FAQ

2023 Następne

Data publikacji: 02.2024

Licencja: CC BY-NC-ND  ikona licencji

Redakcja

Redaktor naczelny Marek Chwała

Zawartość numeru

Marek Chwała

Ochrona ludności i dziedzictwa kulturowego, 3/2023, 2023, s. 7-9

https://doi.org/10.4467/29563763.OLDK.23.010.19133
Czytaj więcej Następne

Jacek Zboina

Ochrona ludności i dziedzictwa kulturowego, 3/2023, 2023, s. 11-27

https://doi.org/10.4467/29563763.OLDK.23.011.19134

W artykule przedstawiono wnioski i propozycje sformułowane w wyniku prowadzonych badań własnych i w zespołach badawczych. Dodatkową motywacją do ich prezentacji były przedsięwzięcia i inicjatywy poprzedniego i bieżącego roku dotyczące ochrony przeciwpożarowej z uwzględnieniem szczególnej wartości dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Przedstawione rozważania dotyczą ważnego zagadnienia sprowadzającego się do pytania o to, jak skuteczniej chronić, jak skutecznie zabezpieczać dziedzictwo kulturowe oraz jak skuteczniej zapewniać zabytkom pełną ochronę? W artykule podjęto między innymi tematykę potrzeby i zasadności planowania ochrony przeciwpożarowej. Zagadnienia te powiązano z tematyką stosowania nowych technologii i rozwiązań na rzecz ochrony przeciwpożarowej. W podsumowaniu wskazano, iż działania te ukierunkowane powinny być na cel, jakim jest poprawa skuteczności ochrony przeciwpożarowej połączone z jej dostosowaniem i racjonalizacją. Zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego oraz zapewnienie zabytkom pełnej ochrony wymaga pogłębiania współpracy wielu podmiotów, w tym w szczególności Państwowej Straży Pożarnej i konserwatorów zabytków. Współpraca ta wymagała i wymagać będzie zapewne nowych rozwiązań, w tym być może prawnych.

Czytaj więcej Następne

Łukasz Szewczyk, Bogdan Tworkowski

Ochrona ludności i dziedzictwa kulturowego, 3/2023, 2023, s. 29-51

https://doi.org/10.4467/29563763.OLDK.23.012.19135

W artykule przedstawiono międzynarodowe struktury bezpieczeństwa, w ramach których jest możliwe dysponowanie polskich zasobów ratowniczych poza granice Polski. Autorzy skupili sięgłownie na trzech międzynarodowych organizacjach, w których stworzono odpowiednie struktury, mechanizmy czy grupy przewidziane do tego celu, tj. Unia Europejska (UE), Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Organizacje te dysponujątakże własnymi centrami koordynacyjnymi funkcjonującymi w systemie całodobowym, co sprawia, że działania te sąskoordynowane i nadzorowane. W przedmiotowym artykule przedstawiono także podstawy prawne, na jakich tworzone sąww. struktury. Ponadto przedstawiono przykłady dziedzin ratownictwa, w obszarze których stworzone podmioty ratownicze funkcjonująwedług określonych schematów, determinowanych przez międzynarodowe konwencje, wytyczne itp., odnosząc siętu głownie do ratownictwa morskiego i lotniczego.

Czytaj więcej Następne

Szymon Sikorski, Aleksander Sikorski

Ochrona ludności i dziedzictwa kulturowego, 3/2023, 2023, s. 53-74

https://doi.org/10.4467/29563763.OLDK.23.015.19138
Analiza globalnych wydarzeń gospodarczych, społecznych i politycznych w kontekście ich oddziaływania na sytuację w Europie i w Polsce stanowi przyczynek do dyskusji nad stanem bezpieczeństwa społecznego i publicznego w instytucjach oświatowych i naukowych. Artykuł bazuje w głównej mierze na informacjach znajdujących się w przestrzeni internetowej, gdyż pozwala to na uzyskanie aktualnego obrazu zagrożeń dotykających użytkowników sieci. Skuteczną metodą oddziaływania autorów newsów i właścicieli portali na świadomość obiorców jest zachwianie poczuciem bezpieczeństwa publicznego. Coraz powszechniejszy dostęp do możliwości wirtualnego świata pociąga za sobą zagrożenia, których ofiarami padają uczniowie, studenci, a także ich rodzice i nauczyciele. Powoduje ponadto oderwanie od tradycyjnych wartości i oddzielenie społeczeństwa od dziedzictwa kulturowego dostępnego przede wszystkim w postaci analogowej. Wirtualny świat i osiągniecia techniki zdają się zwalniać nas z rozważnego korzystania z dobrodziejstw nowoczesności. Uświadamianie tego zagrożenia oraz wskazywanie jak go unikać stanowi jedno z najważniejszych zadań współczesnej szkoły oraz osób cieszących się autorytetem dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.
Czytaj więcej Następne

Magdalena Gadamska-Kyrcz

Ochrona ludności i dziedzictwa kulturowego, 3/2023, 2023, s. 75-94

https://doi.org/10.4467/29563763.OLDK.23.014.19137

W wirtualnej przestrzeni znajduje się wiele zdjęć dzieci. Niektóre z fotografii pochodzą z profesjonalnych sesji w studio, a inne przedstawiają np. codzienne wydarzenia uwiecznione aparatem czy smartfonem. Wiele takich zdjęć zamieszczają rodzice. W niniejszym artykule scharakteryzowany został sharenting, który odnosi się do publikowania w internecie materiałów przedstawiających dzieci przez ich rodziców. Zaprezentowano wybrane wyniki badań dotyczące omawianego zagadnienia, zagrożenia dla dzieci, które mogą wynikać z sharentingu, a także pewnego rodzaju zalecenia, z których mogą skorzystać rodzice.

