Każdy z Autorów, który przesyła artykuł do opublikowania na łamach czasopisma wyraża zgodę na procedurę recenzji.
Zespół redakcyjny półrocznika „Ochrona ludności i dziedzictwa kulturowego” decyduje o wstępnym przyjęciu lub odrzuceniu nadesłanego artykułu, kierując się zgodnością jego tematu z profilem czasopisma i spełnieniem kryteriów formalnych.
Ocenę tekstu opracowania po dokonaniu wstępnej oceny przez Redaktora Naczelnego realizują powołani recenzenci, którymi są uznani specjaliści w dziedzinie nauki.
Powołanie recenzentów i ich praca opiera się na double-blind review process, w którym personalia recenzentów i autora w procesie recenzji nie są ujawnione, a identyfikacja ma miejsce poprzez tytuł utworu.
Każdemu z artykułów, przesłanemu do recenzji, nadawany jest unikatowy kod.
Recenzja realizowana jest w formie pisemnej (drukowanej) i kończy się jednoznacznym wnioskiem co do wydania utworu lub odrzucenia.
Decyzję o publikacji podejmuje Redakcja w oparciu o dwie pozytywne recenzje. W przypadku dwóch negatywnych recenzji artykuł jest odrzucany. W przypadku, gdy recenzje są sprzeczne (jedna dopuszcza, a druga odrzuca publikację), powoływany jest trzeci Recenzent, którego ocena jest decydująca.
Kryteria kwalifikowania lub odrzucenia publikacji i ewentualny formularz recenzji są podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej czasopisma.
Po procesie recenzyjnym Rada Redakcyjna decyduje o przyjęciu tekstu do druku lub jego odrzuceniu biorąc pod uwagę ostateczne rekomendacje zawarte w recenzjach.