FAQ

2013 Następne

Data publikacji: 2013

Licencja: Żadna

Redakcja

Redaktor naczelny Lucjan Miś

Zawartość numeru

Marcjanna Nóżka, Marta Smagacz-Poziemska

Zeszyty Pracy Socjalnej, Tom 18, Numer 2, 2013, s. 39-52

Artykuł koncentruje się na zagadnieniach związanych ze starzeniem się społeczeństwa i z wynikającymi z tego potrzebami w zakresie rozwoju wyspecjalizowanych programów i usług stanowiących odpowiedź na oczekiwania ludzi starszych, ich rodzin oraz środowiska. W tekście wskazuje się na możliwości wykorzystania pracy socjalnej w realizacji polityki senioralnej w Polsce oraz na wyzwania, przed jakimi stoi srebrna praca socjalna w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Autorki pokazują, jak mogą i powinny zmieniać się: rozumienie, cele, zakres i metodyka pracy socjalnej, ujmowanej jako szczególny sposób działań będących odpowiedzią na kwestie szeroko związane z problematyką starzenia się i starości. Odnosi się ona między innymi do ochrony praw starszych osób i ich rodzin, prawa do wolności, niezależności, zarządzania swoim czasem oraz majątkiem, a także oznacza rzecznictwo ich interesów, lobbowanie na rzecz korzystnych rozwiązań legislacyjnych, animowanie środowiska lokalnego, by było przestrzenią przyjazną i egalitarną.
Czytaj więcej Następne

Krystyna Kluzowa

Zeszyty Pracy Socjalnej, Tom 18, Numer 2, 2013, s. 53-64

Spektakularnym przejawem charakterystycznego dla współczesnych czasów procesu starzenia się społeczeństw jest wzrost odsetka ludzi starych. Tworzą oni zbiorowość wewnętrznie zróżnicowaną pod względem wielu cech, między innymi cech demografi cznych. W artykule przedstawiono strukturę zbiorowości polskich seniorów, to jest osób powyżej 65. roku życia, według płci, stanu cywilnego, wieku oraz stopnia niesprawności funkcjonalnej. Cechuje ją przewaga ilościowa kobiet, wysoki udział wdów i zwiększający się odsetek osób sędziwych o ograniczonych możliwościach samodzielnego wykonywania podstawowych czynności życiowych. Zwrócono uwagę na konieczność uwzględnienia demografi cznego zróżnicowania zbiorowości seniorów w planowaniu i realizowaniu działań bezpośrednich i pośrednich z zakresu gerontologicznej pracy socjalnej.
Czytaj więcej Następne

Maria Łuszczyńska

Zeszyty Pracy Socjalnej, Tom 18, Numer 2, 2013, s. 65-81

Umieranie i śmierć są zjawiskami wszechobecnymi i jednocześnie najbardziej skrywanymi. Jako fakty życia społecznego powodują doświadczenie sytuacji granicznych, co nie pozostaje bez wpływu na takie aspekty życia społecznego, jak więzi społeczne, marginalizacja społeczna, pomaganie. Na tym ostatnim obszarze dużo do zrobienia ma praca socjalna, jako jedna z aktywności przyczyniających się do „ożywienia” zasobów społecznych jednostek i grup.
Celem artykułu jest ukazanie roli i zakresu działania pracownika socjalnego wobec umierania i śmierci. Wyodrębnione są trzy rodzaje pracy socjalnej wobec umierania i śmierci: 1) praca socjalna z osobami umierającymi społecznie, 2) praca socjalna z osobami umierającymi, 3) praca socjalna z żałobnikami. Dodatkowo artykuł prezentuje propozycje dotyczące metod, podmiotów i zakresów tematycznych badań nad śmiercią w kontekście społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem specyfi ki pracy socjalnej.
Czytaj więcej Następne