Czytaj więcej Następne

Paweł K. Gąsiorczyk

Ochrona ludności i dziedzictwa kulturowego, 3/2023, 2023, s. 95-107

https://doi.org/10.4467/29563763.OLDK.23.013.19136

W prezentowanym artykule autorzy poruszają kwestie związane z działalnością edukacyjną Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Mysłowicka placówka muzealna, będąca jednocześnie jednostką organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej, ma w swojej ofercie szereg zajęć edukacyjnych dla różnych grup wiekowych. Część z nich wpisuje się w zadania realizowane w zakresie działań związanych z szeroko pojętą prewencją społeczną. Jedną z takich lekcji są zajęcia pod tytułem „Bezpieczny Dom”, które prowadzone są za pomocą Mobilnego Symulatora Zagrożeń Pożarowych Domu Jednorodzinnego, innowacyjnego narzędzia multimedialnego. Za jego pomocą można poruszyć zagadnienia związane z: niebezpieczeństwem używania otwartego ognia, gaszenia pożaru tłuszczu, używania gaśnic, czujek tlenku węgla, ale także, co jest ważne, tematy alarmowania i bezpiecznej ewakuacji. Symulator jest wyposażany w dwa komputery sterowane specjalnie zaprojektowaną aplikacją oraz instalacje umożliwiające wytwarzać efekty świetlne i dźwiękowe. W ten sposób możliwe jest wielotorowe oddziaływanie na percepcję odbiorcy, przez co przekazane informacje ulegają wzmocnien i u i głębiej zapadają w pamięć, tworząc właściwe wzorce zachowań w sytuacjach niebezpiecznych.

Czytaj więcej Następne

Andrzej Tarnavskyi, Roman Veselivskyy, Anna Panasiuk

Ochrona ludności i dziedzictwa kulturowego, 3/2023, 2023, s. 109-129

https://doi.org/10.4467/29563763.OLDK.23.016.19139

Działanie turbogeneratorów elektrowni jądrowych i cieplnych towarzyszy wydzielanie ciepła, które przyczynia siędo nagrzania części składowych generatora i może doprowadzićdo sytuacji awaryjnej (pożar). W związku z tym, że turbogeneratory pracujądługo, ważnąrolęodgrywa proces ciągłego chłodzenia urządzeńgeneratora, ponieważjego przegrzanie może prowadzićdo awaryjnych reakcji łańcuchowych, pożarów, eksplozji itp. Analiza danych statystycznych dotyczących występowania sytuacji awaryjnych (pożarów) związanych z wyciekami wodoru z urządzeńtechnologicznych wskazuje na niewystarczające kwalifikacje operacyjnego personelu operacyjnego, niskąjakośćnaprawy sprzętu, błędy personelu naprawczego i naruszenie przez niego wymagańtechnicznych dotyczących naprawy sprzętu i ich systemów, wady konstrukcyjne urządzeńi systemów zapewniających jego działanie. Ustalono, że przyczynami sytuacji awaryjnych są: wyciek wodoru na skutek nieszczelności urządzeń, samozapłon wodoru, obecnośćprzestrzeni powietrznej w wyposażeniu turbogeneratora, naruszenie przepisów technologicznych, zanieczyszczenie wodoru wilgociąi zanieczyszczenia, rozhermetyzowanie korpusu generatora. Modelowanie procesu spalania wodoru podczas jego uwalniania z obudowy turbogeneratora przeprowadzono na przykładzie maszynowni elektrowni. Badania wykazały, że najdłuższy czas spalania wodoru nastąpi przy jego wypływaniu przez otwory o wielkości geometrycznej d0 z zakresu 0,05–0,1 m (50–100 mm). Przy większych wartościach wielkości geometrycznej otworu d0 > 0,1 m czas spalania wodoru jest nieznaczny, a przy wartościach d0 < 0,005 m długośćpalnika płomieniowego L nie przekracza 1,15 m. Wyniki przeprowadzonych badańpotwierdzają, że w wyniku uszkodzenia turbogeneratora może nastąpićspalenie wodoru w postaci płomienia pochodni. W obliczeniach ustalono potrzebęochrony przeciwpożarowej nośnych konstrukcji metalowych maszynowni, aby zapewnićgranicęodporności ogniowej co najmniej 45 minut pod krzywą węglowodorów.

Czytaj więcej Następne