 3, 2013, s. 161-172

Celem artykułu jest prezentacja stosunkowo nowej i mało znanej formy całodobowej opieki, jaką są rodzinne domy pomocy. Przeznaczone dla osób starszych i niepełnosprawnych, stanowią propozycję bardzo odmienną od tej oferowanej przez popularne domy pomocy społecznej. Najpierw artykuł przedstawia podstawy prawne, które regulują funkcjonowanie takich placówek. Następnie zostaje zaprezentowany pakiet usług świadczonych dla podopiecznych. Dalsza część zawiera idee dotyczące rodzinnych domów pomocy, które decydują o charakterze takich placówek. Po rozważaniach natury teoretycznej artykuł przedstawia praktyczne aspekty funkcjonowania jednej z takich placówek, by ostatecznie pokazać perspektywy stojące przed rodzinnymi domami pomocy.
Czytaj więcej Następne

Katarzyna Ornacka, Katarzyna Żuraw, Lucjan Miś

Zeszyty Pracy Socjalnej, Tom 18, Numer 3, 2013, s. 175-186

Praca socjalna jest profesją stale poszukującą nowych, bardziej skutecznych metod aktywizacji i poprawy jakości życia osób, które z różnych powodów znalazły się poza głównym nurtem życia społecznego. W obszarze działania profesjonalnego znalazła się obecnie animaloterapia, uznawana za naturalną metodę wspomagania leczenia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, oparta na bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami. Liczne badania prowadzone za granicą potwierdziły pozytywny wpływ tej metody na dobrostan osób starszych. Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych wdrożonych zostało ponad 2,5 tysiąca programów opartych na udziale zwierzęcia, co wynika przede wszystkim z mierzalnego, korzystnego wpływu, jaki zwierzęta mają na zdrowie człowieka, jego dobrostan i motywację. Rezultaty te zauważalne są u wszystkich, bez względu na wiek, rasę, płeć, orientację seksualną, status socjoekonomiczny i warunki życia. Pionierskie praktyki w zakresie alpakoterapii podejmowane są od niedawna również w Polsce. Ich wpływ na funkcjonowanie osób starszych jest znaczący, pomimo że standardy pracy dla tego rodzaju terapii nie zostały jeszcze opracowane. Przeprowadzone przez nas badania oraz wstępne analizy przedstawione w niniejszym artykule potwierdzają, że działania podejmowane w kierunku rozwoju alpakoterapii są słuszne, ważne i potrzebne. Czy zatem możliwe jest w Polsce otwarcie przestrzeni dla tej innowacyjnej formy terapii skierowanej ku seniorom, a tym samym poszerzenie oferty pomocy? Na czym polega jej nowatorski charakter? Próba odpowiedzi na te pytania będzie przedmiotem naszej refl eksji.
Czytaj więcej Następne

Lucjan Miś, Marek Szepski, Katarzyna Ornacka

Zeszyty Pracy Socjalnej, Tom 18, Numer 3, 2013, s. 187-201

Powiększa się liczba ludzi starych w Polsce. Przyczynami są – między innymi – wydłużanie się ludzkiego życia i emigracja ludzi młodych za granicę. Zmiany demografi czne stają się problemem, na który reagują instytucje polityki społecznej państwa, takie jak rząd, ministerstwa oraz władze samorządowe. W artykule przedstawiamy zakres korzystania z technologii komunikacyjno-informatycznych przez ludzi po 60. roku życia. Ukazujemy również ofertę Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej skierowanej do ludzi starszych. W ostatnim latach w niewielu województwach istniała internetowa informacja i oferta pomocowa dla seniorów. Ponadto sformułowana była zazwyczaj w języku biurokratycznym, nieprzyjaznym dla potencjalnych klientów.
Czytaj więcej Następne